Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Smartphone, se kterým se neztratíte: recenze Nokia 6710 Navigator

  |  komentovat  |  autor: David Přibyl

Třetí přírůstek do rodiny navigátorů od finského výrobce, mobilní telefon Nokia 6710 Navigator, navazuje na modely 6110 a 6210. Nokia se snaží skloubit satelitní navigaci s multimediálními a komunikačními funkcemi.

Mobilní telefon Nokia 6710 Navigator do recenze zapůjčil X-Store.CZ.

Před dvěma lety začala pro Nokii nová kapitola, vydala první mobilní telefon řady Navigator. Z označení Navigator je zřejmé, že se jedná o telefony speciálně sloužící k navigaci, a model 6710 je posledním zástupcem. Od svých sourozenců se liší hlavně výbavou. Telefon je doslova nabitý funkcemi, zjevně se to podepsalo na jeho rozměrech a hmotnosti. Hmotnost 117 gramů a rozměry 105 x 50 x 15 mm ho řadí do kategorie těžších a rozměrnějších telefonů.


Nokia 6710 Navigator – oficiální fotografie

Model 6110 se do povědomí veřejnosti příliš nezapsal, o něco lépe dopadl model 6210, který se nějaký čas docela dobře prodával. Nový vítr přichází právě v podobě modelu 6710. Kompletní podpora 2G a 3G sítí, funkce jako Wi-Fi, A-GPS, výbava v podobě 3,5 mm Jacku, 5 Mpx fotoaparátu s autofocusem a dvojitým LED bleskem. Dále elektromagnetický kompas nebo speciálně upravený 2,6“ TFT displej jsou dost oslnivé argumenty. Jak dopadl telefon v naší recenzi?

Základní parametry Nokie 6710 Navigator

Rozměry105 x 50 x 14,9 mm
Hmotnost117 g
DisplejTFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 2,6“
Paměť128 MB RAM, 256 MB ROM + paměťové karty microSD/SDHC
Operační systémSymbian S60
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, LED blesk
Obsah baleníuživatelská příručka, CD-ROM se softwarem, baterie, nabíječka, headset, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB, držák telefonu do auta
Cena a dostupnost8 400 Kč, od září 2009

Krátké postřehy z testování Nokie 6710 Navigator:

Co se nám líbilo: optimalizovaný 2,6“ TFT displej pro venkovní použití, doživotní licence Nokia mapy (pěší i auto navigace), Wi-Fi a GPS modul, přibližovací lišta pod displejem, speciální hvězdicová klávesa sloužící k rychlému přístupu do aplikace OVI Mapy, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a dvojitým LED bleskem

Co se nám nelíbilo: zadní kryt se musí vypáčit, chybí krytka fotoaparátu, konektor pro nabíječku je umístěn v horní části přístroje


Obsah balení: my radši kvalitu než kvantitu

V balení naleznete držák na telefon plus přísavku na sklo. Zde výrobce zklamal. Při zkompletování dostanete vachrlatý kus plastu. Držák se moc nepovedl, ale alespoň ho nemusíte dokupovat zvlášť. Ke starším modelům Nokia držák do auta nepřibalovala. Dalším komponentem je cestovní nabíječka s konektorem do autozapalovače a krouceným kabelem. Vadí nám, že konektor pro nabíjení je v telefonu na horní liště telefonu, takže kabel bude překážet.


V balení najdeme převážně příslušenství do auta

USB kabel měří asi 15 cm. Pokud nemáte notebook, budete každé propojení s počítačem proklínat. Sluchátka HS-48 dnes patří k průměru až podprůměru. Na paměťové kartě microSDHC s kapacitou 8 GB jsou nahrané regionální mapy. Nechybí DVD se softwarem OVI suite a návod k použití.

