Mobilizujeme.cz

10 trendů, které zahýbou světem smartphonů v roce 2016

  |  7 komentářů  |  autor:

Rok 2015 se neúprosně blíží ke svému konci a tak přichází čas pomalu bilancovat. Přichází ale i čas začít se dívat dopředu, do roku 2016. Pojďme se tedy nyní v krátkém přehledu podívat na to, kterých 10 inovací a trendů bude nejspíše hýbat trhem se smartphony v příštím roce.

Kapitoly článku:

» 1. kapitola – prvních 5 trendů roku 2016
» 2. kapitola – zbývajících 5 trendů příštího roku

smartphone-future

Názor: Cenové války mezi výrobci nejsou bez obětí

1. Uživatelů smartphonů bude více než 2 miliardy

Koncem letošního roku se počet uživatelů chytrých telefonů pohybuje okolo 1,9 miliardy. Podle marketingové, výzkumné společnosti eMarketer by se toto číslo mělo během příštího roku přehoupnout přes 2 miliardy a zastavit se přibližně na 2,2 miliardách. Levné telefony s Androidem (ale také s Windows) budou ukrajovat daleko větší část koláče než doposud a to především na rychle rostoucích rozvojových trzích. Díky tomu poroste celý mobilní trh, budou se objevovat noví výrobci, noví vývojaři mobilních aplikací a celý trh bude pokračovat mílovými kroky kupředu.

2. Skládací telefony změní zažitou podobu smartphonu

Mluví se o tom již dlouho dobu, ale během příštího roku už bychom se opravdu měli dočkat. Korejští výrobci Samsung a LG by měli představit své první masově vyráběné skládací telefony. Různých konceptů a nákresů těchto výrobců již uniklo nemalé množství, vzpomeňme si např. na projekt Valley od Samsungu. Skládací displeje jsou přirozenou evolucí ohebných displejů, se kterými se již běžně setkáváme u modelů jako např. Samsung Galaxy S6 Edge nebo LG G Flex 2. Skládácí displeje však designérům mnohem více uvolní ruce a mohli bychom se tak dočkat skutečně „akrobatických“ kousků.

3. Tápající výrobci budou bojovat o přežití

Analytická společnost IDC tvrdí, že od roku 2016 do roku 2020 více než 30 % IT výrobců nebude existovat tak, jak je známe dnes. Téměř jedna třetina výrobců tedy buď zkrachuje nebo bude odkoupena jinými společnostmi. Toto se samozřejmě netýká gigantů Apple nebo Samsung. Další velké značky jako LG, Sony, HTC nebo Blackberry jsou ale ve velmi těžké situaci. Naopak značky, které jsou dnes považovány za outsidery, se budou dostávat na výsluní a přebírat tak místa zavedených gigantů. Vzpomeňme např. jen na letošní spekulace odkoupení HTC společností Asus, nebo v roce 2014 proběhlou akvizici Motoroly čínským Lenovem.

4. Displeje se 4K rozlišením novým standardem

Telefonu vybaveného 4K displejem jsme se dočkali již letos. Sony Xperia Z5 Premium sice 4K rozlišení používá jen při vybraných situacích a pro každodenní využití nabízí dnes běžné Full HD rozlišení, přesto jde ale o první záblesk. Závod výrobců o nejjemnější displej se nezastaví ani příští rok a tak očekáváme, že většina top modelů bude vybavena těmito zobrazovači ne později, než ve třetím čtvrtletí příštího roku. Na displejích telefonů již takto jemné rozlišení ztrácí smysl, otevírá však nové možností pro helmy (brýle) s virtuální realitou (např. Samsung Gear VR), do kterých telefon pouze vložíte. Zde se tedy využití rozhodně najde.

5. Biometrie na vzestupu, dočkáme se i skeneru oční duhovky

Pokud jste si mysleli, že se výrobci spokojí se stále populárnějšími čtečkami otisků prstů, pak jste na omylu. Biometrie je totiž „next big thing“ ve světě mobilních telefonů a v příštím roce se rozšíří i do přístrojů střední třídy. Např. Microsoft už ale připravuje skener oční duhovky pro své příští Lumie a jejich zabezpečovací aplikaci Windows Hello.

Pokrok v miniaturizaci a vyšší výpočetní výkon smartphonů přináší tuto vymoženost ze světa scifi do běžného denního používání. Jistě to nebude ale jen Microsoft, který s touto technologií ve svých smartphonech v roce 2016 přijde.

Čtečky otisků prstů samozřejmě nezmizí, ale skenery duhovky nabízí při stejné úrovni zabezpečení vyšší pohodlí.

Kapitoly článku:

» 1. kapitola – prvních 5 trendů roku 2016
» 2. kapitola – zbývajících 5 trendů příštího roku

ČLÁNKY:, , , , ,
Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

DNES  |    |  diskuze (0)

Google v Indii zavedl novou platební aplikaci a nazval ji Tez, což v hindštině znamená rychlý. A ona je nejen velmi rychlá,ale…

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Někteří z vás se možná v duchu ptali, jestli svůj „bezrámečkový“ smartphone chystá i společnost Vernee, která už přinesla řadu zajímavých telefonů…

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

DNES  |    |  diskuze (0)

Včera se u HTC děly velké věci. Za 1,1 miliardy dolarů odkoupila společnost Google část této tchaiwanské firmy. HTC tak může dál…

Mobilní zobrazení