Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Recenze Lenovo Vibe S1: ideální stylovka pochází z Číny

  |  komentovat  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Pokud začnete za největší negativum telefonu považovat nepodsvícené ovládací prvky, je něco špatně. Buď jde o opravdu dokonalý přístroj, anebo se recenzent zbláznil. Ani jedno není pravda. Tedy snad. Nové Lenovo Vibe S1 je ale tak příjemný společník, že mu leckterou chybu na kráse odpustíte. Ostatně – není jich mnoho.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

Aktuální cena Lenovo Vibe S1: (zdroj: Heureka.cz)

Jaký telefon si představíte, když se řekne Lenovo? Vsadím se, že mezi prvními přívlastky každému na mysl přijde nízká cena a extrémně dlouhá výdrž baterie. Inu – ani jedno z toho nový Vibe S1 nabídnout neumí. Lenovo se totiž rozhodlo vydat se do světa stylových telefonů s poměrně ambiciozní cenovkou a na to, že se jedná premiérový výkop, si nevede vůbec špatně. Nenabízí sice výbavu vlajkových lodí, ale to, co má, funguje dobře, a navíc je tohle všechno obaleno stylovým kabátkem, který byste u čínských telefonů hledali jen těžko.

Lenovo Vibe S1: specifikace

Konstrukcekov a plast, 143 x 71 x 7,85 mm, 132 g
Displej5,0″, IPS LCD, 1080 x 1920 px, jemnost 441 ppi
Operační systémAndroid 5.0 Lollipop + nadstavba
Procesor8 jádrový, 1,5 GHz, Mediatek 6752
Paměť3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD
Fotoaparát13 Mpx, blesk + dvojitý přední (snímače 8 Mpx a 2 Mpx)
TechnologieLTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS
Baterie2 500 mAh
Cena a dostupnost , listopad 2015

Design a zpracování – pírko z říše hliníku

Pokud se rozhodnete pro koupi nového Lenova, dostanete ohromnou krabici. A to zejména ve srovnání s tím, co vás čeká uvnitř. Vibe S1 totiž patří do třídy kompaktních telefonů. Samotného mě překvapuje, že jsem ochotný na hru výrobce přistoupit – kompaktní telefon totiž dnes znamená přístroj s pětipalcovou úhlopříčkou a hmotností 132g. Právě poměr velikosti a hmotnosti je asi to nejpřekvapivější, co uživatele po uchopení přístroje do dlaně čeká. Pocitově je totiž nové Lenovo opravdu lehké. Pokud tento fakt sečteme s relativně tenkými okraji kolem displeje, výsledkem rovnice je telefon, který se dobře ovládá jednou rukou, a přitom ji nadměrně nezatěžuje. Je to vlastně přesně opačný pocit, než jsem měl například z iPhone 6. Ten ještě kompaktnější rozměry zazdil vysokou hmotností a pocit nevyváženosti jsem během užívání přístroje z Cupertina ze sebe už nesetřásl.

Nízká hmotnost a na dnešní dobu více než přijatelné rozměry však zdaleka nejsou jedinou ergonomickou devizou čínské krásky. K dobrému držení v ruce navíc přispívají i zaoblená záda. Ta navíc ani v nejsilnějším místě navíc neměří víc než osm milimetrů. Ovšem pozor: nejstinnější stránka v oblasti ergonomie je zároveň největší předností na poli designu. Lenovo Vibe S1 je totiž celé z kovu a skla. Hodně připomíná například Samsung Galaxy S6, a to nejen použitými materiály, ale i drobnostmi jako například téměř shodně vyhlížejícími výdechy reproduktorů. Stejně tak jako Samsung Galaxy S6 i Lenovo proklatě dobře vypadá, zároveň však stejně proklatě rádo klouže z ruky a po jakékoli nakloněné rovině. Během testování mi telefon dokonce několikrát málem sklouzl z nočního stolku, o kterém jsem se bláhově domníval, že je naprosto rovný.

V Lenovu však jakoby s drobnými nehodami počítali. Přímo v balení naleznete nejen fólii (kterou si naštěstí můžete nalepit na displej sami, což mnoho čínských výrobců odmítá respektovat a lepí ji rovnou), ale také průhledný bumper. Ten sice ubere telefonu na stylu, ale přidá na ochraně. Osobně jsem ho však z telefonu ihned sundal. Na rozdíl od Samsungu Galaxy S6 se Lenovo Vibe S1 ukázalo jako poměrně odolný telefon: na kovovém rámu s matnou pískovou úpravou se neobjevily žádné záseky ani odloupaný lak. Stejně tak zadní krycí sklo zůstalo bez poskvrnky a škrábance jsem nenašel ani na leštěných okrajích přístroje. Samotný plastový kryt navíc s tělem telefonu nelícuje nijak přesně a přístroj v něm mírně „kloktá“.

Asi nikdo po přečtení úvodního textu nečeká, že by Lenovo Vibe S1 mělo snímatelný zadní kryt. Jak nanoSIM karta, tak i microSD karta (popřípadě druhá SIMka) se vkládají do kovového šuplíčku na boku, stejně jako u iPhonu. To s sebou samozřejmě nese nepopiratelnou výhodu nulových pazvuků a skvělého zpracování. Oproti výše zmíněným konkurentům od Apple a Samsugu však Lenovo přeci jen pochází z levnějšího kraje. Poznat se to dá hned ve dvou okamžicích. Na nepodsvícená tlačítka ovládání operačního systému si nejspíš nakonec zvyknete. Pokud se však necháte skvělým zpracování telefonu unést příliš, vždy vás nepříjemně překvapí poměrně velká vůle kolem zamykacího tlačítka a ovladače hlasitosti. I to ale nejspíš nakonec čínské stylovce prominete. Její design se totiž opravdu povedl. Díky zakulaceným zádům se dokonce čínským inženýrům podařilo eliminovat častý neduh současných telefonů: objektiv vystupující nad povrch přístroje. K dokonalosti tak chybí snad jen oznamovací dioda. Její absenci ani sebelepší design nevyžehlí.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a multimédia, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení