Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

Srovnání displejů Samsungu: Super Clear LCD vs Super AMOLED vs Super AMOLED Plus

  |  18 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Samsung vybavuje své smartphony zejména Super AMOLED displeji. Možná ale začne v příštím roce více používat u některých produktů i Super Clear LCD. Který displej je v čem lepší? A jak si v porovnání stojí vylepšený Super AMOLED Plus?

Produkcí AMOLED displejů pro mobilní zařízení jsou dnes asi nejvíce známy korejské společnosti Samsung a LG. Zatímco LG se u svých smartphonů začíná postupně přiklánět k TFT IPS displejům, Samsung zůstává u AMOLEDů, resp. jejich Super AMOLED displejů, jak si je tahle firma marketingově nazvala.

Možná ale ani Samsung nezůstane plně věrný AMOLED technologii. U novinky Samsung Galaxy Camera použil místo Super AMOLEDu displej typu Super Clear LCD, který už dříve ukázal i například u druhé generace smartphonu Wave II. Tehdy si uživatelé stěžovali, že Wave I se Super AMOLED displejem byl lepší než nový Wave II se Super Clear LCD displejem. Po dvou letech je ale situace jiná. A možná Super Clear LCD displej bude tento výrobce nasazovat častěji. Je to dobře? Jak si displej stojí ve srovnání se současnou špičkou displejů od Samsungu?

  
Displeje Samsungu k porovnání ze zařízení, zleva: Galaxy S III, Galaxy S II a Galaxy Camera

Porovnali jsme trojici displejů, které Samsung používá u svých top produktů. Jsou jimi: Super AMOLED (Samsung Galaxy S III), Super AMOLED Plus (Samsung Galaxy S II) a Super Clear LCD (Samsung Galaxy Camera). Na všechna zařízení jsme stáhnuli stejné tapety, konkrétně černou, bílou a barevnou. Postupně jsme nafotili displeje vedle sebe za běžného denního osvětlení a ve tmě s nastavením minimálního a maximálního jasu. Pojďme se na displeje podívat.

1. Barevná tapeta, maximální jas, denní osvětlení

Barevné podání všech tří typů displeje je při maximálním jasu velmi dobré. Na některých barvách, jako například zelené, je krásně vidět, že oba Super AMOLED displeje mají vyšší kontrast, než Super Clear LCD. Náskok už ale takový nemají, jako tomu bylo před několika lety. Při pohledu z většího úhlu jsou Super AMOLEDy lépe čitelné než Super Clear LCD, i když to třeba není na fotografii tolik vidět, ve skutečnosti rozdíl postřehneme.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

2. Barevná tapeta, minimální jas, denní osvětlení

Pokud snížíme jas na minimum a všechny ostatní podmínky necháme jako v předchozím případě, je na první pohled vidět, že jas Super AMOLEDů je vyšší oproti Super Clear LCD displeji. Kontrast zůstává u všech tří displejů velmi dobrý.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

3. Černá tapeta, maximální jas, denní osvětlení

Zdá se vám, že máme vypnuté všechny tři displeje? Chyba lávky. Super AMOLED displeje vynikají sytě černou barvou, dokonce i Super Clear LCD si vede velmi dobře za nastaveného maximálního jasu. Nepoznáme, zda jsou displeje vypnuté nebo zapnuté. Dokonalé.


Zleva: Super AMOLED Plus, Super AMOLED, Super Clear LCD

4. Černá tapeta, minimální jas, denní osvětlení

Pokud však na displejích ručně nastavíme minimální jas, projeví se první rozdíly. Při čelním pohledu tolik sice ještě ne, jen bystřejší oči poznají, že Super Clear LCD má téměř černou, zatímco oba Super AMOLED displeje dokonale černou. Ovšem, při pohledu z většího úhlu vidíme, že Super Clear LCD není černý, ale šedivý. Super AMOLEDy jsou černé při pohledu ze všech úhlů.


(levá fotka) Zleva: Super AMOLED Plus, Super AMOLED, Super Clear LCD (na pravé fotce pořadí obrácené)

5. Bílá tapeta, maximální jas, denní osvětlení

Až doposud měly navrh Super AMOLED displeje. Při interpretaci bílé barvy jim to vrací Super Clear LCD displej, který zobrazí skutečně krásně čistě bílou barvu. Barva u Super AMOLEDů je už s poněkud barevnějším nádechem.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

6. Bílá tapeta, maximální jas, tma

Ve tmě jsou rozdíly ještě lépe vidět. Super Clear LCD zobrazuje při maximálním jasu dokonale bílou barvu, Super AMOLED a Super AMOLED Plus mají spíše bílou a barevným nádechem.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

7. Černá tapeta, maximální jas, tma

Ovšem při zobrazení černé opět ukazují Super AMOLEDy, kdo je tady pánem. Při maximálním jasu má Super Clear LCD šedivé podsvícení, oba Super AMOLED displeje interpretují dokonale černou barvu, takže nepoznáme, jestli jsou zařízení zapnutá či vypnutá.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

8. Barevná tapeta, maximální jas, tma

A jako poslední srovnávací snímek tu máme barevnou tapetu ve tmě. Při čelním pohledu jsou barvy všech displejů velmi dobré, kontrast se snižuje s pohledem z větších úhlů. U Super Clear LCD displeje bych řekl, že rychleji.


Zleva: Super Clear LCD, Super AMOLED, Super AMOLED Plus

Který z trojice těchto displejů se vám zdá srdci nejbližší? Je pro vás spíše důležitější vyšší maximální jas a tím lepší čitelnost displeje na přímém slunečním světle, nebo naopak dáváte přednost sytějším barvám a vyššímu kontrastu?

ČLÁNKY:, , , ,
Kdo vyhrál smartphone HTC U Play? Vyhlášení soutěže

Kdo vyhrál smartphone HTC U Play? Vyhlášení soutěže

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Je tady rychlé vyhlášení vítěze soutěže o chytrý telefon HTC U Play. Stačilo správně odpovědět na jednu jedinou soutěžní otázku a mít…

Nástupce smartphonu BlackBerry KEYone na obzoru?

Nástupce smartphonu BlackBerry KEYone na obzoru?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Kanadské BlackBerry je jedním z mála výrobců, kteří stále nezapomínají na smartphony s hardwarovou klávesnicí. Po aktuálním modelu KEYone má přijít…

Jaký smartphone do 10 000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 10 000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

DNES  |  Luboš Srb  |  8 komentářů

Jaký smartphone v ceně do 10 000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik…

Mobilní zobrazení