Recenze Xiaomi Mi Band 3: levný sporťák pro nenáročné

Jakub Fišer

Čínská společnost Xiaomi je hned vedle Applu největším prodejcem chytré nositelné elektroniky. Majoritní zásluhu na tom má především řada chytrých fitness náramků Mi Band. Jak ale ukáže naše dnešní recenze, i mistr levné elektroniky může mít své slabiny a nejnovější chytrý náramek Mi Band 3 rozhodně není perfektním kusem fitness příslušenství.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého náramek zakoupíte.

Než začne plnotučná rozprava o nejnovějším fitness náramku od Xiaomi, není na škodu zmínit, že ačkoliv ze světa chytrých hodinek jsem již ochutnal nemálo zástupců, na fitness náramky se rozhodně nespecializuji a krom krátkého jednodenního seznámení se sportovním náramkem Umax U-Band 130HR jsem žádný jiný náramek podobného ražení neozkoušel. A toto jméno rozhodně nevypouštějte z mysli, při hodnocení Mi Bandu 3 na něj totiž ještě přijde řada.

Design, zpracování a displej: žádná sláva

Samotný fitness náramek Mi Band 3 se skládá ze dvou částí, a sice vyjmutelného těla a silikonového řemínku. Hodnotit je však odděleně by moc nemělo smysl, stačí snad jen sdělit, že jádro náramku budete vyjímat jen v případě, kdy budete chtít zařízení nabít, což jsem během testování musel učinit pouze jednou, a to při prvním spuštění – následně náramek nabíječku nevyžadoval, dovoluji si tak tvrdit, že předepsaných 20 dní Mi Band 3 v praxi skutečně zvládne, a jestli ne 20 dní, tak třeba 15 dní, což je pořád slušné. Zpět ale k samotnému designu. Nám se dostala do ruky černá varianta, hlavně pak mluvíme o barvě řemínku. Ten je zhotoven evidentně z měkkého plastu, je hezky poddajný a docela flexibilní.

Zde ale výčet pozitiv končí. Přístroj se mi na ruce nenosil dobře, dlouho jsem hledal správnou velikost, jak pásek utáhnout a když už jsem si myslel, že jsem ji našel, nakonec se mi stejně po pár hodinách na objetí řemínku nedokázalo přivyknout. Na rozdíl od zmíněného Umax U-Band 130HR (nebo v porovnání s Apple Watch Series 2, které jsem jakožto své osobní hodinky nosil na druhé – levé – ruce) si Mi Band 3 nedokázal na mé ruce najít správnou polohu a neustále cestoval, což se projevilo hlavně v tom, že k zápěstí nepřilnul, ale velkou část testování jsem jej vnímal jako překážku, což by rozhodně nemělo být pravidlem a pevně doufám, že mám pouze atypické zápěstí a na jiných pažích náramek sedí dokonale.


Pokud ale mohu o tomto problému promluvit, jsem toho názoru, že celá potíž je ve stavbě těla a jeho rozměrech. Jádro řemínku je docela tlusté a displej na jeho svrchní straně není zaoblený ke tvaru zápěstí; s rukou tak nesnadno splyne a vy o něm stále tak nějak víte a dalo by se chvílemi říct, že i tlačí. Pokud ale jde o displej samotný, tedy o zobrazování obsahu, s tím jsem neměl sebemenší problém. Rozlišení je dostačující (128 x 80 pixelů na úhlopříčce 0,78″) a OLED displej je dotykový, navíc podporuje gesta swipováním, což velmi usnadňuje průchod jednoduchoučkým systémem a jeho používání. Ale pozor, i když se jedná o OLED panel, jeho čitelnost na přímém slunci není nijak slavná a při nevhodném očekávání může i zklamat.

Celkový dojem ze zpracování náramku ve vás neprobudí pocit luxusu, je však třeba podotknout, že o to výrobci ani nejde. Mi Band 3 nestojí ani tisíc korun a je to na něm vidět. Nechci však, aby to vyznělo nějak zle. Za tu cenu je kvalita zpracování přímo úměrná – guma se nikde neloupe, displej zase odolává škrábancům a Mi Band 3 se tak dá nazvat poměrně odolným; nemluvě o tom, že současná generace Mi Band 3 je stále vodotěsná, ale svou certifikaci ještě vylepšila a namísto jednoho metru zvládne být pod vodou až do pěti atmosfér, rozhodně jej tak nemusíte sundávat ani u moře.

Fitness a další funkce: změří vše, co potřebujete

Když se rozhodnete zakoupit a používat fitness náramek, pravděpodobně počítáte s tím, že vám bude sledovat vaše pohybové aktivity. Jmenovitě jde v zásadě o počet ušlých kroků, ušlou vzdálenost a kalorie, které jste během celého dne spálili. A nemusíte se bát, všechny tyto údaje totiž náramek Mi Band 3 sbírá a systematizuje. Co mě navíc příjemně překvapilo, sbírá je docela slušně. Jak jsem již jednou zmínil, používám i druhou generaci Apple Watch, a při porovnání údajů, které obě zařízení registrují, nemůžu jinak než pochválit Xiaomi za to, že kvalita sběru fitness údajů se moc neliší od toho, jak mé denní aktivity kontrolují jablečné hodinky. Nachozené kroky byly většinou rozdílné jen v desítkách, což je velmi slušné. Druhým dechem však musím dodat, že údaje, které wearables sbírají, nejsou profesionálně vysledovanými daty a používat byste je tedy měli jen pro osobní potřebu, chlubit se s nimi u doktora tak většina výrobců nedoporučuje.

