Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Sony Ericsson Elm – recenze ekologického zástupce řady GreenHeart

  |  156 komentářů  |  autor: Jindřich Srb

Sony Ericsson Elm je ekologicky šetrný telefon s 5 Mpx fotoaparátem, 3G, HSPA a Wi-Fi, GPS s navigací Wisepilot, FM rádiem a QVGA displejem.

Mobilní telefon Sony Ericsson Elm do recenze zapůjčil e-Shop Sony Ericsson.

Nová ekologická řada produktů Sony Ericsson, mezi které spadá mobilní telefon Sony Ericsson Elm (J10i2), se vyznačuje maximálními procenty použití recyklovatelných materiálů či úspornějším obalem krabice telefonu a příslušenství. Jak moc mění „zelená etiketa“ na hrudi telefonu využití telefonu, jsou znát omezení, nebo má uživatel jen dobrý pocit, že vlastní něco ekologického a dál už nic? Přijdeme tomu společně na kloub v následujících odstavcích.


Sony Ericsson Elm – oficiální fotografie

Sony Ericsson Elm se prodává s jediné barevné variantě s černým předním krytem a částí zadního, kde jej doplňuje hliníkový kryt baterie. Námi testovaný kus disponoval verzí firmwaru R7BA076.

TIP: Vše o mobilním telefonu Sony Ericsson Elm najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry – Sony Ericsson Elm

Rozměry110 x 45 x 14 mm
Hmotnost90 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2,2“, světelné čidlo
Paměť280 MB + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémne / vlastní prostředí A200
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, 1x LED blesk, detekce úsměvu
nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset, látkové pouzdro
Cena a dostupnost4 500 Kč, od dubna 2010

Krátké postřehy z testování Sony Ericssonu Elm:

Co se nám líbilo: použité materiály; podsvícení klávesnice; nízká hmotnost; podpora rychlých dat a Wi-Fi; krokoměr s Eco funkcí měření CO2; navigace Wisepilot; baterka.

Co se nám nelíbilo: displej není zapuštěn pod úroveň; konektor Fastport; horší výdrž baterie.


Obsah balení: ekologicky (ne)promyšleno

Sony Ericsson prodává model Elm v opravdu skromném balení, ve kterém se nalézá telefon zabalený do látkového pouzdra GreenHeart, baterie BST-43, nabíječka, pecková sluchátka HPM-60, záruční list a uživatelská příručka. Ta je zde celkem ve třech jazycích, a tak se dá polemizovat, proč se Sony Ericsson snaží na jedné straně ušetřit za obal a zároveň do balení vkládá zbytečně návody více zemí a další nepotřebné informace taktéž ve třech jazycích.

Vzhled a konstrukce: velká pochvala

Sony Ericsson Elm má pevnou konstrukci, která zčásti sestává z hliníkového krytu a zbytek doplňuje plast. Provedení telefonu s oblými zády padne lépe do ruky. Jednotlivé prvky na přístroji jsou na obvyklých místech, na pravé hraně z pohledu uživatele držícího telefon v ruce se nalézá dvojice hlasitostních tlačítek a dvoupolohové tlačítko fotoaparátu. Na levé hraně je to konektor Fastport, jehož přítomnost má vzhledem ke směrnicím EU v podobě nutnosti používání microUSB konektoru od roku 2011 poněkud hořkou příchuť. Snad se jedná opravdu o jeden z posledních modelů, které zastaralý konektor dostaly, a výrobce nebude skladové zásoby vrhat ještě do dalších telefonů letos, kdy to je ještě možné.

Horní i spodní hrana telefonu neobnáší žádný funkční prvek, chybí např. otvor pro poutko. V dolním rohu je pouze miniaturní otvor pro zabudovaný mikrofon. Zadním krytem proniká na povrch 5 Mpx fotoaparát a LED dioda, níže pak prořezané otvory reproduktoru. Nakonec jsem si nechal přední stranu telefonu, na které se objevuje světelné čidlo nad displejem, samotný displej a klávesnice s kontextovými tlačítky a pětisměrným tlačítkem se samostatným potvrzovacím středem.

