Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Vyzkoušeli jsme cenově dostupné ochranné pomocníky

  |  komentovat  |  autor: redakce

Dostali jsme v redakci možnost otestovat cenově dostupné produkty firmy 3MK. Ta se zabývá výrobou a prodejem ochranných folií a obalů na telefony. Na test nám došlo hned několik produktů, které jsme si s ostatními redaktory rozebrali, a každý se nakonec vyjádřil po svém.

Názor Tomáše Drahoňovského

Ochranné sklo HardGlass Max

Krycí sklo HardGlass Max patří do skupiny krycích skel, která chrání celou čelní plochu telefonu. U starších iPhonů to znamená, že se vyrábí ve dvou barevných provedeních, aby překrylo i černý, popřípadě bílý rámeček kolem obrazovky. V tom také tkví jeho hlavní nevýhoda. Výrobce evidentně špatně odhadl rozměry displejů jablečných telefonů a okénko na displej je o něco menší než jeho skutečné míry. Není to nijak výrazné, při běžném používání si toho však nelze nevšimnout.

Ale nepředbíhejme. Samotná aplikace skla je poměrně jednoduchá, a to zejména u iPhonů, kde správném usazení pomáhá Home Button. U zaoblených Samsungů je aplikace nepoměrně těžší a nese to s sebou i nemilé následky – jakmile totiž sklíčko položíte na povrch telefonu jen trochu nepřesně, nedosedne přímo na dotykovou vrstvu. U korejských telefonů nepomůže ani opětovná aplikace, která je u telefonů s rovným sklíčkem naprosto bezproblémová. Na Samsungu jsem proto musel test předčasně ukončit – telefon nereagoval na dotyky uprostřed displeje a vůbec se nedal používat. Nejsem schopen odhadnout, zda se jednalo o vlastnost toho konkrétního skla, nebo jen o mou neopatrnost, tak jako tak ale k výrobci míří mírná výtka – sklo by měl být schopen bezproblémově nasadit i takový neohrabanec, jako jsem já.

S fyzikálními vlastnostmi krycího skla jsem byl ale nadmíru spokojen. Zejména mě překvapila oleofobní vrstva, která je o poznání kvalitnější než ta na krycím skle samotného telefonu. Sklíčko HardGlass Max je také schopno zabránit mikroškrábancům, kterými jsou jinak iPhony pověstné. Nepříliš spokojený jsem byl jen s jeho reflexní variantou, která má za úkol zabránit nenechavým pohledům ze strany. To se mu sice daří úspěšně, bohužel to s sebou nese i daň celkového ztmavení displeje, a to zejména na přímém slunci hodně komplikuje čitelnost.

Polepovací Skin Case

Po vybalení z papírového pouzdra vzhled fólie nepoučeného uživatele překvapí. Vypadá totiž jako papírová skládačka z „Ábíčka“. A ještě aby ne – musí totiž na jeden zátah pokrýt celý povrch telefonu kromě krycího skla. I proto je aplikace poněkud komplikovanější a nese s sebou značné nároky na přesnost. My manuálně neschopní proto jen málokdy dosáhneme kýženého dokonalého výsledku. Na mém iPhonu proto často kolem fólie vykukoval kov těla přístroje. Viděl jsem však i znatelně povedenější výsledky, a proto z toho nemůžu vinit výrobek samotný. Když už se podaří fólii nalepit, nejsou s ní absolutně žádné problémy. Ani po 14 dnech se nikde neodlepuje, a to dokonce ani její vykrojená část u loga jablka na zadní straně. Naopak – dostat ji z telefonu dolů chce pořádnou dávku síly a snahy.

Fólie Skin Case se vyrábí v lesklém a matném provedení a ani jedno však nemůžu označit za esteticky nijak zdařilé. Matné působí ještě o poznání laciněji. Ale nic naplat – ochrannou funkci plní skvěle v obou provedeních. I matná varianta ve světlé barvě se nijak výrazně nešpiní i přesto, že jsem telefony bez ostychu používal i během náročných cross-country cyklovýletů v letním počasí.

