Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Operační systém v telefonu aneb nahlédněte do světa smartphonů (vědecké okénko)

  |  5 komentářů  |  autor: David Kovařík

Ve světě mobilních telefonů se stále častěji používá výraz smartphone, neboli chytrý telefon. Co ale dělá chytrý telefon chytrým? Čím se vyznačuje? Jaké má výhody a nevýhody? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v novém vydání vědeckého okénka věnovanému právě tomuto tématu.

Ještě před několika lety bylo využívání mobilních telefonů a různých PDA s operačním systémem spíše výjimkou. V té době byl využíván pouze hrstkou populace, která možnosti tehdejších přístrojů dokázala využít. V důsledku složitosti ovládání a různých nastavení bylo pro běžného uživatele mnohem pohodlnější spokojit se s telefony obsaující uzavřený operační systém. Právě tehdy se začalo objevovat označení smartphone – v překladu chytrý telefon. Co ale dělá chytrý telefon chytrým?

V první řadě je to přítomnost již zmíněného otevřeného operačního systému umožňujícího instalaci vlastních aplikací rozšiřující funkce zařízení. Těchto funkcí může být celá řada – od kalendáře, synchronizace s PC a e-mailového klienta až po multitasking, přehrávače multimediálního obsahu a prohlížeče webových stránek. Těmto pokročilým funkcím se v posledních letech snažily přiblížit i obyčejné „hloupé“ telefony, stále se však jednalo o přístroje s uzavřeným systémem, a tudíž nebylo možné funkce telefonu dále rozšiřovat.

Celá idea chytrých telefonů zní velice lákavě, i zde však nalezneme několik „ale“. Především na počátku vývoje se jednalo o problémy s vyšší cenou, hmotností a rozměry přístroje, malou výdrží baterie v porovnání s obyčejnými telefony, velkými nároky na výkon zařízení a v neposlední řadě nestabilitou některých aplikací včetně jejich složitého ovládání. Postupem času se ovšem podařilo většinu těchto neduhů odstranit, což velkou měrou přispělo k masivnímu rozšíření telefonů s vlastním operačním systémem. Ještě před tím, než se společně podíváme na moderní operační systémy, nebylo by rozhodně od věci zabrousit do historie a počátků tohoto odvětví.

Počátky chytrých telefonů

Prvopočátky chytrých telefonů se datují do 90. let minulého století. Konkrétně roku 1993 se na trhu objevil historicky první přístroj s vlastním operačním systémem. Jednalo se o komunikátor  IBM Simon z produkce stejnojmenné společnosti. Mezi základní funkce patřily aplikace jako je kalendář, kontakty, kalkulačka, adresář, poznámkový blok, e-mailový klient či podpora her. Simon navíc disponoval černobílým dotykovým displejem, který sloužil zároveň místo číselníku. Na svou dobu se jednalo opravdu o průlomové zařízení, čemuž odpovídala také cena. Ta se od začátku prodeje pohybovala kolem 900 USD.

Dalším z důležitých milníků byla řada komunikátorů finské společnosti Nokia. Ta odstartovala zařízením Nokia 9000 Communicator z roku 1996, jenž disponovalo procesorem Intel 386 o frekvenci 24 Mhz a pamětí o velikosti 8 MB. V porovnání s dnešními 4 jádrovými bestiemi se tyto údaje jeví až neuvěřitelně. Softwarovou výbavu tvořil 16 bitový operační systém GEOS, veškerá výbava byla zabalena do rozměrného těžkého těla o rozměrech 173 x 64 x 38 mm při hmotnosti 397 gramů.

Operační systémy telefonů potažmo samotné telefony prošly samozřejmě značným vývojem. Ten směřuje ke stále větší uživatelské přívětivosti, zjednodušování a přehlednosti, a to při zachování co největší škály funkcí. I samotná cena smartphonů konstantně klesá, což má za následek masivní rozšíření i pro širokou veřejnost. Dle posledních údajů tvoří chytré mobilní telefony již více než 40% celkového trhu, a toto číslo neustále poroste. V následujících řádcích se společně podíváme na operační systémy, se kterými se setkáme u nejnovějších zařízeních.

