Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Srovnání displejů Samsungu: Super Clear LCD vs Super AMOLED vs Super AMOLED Plus

  |  18 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung vybavuje své smartphony zejména Super AMOLED displeji. Možná ale začne v příštím roce více používat u některých produktů i Super Clear LCD. Který displej je v čem lepší? A jak si v porovnání stojí vylepšený Super AMOLED Plus?

Produkcí AMOLED displejů pro mobilní zařízení jsou dnes asi nejvíce známy korejské společnosti Samsung a LG. Zatímco LG se u svých smartphonů začíná postupně přiklánět k TFT IPS displejům, Samsung zůstává u AMOLEDů, resp. jejich Super AMOLED displejů, jak si je tahle firma marketingově nazvala.

Možná ale ani Samsung nezůstane plně věrný AMOLED technologii. U novinky Samsung Galaxy Camera použil místo Super AMOLEDu displej typu Super Clear LCD, který už dříve ukázal i například u druhé generace smartphonu Wave II. Tehdy si uživatelé stěžovali, že Wave I se Super AMOLED displejem byl lepší než nový Wave II se Super Clear LCD displejem. Po dvou letech je ale situace jiná. A možná Super Clear LCD displej bude tento výrobce nasazovat častěji. Je to dobře? Jak si displej stojí ve srovnání se současnou špičkou displejů od Samsungu?

  
Displeje Samsungu k porovnání ze zařízení, zleva: Galaxy S III, Galaxy S II a Galaxy Camera

Porovnali jsme trojici displejů, které Samsung používá u svých top produktů. Jsou jimi: Super AMOLED (Samsung Galaxy S III), Super AMOLED Plus (Samsung Galaxy S II) a Super Clear LCD (Samsung Galaxy Camera). Na všechna zařízení jsme stáhnuli stejné tapety, konkrétně černou, bílou a barevnou. Postupně jsme nafotili displeje vedle sebe za běžného denního osvětlení a ve tmě s nastavením minimálního a maximálního jasu. Pojďme se na displeje podívat.

1. Barevná tapeta, maximální jas, denní osvětlení

Barevné podání všech tří typů displeje je při maximálním jasu velmi dobré. Na některých barvách, jako například zelené, je krásně vidět, že oba Super AMOLED displeje mají vyšší kontrast, než Super Clear LCD. Náskok už ale takový nemají, jako tomu bylo před několika lety. Při pohledu z většího úhlu jsou Super AMOLEDy lépe čitelné než Super Clear LCD, i když to třeba není na fotografii tolik vidět, ve skutečnosti rozdíl postřehneme.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

2. Barevná tapeta, minimální jas, denní osvětlení

Pokud snížíme jas na minimum a všechny ostatní podmínky necháme jako v předchozím případě, je na první pohled vidět, že jas Super AMOLEDů je vyšší oproti Super Clear LCD displeji. Kontrast zůstává u všech tří displejů velmi dobrý.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

3. Černá tapeta, maximální jas, denní osvětlení

Zdá se vám, že máme vypnuté všechny tři displeje? Chyba lávky. Super AMOLED displeje vynikají sytě černou barvou, dokonce i Super Clear LCD si vede velmi dobře za nastaveného maximálního jasu. Nepoznáme, zda jsou displeje vypnuté nebo zapnuté. Dokonalé.


Zleva: Super AMOLED Plus, Super AMOLED, Super Clear LCD

4. Černá tapeta, minimální jas, denní osvětlení

Pokud však na displejích ručně nastavíme minimální jas, projeví se první rozdíly. Při čelním pohledu tolik sice ještě ne, jen bystřejší oči poznají, že Super Clear LCD má téměř černou, zatímco oba Super AMOLED displeje dokonale černou. Ovšem, při pohledu z většího úhlu vidíme, že Super Clear LCD není černý, ale šedivý. Super AMOLEDy jsou černé při pohledu ze všech úhlů.


(levá fotka) Zleva: Super AMOLED Plus, Super AMOLED, Super Clear LCD (na pravé fotce pořadí obrácené)

5. Bílá tapeta, maximální jas, denní osvětlení

Až doposud měly navrh Super AMOLED displeje. Při interpretaci bílé barvy jim to vrací Super Clear LCD displej, který zobrazí skutečně krásně čistě bílou barvu. Barva u Super AMOLEDů je už s poněkud barevnějším nádechem.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

6. Bílá tapeta, maximální jas, tma

Ve tmě jsou rozdíly ještě lépe vidět. Super Clear LCD zobrazuje při maximálním jasu dokonale bílou barvu, Super AMOLED a Super AMOLED Plus mají spíše bílou a barevným nádechem.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

7. Černá tapeta, maximální jas, tma

Ovšem při zobrazení černé opět ukazují Super AMOLEDy, kdo je tady pánem. Při maximálním jasu má Super Clear LCD šedivé podsvícení, oba Super AMOLED displeje interpretují dokonale černou barvu, takže nepoznáme, jestli jsou zařízení zapnutá či vypnutá.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

8. Barevná tapeta, maximální jas, tma

A jako poslední srovnávací snímek tu máme barevnou tapetu ve tmě. Při čelním pohledu jsou barvy všech displejů velmi dobré, kontrast se snižuje s pohledem z větších úhlů. U Super Clear LCD displeje bych řekl, že rychleji.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

Který z trojice těchto displejů se vám zdá srdci nejbližší? Je pro vás spíše důležitější vyšší maximální jas a tím lepší čitelnost displeje na přímém slunečním světle, nebo naopak dáváte přednost sytějším barvám a vyššímu kontrastu?

