Recenze Vivo V29 – Zachyťte neopakovatelné okamžiky v jiném světle

Tomáš Rajnoch
  • Vivo patří mezi největší značky na celosvětovém trhu
  • Do Česka aktuálně posílá solidně vybavený smartphone
  • Dokáže se probít skrze nelítostnou konkurenci?
V redakci jsme otestovali Vivo V29
V redakci jsme otestovali Vivo V29

Smartphony značky Vivo si na českém trhu získávají stále větší místo. Firma se svými telefony zvolila taktiku, která je českému zákazníkovi velice blízká. To znamená solidně vybavený smartphone za velice příznivou cenu. Žhavou novinkou na trhu se aktuálně stává Vivo V29. Telefon přináší solidní specifikace, nadějné fotoaparáty, moderní design a příjemnou cenu. Dokáže si urvat místo na trhu a natropit problémy konkurenci?

Vivo V29: specifikace

Konstrukceplast + sklo, 164,1 × 74,8 × 7,4 mm, 186 g, IP68
Displej6,78″, AMOLED, 120 Hz, 2800 × 1260px, poměr stran 20:9, jemnost 452 PPI
Operační systémAndroid 13 + FuntouchOS 13 (2 roky systémové + 3 bezpečností aktualizace)
Čipset8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 778G
Paměť8 GB RAM, úložiště 256 GB
Fotoaparáttři objektivy (50 Mpx hlavní, 8 Mpx ultra široký, 2 Mpx hloubkový), clona f/ + f/ + f/, gyro-EIS, LED blesk; selfie 50 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.2, NFC, Wi-Fi 6, GPS, USB-C 3.1, čtečka otisků prstů v displeji
Baterie4 600 mAh, rychlonabíjení 80 W
Cena a dostupnost 11 999 Kč, srpen 2023

Bohaté balení

Novinka Vivo V29 po zakoupení dorazí v poměrně velkém prodejním balení. To nám dává naději, že výrobce zde umístil všechny potřebné věci. Po probrání obsahu krabičky zjistíte, že výrobce opravdu nic neopomněl a máme tu vše důležité. Uvnitř se nachází Vivo V29, USB-A / USB-C kabel pro dobíjení včetně rychlého 80W adaptéru do sítě. Dále přítomnost hlásí silikonový obal, jehla na vytáhnutí SIM karty a potřebná dokumentace.

Hurá, nechybí ani adaptér
Hurá, nechybí ani adaptér

Elegance se stylovým pojetím

Novinka Vivo V29 nepatří mezi nejlevnější smartphony na trhu. Jeho cena výrobci nesvazuje ruce, a tak se může plně soustředit na několik oblastí telefonu. Jednou z nich je i design a následné zpracování. Jak z tabulky specifikací můžete vyčíst, telefon nepatří mezi ty nejmenší. Jedná se o poměrně velký smartphone, jenž je opravdu tenký. Konkrétně se bavíme o 7,4 mm.

Díky tomu se telefon nemusí každému držet zrovna nejlépe. Výrobce sice zaoblil boky a příjemně rozložil 186g hmotnost, nicméně na bezpečný úchop budete potřebovat praxi. Zákazníky naopak může potěšit zvýšená odolnost proti vodě a prachu dle certifikace IP68.

Telefon je extrémně tenký | foto: vlastní
Telefon je extrémně tenký | foto: vlastní

Lehce nepohodlně působí i záda Viva V29. Ta jsou sice skleněná a matně upravená. Bohužel k neprospěchu věci kloužou. Stejně jako boční rám, jenž je tentokrát vyveden z plastového materiálu. Je ale otázkou času, než si na to zvyknete. V rychlosti se ještě vrátím k zádům. V námi testované černé variantě to dodává telefonu styl a novinka působí hezky elegantně. Ve stejné úpravě se nese i modul fotoaparátu. Díky tomu vypadají záda celistvě a jednotně.

Masivní, ale nenarušující

V rychlosti se musíme podívat i na onen zmiňovaný fotomodul. Na první pohled vypadá opravdu masivně. Zabírá téměř 30 % plochy zad. A i když je tělo telefonu vcelku tenké, tak modul naštěstí příliš nevystupuje.

Samotný ostrůvek ukrývá dvě velké čočky fotoaparátu, které jsou umístěny pod sebou. Stejný designový jazyk si drží i takzvaný světelný prstenec Aura Light, o kterém se více dozvíte v pozdější fázi recenze. Všechny tyto prvky jsou umístěny v levé části modulu. V té pravé naopak nalezneme dvojitý LED blesk a třetí čočku fotoaparátu.

Detail na fotoaparát
Detail na fotoaparát

Boky plné prvků

Poslední neprobranou částí Viva V29 jsou jeho boky. Ty samozřejmě skrývají všechny důležité prvky. V tom pravém je umístěno zamykací tlačítko a kolébka ovládání hlasitosti. Levou stranu nechal výrobce prázdnou. Horní bok ukrývá mikrofony. Vespod telefonu nalezneme USB-C konektor, šuplík pro SIM kartu a reproduktor.