Displej a ovládání: známé rozvržení

Displej má přiměřenou úhlopříčku 2,2“ s rozlišením QVGA (240 x 320 px). Hodnota jasu může být regulována pomocí světelného čidla, nebo nastavená manuálně v hodnotách 50-100%.I když se výrobce dušuje, že telefon má odolné sklo displeje proti poškrábání, sám ze svých zkušeností s podobnými modely, které se tím chlubily, musím potvrdit, že tomu tak není vždy a je potřeba o displej dbát co nejlépe. Hodit se může nějaké pouzdro na telefon, chránící proti poškrábání. Čitelnost na slunci musím pochválit.

Baterie a výdrž: žádné štístko

Pod zadní kryt modelu Elm se vměstnala baterie s označením BST-43. Její udávaná hodnota 1000 mAh by měla zajistit telefonu až 430 hodin v pohotovostním režimu či 10 hodin hovorů. Překvapilo mě, že se jedná o typ baterie Li-Pol, kterou Sony Ericsson na dlouhá léta vypustil z užívání a používal raději typ Li-Ion. Výdrž baterie se během testování pohybovala kolem tří dní při běžném denním využití telefonu, při zapínání Wi-Fi a pocházení internetových stránek, případně zapnuté navigaci se rapidně snižovala. Pod dva dny bez nabíjení jsem se však nedostal.

Pod zadním krytem je zabudován slot na microSD karty, pod baterií pak slot na SIM kartu. Vše dokonale lícuje, navrzá.

Prostředí telefonu: s ekologických podkresem

Sony Ericsson dál vybavuje své „hloupé“ telefony platformou A200, ve které sem tam něco upraví, vylepší, změní. Nejinak tomu je u modelu Elm. Pohotovostní obrazovku tentokrát vybavil jakýmsi widgetem s nabídkou kalendáře, Facebooku, Twitteru nebo Walk Mate Eco (ekologický krokoměr), z nichž jeden může být na pozadí otevřen. Výběr se provádí využitím předdefinované zkratky směrem nahoru. Ostatní tři směry mohou být využity pro libovolné zkratky z menu.

Menu sestává z matice 3×4 ikon, jejichž rozmístění je pevně dané. Hlavní nabídka však může být zobrazena i v režimu otáčení či jediné ikony, záleží na uživateli, co zvolí. Každý, kdo se s nějakým telefonem Sony Ericsson už setkal, bude naprosto přesně vědět, kde co v menu nalezne. Inovace zde nehrozí. Procházení menu a spouštění aplikací je tradičně velmi rychlé, svižné a lze to brát jen a jen s povděkem.

Telefonování a zprávy: pro každého hračka

Do telefonu je možno uložit max. 1000 kontaktů, ke kterým lze přidat až 7000 čísel a další podrobné údaje – bydliště, zaměstnání, www, obrázek, vyzvánění, poznámky, narozeniny, atd. Uživatel si volí, zda chce ukládat kontakty jen do telefonu, na SIM kartu či zároveň. Telefonní seznam řadí kontakty dle jména nebo příjmení. Nechybí možnost vytváření skupin volajících s různými melodiemi volání a velmi vhod může přijít vytvoření vlastní vizitk y s několika čísly a informacemi o sobě, kterou lze odesílat přes SMS, email nebo Bluetooth. Ve speciálním nastavení telefonu jsem si povšiml funkce potlačení hluku, která byla standardně vypnutá. Rozdíl po zapnutí a předtím jsem však nepocítil.

Menu zpráv je stále stejné, přehledně rozdělené na jednotlivé kategorie, mezi nimiž figuruje i Facebook a email. Zprávy mohou být zobrazovány klasicky nebo v podobě jakýchsi diskusních bublin, které se slučují dle odesílatele. Telefon pojme až 1000 zpráv, což absolutně dostačuje. Emailový klient při prvním otevření požádá o vyplnění základních údajů o vašem emailu a poté službu nastaví tak, aby pracovala správně.

