Mobilizujeme.cz

Toshiba Excite Write: zvládnuté dotykové pero (živě IFA 2013)

  |  3 komentáře  |  autor:

Toshiba není klasický výrobce tabletů, které byste našli na pultech každého českého obchodu s elektronikou. Nicméně to neznamená, že by danou kategorii výrobce nezvládal, případně nevyráběl. Řada Excite je zajímavá nejenom z hlediska hardwaru, ale taktéž softwaru.

Excite Write je téměř identickým dvojčetem nižšího modelu Excite Pro. Oba tablety mají zcela identickou hardwarovou výbavu, pouze verze Pro neumí pracovat s dotykovým perem a nemá tvrzené sklo Gorilla Glass 2. V prvním dojmu jsem se tedy zaměřil na Excite Write. Po stránce hardwaru jde Toshiba tak trochu proti konkurenci a nepoužívá velice často nasazovaný procesor Snapdragon 600 / 800 od Qualcommu, ale v útrobách Excite Write se nachází nVidia Tegra 4. Tedy procesor, který v současné vládě Qualcommu musí své kvality teprve ukázat. Na druhou stranu, Cortex-A15 jádra, která Tegra 4 používá, nejsou žádná ořezávátka. Naopak, jedná se o absolutní high-end. nVidia navíc přidává páté úsporné jádro, tentokrát již v druhé generaci, které má na starosti nenáročné věci jako je používání emailu, datový provoz apod. Grafickou část má pod taktovkou čip GeForce se 72 programovatelnými jádry. Výkonově se jedná o řešení konkurující právě Snapdragonu 800.

Po stránce vzhledu není Excite Write žádný vrchol designu, tablet neurazí, ale ani nenadchne. Plastová stříbrná záda a černý rámeček okolo displeje s větší tloušťkou 10,2 mm jej nechávají po stránce vzhledu mezi početnou konkurencí. Čím nezapadne, je zvukový projev, kdy reproduktory Harman Kardon produkují na svojí velikost příjemně čistý zvuk, navíc ve stereu. Displej u Excite Write dosahuje rozlišení 2560 x 1600 pixelů a je vyrobený technologií IPS. Pozorovací úhly se v tmavé hale Toshiby zdály zcela dostatečné. Pero, které je k tabletu dodávané, nelze pro svojí velikost, respektive tloušťku, nikam schovat a Excite Write tak nenabízí místo pro jeho vložení. Bude jej tedy nutné nosit jinde.

Práce s perem mi přišla subjektivně lepší než u Galaxy Note 10.1 2014. Hlavní rozdíl jsem vnímal v přesnosti psaní a v rychlosti reakce celého systému na kresbu. Jemné kresby se mi kreslily lépe, odezva kresby za tahem špičky pera byla subjektivně taktéž nižší než u konkurence. Dá se říct, že mě Toshiba v tomto směru velmi příjemně překvapila a vůbec jsem nečekal, že budu mít z práce s perem u Excite Write takto pozitivní pocit. Navíc, pokud uděláte chybu, stačí pero pouze otočit a druhou stranou můžete vesele mazat. Ano, přesně tak, jak se maže s gumou na obyčejné tužce. Geniálně jednoduché. Pero na sobě taktéž nese jednu klávesu, která je umístěná přesně v místě prstu a stejně jako u Galaxy Note série, pokud podržíte pero těsně nad displejem, tak stisk této klávesy přepíná mezi několika módy kreslení / psaní. Lze si vybírat opět různé druhy nástrojů, barvy, styly, tloušťky apod. Na špičkové úrovni má Toshiba taktéž rozeznávání textu. Zde tato funkce dokonce došla tak daleko, že pokud budete mít několik dokumentů, ale ručně psané někým jiným s jiným rukopisem, tak přesto pokud v nich budete chtít cokoli vyhledat, stačí opět ručně do vyhledávacího pole napsat hledaný text a Toshiba ho v dokumentech najde. Bez ohledu na styl, sklon a další odlišnosti písma vašeho a písma textu, kde se hledaný text nachází. Bohužel, jak jsem již zmiňoval, pero není tak tenké jako u Samsungu a tak jej nelze schovat v těle přístroje. Na druhou stranu, díky svému většímu rozměru se lépe drží. Negativum tedy tvoří pozitivum a každý nechť si vybere.

Nebudu zastírat, že přes veškerou marketingovou masáž Samsungu mě „psací“ tablet od Toshiby zaujal více. Neumí sice schovat pero do útrob tabletu, není tak tenký a neumí některé softwarové vychytávky tak jako Samsung, ale reakce systému díky chybějící nadstavbě a použití téměř čistého Androidu jsou opravdu bleskové. Navíc, práce s perem byla přesnější a rychlejší nejenom z mého pohledu, ale stejný názor měl i další náš redaktor, Tomáš Bárta, který navíc dlouhodobě používal předchozí generaci Galaxy Note 10.1 a mohl tedy posuzovat rozdíl z pohledu majitele. Proti marketingové síle Samsungu se Toshiba postavit nemůže, přesto je dobře, že zde máme konkurenci. Excite Write rozhodně neaspiruje na nejvíce sexy tablet na trhu, přesto funkci, kterou nese v názvu, zvládá opravdu výborně. A to si už pozornost zaslouží.

ČLÁNKY:, ,
Samsung Galaxy Note 8 oficiálně: návrat zašlé slávy?

Samsung Galaxy Note 8 oficiálně: návrat zašlé slávy?

VČERA  |    |  diskuze (0)

Samsung si na dnešek připravil dlouho očekávanou konferenci Unpacked 2017, na které světu představil nejnovější model řady Galaxy Note s pořadovým číslem…

Lindsey Vonn někdo ukradl její nahé fotky z telefonu

Lindsey Vonn někdo ukradl její nahé fotky z telefonu

VČERA  |    |  2 komentáře

Mnozí z vás jistě mají v paměti kauzu, kdy na internet hackeři vypustili velice intimní fotografie celebrit, ke kterým se dostali kvůli…

Víte, co je to DeX? A čím se asi tak Samsung inspiroval? (video)

Víte, co je to DeX? A čím se asi tak Samsung inspiroval? (video)

VČERA  |    |  diskuze (1)

U Samsungu najdeme řadu zajímavých a chytrých vychytávek, jednou z nich je rozhodně i produkt nazvaný DeX. Jedná se o inteligentní dokovací…

Mobilní zobrazení