Ten bohužel na svou práci zůstává sám. Kvalita tudíž není zrovna oslnivá a při maximální hlasitosti je zvuk poněkud plechový bez jakéhokoliv náznaku basů. Jeho výhodou je tedy ona hlasitost, kdy telefon nepřeslechnete ani na rušných místech. Z přední části posléze zaujme senzor otisků prstů pod displejem. Jeho rychlost je ukázková. Spolehlivost již tolik ne, nicméně senzor prst rozpozná ve zhruba sedmi z deseti případů.

Displej hodný své ceny

V telefonech této cenové kategorie je jakýmsi standardem použití AMOLED displeje. Ve Vivu V29 tedy máme velký 6,78palcový AMOLED panel s rozlišením 2 800 × 1 260 pixelů. Ve výsledku nám to dává jemnost 452 bodů na palec. Zobrazovač je krásně barevně sytý, přesně ve stylu panelů zmiňovaného typu. V nastavení telefonu naštěstí naleznete různé možnosti pro úpravu barev tak, aby podání sedělo vašim očím.

Přítomny jsou i různé režimy. Například noční, dle daného časového rámce či automatiky telefon filtruje modré světlo, což napomůže lepšímu spánku. Celý systém lze zahalit do tmavého režimu. Ten je šetrný nejen k baterii. Pokud jde o viditelnost, tak ta je lehce zaostávající. Především v momentě, kdy na panel svítí slunce. Automatická regulace sice zafunguje rychle, nicméně displej nedisponuje takovými specifikacemi, aby bylo zobrazení bezproblémové.

Barevný systém plný možností

Prakticky ve všech smartphonech s operačním systémem Android naleznete nadstavbu, která překrývá původní vzhled. V telefonech značky Vivo běží ColorOS 13. Tento systém přidává do telefonu spoustu různých možností úprav, které zpříjemní používání vašeho Viva V29. Hned po zapnutí telefonu vás uvítá domovská obrazovka s poměrně dosti předinstalovanými aplikacemi.

Vivo V29 v ruce
Vivo V29 v ruce

Stará známá klasika

Vivo nicméně stále využívá klasické menu aplikací. To zobrazíte pomocí tahu prstem zespod nahoru. Opačným gestem vyrolujete nabídku ovládací centrum.

Další gesta jde použít pro průchod systémem. Pakliže ale máte rádi softwarová tlačítka, v nastavení si je samozřejmě můžete zapnout. Mimochodem, jednou z oblíbených funkcí se může stát úprava designu systému. Váš ColorOS lze zahalit do jiných barev, například do zelené, červené a mnoho dalších.

Telefon nabízí úpravu prakticky každého svého prvku. Pakliže se vám nelíbí animace otisků prstů, lze vybrat jiná. To platí i pro animace nabíjení nebo rozpoznání obličeje. Styl je možno zvolit i pro zobrazení multitaskingu. Máme tu klasický ale i takzvaný dlaždicový design.

Vivo V29
Vivo V29

Always-On je samozřejmostí

V době AMOLED displejů nabízí telefony téměř standardně funkci Always-On. I na zhasnutém displeji neustále svítí čas, potřebné informace a příchozí notifikace. A proto i ve Vivu V29 tuhle funkci nalezneme. V nastavení je i možnost různých úprav. Například styl hodin nebo doba, kdy bude Always-On aktivní. Zvolit lze vlastní časový rámec nebo se spolehnout na východ a západ slunce.

Vivo V29
Vivo V29

Dostatek výkonu na všechny úkony

Pod pokličkou telefonu Vivo V29 se nachází procesor Qualcomm Snapdragon 778G ve spolupráci s 8 GB RAM. Vývojáři zde ale přidali možnost paměť RAM virtuálně rozšířit o dalších 8 GB. Tato sestavička bohatě stačí na chod systému, i když nějaký ten šotek se objeví. Například při přepínání aplikací nebo při multitaskingu. Optimalizaci by výrobce mohl malinko zlepšit. Na druhou stranu, zahrajete si zde veškeré náročné herní tituly.

Telefon jsme samozřejmě prohnali populárním Antutu benchmark testem. Zde si novinka vysloužila průměrné skóre 585 612 bodů.

Vivo V29
Vivo V29

Velké divy s malou kapacitou

Energii pro každodenní používání telefonu dodává akumulátor o kapacitě 4 600 mAh. To v dnešní době není zrovna mnoho a jedná se o podprůměrnou kapacitu. Výrobce se s tím ale popral se ctí a podařilo se mu skvěle optimalizovat náročnost systému. Díky tomu s vámi Vivo V29 vydrží celý den náročného používání. Tedy brouzdání po internetu, sledování videí, focení či natáčení. Jakmile se malinko uskromníte, telefon vydrží i den a půl. Vzhledem ke kapacitě si výrobce zaslouží za dlouhou výdrž velkou pochvalu.