Symbian

Operační systém Symbian je otevřený operační systém, jenž byl již od počátku vyvíjen výhradně pro mobilní zařízení. Systém je napsán v programovacím jazyku C++ pro platformy ARM i x86. Původní verzi, která vycházela ze systému EPOS, vytvořila společnost Symbian Ltd. Společnost byla v roce 1998 založena společnostmi Ericsson, Nokia, Motorola a Psion. Významným milníkem se stal rok 2001, kdy světlo světa spatřil první telefon postavený na systému Symbian verze 6.0 – Nokia 9210 Communicator.  Během prvního roku se prodalo téměř 500 000 Symbian telefonů, v tom následujícím to bylo již přes 2 miliony. Od té doby byl systém uveden v mnoha verzích a úpravách (mezi nejznámější se řadí Symbian S60), včetně těch pro telefony s dotykovou obrazovkou – Symbian UIQ, S80 či S90.V roce 2008 se Nokia stala výhradním vlastníkem a vývoj systému již byl veden pod její taktovkou.

V témže roce vzniká také organizace Symbian Foundantion (Nokia, Motorola, Ericsson, LG, Samsung a další), která si kladla za úkol vytvořit jednotnou a otevřenou platformu pro mobilní telefony. Tak se také stalo a kód byl v roce 2010 uvolněn pod licencí EPL. Symbian si však v posledních letech nevedl nejlépe a jeho někdejší popularita slábla, především v důsledku nástupu modernějších operačních systémů. Možná to byl jeden z důvodů proč se Nokia v únoru minulého roku rozhodla dát přednost systému Windows Phone 7 od společnosti Microsoft. Dalších zařízení běžící na tomto systému bude přibývat jen po skromnu, přestože Nokia přislíbila podporu a aktualizace systému až do roku 2016. Poslední doposud vydanou verzí je Symbian Belle, často označovaná jako Nokia Belle či Symbian^3. Ta už nabízí plně upravené prostředí pro ovládání prsty a samozřejmostí je forma omezeného multitaskingu, který se v takové podobě objevuje prakticky ve všech modernějších platformách. V současné době tvoří Symbian zařízení 11% všech prodaných smartphonů.


Grafické rozhraní poslední verze systému – Symbianu Belle

iOS

Rok 2007 je často označován ve světě mobilních telefonů za revoluční rok. Na trh totiž vstoupila společnost Apple se svým dlouho očekávaným telefonem iPhone a mobilním operačním systémem iOS. Ten okamžitě oslovil širokou veřejnost především svojí jednoduchostí, rychlostí, multidotykovými gesty či multitaskingem, to vše při zachování funkčnosti operačního systému. Od verze iOS 4 mu pak nechybí ani plnohodnotný multitasking.

iOS je založen na operačním systému Darwin, jenž je napsán v programovacím jazyku C. Skládá se ze čtyř základních vrstev – jádra systému, obsluhy jádra, služeb pro média a aplikace a Cocoa Touch vrstvy. Právě Cocoa Touch je jednou z mnoha převratných věcí, které systém nabídl. Jedná se o dotykové grafické rozhraní podporující práci s operačním systémem pomocí známých gest. Od uvedení první generace zařízení iPhone uběhlo již více než 4 roky. Během nich systém získal důležité postavení na trhu mobilních operačních systémů a je použit i v ostatních produktech firmy Apple jako je tablet iPad, přehrávač iPod Touch či Apple TV. iOS náleží 24% světových prodejů chytrých telefonů.


Původní iPhone 1. generace z června roku 2007

Android

Počátky platformy Android se datují k říjnu roku 2003, kdy byla založena společnost Android Inc. Jejím hlavním cílem bylo vytvořit chytrá mobilní zařízení, která kladou důraz na lokaci, ve které se jejich majitelé nacházejí. O činnosti Android Inc. z té doby není mnoho informací, důležitým milníkem byl však rok 2005, kdy došlo k odkoupení Android Inc. společností Google. Původní zaměstnanci ale setrvali a velikou měrou se podíleli na dalším vývoji operačního systému Android. Jedním z nejznámějších zakladatelů je Andy Rubin, nynější senior viceprezident mobilní divize Googlu. O tom, že Google plánuje vlastní mobilní softwarovou platformu, se spekulovalo prakticky od zmíněné akvizice z roku 2005.

