Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Txt Pro – recenze imitátora Xperie X10 Mini Pro

  |  73 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Txt Pro je zástupcem lépe vybavených low-endů bez operačního systému. Recenze vás seznámí s výbavou telefonu a funkčností, včetně pozitiv a negativ. Prostředí kvalitně imituje OS Android s Timescape, konstrukce zas model Xperia X10 Mini Pro.

Sony Ericsson Txt Pro je levný telefon s dotykovým displejem a zaměřením především na sociální sítě. Přináší prostředí podobné Androidu, s nadstavbou Timescape, výsuvnou QWERTY klávesnici, 3,5 mm Jack, 3,2 Mpx fotoaparát bez autofocusu a bezdrátové Wi-Fi. Má na to obstát v konkurenci nejlevnějších smartphonů s Androidem, jejichž cena začíná o nějakou stovku níže, než cena Sony Ericssonu Txt Pro?

Mobilní telefon Sony Ericsson Txt Pro můžete zakoupit v oficiálním eShopu Sony Ericsson.


Sony Ericsson Txt Pro – oficiální fotografie

Základní parametry – Sony Ericsson Txt Pro

Rozměry93 x 52 x 18 mm
Hmotnost100 g
DisplejTFT, dotykový kapacitní, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 3“
akcelerometr, proximity senzor, ovládání více prsty není podporováno
Procesor a paměť64 MB RAM, procesor PNX-4910
126,6 MB + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systémne, prostředí Sony Ericsson s nadstavbou Timescape
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka se samostatným USB kabelem, záruční list
Cena a dostupnost2 900 Kč, srpen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Sony Ericsson Txt Pro

Co se nám líbilo: velmi kvalitní pevná konstrukce s výsuvnou částí, QWERTY klávesnice umožňuje pohodlné psaní, 3“ dotykový displej s rozlišením WQVGA, proprietární prostředí připomínající Android s nadstavbou Timescape, slot na microSD kartu, kvalitní výdrž, standardní konektory microUSB a 3,5 mm Jack, podpora Java aplikací

Co se nám nelíbilo: webový prohlížeč je naprosto nepoužitelný, Wi-Fi se nepřipojí k sítím s certifikátem WPA/WPA2, chybí multitasking (přepínání mezi spuštěnými aplikacemi), fotoaparát nemá autofocus, součástí balení nejsou sluchátka (bez kterých nefunguje FM rádio), nelze měnit prodleva osvětlení displeje

TIP: Pro podrobné parametry telefonu Sony Ericsson Txt Pro navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: chybí sluchátka i paměťová karta

Prodejní balení s telefonem toho neobsahuje tolik, co byste asi očekávali. Vedle telefonu s baterií je v krabici nabíječka s oddělitelným USB kabelem, návod a záruční list. Výrobce stále dodává hned trojici návodů v různých jazycích, a tak jeho přetvářka s ekologickým smýšlením není moc na místě.

Vzhled a konstrukce: čerpá z úspěšné Xperie X10 Mini Pro

Sony Ericsson Txt Pro prostě na první pohled jednoznačně připomíná starší model Xperia X10 Mini Pro. Výrobce tak využívá jeho oblíbenosti a pokouší se ji přenést i na telefon bez operačního systému. Z trojice prodávaných variant – bílé, černé a růžové – jsme otestovali právě tu posledně jmenovanou, určenou pro ženy.

Telefon má kompaktní, poměrně pevnou plastovou konstrukci s prohnutými zády, takže na rovné podložce se s ním dá doslova hrát flaška (pozor na odření). Do ruky sedne jak dělaný, vždyť jeho rozměry jsou pouze 93 x 52 x 18 mm a hmotnost rovných 100 gramů. Na zadní straně je zapuštěna čočka fotoaparátu, prořezy reproduktoru a označení výrobce spolu s názvem telefonu.

Na levém boku, při držení v pravé ruce, nemá telefon žádná tlačítka, pouze stříbrnou linii s imitací kovu, která se táhne kolem celého telefonu. Na vrchní hraně jsou vhodně umístěny oba konektory, microUSB i 3,5 mm konektor Jack, a také tlačítko zámku displeje či zap./vyp. telefonu.

