Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Zabezpečení u telefonů OnePlus se dá překvapivě snadno obejít

  |  5 komentářů  |  autor: Tomáš Richter

Naši zahraniční kolegové ze serveru phoneArena přišli s velmi zajímavou informací. Je ohroženo zabezpečení telefonů OnePlus. Důvodem jsou „zadní vrátka“ objevená jedním vývojářem, která umožňují potencionálnímu útočníkovi získat kontrolu nad zařízením díky root oprávnění.

Potenciálně velmi nebezpečnou chybu objevil známý vývojář Elliot Alderson, který našel pomyslná zadní vrátka umožňující třetí straně přístup k oprávěním root na telefonech společnosti OnePlus, a to díky systémové aplikaci „inženýrský mód“. Jak se zdá, vývojáři z OnePlus převzali aplikaci, kterou vytvořil Qualcomm zejména k hardwarovému testování, upravili k obrazu svému a umístili ji na celou řadu svých zařízení.

A teď k problému. Aplikace poskytuje přímý přístup k řadě bezpečnostních funkcí včetně možnosti nadřazeného příkazu „všechno vymazat“, což vede k vymazání veškerých dat v telefonu, interní paměti, zkrátka všeho. Postiženy nejsou jen telefony s odemknutým bootloaderem (toto provádějí většinou zkušenější uživatelé z důvodů získání root oprávnění, aby nad svým telefonem získali neomezenou kontrolu), ale i ty s uzamčeným bootloaderem přímo z výroby, což ještě umocňuje obavy o bezpečnost.

A aby toho nebylo málo. Výše zmíněný vývojář navíc vytvořil jednoduchou rootovací aplikaci pro telefony OnePlus, která využívá této chyby, a umístil ji na Google Play. Tato aplikace je sama o sobě neškodná a mimo možnosti získat oprávnění root nic dalšího nenabízí. Alarmující je však skutečnost, že OnePlus úmyslně začlenil „inženýrský mód“ do svých zařízení. Pokud by někdo další tuto mezeru objevil, teoreticky by mohl vytvořit škodlivou aplikaci a převzít úplnou kontrolu nad zařízením.

Vývojář dále zdůrazňuje, že tento mód by mohl být mezi systémovými aplikacemi i na dalších zařízeních od jiných výrobců, které pohání procesor Snapdragon od Qualcommu. Pokud se chcete ujistit, přejděte do na svém telefonu do „Nastavení > Aplikace > Zobrazit systémové aplikace“ a hledejte „inženýrský mód“ (nebo EngineerMode v angličtině).

Na tuto informaci na Twitteru zareagoval i spoluzakladatel společnosti OnePlus, Carl Pei, který slíbíl, že se na problém podívají. Zabezpečení je v dnešní době jednou z nejdůležitějších priorit a toto není pro OnePlus opravdu dobrá vizitka, navíc jen krátce před oficiálním odhalení svého nového smartphonu OnePlus 5T. Uživatelé mohou zůstat klidní. Museli by totiž telefon někomu půjčit, aby s ním mohl manipulovat. Doufejme, že softwarová záplata pro postižená zařízení bude brzy na cestě.

zdroj: phoneArena

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Vaseksuky88888WillEuromenCZDominik Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Dominik
Dominik

Fakt že jo, našel jsem ho. OP 5.

EuromenCZ
EuromenCZ

OPO s Cm verzí ho nemá :)

Will
Will

LG G6 v pohodě

suky88888
suky88888

Na mém 1+5 ho nemám, takže jsem klidný

Vasek
Vasek

Na mém 1+3t objeven

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za "žumpu"

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za „žumpu“

DNES  |  Jakub Fišer  |  4 komentáře

Sociální síť Facebook leží v žaludku celé Evropské unii, zvláště pak eurokomisařce pro spravedlnost Věře Jourové. Ta na otázku…

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei soutěží s konkurenčním korejským Samsungem o to, kdo dřív přijde s prvním skládacím smartphonem. Dlouho bylo…

Mobilní zobrazení