Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Apple odhalil iOS 7: je to největší změna od prvního iPhonu

  |  28 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Apple dnes oficiálně odhalil očekávanou verzi operačního systému iOS 7. Je to největší změna, kterou celé prostředí prošlo od první generace iPhonu. Bude se vám líbit?

Sedmičkovou verzi mobilního systému iOS měl pod taktovkou Jonathan Ive, který stojí za proslulým designem produktů společnosti Apple. Dalo se tak čekat, že celé prostředí projde nutnou omlazovací kůrou, které bezesporu za ta léta byla pro iOS nutná, a společná souhra softwaru s hardwarem bude opět taková, se kterou se Apple dříve proslavil.

Když se poprvé podíváme na nový iOS 7, největší změna z pohledu grafiky se odehrála v odklonu prostorového designu k plošší a jednodušší grafice. Veškeré ikonky prošly kompletním redesignem. Grafikou však změny pouze začínají. Nová je odemykací obrazovka, pro odemknutí nově uživatel posune prstem kdekoliv po obrazovce. Možnost vstoupit rychle do fotoaparátu posunutím dané ikonky přímo ze zamykací obrazovky zůstává. Další novinkou je zde možnost rozbalení notifikačního centra posunutím prstu od horní lišty dolů. Naopak dolní šipka ukazuje, že posunutím prstu od spodu displeje směrem nahoru vytáhneme novou nabídku – centrum pro rychlé nastavení, o něm více v dalších odstavcích.

Dostáváme se do menu s ikonkami. Zde si můžeme kromě nové grafiky ikonek všimnout, že mezi plochami s aplikacemi již není plocha s vyhledáváním v zařízení. Prostředí je je tedy ještě jednodušší, z grafického hlediska pak horní lišta neubírá zbytečně místo vaší tapetě, je celá průhledná. V ní pak můžeme dále zaregistrovat nový ukazatel síly mobilního signálu v podobě až 5-ti teček, ostatní prvky zde zůstávají beze změn.

Novinkou je cetrum pro rychlé nastavení a přístup k některým funkcím. Dostaneme se do něj potažením prstu od spodního okraje displeje směrem nahorů, tedy jednoduché swipe gesto jako například na novém systému BlackBerry 10. V tomto centru můžeme stejně jako na Androidu a mnohých dalších systémech rychle aktivovat/deaktivovat letecký mód, Wi-Fi, Bluetooth, noční režim či zámek rotace obrazovky. Nechybí rychlé nastavení jasu displeje, minipřehrávač, přístup k AirDrop a AirPlay či miniaplikace pro svítilnu, budík, kalkulačku a fotoaparát.

Velkou proměnou pak prošel multitasking. Po dvojitém stisknutí klávesy Home se přes velkou část displeje otevřou živé náhledy spuštěných aplikací, mezi nimiž můžeme listovat, přepínat se a jednoduchým swipe gestem směrem nahorů aplikaci zahodit ala původně z webOS a dnes už také z Androidu.

Co se také bude rozhodně líbit, je přidání funkce swipe do aplikací Applu, jako jsou zprávy, emaily a další. Pokud znáte, jak to funguje například v aplikaci Messenger od Facebooku, tak zde je to naprosto to samé. Například z konkrétní konverzace se o úroveň zpět, tedy na seznam všech konverzací, dostaneme posunutím prstu od levého kraje obrazovky směrem doprava. Velmi pohodlné.

Notifikační centrum prošlo také velkou změnou. Nově jsou veškeré události rozděleny do 3 záložek: dnes, vše a zmeškané. Jednoduchým přepínáním si mezi nimi vybíráme, co zrovna potřebujeme. V přehledu s dnešními událostmi najdeme kromě jiného nově kalendář, jednotlivé položky můžeme odstranit z notifikačního centra pomocí křížku, který vypadá větší, než u dosavadního iOS 6, kde jeho stisknutí občas dělalo potíže.

Vylepšení se dočkala také hlasová asistentka Siri. Ta má nově také mužský hlas a hlavně přibyly nové funkce, které hlasově můžeme ovládat. Je to například příkaz pro přečtení hlasové schránky, regulaci jasu displeje a další. Prostředí je také předělané, nově je ve stylu chytrých karet známých z aplikace Google Now. Co se týče podpory jazyků, čeština zatím stále chybí.

Další zajímavé funkce iOS 7 jen ve zkratce:

  • automatické aktualizace aplikací z App Storu
  • chytré aktualizace informací z jednotlivých aplikací pak na základě síly signálu a četnosti využívání
  • synchronizace notifikací
  • FaceTime hovory (pouze audio), doposud byly jen videohovory
  • iCloud bude nově zálohovat i videa
  • noční mód v mapách
  • .. a další

Na některé funkce z iOS 7 v akci se můžete podívat na tomto videu:

Nový iOS 7 je od dnešního dne k dispozici všem vývojářům, mezi zákazníky se pak dostane tradičně až na podzim. Ke stažení bude iOS 7 pro iPhone (verze 4, 4S a 5), iPad (2, 3, 4 a mini) a iPod touch 5. generace.

ČLÁNKY:, , ,
Honor V10 nabídne umělou inteligenci a moderní design

Honor V10 nabídne umělou inteligenci a moderní design

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínský Honor pod taktovkou Huawei chystá pro letošní rok ještě jeden model. A bude se jednat o smartphone se špičkovou výbavu…

OnePlus 5T se začal prodávat na oficiálním eshopu. Známe ceny

OnePlus 5T se začal prodávat na oficiálním eshopu. Známe ceny

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Nový telefon od OnePlus, model 5T, je poslední dobou středem pozornosti. Napomáhá tomu hlavně poměr ceny a výkonu, který je opravdu…

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

DNES  |  redakce  |  2 komentáře

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát od Samsungu. Skvěle vybavený,…

Mobilní zobrazení