Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

10 trendů, které zahýbou světem smartphonů v roce 2016

  |  7 komentářů  |  autor: Petr Moravec

Rok 2015 se neúprosně blíží ke svému konci a tak přichází čas pomalu bilancovat. Přichází ale i čas začít se dívat dopředu, do roku 2016. Pojďme se tedy nyní v krátkém přehledu podívat na to, kterých 10 inovací a trendů bude nejspíše hýbat trhem se smartphony v příštím roce.

Kapitoly článku:

» 1. kapitola – prvních 5 trendů roku 2016
» 2. kapitola – zbývajících 5 trendů příštího roku

smartphone-future

Názor: Cenové války mezi výrobci nejsou bez obětí

1. Uživatelů smartphonů bude více než 2 miliardy

Koncem letošního roku se počet uživatelů chytrých telefonů pohybuje okolo 1,9 miliardy. Podle marketingové, výzkumné společnosti eMarketer by se toto číslo mělo během příštího roku přehoupnout přes 2 miliardy a zastavit se přibližně na 2,2 miliardách. Levné telefony s Androidem (ale také s Windows) budou ukrajovat daleko větší část koláče než doposud a to především na rychle rostoucích rozvojových trzích. Díky tomu poroste celý mobilní trh, budou se objevovat noví výrobci, noví vývojaři mobilních aplikací a celý trh bude pokračovat mílovými kroky kupředu.

2. Skládací telefony změní zažitou podobu smartphonu

Mluví se o tom již dlouho dobu, ale během příštího roku už bychom se opravdu měli dočkat. Korejští výrobci Samsung a LG by měli představit své první masově vyráběné skládací telefony. Různých konceptů a nákresů těchto výrobců již uniklo nemalé množství, vzpomeňme si např. na projekt Valley od Samsungu. Skládací displeje jsou přirozenou evolucí ohebných displejů, se kterými se již běžně setkáváme u modelů jako např. Samsung Galaxy S6 Edge nebo LG G Flex 2. Skládácí displeje však designérům mnohem více uvolní ruce a mohli bychom se tak dočkat skutečně „akrobatických“ kousků.

3. Tápající výrobci budou bojovat o přežití

Analytická společnost IDC tvrdí, že od roku 2016 do roku 2020 více než 30 % IT výrobců nebude existovat tak, jak je známe dnes. Téměř jedna třetina výrobců tedy buď zkrachuje nebo bude odkoupena jinými společnostmi. Toto se samozřejmě netýká gigantů Apple nebo Samsung. Další velké značky jako LG, Sony, HTC nebo Blackberry jsou ale ve velmi těžké situaci. Naopak značky, které jsou dnes považovány za outsidery, se budou dostávat na výsluní a přebírat tak místa zavedených gigantů. Vzpomeňme např. jen na letošní spekulace odkoupení HTC společností Asus, nebo v roce 2014 proběhlou akvizici Motoroly čínským Lenovem.

4. Displeje se 4K rozlišením novým standardem

Telefonu vybaveného 4K displejem jsme se dočkali již letos. Sony Xperia Z5 Premium sice 4K rozlišení používá jen při vybraných situacích a pro každodenní využití nabízí dnes běžné Full HD rozlišení, přesto jde ale o první záblesk. Závod výrobců o nejjemnější displej se nezastaví ani příští rok a tak očekáváme, že většina top modelů bude vybavena těmito zobrazovači ne později, než ve třetím čtvrtletí příštího roku. Na displejích telefonů již takto jemné rozlišení ztrácí smysl, otevírá však nové možností pro helmy (brýle) s virtuální realitou (např. Samsung Gear VR), do kterých telefon pouze vložíte. Zde se tedy využití rozhodně najde.

5. Biometrie na vzestupu, dočkáme se i skeneru oční duhovky

Pokud jste si mysleli, že se výrobci spokojí se stále populárnějšími čtečkami otisků prstů, pak jste na omylu. Biometrie je totiž „next big thing“ ve světě mobilních telefonů a v příštím roce se rozšíří i do přístrojů střední třídy. Např. Microsoft už ale připravuje skener oční duhovky pro své příští Lumie a jejich zabezpečovací aplikaci Windows Hello.

Pokrok v miniaturizaci a vyšší výpočetní výkon smartphonů přináší tuto vymoženost ze světa scifi do běžného denního používání. Jistě to nebude ale jen Microsoft, který s touto technologií ve svých smartphonech v roce 2016 přijde.

Čtečky otisků prstů samozřejmě nezmizí, ale skenery duhovky nabízí při stejné úrovni zabezpečení vyšší pohodlí.

Kapitoly článku:

» 1. kapitola – prvních 5 trendů roku 2016
» 2. kapitola – zbývajících 5 trendů příštího roku

ČLÁNKY:, , , , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

VČERA  |  Martin Skořepa  |  4 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení