Mobilizujeme.cz

Recenze Microsoft Lumia 950 XL: do vlajkové lodi teče

  |  20 komentářů  |  autor:

Špičkový model telefonní divize Microsoftu překypuje skvělými nápady. Ve svých útrobách ovšem zároveň ukrývá nejen překvapivé množství nedotažeností, ale fatálních systémových bugů, jež se nepodařilo odchytit ani za čtvrt roku po představení. Zda se přesto vyplatí do nových Windows 10 Mobile investovat 18 tisíc korun ukáže dnešní recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Na nové Lumie jsem se těšil. Kdysi jsem se počítal mezi nadšené podporovatele jednoduchých a odladěných Windows Phone 7. Když však v mobilních oknech přibyly funkce a ubývalo přehlednosti, opustil jsem je ve verzi Windows Phone 8 a zamířil nejprve k BlackBerry a posléze do náručí Apple. Teď Microsoft ovšem učinil další radikální řez. Jeho nový systém Windows 10 Mobile opět nebude na všech telefonech, některé aplikace opět nebudou fungovat, odvděčit by se však uživateli měl komplexními možnostmi a vychytávkami, které jinde nenajdete.

Na recenzi jsme čekali několik měsíců. Jak naše redakce, tak pravděpodobně i české zastoupení Microsoftu, čekali na sestavení systému, které bude definitivně možné považovat za stabilní. První recenze nových Lumií byly totiž doslova zdrcující. Už předem je potřeba říci, že tato nebude o mnoho jiná. Telefon za bezmála dvacet tisíc by měl být odladěný mobilní šperk a překvapovat uživatele dobrými nápady, a ne nečekanými pády.

Lumia 950 XL: specifikace

Konstrukce plast, 152 x 78 x 8,1 mm, 165 g
Displej 5,7″, AMOLED, 1440 x 2560 px, jemnost 518 ppi
Operační systém Windows 10 Mobile
Procesor 8 jádrový, 1,8 GHz, Snapdragon 810
Paměť 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD
Fotoaparát 20 Mpx, 3x LED blesk + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 4.1, Iris kamera, Wi-Fi, GPS, USB typu C
Baterie 3 340 mAh
Cena a dostupnost , 2015

Design a zpracování: tohle že je „za dvacku?“

Roli vlajkové lodi Microsoftu doteď hrála Lumia 930 – kovový ingot, který už svou hmotností nenechal nikoho na pochybách, že tenhle telefon přežije i svého majitele. Teď ho nahrazuje dvojice Lumií 950 a 950 XL a už na první pohled je na nich znát absolutní změna přístupu redmontského gigantu. A bohužel se jedná o změnu k horšímu. Kov na těle 950ky totiž nenaleznete nikde. Bohužel se nejedná ani o typ probarveného polykarbonátu, který jsme měli tu čest držet v ruce v podobě modelů 1020, 1520 anebo 920.

Tenký plast snímatelného zadního krytu připomíná spíše někdejší lowendové Nokie s šestkou na začátku typového označení. A stejně jako ony, tak i 950 XL povrzává. Když kryt nesnímáte příliš často, není to sice nic hrozného, i tak bychom ale od vlajkové lodi očekávali přeci jen o dost kvalitnější dílenské zpracování. Situace se dá o něco vylepšit značkovými kryty MOZO s povrchy z různých materiálů. Reakce uživatelů na sociálních sítích hovoří jasně: teprve s nimi Lumia za 18 tisíc konečně vypadá na svou cenu a ne jako telefon za tři tisíce.

Design Lumie 950 XL kráčí v předem vyjetých kolejích. Zejména kruhový „objektiv“ na zadní straně přístroje odkazuje na jeden z nejlepších fotomobilů historie – Nokii Lumia 1020. Další oživující prvky sice na těle telefonu budete hledat jen těžko. Na druhou stranu zde však naleznete hardwarovou spoušť fotoaparátu, na kterou se rychle zvyká a testujícímu začne být po pár desítkách fotografií líto, že na ni ostatní výrobce tak rychle zanevřeli.

Na další tlačítko jsem si ovšem nezvykl až do konce testu: v Microsoftu se rozhodli umístit zamykací knoflík mezi oba ovladače hlasitosti. Možná jsem jen konzervativní nebo neschopný, trefil jsem se však téměř vždy až napodruhé. Všechna kovová tlačítka mají navíc poměrně značnou vůli, což telefonu na špičkovém dojmu nepřidá. Do očí pak bije i otvor mikrofonu asymetricky vyvrtaný do krycího sklíčka displeje.

Na spodní hraně přístroje nakonec nalezneme možná největší „dočasnou“ nevýhodu Lumie 950 XL – USB konektor typu C. Je sice hezké, že díky jeho vysokým přenosovým rychlostem můžeme využívat například unikátní funkci Continuum, vyprávějte to ale někomu, komu dojde baterie a shání u kolemjdoucích nabíječku. Schválně zkuste hádat, kolik lidí ve vašem okolí vlastní nabíječku s tímto stále ještě dost exotickým konektorem. Ano, absolutně nikdo. A že je občas nabídka opravdu bolestně potřeba – k tomu ovšem až v další kapitole recenze.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

Zakladatel Androidu ukázal smartphone podobný LG a Samsungu

DNES  |    |  diskuze (0)

Andy Rubin založil společně s dalšími lidmi v říjnu 2003 společnost Android Inc. Tuto společnost odkoupil po dvou letech Google a udělal z ní…

Samsung potvrdil, že na trh uvede „upravený“ Galaxy Note 7

Samsung potvrdil, že na trh uvede „upravený“ Galaxy Note 7

DNES  |    |  2 komentáře

Samsung zažil minulý rok na podzim horké chvilky, když se pomalu začaly objevovat informace, že jeho nejlepší tabletofon Note 7 má…

Apple vydal po dlouhém testování iOS 10.3. Co přináší nového?

Apple vydal po dlouhém testování iOS 10.3. Co přináší nového?

DNES  |    |  diskuze (0)

Společnost Apple očekávaně vydala aktualizaci svého mobilního systému iOS na verzi 10.3. Kromě toho také jablečná společnost vydala významné aktualizace na…

Mobilní zobrazení