Vzhled a konstrukce: moderní vysouvák

Na pohled vypadá telefon elegantně a moderně. Na trhu jsou dvě barevná provedení, hnědá a titanová (šedá). Konstrukčně se jedná o vysouvací model s integrovanou anténou. Povrch přístroje je plastový, ale rozhodně nepůsobí lacině. Zadní kryt je protismykový, kde svou protismykovou funkci plní lehce pogumovaný povrch krytu.

Celá spodní část telefonu je mírně přizvednutá. Tento prvek je u Nokie nezvyklý, ale celý přístroj byl navrhován tak, aby ergonomicky vyhovoval právě při užívání navigace, ať už pěší, nebo automobilové.

Na horní liště se nachází 3,5 mm Jack, to ocení všichni jedinci, kteří se při poslechu hudby nespokojí s běžně dodávanými sluchátky. V levé horní části je microUSB konektor a slot pro paměťové karty microSD/SDHC.

Na pravé liště telefonu se nachází tlačítko pro ovládání hlasitosti a dvoufázová spoušť fotoaparátu. Nokia nezvykle umístila slot pro nabíječky na horní lištu telefonu. To je u telefonu, který lze dobíjet pomocí autonabíječky, která je součástí balení, problematické, jelikož kabel překáží.

Přístup k baterii a SIM kartě vede standardně přes zadní kryt. Bohužel musíte zadní kryt vypáčit a to je při plastovém zpracování dost ošemetné. Při delším používání hrozí nalomení, nebo ulomení nějaké plastové části. Obavy z poškození krytu mě provázeli při každém sejmutí zadního krytu. Přístroj by si rozhodně zasloužil elegantnější mechanismus pro sejmutí zadního krytu.

Vyjmutí baterie a výměna SIM karty je naprosto bez problémová. Spodní lišta zůstala hladká, nenajdete zde jakýkoliv zásuvný prvek.

Displej a ovládání: 2,6“ TFT displej

Model 6710 doznal důležitého vylepšení právě na displeji. Speciálně upravený 2,6“ TFT displej zobrazuje opravdu věrně celé spektrum barev. Čitelnost na přímém slunci je díky speciální úpravě displeje výborná. Aktivní displej zvládá rozlišení 240 x 320 pixelů a dokáže zobrazit 16 milionů barev.

Nad displejem je umístěn senzor, který snímá okolní světelné podmínky a podle toho upravuje podsvícení (jas). Dokážu si představit, že telefon bude mít větší displej. Vyhovující velikost by byla 2,8“.

Ovládat telefon budete pomocí sedmi tlačítek. Skladba je standardní. Dvě tlačítka jsou kontextová, dvě korekční, dále tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru a notoricky známá čtyřsměrná klávesa. Speciální hvězdicová klávesa je charakteristická pro řadu navigator, slouží k rychlému přístupu do OVI Maps.

Zprávy budete psát na vysouvací numerické klávesnici. Klávesy na vysouvací klávesnici jsou plastové a v nočních podmínkách podsvícené. Klávesky jsou bez přechodů nahuštěny příliš blízko sebe. Během testování jsem se nevyhnul překlepům. Uživatel s mohutnějšími prsty by mohl mít problémy s psaním.

Nokia vybavila tento model speciální zoomovací lištou, která je nenápadně umístěna hned pod displejem. Stačí jednoduchý pohyb prstem po liště a okamžitě zoomujute. Přibližování a oddalování v mapách je zase o něco jednoduší a příjemnější.

Přístroj v sobě skrývá akcelerometr, který funguje v mapách a při focení. Stejně jako řada dalších nových modelů finského výrobce podporuje funkci turn-tu-mute, kdy při otočení telefonu, ztlumí vyzváněcí melodii.

Navigace: bez legrace

Navigace je hlavním tahákem, tohoto modelu. Výhodou je nedávné propojení služby Nokia mapy se službou OVI. Plusem má být snadná synchronizace s PC a snadné plánování tras. Nokia mapy 3.0. přináší novinky v podobě leteckých snímků ve vysokém rozlišení, 3D objekty, terénní mapy, dopravní a bezpečnostní upozornění a informace o počasí.

