Mobilizujeme.cz

Proč někdy telefony explodují a jak tomu vlastně předcházet?

2. 9. 2016  |  4 komentáře  |  autor:

Čas od času slyšíme příběh o tom, jak někomu exploduje baterie telefonu, v lepším případě „pouze“ začne hořet.

Galaxy-Note-7-explodes

Tip: Galaxy Note 7 může vybouchnout kvůli baterii, tvrdí v Samsungu

Ačkoliv jde o poměrně zřídkavé situace, byl i samotný Samsung nucen svolat do servisu svoje Galaxy Note 7, u nichž je potenciální možnost vzplanutí údajně poměrně vysoká. První takový zdokumentovaný případ byl zaznamenán v Číně. Co takové situace způsobuje?

Proč mohou baterie shořet nebo explodovat

Li-Ion baterie shoří či explodují jen zřídka, ale když už se tak stane, bývá to způsobeno dvěma hlavními faktory. Tím prvním je proražení, k němuž může dosáhnout pádem telefonu. Dírka v tenkém, zhuštěném materiálu mezi jednotlivými články může vést k vniřnímu zkratu, jehož možné důsledky jsou zřejmé. Levnější baterie také mohou nechtěně obsahovat zřídkavé mikroskopické částice, které, dostanou-li se do kontaktu s dalšími součástmi článku, opět mohou způsobit zkrat.

U Galaxy Note 7 pak Samsung i různé zprávy naznačují, že k problému dochází při nabíjení zařízení, což nás vede k té druhé příčině – přehřátí. Přílišné teplo může opět vést k internímu zkratu v baterii, a to po rozpadu bateriových článků. K tomu ovšem dochází jen při velmi vysokých teplotách, pokud tedy baterie není „zmetek.“ Problémem může být i přebití, kdy baterie obdrží více proudu, než dokážou zvládnout. Důsledkem je opět přehřátí.

Galaxy-Note-7-explodes (3)

Příliš mnoho tepla v jedné oblasti může vést k nekontrolované tepelné reakci. K tomu dochází, když se baterie nemůže dostatečně rychle ochladit, což vede k řetězové reakci, která vytváří další a další přebytečné teplo. Jinými slovy příliš teplá baterie způsobuje reakci, která zrychluje další nárůst teploty. Důsledkem může být požár nebo exploze.

Někdy ani protiopatření nepomohou

Vysoce kvalitní baterie zpravidla disponují bezpečnostními prvky, které zajišťují prevenci takových nebezpečných reakcí. Samsung nicméně ve svém prohlášení uvedl, že baterie kupuje od různých dodavatelů, a někteří z nich jsou nejspíše náchylnější k chybám než ostatní.

Nadbytečné teplo v bateriích smartphonů je způsobeno různými potenciálními příčinami. Přechod na technologie rychlého nabíjení tlačí do li-ion baterií nadbytečný proud, a každý přenos energie generuje určité teplo. Čím více energie, tím více potenciálního tepla. K části této tepelné ztráty dochází přímo na samotné baterii, trocha tepla se pak ztratí také při konverzi energie v průběhu rychlého nabíjení a v obvodech řídících tok energie, které se zpravidla nacházejí v blízkosti baterie. To může způsobit, že na jedné straně baterie se nahromadí více tepla než na druhé.

iPhone 6 exploze

Tip: iPhone 6 začal hořet v kapse a způsobil majiteli silné popáleniny

Více tepla dnes produkují také moderní procesory, srovnáme-li je s čipy používanými tak tři až čtyři generace zpět. Ačkoliv se procesory běžně neumisťují do úplné blízkosti baterie, na množství tepla to samozřejmě neubírá, spíše naopak.

Problém Samsungu Galaxy Note 7 se pravděpodobně týká jen určité chybné série, jejíž baterie se není schopna vyrovnat s přebytečným teplem.

Jak se chránit

Existuje pár obecných rad, jak se před požárem či explozí telefonu bránit. Ty asi nevyřeší všechny problematické situace, ale aspoň část z nich by mohly. Zde jsou:

• Přestaňte nabíjet telefon, pokud se vám zdá, že je příliš horký.

• Používejte jen schválené nabíječky, nejlépe ty, které pocházejí přímo od výrobce vašeho telefonu.

• Nenabíjejte telefon v posteli.

• Dbejte na to, kde svůj telefon nabíjíte.

• Jestliže zjistíte, že je vaše baterie příliš horká, vypojte telefon ze zásuvky a baterii z ní vytáhněte. Tedy v případě, že je vyjímatelná.

Zdroj: Android Authority

ČLÁNKY:, , , , , , ,
UMi Z v přípravě: poprvé desetijádro Helio X27 a nejen to

UMi Z v přípravě: poprvé desetijádro Helio X27 a nejen to

DNES  |    |  diskuze (0)

Čínský výrobce UMi chystá novou vlajkovou loď s pímenkem Z, která jako první smartphone bude disponovat desetijádrovým procesorem MediaTek Helio…

Snapdragon 835 dosáhl rekordního výsledku v žebříčku Antutu

Snapdragon 835 dosáhl rekordního výsledku v žebříčku Antutu

DNES  |    |  diskuze (0)

Že bude chystaný procesor Snapdragon 835 nejvýkonnějším čipsetem ze stáje Qualcommu, o tom nebylo žádných pochyb. Nyní se však poprvé dozvídáme,…

Galaxy A3, A5 a A7 (2017) v předpremiéře: voděodolné tělo a další

Galaxy A3, A5 a A7 (2017) v předpremiéře: voděodolné tělo a další

DNES  |    |  3 komentáře

Samsung má připravené tři esa na rok 2017 v podobě vylepšených zástupců řady Galaxy A, tedy modelů A3, A5 a A7. Všechny…

Mobilní zobrazení