Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Proč explodují baterie u smartphonů a jak tomu zabránit?

  |  komentovat  |  autor: Martin Skořepa

Baterie v mobilních telefonech nejsou dokonalé a sem tam se může stát, že explodují. Poradíme vám, jak tomu zabránit.

Zatím největší kauzou kolem vybuchujících baterií smartphonů si v letech 2016 a 2017 prošel jihokorejský Samsung, který musel kompletně stáhnout z trhu svůj špičkový model Note 7. Příčinou byl nevhodný design baterie s vysokou kapacitou a malými rozměry. Netrvalo dlouho a v médiích se objevila další zpráva o explodující baterii – ze smartphonu Apple iPhone, který se s problémy s bateriemi zatím nikdy nepotýkal. Vysvětlíme, proč dochází k explozím u akumulátorů smartphonů, a poradíme, jak se rizikům výbuchu vyhnout.

Exploze baterie do iPhonu, ke které došlo letos koncem ledna v čínském obchodě, měla velmi kuriózní příčinu: zákazník, který si kupoval náhradní baterii do svého iPhonu se do ní, před zraky šokované obsluhy, zakousnul. „Bizarní příhoda, která naštěstí neměla pro nikoho ze zúčastněných žádné zdravotní následky, jasně demonstruje, co se stane, pokud dojde k protržení pláště lithium-polymerové baterie a zkratování elektrod. Prudké uvolněné energie nemůže skončit jinak než explozí či vzplanutím akumulátoru,“ vysvětluje Radim Tlapák z BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů.

Tip: Otec Li-Ion baterií vymyslel nový typ baterie. Je doslova revoluční

Výrobci baterií se snaží vměstnat stále větší energetickou kapacitu do čím dál menších rozměrů baterií. Podobně jako v případě explodujících baterií ve smartphonech Samsung pak může dojít k situaci, kdy jsou komponenty baterie natolik směstnány k sobě, že i jen drobná chyba ve výrobním procesu může způsobit problém. Pokud dojde třeba jen k mírnému tlaku na baterii či k jejímu ohybu, zkratují se její elektrody, enormně se zvýší napětí a dojde ke vzplanutí vysoce reaktivního lithia.

Baterie jsou nedílnou součástí stále většího počtu zařízení, která používáme doma nebo nosíme při sobě. Nevhodná manipulace s nimi může mít za následek zničení celého zařízení a třeba i popálení jeho uživatele „Baterie smartphonů sice nejsou extrémně choulostivé, ale to neznamená, že bychom s nimi neměli zacházet šetrně. Především je třeba se vyvarovat jakéhokoli mechanického poškození baterií. Rozhodně bychom pak neměli používat akumulátory, které jsou například nafouknuté či jinak zdeformované,“ konstatuje Tlapák.

Jak se vyhnout explozi baterie?

Pro baterie jsou rizikovými faktory především mechanické poškození a vysoká teplota. Dodržujte jednoduchá pravidla, abyste sebe a svá zařízení nevystavovali zbytečnému riziku:

  • V zařízeních, kde lze baterie uživatelsky měnit, používejte vždy stejný typ baterie, jako byl v originálním balení.
  • Nakupujte baterie z důvěryhodných zdrojů, od výrobců a prodejců, kteří za své produkty ponesou plnou odpovědnost a záruky.
  • Nikdy nepoužívejte vyboulené, zdeformované či jinak mechanicky poškozené baterie.
  • Nevystavujte svá zařízení extrémním teplotám, a pokud dojde k jejich podchlazení – například při pohybu venku v mrazech – nerozehřívejte je u zdrojů tepla (na topení, u krbu a tak dále).
  • Nepokoušejte se nabíjet jednorázové baterie nebo jakkoli opravovat poškozené baterie.
  • Použité baterie odkládejte do kontejnerů na elektroodpad, nikdy je nevhazujte do ohně nebo mechanicky neničte.

Moderní technologie zvýší bezpečnost baterií

Nespolehlivé, či snad dokonce explodující baterie jsou pro výrobce mobilních zařízení obrovským problémem – už jen proto, že neustále rostou nároky uživatelů na výdrž při provozu a nízkou hmotnost. Vývoj se ale samozřejmě nezastavil a vědci intenzivně pracují na potlačení rizika požáru baterií. „Nejlepším řešením by bylo vyrábět baterie s nehořlavým elektrolytem, který ale v současné době neumožňuje dosahovat podobných výkonů jako stávající lithium-iontové baterie. Proto se testují baterie s příměsí chemikálií zpomalujících hoření, které vykazují podstatně vyšší odolnost vůči vysokým teplotám,“ uzavírá Tlapák.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  2 komentáře

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

17. 8. 2018  |  sponzorovaný obsah  |  2 komentáře

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní zobrazení