V přístroji je zabudován elektromagnetický kompas, který je kompatibilní se službou OVI mapy a usnadňuje navigovaní pro pěší a automobilové uživatele. Díky zabudovanému GPS modulu a OVI mapám je určení polohy otázkou několika málo vteřin.

Při zmáčknutí hvězdičky se vám otevře aplikace OVI maps s vycentrovanou polohou. Skvělé je, že na aplikaci OVI mapy 3.0 máte doživotní licenci s hlasovou navigací a s platností pro celou Evropu. Nicméně OVI maps 3.0. jsou vystaveny na internetu také kritice, kvůli jejich ne vždy nejpřesnějšímu a nejrychlejšímu plánování tras.

Jak již bylo zmíněno v balení naleznete držák do auta. Držák je vyroben z plastu a celkově budí dojem levného a vachrlatého kusu plastu. Přísavka se na sklo přisaje snadno. Pomocí otočného mechanizmu regulujete tlak přísavky. Nesnadný úkol čeká všechny, kteří se rozhodnou držák sundat. Naše redakce si musela vzít na pomoc nůž.

Baterie a výdrž: překvapení

Při zjištění, že telefon je napájen baterií Li-Ion 950 mAh, mě obcházely obavy, jestli je to pro takového hladového tlouštíka dostatečná kapacita. Překvapení nastalo, když jsem zjistil, že po několika dnech užívání je telefon stále téměř plně nabitý. Telefon jsem měl přes USB kabel propojený s počítačem a ani jsem nezaregistroval, že USB kabel nenabíjí. O to bylo překvapení z výdrže větší a na druhé straně zklamání, že USB kabelem nelze nabíjet. Výrobce udává maximální pohotovostní dobu 450 hodin a maximální dobu hovoru 450 minut. Největším žroutem energie je bezesporu navigace.

Prostředí telefonu, nabídka menu: Nokie nezklamala

Operačním systémem telefonu je prověřený Symbian 9.3 S60 3rd Edition s Feature Pack 2. O výpočty se stará procesor ARM1136 s kmitočtem 600 MHz. Náročné aplikace i přehrávání videa zvládá tento velmi výkonný procesor svižně. RAM paměť 128 MB je dostatečná. V průběhu testování jsem se při práci v menu občas střetl se zpomalením systému, bohužel neznám důvod.

Pohotovostní obrazovka vám nabízí rychlý přístup do profilů, fotoaparátu, map, zpráv a hudebního přehrávače. Nastavit si můžete záznamy v kalendáři, hledání v internetu, e-mail a Wi-Fi nastavení.

Menu je tvořeno klasickou maticí čtyři krát tři. Nabídka je dle rukopisu Nokie. První sloupec nabízí vstup do kalendáře, do internetu, na stahovací nabídku a poslední položka je nastavení. Nastavení telefonu je obsáhlé. Nastavit můžete vše dle libosti. Možná vám bude připadat menu nastavení složité. Zde mohla Nokia některé možnosti zrychlit a zjednodušit.

Druhý sloupec menu začíná kontakty, které nově vyhledávají podle názvu firmy. Další položky jsou zprávy, mapy a organizér. Organizér obsahuje například vylepšený prohlížeč PDF dokumentů, office balík pro mobilní telefony, Zipovačku, nový slovník a další.

Třetí sloupec začíná položkou protokol, kde najdete veškeré vaše operace, dále položka galerie, fotoaparát a poslední aplikace. V aplikacích najdete Nokia obchod, Real Player, orientační body, GPS, hry, záznamník a další. Model 6710 podporuje N-Gage hry. V telefonu jsou pouze dvě slabší hry.

