Mobilizujeme.cz

Recenze Samsung Galaxy Note 10.1 (2014): Tři týdny s králem

  |  9 komentářů  |  autor:

Samsung Galaxy Note jsem intenzivně používal každý den, tři týdny v kuse. Sloužil mi k práci i zábavě, asistoval při tvorbě televizních reportáží a fungoval jako můj hlavní počítač. Technická data a soupis všech funkcí špičkového poloprofesionálního tabletu z Jižní Koreje jste četli už mnohokrát. Dovolte mi představit vám Galaxy Note 10.1 (edice 2014) tak trochu jinak – pomocí dlouhodobých uživatelských zkušeností.

Kapitoly článku:

» Úvod, Parametry, Vstáváme
» Jedeme do práce, Pracujeme
» Jdeme domů, A spát!

Slovo poloprofesionální, které jsem použil v perexu, může někomu ve vztahu k tabletu připadat poněkud směšné. Vždyť od představení prvního iPadu jsou tablety určeny primárně ke konzumaci obsahu a a nikoli k jeho vytváření. Note 10.1 (edice 2014) ale dává tabletu coby zařízení nový smysl existence. Může za to zejména dotykové pero a přehršle aplikací přímo od Samsungu. Jsou to právě ony, jež zařízení, sloužící od okamžiku svého druhého zrození v roce 2010 toliko k hraní her, sledování videí a čtení webových stránek, proměňuje ve špičkový „Zápisník 2.0“. Po několika týdnech intenzivního užívání Note 10.1 jsem si ale neodpustil malé povzdechnutí: Proč právě tento užitečný stroj musí pohánět Android.

Základní parametry: Samsung Galaxy Note 10.1 (2014)

Rozměry243 x 171 x 7,9 mm
Hmotnost540 g (Wi-Fi verze), 547 g (LTE verze)
Displejdotykový, Super Clear LCD, rozlišení 2560 x 1600 px, jemnost 299 ppi, úhlopříčka 10,1“
Procesor a paměť4-jádrový 2,3 GHz procesor Qualcom Snapdragon 800, grafika Adreno 330
3 GB RAM, vnitřní paměť 16/32/64 GB + paměťové karty microSD (až 64 GB)
Operační systémAndroid 4.3 Jelly Bean + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát5 Mpx, autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD videa
Baterie8220 mAh
Obsah baleníUSB adaptér, USB kabel, stylus, náhradní hroty pro stylus
Cena a dostupnost , v prodeji

Vstáváme

Je pondělí, tedy den, kdy pravidelně zasedá vláda a zároveň můj první pracovní den s Note 10.1 v ruce. Odpojuji jej plně nabitý v sedm hodin ráno a vyrážím směr snídaně. Jako před každým od přírody nerozhodným člověkem přede mnou leží první dilema: jaký browser použít? Selský rozum praví, že vhodnější je vestavěný prohlížeč, který často preferuji před Google Chrome – na tom mě obtěžuje dvojí kliknutí, které je potřebné k tomu, abych se dostal ke svým záložkám synchronizovaným s Google účtem. Tentokrát se ale budu muset rozhodnout jinak. Ačkoli u běžných strojů, které pohání OS Android, můžete se svým účtem u Googlu synchronizovat i samotný nativní browser, u Note 10.1 to neplatí: prohlížeč se umí spojit jen s účtem Samsungu, kde ovšem žádné záložky uložené nemám. Kdo chce naplno využívat synchronizační schopnosti Google, musí využít Chrome.

Ten je paradoxně pro použití v tabletu méně vhodný. Kromě už zmíněného krkolomnějšího ovládání jsem během pár dní zjistil, že Note 10.1 se k Chromu chová tak trochu jako k cizopasníkovi. Aspoň jednou za den vám jej nepředvídaně shodí a občas jste svědky nepřirozeného chování aplikace. Po otočení přístroje do polohy na výšku začne například horní lišta browseru mírně poblikávat. Už vůbec pak nemluvím o tom, že Chrome nezvládá vychytávku, která patří k největším devízám přístrojů řady Note, tedy otevření dvou oken vedle sebe – tzv. Multidispleje. Zatímco vestavěný browser mužete mít vedle sebe otevřený hned dvakrát, Chrome pouze jednou. Jedinou jeho výhodou na Note 10.1 tak zůstává již zmíněná schopnost synchronizovat se servery Google a mírně rychlejší načítání stránek.

 

Během surfování po webu děkuji své prozřetelnosti, že jsem si nastavení celého tabletu odbyl už před několika dny. Nezkušeného uživatele překvapí neskutečné množství tutoriálů, které se vážou k nastavení jakékoli aplikace, včetně samotného pracovního prostředí tabletu. Každý tento tutoriál má minimálně tři stránky, a tak nastavení tabletu podle vašich potřeb trvá neskutečně dlouho. Samsung to samozřejmě myslel dobře: možností, které Note 10.1 poskytuje, je neskutečně mnoho a ne všem přijdete na kloub jen pomocí selského rozumu. Osobně ani přes veškerou snahu například nerozumím tomu, kdo potřebuje k životu aplikaci Fotopříběh na vytváření „krásných“ fotoalb pomocí přednastavených šablon. Když jsem se prokousal jejím tutoriálem, zjistil jsem navíc, že po každém pokusu ji použít, spadne.

Nejsou to však jen tutoriály, které otravují život uživateli po prvním zapnutí. Každá aplikace z dílny Samsungu, kterou otevřete, se musí před použitím ještě nainstalovat, ačkoli už se jako nainstalovaná tváří. Jen samotné uvedení tabletu v život proto profíkovi zabere desítky minut, nezkušenému uživateli i několik hodin. Celá tato anabáze mě vede k domněnce, že Note 10.1 by si nikdo neměl kupovat jako svůj první tablet, pokud nechce skončit v léčebně duševně chorých anebo přijít o cca dvacet tisíc korun vyhozením přístroje z okna.

Já naštěstí tyto nástrahy překonal, a tak si můžu užívat pozitiva, která jsou jasně viditelná už na první pohled. Mezi ně patří například velmi povedený a jemný displej o rozlišení 2560 x 1600 pixelů. Pokud nejste na podobně jemné obrazovky zvyklí, běžné kancelářské počítače vám začnou připadat asi tak moderní jako pazourky z doby kamenné. Sám se děsím okamžiku, kdy budu přecházet na svůj Asus T-100. Na rozdíl od ostatních Samsungů disponuje Note 10.1 velmi přirozeným podáním barev a skvělou čitelností na přímém slunci.

A teď ty horší zprávy: poměrně dlouho budete nejspíš zápasit s čidlem, které přizpůsobuje jas Super Clear LCD displeje okolním světelným podmínkám. Displej je pokaždé o fous tmavší, než byste čekali a potřebovali. Platí to i pro nastavení nejvyšší hodnoty automatického jasu na přímém slunci. Tuto vlastnost oceníte v jediné situaci: při čtení v posteli. Nestane se, že byste svůj vedle ležící protějšek obtěžovali jasem obrazovky.

Na svém kusu Note 10.1 jsem navíc našel jeden mrtvý pixel. Doufám, že se jedná o závadu daného kusu a ne o vlastnost většího počtu panelů Note 10.1.

Kapitoly článku:

» Úvod, Parametry, Vstáváme
» Jedeme do práce, Pracujeme
» Jdeme domů, A spát!

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Note 10.1 (2014), autor recenze: Tomáš Drahoňovský, hodnocení: 4/5
ČLÁNKY:, , ,
Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple v letošním roce přechází na pokročilejší HDR obraz, ať už jde o novou 4K Apple TV, nové iPhony 8 & 8…

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

Víte, co je antigravitační pouzdro? Jde o šikovnou vychytávku

VČERA  |    |  diskuze (0)

Antigravitační pouzdro je nová vychytávka, která sice váš telefon nezbaví gravitace jako takové, ale dokáže překvapivým způsobem přichytit smartphone na sklo či…

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

Apple v nové reklamě vysvětluje, proč máme iPhone 8 milovat

VČERA  |    |  5 komentářů

Zhruba před dvěma týdny představila kalifornská společnost nové iPhony. Konkrétně se jedná o iPhone 8, 8 Plus a výroční iPhone X. První…

Mobilní zobrazení