Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Recenze Sony Xperia E3: Elegantní střední třída s LTE

  |  13 komentářů  |  autor: Jiří Smutný

Sony je ve světě mobilů pojmem. Ač se firma rozhodla své portfolio telefonů zúžit, troufám si říci, že řada E bude i vzhledem k recenzované „étrojce“ zachována. Sony Xperia E3 je telefonem mnoha tváří. Mnohé zaujme design. Někteří si oblíbí systémové prostředí či jiné aspekty výbavy. Některé zmíněné věci naopak odradí. Jaký je telefon jako celek?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Aktuální cena Sony Xperia E3: (zdroj: Heureka.cz)

Trh je v současné době telefony nižší a střední třídy přesycen. Na výběr má kupující mnoho možností. Je tedy potřeba něčím zaujmout nebo být ojedinělý. Na hranici těchto dvou zmíněných úrovní lze zařadit i recenzovaný telefon Sony Xperia E3. Ten se snaží odlišit kupříkladu svým designem, který je typický spíše pro vyšší modely Sony, navíc dává na výběr hned čtyři barevné varianty: černou, bílou, žlutou a bronzovou.

Do nižší střední třídy, nebo chcete-li střední třídy, přináší Xperia E3 celkem zajímavé specifikace, které mohou kupujícího pozitivně ovlivnit. Ať už mluvíme o displeji s rozumnou úhlopříčkou 4,5 palce, 4-jádrovém procesoru či dostatečné 1 GB RAM. Eso v rukávu tkví i v něčem jiném. Telefon nabídne LTE a NFC, což v této cenové kategorii není vždy zvykem. Mimo to potěší i nadprůměrná kapacita baterie nebo tenké tělo. Pojďme se nyní podívat na jednotlivé aspekty podrobněji.

Základní parametry: Sony Xperia E3

Rozměry137 x 69 x 8,5 mm
Hmotnost144 g
DisplejIPS LCD, úhlopříčka 4,5“, rozlišení 854 x 480 px (218 ppi)
Procesor4-jádrový 1,2 GHz procesor Snapdragon 400, grafika Adreno 305
Paměť1 GB RAM, paměť 4 GB + microSD až 32 GB
Operační systémAndroid 4.4.2 KitKat + nadstavba Sony
Fotoaparát5 Mpx, blesk, natáčení Full HD videa, VGA přední kamerka
Baterie2 330 mAh
Obsah balenímicroUSB nabíječka
Cena a dostupnost , podzim 2014

Design a zpracování: Zaujme, nevrže a dobře se drží

Po vyjmutí telefonu z balení a prvním setkání působí Sony Xperia E3 uceleným dojmem. Nikde nic nevrže, neskřípe, vše lícuje, po konstrukční stránce i po dlouhodobém testování není co vytknout. Tělo je zkonstruováno kompletně z plastu, který je ale v této cenové kategorii pochopitelný, navíc přístroj nijak neshazuje, naopak dílenské zpracování je odvedeno na jedničku. Pouze přední stranu zařízení kryje odolné sklíčko.

Design telefonu se, alespoň ze subjektivního hlediska, povedl a při držení působí Xperia E3 mnohem hodnotnějším dojmem, než za ni ve skutečnosti zaplatíte. Navíc je ergonomie držení velice dobrá, což potvrdili i nezaujatí lidé, kteří ji měli možnost držet v ruce. Rozměry 137 x 69 x 8,5 mm příliš nekorespondují s velikostí obrazovky 4,5 palce a do stejného těla by se vměstnal i 5 palcový displej, vinu nesou tlusté okraje v okolí panelu. Pohybujeme se však v nižší střední až střední třídě.

Zpět ale k designu. Vzhled působí jednotně. Záda jsou z příjemného matného materiálu. Nalezneme zde logo Sony, nápis Xperia a NFC čip. Dále pak fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a pomocným mikrofonem a hlasitý reproduktor. Okraje mají navodit dojem kovu díky své stříbrné barvě. Ten dolní je prázdný, na levém okraji nalezneme microUSB port, na horním 3,5 mm jack a na pravém okraji se nachází spouštěcí tlačítko a kolébka hlasitosti. Fotospoušť ovšem chybí. Potěší fakt, že všechny čtyři rohy zařízení jsou pogumované a utlumí tak případný pád.

Na přední straně nalezneme displej, přední kamerku a senzor okolního světla. Nechybí ani účelná dioda upozornění a zmeškaných událostí, která pro rozlišení různých notifikací mění barvy. Na horní straně je designové sluchátko pro hovory a na té dolní stejně vypadající mikrofon. Abych to shrnul, vzhled Xperie E3 se zdařil, testovaná bílá varianta působí stylově, ale o to markantněji jsou zde vidět objemnější okraje displeje, což může někoho rušit.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

..

Testovaný produkt: Sony Xperia E3, autor recenze: Jiří Smutný, hodnocení: 5/5
ČLÁNKY:, , , , ,
Apple HomeKit nevědomky uděluje přístup cizím zařízením

Apple HomeKit nevědomky uděluje přístup cizím zařízením

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Pojem chytrá domácnost zajímá pomalu čím dál tím více lidí. Produkty spadající do této kategorie už najdeme ve skoro každé rodině,…

LG V30 ve speciální edici vyjde dráž než iPhone X

LG V30 ve speciální edici vyjde dráž než iPhone X

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Jihokorejské LG představilo letos v létě vlajkový model LG V30. U nás se ale zatím neprodává, ačkoliv to by se mělo…

Které smartwatch dostanou aktualizaci na Android Wear Oreo?

Které smartwatch dostanou aktualizaci na Android Wear Oreo?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před pár dny vydal Google aktualizaci pro Android Wear. Aktualizace přináší nový Android Oreo. Co již ale technologický gigant nedodal, je…

Mobilní zobrazení