Pravá hrana telefonu obsahuje tlačítka regulace hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Na spodku telefonu je jen otvor se zabudovaným mikrofonem. Přední stranu telefonu vyplňuje 3“ dotykový displej s rozlišením WQVGA, reproduktor určený pro hovory a proximity senzor. Pod displejem se nalézá jedině tlačítko, určené pro návrat do menu či domovské obrazovky.

Baterie a výdrž: s jistotou týden bez nabíječky

Model Txt Pro si řekl o adekvátní výdrž, kterou obstarává Li-Ion baterie s kapacitou 1000 mAh. Díky té dokáže vydržet bez nabití klidně týden, pokud s telefonem příliš nepracujete. V případě denních hovorů, zapnuté Wi-Fi a vysokém stupni jasu se výdrž pohybuje na úrovni tří dnů. Sympatické a v konkurenci obstojné. Sloty pro SIM kartu i microSD se nalézají pod baterií, a tak je potřeba vždy telefon nejdříve vypnout. Se zadním krytem budete zprvu bojovat, protože sejmutí je docela obtížné.

Displej a ovládání: 3“ WQVGA dotykáč

Sony Ericsson Txt Pro je osazen 3“ dotykovým kapacitním TFT displejem s rozlišením WQVGA, tj. 240 x 400 px. Displej zobrazuje 262 tisíc barev a jeho povrch je kryt odolným sklíčkem proti poškrábání (nikoliv Gorilla Glass). Nechybí akcelerometr pro přetáčení obrazu na šířku a proximity senzor pro automatické uzamčení displeje při zahájení hovorů. Naopak multitouch (ovládání více prsty) telefon, resp. displej nepodporuje.

Doba zhasnutí displeje je 15 sekund a nelze je změnit. To považuji za velkou slabinu, jelikož se vždy displej rovnou uzamkne, takže k opětovnému spuštění je potřeba dvakrát zmáčknout tlačítko zámku displeje. Čitelnost na slunci je také špatná, budete mít co dělat, abyste na displeji cokoliv přelouskali. Reakce na dotyk je překvapivě přesná, rychlá. Při psaní na softwarové klávesnici se znaky vyťukávají také bez problémů.

Výsuvná část s QWERTY klávesnicí je hodně pevná a nemám proto obavy, že by se po nějaké době rozviklala. Psaní na klávesnici je přesné, překlepů se mi moc nepodařilo udělat. Dobré je i podsvícení ve tmě (viz foto).

Prostředí telefonu: parodie na Android nebo převlečené prostředí A200

Telefon má skromnou hodnotu RAM paměti (64 MB) i procesor PNX-4910 (s taktem do 434 MHz). Vnitřní paměť 126,6 MB je dostatečná na pár skladeb a fotografií, a tak ji můžete rozšířit microSD kartu s kapacitou až 32 GB. Chod telefonu, přechod mezi obrazovkami, spouštění aplikací atd. jsou plynulé a nedá se říci, že by se telefon nějak zasekával. To je dobrá zpráva pro případné zájemce.

Domovské obrazovky v telefonu jsou dvě. Na první se zobrazuje čas a datum, na druhé aktualizovaný seznam stavů pěti nastavených přátel. Obě obrazovky mají shodná tlačítka v každém ze čtyř rohů, podobně jako telefon Sony Ericsson s OS Android a nadstavbou Timescape. Právě tato nadstavba doplňuje proprietární prostředí výrobce a dělá z prostředí na první pohled Android s Timescape. Menu je tvořeno po sobě jdoucími obrazovkami s ikonkami, jejichž pozici nelze měnit. Upravit můžete tapetu, a to výběrem obrázku či fotografie z nabídky.