Telefonování, zprávy, melodie

Nokia vybavila model 6710 kompletní podporou 2G a 3G sítí. To znamená, že telefon komunikuje v GSM (2G) pásmu na frekvencích 900, 1 800, 850, 1 900 MHz a v pásmu WCDMA (3G) na frekvencích 900 MHz, 1 900 MHz, 2 100 MHz. Telefon umí EDGE, GPRS, 3G, HSDPA a HSUPA. Připojit se můžete přes Wi-Fi, nebo Bluetooth. Wi-Fi je pro tento model velice přínosná věc. Nyní můžete stahovat aktualizace pro mapy pomocí Wi-Fi a nemusíte se obávat drahých účtů.

Telefonování je pohodlné. Ze sluchátka nejsou patrné žádné rušivé signály. Telefon podporuje handsfree, videohovory a hlasové vytáčení. Adresář podporuje vícepoložkový seznam, skupiny volajících, vyhledávání v adresáři, vše usnadňuje slovník T9. Na psaní SMS zpráv si budete muset chvíli zvykat. Jednak psaní na výsuvné klávesnici je rozporuplné a nové prostředí SMS zpráv je až dezorientující. Paměť pro přijaté SMS je sdílená.

Fotoaparát: nic nového

Model 6710 Navigator se může pyšnit skvělou výbavou pro pořizování fotek. Ráže 5 Mpx s autofocusem a LED bleskem od firmy Carl Zeiss slibuje slušnou kvalitu snímků. Bohužel fotoaparát není nijak chráněn, takže objektiv a LED blesk je vystaven mechanickému poškození. Kvalita pořízených fotek je na bližší a střední vzdálenost dobrá. Na delší vzdálenosti zhoršuje kvalitu patrný šum. K pořízeným fotkám, můžete přidat souřadnice.

Přítomny jsou režimy jako panorama, auto, z blízka, na výšku, na šířku, noční a další. Blesk můžete zapnout, vypnout, přepnout na automat, umí i redukci červených očí. Nastavit lze i samospoušť a sekvenční režimy. Natáčet video můžete v rozlišení 640 x 480 bodů, bohužel jen při 15 snímcích za sekundu.

Zkušební fotografie – Nokia 6710 Navigator:

Zhodnocení: Nový Navigator zapůsobil …

Nová Nokia 6710 Navigator zapůsobila. Moderně vyhlížející design telefonu spolu s podporou všech sítí a široké škály připojení zajišťují absolutní mobilitu. Navigační řešení v podobě aplikace OVI mapy se ukazuje jako dobré řešení. Zabudovaný kompas nabízí nové navigační možnosti. Fotoaparát obstál, ale nic převratného nenabízí. Odladěné prostředí telefonu s prověřeným Symbianem funguje skvěle. Pokud odpustíte telefonu několik drobných chybiček, tak za cenu okolo 8 400 korun dostanete kompletně vybavený mobil plus plnohodnotnou navigaci. Za naší redakci zvedám palec vzhůru.

2,6“ TFT displej konektor pro nabíjení na horní liště
3,5 mm Jack přes USB kabel nelze nabíjet
dotyková zoomovací lišta pod displejem chybí krytka fotoaparátu
doživotní licence na OVI mapy
podpora 2G a 3G sítí
Wi-Fi, N-Gage hry a kompas

Koupit Nokia 6710 Navigator na značkovém eShopu Nokia.

ČLÁNKY:

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

Nubia Z18S nabídne druhý displej na zádech pro selfie

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Doba zužování rámečků kolem displeje pomalu finišuje a výrobci se snaží docílit 100% podílu displeje vůči přední straně. Většinu…

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

Nejapný vtip? Huawei dává k nákupu nových iPhonů powerbanku

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Konkurenční boj mezi výrobci je neúprosný. Každá možnost, jak se zviditelnit na úkor konkurence, společnosti vítají s otevřenou náruční.…

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

V Instagram zprávách nyní budete moci posílat GIFy

22. 9. 2018  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Instagram neusíná na vavřínech a se svými direct messages se chce s novými updaty stále přibližovat ke klasickým chatovacím…

Mobilní zobrazení