Kromě klasických pasivních úkonů, které vykonáváme každý den – tedy že vstaneme z postele a chodíme, čímž spalujeme kalorie – lze zapnout i sledování aktivních fitness úkonů. Sofistikovanější fitness nositelnosti jich mají většinou víc, Mi Band 3 má pouze dvě, skryje se pod ně však velké množství sportovních úkonů. Je to běh a cvičení. Náramek sám nepozná, že onu činnost provádíte, musíte tak zapnout její trackování. V tu chvíli začne náramek ukazovat hodiny – čas, jak dlouho cvičíte, kolik jste u toho spálili kalorií a jaký máte srdeční tep.

U tohoto bodu bych se na chvíli zastavil. Na jednu stranu je rozhodně chvályhodné, že Mi Band 3 umožňuje uživatelům zkontrolovat svůj srdeční tep. Na stranu druhou mi však senzor tepu nepřijde moc kvalitní. Provedl jsem tak srovnání s tím na Apple Watch a rozdíly byly poměrně velké. V klidu při sezení na židli mi Apple Watch změřily tlukot srdce jako 62 úderů za minutu; Mi Band 3 však ukázal 55 úderů za minutu. Rozhodně nechci obhajovat Apple Watch jako všehoschopné fitness příslušenství, ale troufám si tvrdit, že hodinky byly skutečnému tepu blíže, než senzor na náramku Mi Band 3.

Kromě výše zmíněných funkcí umí náramek sledovat i váš spánek, přijímat notifikace z vybraných aplikací, upozornění o příchozím hovoru a další. Nechybí ani funkce budíku, kdy vás vzbudí přiměřené vibrace. Obdobných funkcí vlastně nemá Mi Band 3 vůbec málo: rychle zapne stopky, ukáže aktuální informace o počasí nebo i vyšle na váš smartphone zvukovou a vibrační zprávu, abyste jej našli pod polštářem nebo v jiném zákoutí ložnice, kde jej nemůžete najít. To je vše naprosto super, při testování mi však vytanulo na mysl, jak vypadala původní myšlenka náramku Mi Band.

 

Jistěže ano, úplně první generace vůbec neměla displej. Nabízí se však otázka: je dnešní koncept Mi Bandu s displejem o tolik lepší? Na tuto otázku si musí odpovědět každý uživatel sám, já jsem však toho názoru, že to podstatné stejně vždy budete řešit přes aplikaci, bez které by byl Mi Band jako hlemýžď bez ulity. Displej tak sice je velmi příjemným benefitem, vidíte díky němu čas, všechny možné informace, které jsem vyjmenoval výše, a také si můžete přečíst nějaké ty notifikace. To jsou ale častokrát věci, které nemají se sportem a fitness co dělat a trochu to na mě působí tak, jako kdyby si v Xiaomi při vývoji Mi Bandu 3 sedli v jednu chvíli na několik židlí najednou – jednoduše jako kdyby nahodilé nápady překonaly samotnou podstatu myšlenky fitness trackeru.

Zhodnocení

Odepněme nyní náramek z ruky, položme jej na stůl a zapřemýšlejme: pro koho je tento produkt určen? Ještě než se na to pokusím odpovědět, chci ale říct, že se jedná o velmi zajímavé zařízení, které se svou cenou kolem 700 korun rozhodně stojí za vyzkoušení. Může se však ukázat, že od náramku budete očekávat něco trochu jiného, a tak budete z nákupu zklamaní. Zpět ale k oné matce všech otázek: komu je Mi Band 3 určen? Pojďme na to logicky – jedná se o chytrý fitness náramek, je tak logické, že vhodný bude především pro sportovně založené jedince. To je však jen jedna strana mince.

Podle mně je nejvhodnějším zákazníkem člověk, který jednak začíná se sportem a chce něco, jako je osobní kouč, taková motivace, která ale není otravná a nenutí vás do něčeho, co sami nechcete; zároveň by to ale měl být člověk, který s podobnými nositelnými technologiemi teprve začíná. A zde se dostáváme k jádru věci – zkušený technologický nadšenec, který chce začít na denní bázi běhat, ten nebude zvažovat nákup náramku za 700 korun, ten si raději koupí produkt z podobného odvětví, ale s mnohonásobně vyšší cenovkou a tak i s příslibem kvalitnějších fitness funkcí.

Těch má Mi Band 3 dost; dost na to, aby uspokojil svou cílovou skupinu. Tu jsem zde lehounce načrtl, a je jen na vás, zdali do ní patříte, či nikoliv. Na trhu je spousta kvalitnějších fitness trackerů, za které si ale budete muset připlatit – záleží tak jen na vás, zdali jste ochotni za podobný výstřelek moderního světa zaplatit víc, než kolik je cena chytrého náramku Mi Band 3.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní měření fitness funkcíPlus rozměry nemusí sedět každému
Plus skvělá výdržPlus nevěrohodné měření srdečního tepu
Plus cenaPlus levný vzhled
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články