Fotoaparát: 5 Mpx a VGA video

Sony Ericsson zapracoval u modelu Elm také na fotoaparátu a výsledkem je povedený 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, který doplňuje v horších světelných podmínkách LED dioda. Krytka čočky v tomto případě není potřeba, čočka je zapuštěna pod otvor zadního krytu. K focení slouží dvoupolohové tlačítko na boku telefonu, popř. lze fotit i středovým potvrzovacím tlačítkem.

Menu režimu fotoaparát obsahuje – režimy, mezi kterými je detekce úsměvu; scény; efekty; nastavení rozlišení (5 Mpx, 3 Mpx, 1 Mpx, VGA); zaostření (včetně makra); režim blesku; samospoušť; měření expozice; vyvážení bílé barvy; světlo – automat. ostření; přidání polohy (geotagging – pozor, ihned se připojíte na internet); náhled a zvuk závěrky.

Menu videa umožňuje nastavit – přisvětlení; noční režim; samospoušť; mikrofon (zapnutí/vypnutí); měření expozice; vyvážení bílé a efekty. Rozlišení videa je VGA (640 x 480 px), případně lze natáčet v horším rozlišení do MMS zprávy.

Zkušební fotografie a video – Sony Ericsson Elm:


Sony Ericsson Elm fotí kvalitně, fotografie mají ostrost, věrné podání barev

Zkušební video (MP4, 3 733 KB, VGA, 640 x 480 px, 29 snímků/s)

Organizační a datové funkce, zábava: silný odvar možností

Sony Ericsson Elm podporuje rychlé datové přenosy HSPA i 3G. Videovolání lze provozovat skrze fotoaparát, klasická kamerka na videohovory nad displejem schází. Chválím přítomnost Wi-Fi, která telefonu dává zcela jiný náboj a umožňuje uživateli se kdykoliv připojit k bezdrátovým sítím. Oblíbené sítě si telefon pamatuje a sám se k nim může připojovat, záleží na vaší volbě. V nastavení je zajímavou položkou přístup k internetu, pod kterým se skrývá sdílení internetu přes telefon pomocí počítače.

Mezi klasické organizační funkce telefonu patří budíky (celkem 5) s opakovaným buzením, kalendář, úkoly, poznámky, časovač, stopky a kalkulačka, která umí opět jen nejzákladnější matematické operace. Dále je v telefonu správce souborů řadící soubory do složek, možná je synchronizace telefonu se serverem na internetu. Výrobce do menu Organizátor vkládá také videohovor a přenos souborů (co jste kdy stáhli nebo odeslali). LED dioda má uplatnění také jako baterka (zapnuto/vypnuto/SOS/zapnuto na 1min). Pokud uživatel touží po synchronizaci médií s počítačem, pak je nejjednodušší volbou Media Home. Telefon skrze Wi-Fi, Bluetooth nebo USB kabel obnovuje obsah dle toho, co si do telefonu přejete přesunout.

Telefon má vestavěnou GPS a využívá mapové podklady Google, které si stahuje přes internet. Alternativní volbou je navigace Wisepilot, ta však vyžaduje placení licence a data stahuje taktéž z internetu. Více o navigaci Wisepilot v článku – Navigace Wisepilot na Sony Ericssonech řady Entertainment Unlimited. Mezi využitelné programy patří i Tracker a Walk Mate Eco (krokoměr). Tento krokoměr umí kromě téměř přesného počítání kroků i přepočet na CO2, které byste vypustili do ovzduší, pokud byste cestovali stejnou vzdálenost autem. Jednotlivé parametry spotřeby vozidla a kroků je potřeba nejdříve nastavit.

Položka Média má rozdělení na fotografie, hudbu, video, hry a webové kanály (RSS). Hudební přehrávač má hudbu přehledně rozdělenou (včetně funkce SensMe) dle autora, názvů atd., přehrává náhodně, s opakováním, zobrazuje foto alba, pokud jej píseň obsahuje. V ekvalizéru nechybí profil MegaBass. Vestavěný reproduktor má průměrnou hudební produkci, doporučuje se pouštět spíše s nižší hlasitostí. Přibalená pecková sluchátka také nejsou kdejakým zázrakem, může vás hřát fakt, že jsou recyklovatelná, podobně jako telefon.

