Mobilizujeme.cz

Pohled na Sony VAIO Tap 11: technologické origami z Japonska

  |  2 komentáře  |  autor:

Přemýšlíte o koupi tabletu a ještě k tomu už pomalu pokukujete po novém notebooku? Sony VAIO Tap 11 je zařízení, které možná splní vaše požadavky rovnou v obou kategoriích.

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design, ovládání
» Displej, hardware a výdrž, závěrečné zhodnocení

Zařízení s Windows dnes nabízejí mnohá provedení. Už nejde jen o stolní PC a notebooky, zákazníci mají na výběr z výrazně širší nabídky, do které patří například All-in-One PC, všemožně konvertibilní notebooky či tablety. V dnešním pohledu se podíváme na zařízení, které spojuje vlastnosti hned několika těchto kategorií naráz.

 

Sony VAIO Tap 11 mě oslovil hned od prvního pohledu. Zařízení s oddělitelnou bezdrátovou klávesnicí a dotykovým displejem s využitím dotykového pera dávalo všechny předpoklady k tomu, aby posloužilo ke všem mým účelům – pro zábavu jako tablet a pro práci jako notebook. Po týdenním testováním mohu prozradit, jak u mě Tap 11 obstál v praxi, nejen na papíře.

Základní parametry: Sony VAIO Tap 11

Rozměry305 x 188 x 9,9 mm
Hmotnost770 g
Displejdotykový, IPS LCD, rozlišení Full HD (1920 x 1080 px), úhlopříčka 11,6“
Procesordvoujádrový 1,2 GHz procesor Intel Pentium 3560Y, grafika Intel HD
Paměť4 GB RAM, 128 GB SSD disk, microSD karty, úložiště SkyDrive
Operační systémWindows 8.1
Fotoaparát8 Mpx, autofocus, nahrávání Full HD videa + přední 2 Mpx kamerka
Obsah baleníUSB adaptér, dotykové pero, bezdrátová klávesnice
Cena a dostupnost22 tisíc Kč, 2013

Obsah balení, design a konstrukce

Už v samotném balení začíná jeho první výhoda nad oběma generacemi konkurenčního zařízení Microsoft Surface Pro, a sice, že Sony rovnou se zařízením dodává bezdrátovou klávesnici. Ta se jednoduše pomocí magnetu přichytí k samotnému tělu zařízení a nejen, že jej chytře chrání, ale také je z něj dobíjena. V balení dále nechybí adaptér k nabíjení a speciální dotykové pero s jednou menší tužkovou baterií a náhradním hrotem.

 

VAIO Tap 11 je takové japonské origami, tedy spíše jeho výrazně techničtější varianta než je ta známější papírová. Už od prvního vyzkoušení jsem si zvykal na netradiční sejmutí bezdrátové klávesnice – místo klasického odklopení je zde lepší klávesnici po ploše otočit, aby se uvolnily magnety. Pak máte několik možností, jak se zařízením pracovat. Ideální je Tap 11 postavit na stůl a opřít o polohovatelný stojánek na zadní straně „tabletové“ části. Příjemné je, že si bezdrátovou klávesnici můžete položit třeba i na klín a nepracovat jen klasicky na stole. Jenže..

 

Pokud často cestujete a pracujete s notebookem klasicky tak, že si jej položíte na klín, VAIO Tap 11 nemá stoprocentně domyšlenou tuto možnost. Můžete si obě části položit na klín, ovšem není to pohodlné a když se v této sestavě obě části ani nijak nepřichytí, budete s nimi neustále bojovat. Tuhle možnost jsem tedy rychle hodil přes palubu. Místo toho jsem si na cestách vystačil se softwarovou klávesnicí přímo na dotykovém displeji a využil jsem Tap 11 čistě jako tablet, ačkoliv je jasné, že klávesnice ubírá nemalý prostor z nevelkého 11,6″ displeje a psaní na větší fyzické klávesnici by bylo výrazně pohodlnější.

 

To jsou možnosti používaných transformací, když se podívám na samotné zařízení, na první pohled působí luxusním a prémiovým dojmem. Sony použilo stejný designový vzor OmniBalance jako u nejvyšších a nejnovějších tabletů a smartphonů řady Xperia (Xperia Tablet Z či Xperia Z1) a nechybí tak celkově ostřejší hliníková konstrukce (boky a pak vnější část bezdrátové klávesnice), zadní strana hlavní tabletové části a další části jsou z magnesia. Po odolné stránce už ale takto dobře Tap 11 nezabodoval – ať už vezmete tenčí klávesnici nebo i tabletovou část, ani jedno tělo není příliš pevné a dá se s ním lehce ohýbat (u klávesnice beru, že je sama o sobě extra tenká). Je tedy určitě třeba dávat si větší pozor na jakákoliv mechanická poškození.