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

18
Komentujte

avatar
8 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
SajRomualdoRefaelDavid ŠantoraPavel Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
dan
dan

Bylo by dobré ke stejným pokusům přidat pro srovnání i IPS.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, jsme si toho vědomi, že by bylo dobré ještě přidat další typy displejů. IPS od jiného výrobce ale konkrétně máme na testech na druhém konci republiky, ale pokud se nám telefony sejdou, určitě jejich displeje srovnáme. Jinak, ještě jsme měli minulý rok srovnání displejů TFT, Super AMOLED a Nova displej (vylepšený oproti IPS LCD), http://mobilizujeme.cz/clanky/srovnani-displeju-tft-super-amoled-plus-a-nova-displej/

pavel
pavel

IPS je to samé jako clear LCD, výrobci si to jen různě pojmenovávají.

tom
tom

Barevný nádech u bílé barvy nepoznáte dokud display neporovnáte s nějakým bez barevného nádechu. U černé ten rozdíl uvidíte hned. Proto jsou amoledy pro mě nejlepší displaye. K dokonalosti jim chybí přidat do RGB matice bílí sub pixel a většina jejich nevýhod bude pryč.

Jura
Jura

Je to zajímavý test, ale podle mého by to chtělo přidat informace o nastavení fotoaparátu včetně vyvážení bílé. No a taky by mě zajímal vliv krycího skla displayů jednotlivých přístrojů.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, děkujeme :-) fotili jsme se zrcadlovkou Olympus E-PL1 se základním objektivem a automatickým nastavením. Krycí sklíčko jistě může mít vliv, v tomto případě mají dokonce všechna tři zařízení jiné ochranné sklíčko, ale alespoň základní obrázek o kvalitách displejů, věříme, že naše srovnání udělá.

Jura
Jura

Díky za odpověď, ale jestli si myslíte, že Olympus E-PL1 je zrcadlovka a že automatické nastavení tohoto fotoaparátu postačí pro takové srovnání, potom jde opravdu jen o základ, který nelze brát vážně.
Nechci snižovat Vaši snahu, ale máte-li možnost srovnávat takové přístroje, asi by se vyplatilo nám všem, kdybyste se pokusili vytvořit alespoň pokus o studiové podmínky při pořizování snímků a vzali v potaz i zkušenosti s životností displayů, jak o tom píší jiní diskutující.

radek
radek

Olympus E-PL1 má do zrcadlovky opravdu daleko, ale oni ty displeje neporovnávali na základě fotografií, ale vlastníma očima. Ty fotografie jsou jen ukázkové, takže na nich až tak moc nezáleží.

Luboš Srb
Luboš Srb

Je to hybrid mezi kompaktem a zrcadlovkou, resp. kompakt s výměnnými objektivy. O tom ale článek není, jak říká Radek, jde o ukázkové fotografie, ne o detailní snímky. Také proto máme porovnání i v textové podobě, jak to vypadá ve skutečnosti.

David Šantora
David Šantora

Dobrý večer, Luboš nefotí E-PL1, ale o dva roky novějším E-PM1. A i když neobsahuje tento tzv. „mirrorless“ fotoaparát APS-C snímač, ale micro 4/3, a tudíž nemůže velikostí čipu soupeřit s pravými zrcadlovkami, nabízí E-PM1, která vychází z E-P3, jeden z nejrychlejších zaostřovacích systémů na světě (120 Hz) a věřte mi, když jsem měl možnost porovnat s Nikonem D3100, tedy vynikající low-end DSLR, tak v rychlosti ostření a kresbě při ISO 1600 to projela D3100 s E-PM1 na plné čáře. Takže, i když ani PENy od Olympusu, ani NEX série od Sony nejsou plnohodnotné zrcadlovky, tak přesto pracují na zcela… Číst vice »

Refael
Refael

Ale muze zustat vypalovani displeje u S-Amoledu. To uz poznam na mem SGS II. Nevim, zda-li zustanu u teto znacky co se tyce typu displeje. Osobne jsem zvedav na LCD 3 u HTC ci Sony, ktere nejspise predstavi LCD 3 na svych vlajkovych lodi pro r.2013. U nich by mel byt prave ten pridan byli subpixel. Nevim, zda se Samsungu u jeho S-Amoledu podari vyresit nejen vypalovani, coz je typicka vlastnost vsem Amoledu, ale i kratkou zivotnosti modrych pixelu.

Lukáš
Lukáš

Prosím vás a jak dlouho vlastníte SGS2?

Pavel
Pavel

Mě se vypálil sgs1, sgs2 i galaxy nexus vždy po necelém půlroce. Ta horní černá lišta má nepoužívané pixely a proto je celý zbytek displeje trochu vysvícený. Ale normálně si toho člověk nevšimne, až když si stáhne z marketu lcd test, vždycky je to vidět nejvíce na modré a bílé. V místě, kde je ta lišta je barva tmavší.

Saj
Saj

Máte pravdu, opravdu ten test ukázal vypálnou horní lištu po roce používání SGS2…ale nic dramatického a jen u červené a modré barvy. V praxi tedy displej přežije déle než samotný fotoaparát i s tímto „detailem“

Refael
Refael

Pro Lukaše: teď v prosinci ho vlastním rok a půl .

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Procházet se ve virtuální realitě po Zemi? Nuda. A co takhle se přesunout na Měsíc? V New Yorku bude Samsung testovat 4D…

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na konci minulého měsíce CEO společnosti Meizu, kterým je Jack Wong, prozradil, že se můžeme těšit na jejich nový model X8.…

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku – Samsung Galaxy Note 9 – se dočkala dalšího úniku. Tentokrát víme, jak velkou bude…

Mobilní zobrazení