V sekci zábava se nalézá FM rádio s RDS, jehož zapnutí je podmíněno připojením sluchátek. Pokud neznáte některou píseň, pak vám pomůže funkce TrackID – odešle krátkou ukázku přes web a během chvíle přijde odpověď. PlayNow položka odkazuje na web s obsahem hudby, aplikací či schémat. Ve složce zábava se nalézá ještě záznam zvuku, ukázkové video a hra Quadrapop.

Mezi aplikacemi, které výrobce připravil pro Sony Ericsson Elm, se nalézá AccuWeather, Facebook, Youtube, Twitter, Calendar Wallpaper, dále se nezapomnělo ani na ekologicky mířené aplikace – Eco Mate, Green Calculator a Grocery List (seznam nákupních potravin). Osobně jsem postrádal klienta ICQ, který by už výrobci také mohli jednotně instalovat do všech telefonů.

Zhodnocení: Elm králem ekologie

Sony Ericsson Elm patří mezi telefony, které se povedly, a to jak po stránce konstrukční, tak obsahové. Pro uživatele to znamená komfort v psaní SMS, jednoduchost v ovládání a řadu dalších dílčích parametrů. Velmi kladně lze hodnotit datovou výbavu telefonu, ve které figuruje i bezdrátové Wi-Fi, stejně tak solidní 5 Mpx fotoaparát s nahráváním VGA videa. Trochu mě mrzí, že výrobce neustále vsází na internetový prohlížeč Netfront. Osobně to řeším doinstalováním Opery Mini. Ekologická aplikace ukazuje uživateli, jak šetrný může být, když chodí pěšky. Konečný verdikt tedy je, že telefon mohu uživatelům s běžnými nároky doporučit bez výhrad, bude jim dobře sloužit a ještě je alespoň trochu hřát u srdce, že má něco opravdu ekologického, něco z edice Sony Ericsson GreenHeart.

Koupit Sony Ericsson Elm a značkovém e-Shopu Sony Ericsson.

ekologické materiály konektor Fastport
podsvícení klávesnice horší výdrž
krokoměr s Eco funkcí
5 Mpx fotoaparát
Wi-Fi, 3G, GPS
navigace Wisepilot
ČLÁNKY:

Diskuze

156
Komentujte

avatar
82 Comment threads
74 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
64 Comment authors
KronyjenáErníTonyRichard Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Míla
Míla

Ahoj, asi mam hodne blby dozaz, ale jak je v tom telefonu Facebook, tak to je vse zdarma nebo je tam nejaky poplatek?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, využívání aplikace jako takové je zdarma, platí se pouze operátorovi za odeslaná data. V případě připojení na internet přes Wi-Fi je vše zdarma.

Sima
Sima

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Wi-fi, pořád mi to ukazuje nelze připojit, mám něco přenastavit v mobilu jestli ano jak? nebo čím to je děkuji

aplik
aplik

dobrý den, může telefon sdílet připojení k internetu přes wifi? (myslím tím že by plnil funkci bezdrátového routeru případně brány, tak jak to umí některé chytré telefony)

aplik
aplik

škoda. pokud tedy budu mít v telefonu mobilní internet tak jediná možnost jak jej dostat i do notebooku je kabel, nebo je možno využít i bluetooth?

Daniel
Daniel

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli telefon umožňuje přijímat soubory JAR přes Bluetooth. ?

Kuba
Kuba

Dobrý den, zajímalo by mě, jestli má telefon VOIP klienta, případně jestli se dá stáhnout.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

Huawei Nova 3i: bestie střední třídy s Kirinem 710

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Dnešní den představilo Huawei v Číně novinku s názvem Nova 3. Není to však jediný kousek, který nám zde ukázala. Čínská…

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

V celé své kráse. Modrý Note 9 opravdu dostane žlutý S Pen

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Představení Samsungu Galaxy Note 9 se nezadržitelně blíží a tím se nám zvyšuje i počet úniků. Nedávno uniklá fotografie plakátu tohoto…

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Evropská unie se opět předvedla ve skvělém světle. Dala Googlu pokutu za zneužívání dominantního postavení. Kdo by to byl řekl, že…

Mobilní zobrazení