Telefonování a zprávy: svěží jednoduchost

Ve zprávách a kontaktech nepřináší Txt Pro žádné inovace, a tak největší změnou je snad položka přátelé – až 5 blízkých přátel, které lze přidat do nabídky. Na domovské obrazovce pak budou vidět nejnovější aktualizace těchto přátel skrze sociální sítě. To jistě řada z vás ocení. Kontakty se mohou ukládat do telefonu či na SIM kartu, nechybí možnost zálohování. U nových kontaktů je klasicky nabízeno mnoho položek včetně obrázku, vyzvánění. V historii hovorů se dá jednoduše danému kontaktu zavolat či odeslat SMS.

Editor zpráv má softwarovou klávesnici v provedení jako třeba u Xperií X10 Mini a rozhodně je dobré využívat i QWERTY klávesnici, se kterou je psaní hračka. Zprávy se seskupují do konverzací, nicméně problémem je jejich odstraňování, které nelze jinak, než po jednotlivých konverzacích, nikoliv výběrem všech naráz. Sony Ericsson myslel i na možnost nastavení vlastních emailových účtů (aplikace Email), speciálně pak i Gmailu a Yahoo mailu. Před zakoupením doporučuji vyzkoušet, jak vám bude správa emailů vyhovovat.

Fotoaparát: bez zaostření ztrácí kvalitu

Fotoaparát se spouští hardwarovým tlačítkem na pravém boku telefonu, případně ikonkou v menu. Prostředí fotoaparátu nedovoluje žádné nastavení, pouze pořízení fotografií příslušnou ikonkou ve tvaru irisu, přepínání mezi fotoaparátem a videokamerou a zobrazení vyfocených fotografií a videí. Chybí autofocus, volba kvality fotografií či videa a mnoho dalších možností. V tichém režimu fotoaparát nevydává zvuky při zmáčknutí spouště, v běžném režimu ano. Kvalitou fotografie neoplývají, ale zase vyloženě neurazí, ostatně posuďte sami.

Fotoaparát pořizuje 3,2 Mpx snímky (2048 x 1536 px), videokamera QVGA videa (320 x 240 px, s 15 snímky/s).

Zkušební fotografie – Sony Ericsson Txt Pro:

Organizační funkce, zábava: standard bez GPS

Telefon má předinstalovánu řadu aplikací, spjatou se sociálními sítěmi. Patří mezi ně Multiple IM, Facebook, Twitter, Orkut, Google Talk a Picasa. Přihlášení do Twitteru a Facebooku provedete v nastavení telefonu, kde si zvolíte i interval aktualizace a další možnosti. Pak tu máme hry, které jsou v telefonu celkem čtyři – Quadrapop, BB Revolution, NightclubFever a
Music Quiz. Další je potřeba doinstalovat formou Java souborů.

Sony Ericsson Txt Pro má pro prohlížení fotografií připravenu galerii s možností sdílení obsahu přes Bluetooth či email. Po stránce hudební bude spokojen snad každý majitel telefonu. V telefonu je FM rádio s RDS a automatickým vyhledáváním stanic, které funguje až po připojení sluchátek, slušný hudební přehrávač (formáty MP3, eAAC+, WAV, WMA) s playlisty a nastavením zvukového filtru, funkce TrackID k rozpoznání hudby a také Playnow (sekce s obsahem pro telefon – aplikace, hry, vyzvánění, atd.). Videa se spustíte v přehrávači s podporou formátů H.263 a MP4.

Organizační funkce zastupují v telefonu: kalendář (upozornění na události), budík (s opakováním), poznámky, záznam zvuku, stopky, časovač a jednoduchá kalkulačka. Případné další aplikace doinstalujte z PlayNow obchodu, případně formou Java souboru umístěného na kartu a nainstalovaného v telefonu. GPS ani mapové podklady v telefonu nenaleznete.

Konektivita, webový prohlížeč: prehistorický prohlížeč k pláči

Datová výbava telefonu čítá přenosy přes operátora GPRS a EDGE a bezdrátové Wi-Fi (802.11 b/g), které využijete nejen v domácí síti, ale takřka v každé restauraci, kavárně či knihovně. Pozor však na to, že telefon nezvládá certifikát WPA, takže k těmto sítím se většinou nedokáže připojit ani při manuálním nastavení podrobností dané sítě. Pak je to ještě jeden problém – ručně přidaná síť neumožňuje dodatečné úpravy nastavení, je potřeba ji znovu zadat od začátku a tu nevyplněnou zcela vymazat.

Využít lze také Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech a standardní konektory microUSB 2.0 a 3,5 mm konektor Jack. Přes datový kabel je možno využít s počítačem velkokapacitní přenos. Telefon se restartuje do režimu, kdy není online SIM karta (podobně jako u staršího prostředí A200 od Sony Ericssonu. Díky tomu jsem si také uvědomil, jak blízko má toto prostředí k A200, jak moc převlečené do nového hábitu to je, a k tomu nabalený vzhled z androidových telefonů výrobce.

Webový prohlížeč snad radši ani nemusel výrobce do telefonu přibalit. Jedním slovem je to hrůza! Dal mi vzpomenout na starší modely Sony Ericsson, ve kterých trpěl prohlížeč stejnou vadou na kráse. Jde o zobrazení stránek formou textu s obrázky pod sebou, v úzké nudly, ve které se orientujete leda náhodně. Prohlížeč má v nastavení – zapnutí obrázků, animací, přehrávání zvuků, JavaScript, povolení cookie, smazání historie, odstranit hesla. Doporučuji jednoznačně doinstalovat Operu Mini ze stránek mini.opera.com, která vám dopřeje klidnější prohlížení stránek.

Závěr recenze Sony Ericsson Txt Pro

Sony Ericsson Txt Pro je telefon pro nenáročné uživatele, kteří chtějí jednoduchý telefon s kvalitní výsuvnou QWERTY klávesnicí, dobrou výdrží a základními funkcemi. Telefon v převlečku Androidu s nadstavbou Timescape má řadu much, které výrobce zapomněl dořešit, nebo se mu jednoduše nechtělo. Jako alternativa k dnešním smartphonům je tento telefon bez systému dobrou volbou, byť by jeho cena mohla ještě klesnout.

Aktuální cena Sony Ericsson TXT Pro v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

výsuvná QWERTY chybí autofocus
dotykový displej s WQVGA rozlišením nulový multitasking
kvalitní výdrž Wi-Fi má problém s WPA certif.
Wi-Fi, 3,5 mm Jack nelze měnit prodleva osvětlení
prostředí s podobou Androidu + Timescape
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

73
Komentujte

avatar
49 Comment threads
24 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
59 Comment authors
AjapavelMichaelaPetrPavlína-s Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
mmmmm
mmmmm

Dali by se sluchátka dokoupit? Mohli by sluchátka k Mp3 být stejné k tomuto mobilu?

bla
bla

Samozřejmě, sluchátka lze dokoupit. Telefon má standardní 3,5 mm jack. Je tedy možné použít libovolná sluchátka od běžného MP3 přehrávače.

bla
bla

To, že v balení nejsou žádná sluchátka ani paměťová karta lze považovat za výhodu, nikoli za výtku.
Telefon má pro sluchátka standardní konektor a pro kartu standardní slot (microSD), takže si vyberete taková sluchátka a kartu, která Vám budou vyhovovat a nemusíte platit za sluchátka, která nebudete používat, a za kartu, která má pro Váše potřeby zbytečně malou nebo zbytečně velkou kapacitu.

Evzen :-)
Evzen :-)

jj

andrea
andrea

reaguje display na nehty? mám totiž umělé nehty a každý display na ně nereaguje.. děkuju za odpověď.. pokud ano budu o něm uvažovat :)

viky
viky

ano

bla
bla

Nereaguje. Nyní jsou v módě kapacitní displeje, které reagují pouze na prsty. Stylus, nehet, pero… Nic z toho u současných telefonů bohužel používat nelze.
Podle všech dostupných specifikací má i tento telefon kapacitní displej.
Vlastně neznám žádný nový telefon, který by ho neměl. :-(

bla
bla

Ještě dodatek. U telefonu s hardwarovou klávesnicí to vlastně příliš nevadí.
Největším úskalím kapacitních displejů je totiž psaní na něm. Reagují na každý dotyk displeje, ne na tlak. Proto se mnohem lépe píše na rezistivních displejích, kde je psaní podobnější klasické klávesnici.

