Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple odhalil iOS 7: je to největší změna od prvního iPhonu

  |  28 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Apple dnes oficiálně odhalil očekávanou verzi operačního systému iOS 7. Je to největší změna, kterou celé prostředí prošlo od první generace iPhonu. Bude se vám líbit?

Sedmičkovou verzi mobilního systému iOS měl pod taktovkou Jonathan Ive, který stojí za proslulým designem produktů společnosti Apple. Dalo se tak čekat, že celé prostředí projde nutnou omlazovací kůrou, které bezesporu za ta léta byla pro iOS nutná, a společná souhra softwaru s hardwarem bude opět taková, se kterou se Apple dříve proslavil.

Když se poprvé podíváme na nový iOS 7, největší změna z pohledu grafiky se odehrála v odklonu prostorového designu k plošší a jednodušší grafice. Veškeré ikonky prošly kompletním redesignem. Grafikou však změny pouze začínají. Nová je odemykací obrazovka, pro odemknutí nově uživatel posune prstem kdekoliv po obrazovce. Možnost vstoupit rychle do fotoaparátu posunutím dané ikonky přímo ze zamykací obrazovky zůstává. Další novinkou je zde možnost rozbalení notifikačního centra posunutím prstu od horní lišty dolů. Naopak dolní šipka ukazuje, že posunutím prstu od spodu displeje směrem nahoru vytáhneme novou nabídku – centrum pro rychlé nastavení, o něm více v dalších odstavcích.

Dostáváme se do menu s ikonkami. Zde si můžeme kromě nové grafiky ikonek všimnout, že mezi plochami s aplikacemi již není plocha s vyhledáváním v zařízení. Prostředí je je tedy ještě jednodušší, z grafického hlediska pak horní lišta neubírá zbytečně místo vaší tapetě, je celá průhledná. V ní pak můžeme dále zaregistrovat nový ukazatel síly mobilního signálu v podobě až 5-ti teček, ostatní prvky zde zůstávají beze změn.

Novinkou je cetrum pro rychlé nastavení a přístup k některým funkcím. Dostaneme se do něj potažením prstu od spodního okraje displeje směrem nahorů, tedy jednoduché swipe gesto jako například na novém systému BlackBerry 10. V tomto centru můžeme stejně jako na Androidu a mnohých dalších systémech rychle aktivovat/deaktivovat letecký mód, Wi-Fi, Bluetooth, noční režim či zámek rotace obrazovky. Nechybí rychlé nastavení jasu displeje, minipřehrávač, přístup k AirDrop a AirPlay či miniaplikace pro svítilnu, budík, kalkulačku a fotoaparát.

Velkou proměnou pak prošel multitasking. Po dvojitém stisknutí klávesy Home se přes velkou část displeje otevřou živé náhledy spuštěných aplikací, mezi nimiž můžeme listovat, přepínat se a jednoduchým swipe gestem směrem nahorů aplikaci zahodit ala původně z webOS a dnes už také z Androidu.

Co se také bude rozhodně líbit, je přidání funkce swipe do aplikací Applu, jako jsou zprávy, emaily a další. Pokud znáte, jak to funguje například v aplikaci Messenger od Facebooku, tak zde je to naprosto to samé. Například z konkrétní konverzace se o úroveň zpět, tedy na seznam všech konverzací, dostaneme posunutím prstu od levého kraje obrazovky směrem doprava. Velmi pohodlné.

Notifikační centrum prošlo také velkou změnou. Nově jsou veškeré události rozděleny do 3 záložek: dnes, vše a zmeškané. Jednoduchým přepínáním si mezi nimi vybíráme, co zrovna potřebujeme. V přehledu s dnešními událostmi najdeme kromě jiného nově kalendář, jednotlivé položky můžeme odstranit z notifikačního centra pomocí křížku, který vypadá větší, než u dosavadního iOS 6, kde jeho stisknutí občas dělalo potíže.

Vylepšení se dočkala také hlasová asistentka Siri. Ta má nově také mužský hlas a hlavně přibyly nové funkce, které hlasově můžeme ovládat. Je to například příkaz pro přečtení hlasové schránky, regulaci jasu displeje a další. Prostředí je také předělané, nově je ve stylu chytrých karet známých z aplikace Google Now. Co se týče podpory jazyků, čeština zatím stále chybí.

Další zajímavé funkce iOS 7 jen ve zkratce:

  • automatické aktualizace aplikací z App Storu
  • chytré aktualizace informací z jednotlivých aplikací pak na základě síly signálu a četnosti využívání
  • synchronizace notifikací
  • FaceTime hovory (pouze audio), doposud byly jen videohovory
  • iCloud bude nově zálohovat i videa
  • noční mód v mapách
  • .. a další

Na některé funkce z iOS 7 v akci se můžete podívat na tomto videu:

Nový iOS 7 je od dnešního dne k dispozici všem vývojářům, mezi zákazníky se pak dostane tradičně až na podzim. Ke stažení bude iOS 7 pro iPhone (verze 4, 4S a 5), iPad (2, 3, 4 a mini) a iPod touch 5. generace.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

28
Komentujte

avatar
17 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
PetrmirAlijirkaLuděk Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pastelka
Pastelka

Velmi milá změna a řekl bych, že i dobrým směrem.

anywherehome
anywherehome

jj, děckám se ty barvičky budou líbit, funkčností už dohnal Android 2.1, což děckům stačí :)

Roman
Roman

No fuj velebnosti, to jsou ale omalovánky, horší jak TouchWiz…

Luděk
Luděk

Zdravím, právě jsem si nainstaloval iOS 7. Nic vizuálně otřesnějšího jsem v životě neviděl a podle mne to musel vytvořit autor kombinující v sobě totálního imbecila s šíleným výtvarníkem Warholovského typu. Ale dobře, aspoň to urychlí můj záměr od tohoto buzíkovského mobilu rychle odejít…..

Lukas
Lukas

Vsechno super, ale ty ikony to je otres!

DraoN
DraoN

Taková malá spekulace: co kdyby měl další iphone 3D display? Dávalo by to smysl ne?

anywherehome
anywherehome

to by musel Apple inovovat, a všichni víme, že jen vykrádá Anrdoid :)

Honza
Honza

…tak doteď všichni vykrádali Apple, tak proč by se nemohl Apple inspirovat i u konkurence?

anywherehome
anywherehome

máš na mysli obdélník, nebo něco ještě revolučnějšího typu ikonky? :)

Honza
Honza

bez komentáře…vím v jakém duchu by se to ubíralo dál.

Michal33
Michal33

Podle toho videa na konci to tak vypadá, ale uvidíme :)

s.s.rock
s.s.rock

Já vím že chudák Steve (Jobs) se teď obrací v hrobě. Celý život buduje apple jméno na základě něčeho a oni s toho pak udělají tohle. :-((

nath
nath

Steve Jobs uz v tom hrobe rotuje tak, ze by se dal pouzit misto ventilatoru :(
Otresny!!
Vzdy se mi iOS libi pro svych spoustu moznosti a pritom az primitivni ovladani a verim, ze se to libilo spouste lidi. A tohla je krok hodne spatnym smerem.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

Samsung možná plánuje spojit řadu Note s modely S

VČERA  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Informace o tomto smělém činu přinesl korejský server The Bell. Ten tvrdí, že pusu na špacír si pustil sám zástupce ředitele…

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

Ulefone Armor 5: první superodolný smartphone s výřezem

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Číňané nám poskytli exkluzivní oficiální snímky připravovaného telefonu Ulefone Armor 5, který se má zapsat do historie jako první superodolný smartphone…

Mobilní zobrazení