reklama

Mobilizujeme.cz

reklama
reklama

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

  |  45 komentářů  |  autor:

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je ve svých smartphonech často hledali marně, ačkoli mnozí by nejraději, kdyby se některé vychytané funkce telefonů minulosti vrátily i do současných přístrojů.

Profily vyzvánění

Převratná funkce, s níž poprvé přišla Nokia 6110. Nastavíte si tón vyzvánění, tón SMS a jejich hlasitost podle toho, co právě děláte. To vše v kombinaci se skupinami volajících a personalizací vyzváněcích tónů tvořilo základ nové kategorie telefonů, jíž jsme si zvykli říkat „manažerské přístroje“. Posléze profily přejali i ostatní výrobci, nikdo je však nedovedl zpracovat tak dobře jako právě finští průkopníci. Nokia časem přidala i automatické přepínání profilů řízené podle času. Umíráček této užitečné funkci (stejně jako desítkám jiných) začal zvonit s příchodem iPhone a jeho ovládání ve stylu Zvuky zapni-Zvuky vypni. Dnes se s plnohodnotnými profily setkáme jen u telefonů BlackBerry a některých čínských výrobců. A ruku na srdce: s nastavováním odlišného tónu SMS pro každý profil zvlášť se dnes „crcá“ asi málokdo.

WAP

Reklamy o něm na přelomu tisíciletí mluvily jako o „mobilním internetu“. Kdo si však na svém mobilním telefonu začal pomocí klávesnice a kurzorových šipek listovat WAPovými stránkami, setkal se jen s něcím na způsob rozšířeného SIM Toolkitu (a propos: ten dnes ještě někdo používá?). „Wireless application protocol“ na monochromatických displejích skutečně moc krásy nepobral a do mobilního webu, jak ho známe dnes, měl skutečně tehdy dost daleko. V rakvi WAPu jsou zatlučeny hned tři hřebíky: vysoká cena přenesených dat, nemnoho upravených stránek a nakonec velké barevné displeje smartphonů. Ostatně: na skutečný web se uměl dostat i Ericsson R380 z roku 2000 s upraveným operačním systémem od Psionu.

HSCSD

Děti, za dávných a dávných let se ještě neplatilo za data paušálně. Koruny jsme operátorům sypali do kapsy buď za přenesené kilobajty, anebo, světe div se, za dobu strávenou na síti. Na stolních počítačích proto frčely stopky, které se spouštěly s posledním vrznutím připojujícího se modemu. Podobně vypadala i nabídka operátorů mobilních. GPRS s účtováním za kb byla údajně pro ty, kteří potřebují strávit na internetu dlouhou dobu, „rychlá data“ HSCSD s časovým účtováním zase pro uživatele, co prý potřebují „jednorázově stahovat velké objemy dat“. Kolik trpělivosti bylo ale potřeba na stahování rychlostí 14,4 kb/s, ať posoudí každý pamětník sám za sebe.

T9

Konečně už nemusím datlovat každé písmenko zvlášť, zavýsknul milovník SMS na přelomu tisíciletí. „Konečně můžete popustit uzdu fantazii a psát jako Tolstoj nebo Norman Mailer,“ psalo se v dobovém technologickém tisku (ano, i stylistika se za patnáct let vyvinula). Vestavěný slovník odhadoval to, co chcete napsat, už po jediném stisku klávesy. Telefony však dlouho disponovaly jen anglickým slovníkem, což platilo nejen pro T9, ale i pro konkurenční platformu iTap, jíž byly vybavené například někdejší Motoroly. Když se český slovník dostal do přístrojů od Nokie, naučil se prediktivní zadávání textu používat téměř každý. Dnes se systém T9 používá jen pro vyhledávání kontaktů pomocí dialeru. Ze SMS ho vytlačily QWERTY softwarové klávesnice.

Infraport

Pravěká technologie datových přenosů se do našeho seznamu dostala tak trochu s otazníkem. Posledních několik měsíců se totiž vlajkové lodi mnoha značek podobně jako v minulosti vyznačují právě přítomností infračerveného portu. Důvodem je znovuobjevená funkcionalita ovládání spotřební elektroniky mobilem. K přenášení většího objemu dat už ale infračervený paprsek asi nikdy sloužit nebude. Koneckonců: loga operátora si dnes do svého telefonu nechává nahrávat skutečně málokdo.

Jaké technologie jste ve svém mobilu používali vy? A které současné funkce mobilních telefonů vyhynou jako další? Podělte se s námi v diskusi pod článkem!

ČLÁNKY:, ,
Xperia XZ Premium už není tajemstvím. Zaboduje unikátní kamerou

Xperia XZ Premium už není tajemstvím. Zaboduje unikátní kamerou

VČERA  |    |  diskuze (0)

Japonci minulý rok na veletrhu IFA představili konkurenceschopný vlajkový model Sony Xperia XZ, který byl velice slušně vybavený a také patřičně…

BlackBerry KEYone: nejen šikovná QWERTY a kvalitní fotoaparát

BlackBerry KEYone: nejen šikovná QWERTY a kvalitní fotoaparát

VČERA  |    |  diskuze (0)

Nové BlackBerry KEYone, dříve označované jako model Mercury, je kvalitně zpracovaný smartphone s hardwarovou klávesnicí a další skvělou výbavou. Jak jsme…

Šéf firmy vyrábějící smartphone za pouhé 4 dolary byl zatčen

Šéf firmy vyrábějící smartphone za pouhé 4 dolary byl zatčen

VČERA  |    |  diskuze (0)

Společnost Ringing Bells se proslavila výrobou nejlevnějšího telefonu na světě, přičemž cena jednoho takového chytrého telefonu dosahovala přesně 4 dolarů, tedy…

Mobilní zobrazení