Pokud chcete zkombinovat hodnotný vzhled i celkovou ochranu, nezbyde než investovat do jiného výrobku – celoplošného ochranného skla Flexible Glass 3D, které z celé škály příslušenství 3MK hodnotím jako nejpovedenější. Aplikuje se stejně jako fólie, je však výrazně tužší a tvrdší, a proto se u něj nesetkáme s problémy jako krčící se povrch při aplikaci na zakulacené rohy. Kromě toho, že celému telefonu dodá matný vzhled, pak jeho výzor nijak nezmění. K zadní části je navíc dodáváno i krycí sklíčko na displej, které patři k subjektivně nejtenčím na trhu, a proto nikterak nekomplikuje používání domovského tlačítka.

Snad jen pár výhrad na závěr: s oleofobní vrstvou by mohla být situace lepší. Vadil mi také prostor, který zůstal mezi zadní a přední částí. Rám kolem displeje tak zůstal odhalen, přičemž zkušení uživatelé mi možná potvrdí, že právě toto je část, která je pády ohrožena nejvíce. Díky tomu se ale výrazně usnadňuje aplikace předního skla – ještě nikdy jsem se v aplikaci necítil tak jistý jako právě tady. Nejprve sklíčko usadíte, poté přichytíte dvěma lepicími proužky k tělu přístroje, a teprve pak snímáte ochranné fólie. Vše jsem zvládl naprosto přesně na první pokus i při mé pověstné nešikovnosti. Škoda jen, že se návody nacházejí pouze na YouTube a jen v polštině a angličtině.

Názor Lucie Poláčkové

Polepovací SkinCase

SkinCase je estetický doplněk, který zároveň telefon chrání proti poškrábání anebo naopak už drobné vady maskuje. Na tomto produktu nejvíc cením to, že opravdu splyne s telefonem. Nemáte tak pocit, že je na vašem telefonu něco „navíc“. Co se týče vzhledu, tak jsem se zpočátku bála, že to bude taková laciná „lepenka na mobil“, která prostě nebude vypadat hezky. Ale opak je pravdou. Obaly jsou opravdu pěkné, hezky lesklé a ty třpytivé nejsou nějak přehnaně třpytivé.

Nalepování tohoto obalu je však docela zkouška dospělosti, ale dá se to zvládnout. Na telefon obal krásně přilehne, kolem tlačítek hezky lícuje. Ale úplně dokonale nelícuje reproduktor a mikrofon a to si troufám říct, že ne mojí vinou. Aby mi lícoval reproduktor, musela bych oželet kus vypínacího tlačítka.

Obal po týdnu docela obstojně drží, ale na rozích se nepatrně odlepuje, ne však nějak tragicky.

SkinCase celkově hodnotím kladně, jedním vrzem si můžete změnit celý vzhled telefonu, který následně můžete ladit třeba s lakem na nehty, což především využijí ženy. Trošku mi ale vadí to nepraktické odlepování rohů.

Názor Jakuba Mokříše

Mám ve zvyku chránit telefon kompletně ze všech stran, z čistě praktických důvodů. Nemusím pak řešit, jestli ho v autě odložím do přihrádky společně se svazkem klíčů, případně jestli ho náhodou nemám ve stejné kapse, ve které nosím svůj švýcarák. Škrábance pak odskáče obal, případně fólie. Estetický dopad pomíjím, fólii kryjící displej měním ve chvíli, kdy mi začnou škrábance na ní vadit. A proto jsem byl zvědav, jak v mém každodenním používání obstojí produkty od 3MK.

Ochranné sklo FlexibleGlass

Co používám smartphony, tak už jsem otestoval, troufám si říct minimálně 15 nejrůznějších fólií nebo ochranných skel na displej. Takže jsem si myslel, že už mě nic nemůže překvapit. Nicméně u 3MK jsem koukal jak puk hned potom, co jsem shlédl video s instrukcemi k aplikaci, nebo chcete-li nalepení skla. Jednoduchý, ale extrémně nešikuvzdorný systém, kdy nejdříve umístíte fólii do požadované polohy, zajistíte nálepkami a poté naprosto přesně umístíte na displej, je geniální. Co jsem slyšel od kolegů, tak tenhle fígl už používá více výrobců, nicméně mě to až doteď míjelo. Za jednoduchost „montáže“ musím dát jednoznačně palec nahoru.

Na můj iPhone SE sklo sedlo jak pověstná zadnice na hrnec. S tím, jak jsem začal telefon používat, jsem ale lehce vystřízlivěl a našel první a z mého pohledu zároveň jediné větší negativum. Výrobce si očividně (a i podle prezentace na webu) nechává fólie vyřezávat laserem, což je super z hlediska přesnosti, ale zároveň to vytváří dost ostré hrany, které už dál nikdo neřeší.

Nestěžoval bych si na to, kdyby to bylo jenom po obvodu, ale bohužel to s sebou přináší diskomfort především v oblasti Home Buttonu. Nevím, jestli čas obrousil hranu vyříznutého kolečka nebo jsem si zvykl, po dvou týdnech používání už mi to ani nepřišlo, ale první dojem to skutečně do značné míry zkazilo.

Celkově však musím FlexibleGlass ohodnotit kladně. Předně odolnost proti otiskům prstů je ukázková. A zde poznamenám, že nejen, že sklo odolávalo upatlání opravdu dlouho, ale když už došlo na čištění, tak stačilo skutečně párkrát otřít hadříkem a svět byl zase v pořádku. Mechanická odolnost je také slušná, jemné škrábance sice nějaké vidět jsou, ale jak se rozsvítí displej, tak jako by žádné nebyly.

NaturalCase

V krabici, kterou nám 3MK zaslalo, byl i ochranný obal, u kterého se výrobce v první řadě chlubí tím, že nenarušuje design zařízení, které do něj umístíte. V tomhle mu musím dát za pravdu, je to skutečně tenká slupička tlustá pouhých 0,3 mm.

Nemohu to brát jako negativum, ale ve chvíli, kdy jsem chtěl telefon do obalu nasoukat, jsem zjistil, že v 3MK si dali skutečně záležet na přesnosti výroby. Narvat moje SEčko do NaturalCase bylo, jak se někdy říká, „jak do panny“. Po cca třech minutách se mi to ale podařilo a zjistil jsem, že obal k telefonu skutečně velmi těsně přiléhá.

Po dvou týdnech používání a pár lehčích pádech už NaturalCase rozhodně nevypadá jak nový, nicméně svoji úlohu stále plní a jeho velikost se nijak nezměnila a to i přesto, že jsem ho několikrát z telefonu sundal a pak na něj zase pracně narval.Celkově tedy musím produkty od 3MK hodnotit kladně. Jedinou výtkou zůstávají opravdu ostré hrany u ochranného skla/fólie.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

Jak by mohl vypadat Galaxy S10 s přední kamerou v displeji?

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Známý lovec úniků Ben Geskin (@venyageskin1) zveřejnil svou vizi toho, jak by mohl vypadat smartphone s téměř stoprocentním poměrem displeje…

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za "žumpu"

Česká eurokomisařka Jourová označila Facebook za „žumpu“

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Sociální síť Facebook leží v žaludku celé Evropské unii, zvláště pak eurokomisařce pro spravedlnost Věře Jourové. Ta na otázku…

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

Huawei: Náš první skládací smartphone bude i první s 5G

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Čínská společnost Huawei soutěží s konkurenčním korejským Samsungem o to, kdo dřív přijde s prvním skládacím smartphonem. Dlouho bylo…

Mobilní zobrazení