Ella
Ella

Dobry den,
chtěla bych se zeptat jestli je normální ani ne po měsíčním užívání telefonu denni nabíjení. Na telefonu nemam nic zaple (bluetooth, wifi, ….) No a o psani sms a volaní nemluvím, jelikož tyto hodnoty jsou minimálni (max 10sms a 10min volání).

Dik E.

bla
bla

Pokud první měsíc byla výdrž výrazně delší a po měsíci se skokem snížila, normální to určitě není, může být vadná baterie. Pokud to tak je již od koupě, tak si nejsem jistý, protože tento telefon nevlastním. Ale myslím si, že takový telefon bez operačního systému a 3G s vypnutým wi-fi a 10ti minutami volání by měl vydržet výrazně déle než jeden den. Wi-fi je asi největší žrout energie, ale záleží i na jiných věcech. Třeba poslech hudby, svícení displeje (třeba prohlížení fotek, čtení knih)… Pokud bych ale telefon používal na 10 minut volání a 10 SMS denně, displej by byl… Číst vice »

pavel
pavel

starší modely můžete koupit „nové“, ale ve skutečnosti po několika letech ležení na skladu. soused v garáži si mi stěžoval že koupil nové plastové poklice na kola a hned při prvním nasazování mu jedna praskla. říkám mu že plasty prostě časem křehnou, on na to že je to čerstvě koupené. tak jsme kouknuli na rub, kde je ze vsrřikovací formy datumovka výroby, disk byl starý tři roky. tenhle telefon má značku např zevnitř zadního krytu, číslice v kruhu a šipka uprostřed. O datu výroby baterky to samo nic neříká.

zuzka
zuzka

Dobrý den,
mám problém ohledně mobilu..ze začátku se mi v něm hudba normálně přehrávala a teď vždycky když kliknu na písničku, tak mi to napiše: nepřístupné..napadlo mě, jestli jsem třeba omylem nezměnila formát písniček…nevíte někdo prosím kde je problém?..děkuju..

Lukas
Lukas

skus jestly se sis ty písničky omilem nesmazala :)

NEDOPORUČUJI !!! Djlaro :-/
NEDOPORUČUJI !!! Djlaro :-/

Mam ho 14 dní a mohu jen říci jedno . KATASTROFA A NEDOPORUČUJI !!! Seká se , přeskakuje , vypíná se , vybíjí se , sám od sebe zapíná EDGE které nejde vypnout jinak než restartováním telefonu , nenačte všechny obrázky či fotky , omezení formátů vydea , streemování z youtube nehrozí tak že si nepřehrajete žádné video z něj , prohlížeč na internet hrůza , atd. . Jednoduše řečeno ZBYTEČNĚ VYHOZENÉ PENÍZE ZA ZCELA NEPOUŽITELNÝ MOBIL !!!

Baju
Baju

Naprosto souhlasím! Hrůza! :/

cmelik
cmelik

mela jsem stejny problem, z youtube nebylo mozne nacist jakekoli video, telefon se priserne sekal. dala jsem ho na reklameci, kde mi to cele prehrali, s youtube nemam problemy a telefon se pri pouzivani internetu neseka.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook testuje reklamní videa přímo v Messengeru

Facebook testuje reklamní videa přímo v Messengeru

DNES  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Poslední dobou se zdá, že si pod sebou Facebook poměrně úspěšně řeže větev. Na začátku to byla „jen“ sociální síť, která…

Zloději ukradli elektroniku Apple ve stylu Mission: Impossible

Zloději ukradli elektroniku Apple ve stylu Mission: Impossible

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Výrobky Applu jsou drahé. A co je drahé, to se krade. V americké Georgii si zloději přišli na v přepočtu zhruba…

Apple vydal druhou aktualizaci betaverze iOS 12

Apple vydal druhou aktualizaci betaverze iOS 12

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Po nepovedeném iOS 11 už Apple testuje iOS 12. První betaverze vypadala více než nadějně, nyní už se mezi uživatele dostala…

Mobilní zobrazení