Zastavíme se i u nabíjení. Novinka Vivo V29 podporuje pouze jeden, a to drátový způsob. To ale vůbec nevadí, jelikož podporovaná rychlost je 80 W. V moment, kdy telefon zapojíte do sítě při kapacitě akumulátoru zhruba 20 %, se na plnou hodnotu dostanete za příjemných 50 minut.

Vivo V29
Vivo V29

Svatá trojice s jasným lídrem

Hlavní slovo si vzal 50Mpx snímač se světelností f/1.8. Dále tu máme 8Mpx ultraširoký senzor a 2Mpx hloubkový snímač. Pro portrétní režimy zde navíc napomáhá speciální osvětlení Aura Light. Selfie snímky má na starosti 50Mpx fotoaparát. Na papíře to tedy vypadá opravdu solidně. A jak je tomu ve skutečnosti?

Hlavní fotoaparát dokáže při dobrém světle vykouzlit prokreslené fotografie s dostatkem detailů a solidní ostrostí. Problém fotoaparátu nedělá ani rychlé přeostření z různých objektů. Snímač dokáže věrně vybarvit i stíny a různé odlesky.

Hůře si snímač vede v nočních hodinách – poměrně často se vyskytuje šum a fotky postrádají barevnou věrnost. Velkým problémem jsou zdroje světla (například pouliční osvětlení), protože kolem světla jsou fotky rozmazané. Noční režim je sice přítomen, nicméně kvalitu do fotografií příliš nepřidává.

Aura Light u modelu Vivo V29
Aura Light u modelu Vivo V29

Druhý ultraširoký snímač využijete především při focení panoramatických fotografií. Senzor je k tomuto uzpůsoben díky 120° záběru. Výrobci se naštěstí podařilo eliminovat efekt rybího oka a focení nic nebrání. Snad jen samotná kvalita. Ta není zrovna nejlepší a v momentě, kdy nemáte dostatek přirozeného světla, jsou fotky dosti nekvalitní. Barvy neodpovídají realitě a v krajích je fotografie máznutá. V nočních hodinách se problém zvětšuje a po západu slunce fotit nedoporučuji.

Jako poslední výrobce nasadil do telefonu hloubkový senzor. Ten využijete především při portrétních fotografiích, na které se výrobce speciálně zaměřil. O tom ale až později. Zmínit se však musí i 50Mpx selfie fotoaparát. S ním dokážete vykouzlit barevné a ostré snímky. Pokud jde o video, tak díky OIS jsou videa stabilní a ostré. Stabilizace ale nefunguje při 4K rozlišení s 30 snímky za vteřinu.

Vivo V29
Vivo V29

Speciální režim pro portréty

Novinka Vivo V29 nabízí ve svém smartphonu něco opravdu speciálního, a tím je kruhové světlo Aura Light, které dokáže vykouzlit opravdu zajímavé portrétní fotografie. V horní části aplikace Fotoaparát otevřete ovládání Aura Light. Zde budete moci měnit osvětlení fotografie. Kruhové LED světlo nabízí barevnou škálu od studené bílé přes žlutou až k téměř rudé.

Díky tomu dostanou fotografie speciální nádech, který jiným telefonem jen tak nedokážete. Nové Vivo V29 je tedy ideálním parťákem v moment, kdy rádi fotíte portrétní fotografie.

Jak fotí Vivo V29?

Ukázka: klasické fotografie

Ukázka: ultraširoké fotografie

Ukázka: 2× hybridní zoom

Ukázka: noční fotografie

Pár slov závěrem

Vivo V29 to na českém trhu nebude mít jednoduché. Vstupuje do cenových vod, kde je konkurence velice početná a nelítostná. Přesto ale Vivo bojuje se ctí. Nabízí moderní design se skvělým zpracováním, povedený displej s minimem nedostatků, zajímavý fotoaparát se speciálním Aura Light osvětlením a dostatečný výkon. Negativa zde ale nalezneme také. Kupříkladu horší viditelnost displeje za slunečního dne, slabší kvalitu fotoaparátů či možná lehce nepřehledný systém. Konkurenci ale nedá nic zadarmo. A o kom je vlastně řeč?

Potenciální zákazník se může podívat například na Xiaomi 13 Lite s krásným displejem, dostatečným výkonem, trojitým fotoaparátem či moderním designem. Dalším adeptem se může stát Samsung Galaxy A54 (recenze). Telefon disponuje kvalitními fotoaparáty, prémiovými materiály či velice povedeným displejem včetně Samsung ekosystému.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design a zpracováníPlus slabé fotoaparáty
Plus skvělá výdržPlus slabý reproduktor
Plus kvalitní displejPlus horší optimalizace
Plus originální Aura Light
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články