Klávesnice, dotykové ovládání a stylus

Sony dalo dohromady všechny varianty ovládání, takže můžete u Tapu 11 využít jak bezdrátovou klávesnici s touchpadem, tak dotykové ovládání a stylus. Začnu pěkně popořadě. Klávesnice je lehounká a díky rozestavení kláves s většími mezerami se výborně ovládá. Nevýhodou je jen chybějící podsvícení, v noci je tak někdy lepší stejně jako na cestě využít raději přímo dotykový displej se softwarovou klávesnicí. Zato touchpad se opravdu moc nepovedl a častokrát ani nezaregistroval můj prst. Takže po několika dnech jsem dal absolutní přednost dotykovému displeji.

 

Dotykové ovládání je u nových Windows 8.1 stejně jako u verze 8 výrazně využitelnější, než dříve. Nebudu zabíhat do podrobností o operačním systému, zkrátka prostředí Metro s dlaždicemi a hlavně řada dotykových gest hodně ulehčují práci se zařízením coby tabletem. Potažením od pravé hrany displeje zobrazít novou základní lištu s možnostmi systému, v aplikacích přejetím od spodního okraje získáte možnosti dané aplikace, z levé hrany se můžete přetažením vrátit na předchozí aplikaci či při tažení zleva doprava a nepřerušeným tahem zase zpět přes hranu otevřít náhledy posledních aplikací, a od horního okraje pak můžete přetažením ke spodnímu okraji danou aplikace ukončit či přetažením do levé či pravé části rozdělit displej pro více aplikací.

 

V samotném prostředí operačního systému jsem nenarazil na žádné nedostatky, snad jen pomalejší animace při gestu pro ukončení aplikace, jinak vše hardware zvládal. Co ale Tap 11 nezvládal a na co jsem přišel až po důkladnějším a intenzivnějším otestování, je vynechávání při kreslení s dotykovým perem. Pokud si jen nehrajete, ale skutečně si píšete poznámky nebo kreslíte, displej v mém případě po čase přestal správně vyhodnocovat tahy a zkrátka a dobře sem tam vynechával. Při výřezu se to projevilo následným „zkrácením cesty“ z mnou požadovaného tvaru na jednoduchou úsečku mezi dvěma body, kde stylus vynechal. U psaní ale Tap 11 dokázal po jistém matrixovém efektu zpomalení zpětně zobrazit napsaná písmena. Hledal jsem tak, zda nejsem jediný, komu se něco podobného děje, a bohužel nejsem. Ze strany Sony to ale vypadá, že přijde opravný update. Chyba je totiž jasně softwarová a zřejmě jen něco zařízení v daný okamžik příliš zaměstná a vytíží, že dojde k nezaznamenání některých tahů.

 

Možnosti kreslení a psaní se stylusem jsou jinak na jedničku. V aplikaci přímo od Sony si můžete vybírat z podkladů (poznámkový blok, čtverečkovaný nebo jen čistý papír) a u stylusu pak nastavit vše podstatné (barva, tloušťka), pro přepínání mezi „kreslící potřebou“, gumou a nástrojem pro výřezy slouží dvojice tlačítek. Při používání stylusu jsem neměl naprosto žádné výtky k těmto možnostem. Naopak se mi velmi líbí, že pero od Sony je displejem registrováno už při přiblížení nad displej a vy se tak například při kreslení můžete přesněji napojit na dosavadní tahy kresby. Nesmírně využitelný pak je režim pro kreslení jen stylusem, tedy pro vypnutí kreslení i prsty – pak si můžete v pohodě opřít dlaň na dotykový displej a psát prakticky stejným způsobem jako na papírovém bloku či papíře. Další možnosti nabízí stylus např. v aplikaci MS Office 2010 a výše, která psaní stylusem podporuje nebo vybrané aplikace Adobe.

Kapitoly článku:

» Úvod, parametry, obsah balení, design, ovládání
» Displej, hardware a výdrž, závěrečné zhodnocení

..

Testovaný produkt: Sony VAIO Tap 11, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 3/5
ČLÁNKY:, , , ,
iOS 11 je nyní dostupný ke stažení pro iPhony a další zařízení

iOS 11 je nyní dostupný ke stažení pro iPhony a další zařízení

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple dnes podle plánu vydal dokončený nový systém iOS 11, který přináší spoustu změn a novinek na podporované iPhony, iPady a také…

Připravuje čínské ZTE krále bezrámečkových telefonů?

Připravuje čínské ZTE krále bezrámečkových telefonů?

VČERA  |    |  3 komentáře

Takzvaných bezrámečkových telefonů na trhu najdeme opravdu hodně. Téměř všichni výrobci smartphonů již takový model ve svém portfóliu mají. Takový smartphone nyní…

Skutečné bezdrátové nabíjení? Nové řešení umí nabíjet až do 30 cm

Skutečné bezdrátové nabíjení? Nové řešení umí nabíjet až do 30 cm

VČERA  |    |  diskuze (0)

Možná jste byli po představení novinek z Cupertina trošku zklamáni, že se nevyplnila předpověď některých webů a Apple nepředstavil skutečné bezdrátové nabíjení…

Mobilní zobrazení