Oficiálního oznámení se však široká veřejnost dočkala až 5. listopadu 2007, kdy zároveň vzniklo sdružení Open Handset Aliance, čítající přední světové výrobce v oblasti IT jako zmiňovaný Google, Motorola, Intel, HTC, LG, Samsung a mnoho dalších. Od této chvíle mělo vývoj platformy na starosti právě toto sdružení. První ovoce této spolupráce přineslo září 2008, kdy byla vydána první verze systému Android 1.0 společně s prvním telefonem postaveným na tomto systému. Bylo jím HTC Dream (T-mobile G1), které se v tomto směru stalo průkopníkem. O týden později byl navíc uvolněn balíček SDK 1.0 určený pro vývojáře. Od té doby prošel systém mnoha změnami a inovacemi, rozšířil se na přenosné počítače či tablety a má obrovský podíl na trhu s mobilními operačními systémy.


HTC Dream (T-mobile G1)

Samotný systém je vyvíjen pod licencí open source a skládá se z několik vrstev: linuxového jádra, knihoven, frameworku pro aplikace a samotných aplikací. Je napsán v jazyku C a grafické rozhraní v jazyku Java. Android podporuje procesorovou platformu ARM i x86 a problém mu nedělá ani multitasking. Poslední vydanou verzí je Android 4.0 Ice Cream Sandwich z října 2011. Platforma Android je v současnosti zdaleka nejoblíbenější operační systém – tvoří totiž více než polovinu všech prodejů. Jen pro zajímavost – každý den se prý celosvětově aktivuje více než 800 000 nových Androidích zařízení.

Bada

Díky stále se zvětšujícímu trhu s chytrými telefony viděla společnost Samsung dostatek prostoru pro vydání vlastního operačního systému, který by byl schopný konkurovat ostatním platformám jako je Android nebo iOS. V roce 2010 tedy uvedl svůj vlastní operační systém zvaný Bada. Samotný Samsung Badu definuje spíše jako platformu s konfigurovatelnou architekturou jádra, což jí umožňuje používat jak RTOS, tak linuxový kernel. Grafické rozhraní TouchWiz je postaveno na Javě a Flashi a samozřejmostí je podpora nejrůznějších dotykových i multidotykových gest i podpora zpracování více úloh – multitaskingu. Pro masivní rozšíření Bady Samsung určil svůj model Wave S8500, jenž se dostal do prodeje na přelomu let 2010 a 2011. Od té doby však vydal řadu zařízení nižších tříd, i nástupce původního modelu.


Samsung S8500 Wave včetně grafického rozhraní TouchWiz

Ten perfektně plnil očekávání a těšil se veliké oblibě jak pro svůj vynikající hardware, tak jednoduchý, rychlý a spolehlivý systém Bada. Systém však trápila, a stále částečně trápí, nedostatečné portfolio aplikací. Přes veškeré sliby Samsungu se podpora nijak rapidně nezlepšila, a systém postupně upadá. Pomoci by mu mohla chystaná fúze s operačním systémem Tizen a společná spolupráce na platformě s firmou Intel. Bude tedy zajímavé sledovat, jakým směrem se ubere jeho další vývoj. Ten snad pomůže k větší popularitě tohoto povedeného projektu – Bada totiž tvoří pouhé dvě procenta z prodaných zařízení s vlastním OS.

Windows Phone 7

Mobilní verze Windows má dalekosáhlou historii, o které by mohl být sepsán samostatný článek. Soustředit se však budeme na jeho poslední vydání – Windows Phone 7. Prvopočátky se datují již do roku 2004, kdy byl započat vývoj systému pod kódovým označením „Photon“. Vývoj však provázela řada problémů, a proto byl dočasně zastaven. Až o pár let později se s přeorganizovanou skupinou programátorů začalo zostra pracovat na dokončení projektu. Finální verze spatřila světlo světa v říjnu roku 2010 a jako jeden z mála mobilních systémů diktuje oficiální minimální požadavky na hardwarové vybavení telefonu.

Windows Phone 7 je nástupce původních Windows Mobile kompletně přepracovaný podle požadavků moderních operačních systémů. Ten patří do rodiny systémů s kernelem Windows CE a je napsaný v programovacím jazyce C++. Samozřejmostí je grafická nadstavba uzpůsobená pro ovládání prsty. Ta má název Metro a nabízí minimalistické a jednoduché zpracování které rozděluje širokou veřejnost na dva tábory. Od novějších verzí nabízí systém také multitasking. Mezi hlavní výrobce Windows Phone zařízení patří společnosti jako HTC, Samsung, LG a v poslední době především Nokia, která s Microsoftem uzavřela partnerskou dohodu. Svoje místo si však bude muset ještě vydobýt – patří mu totiž necelá 2% z prodejů.


Metro UI rozdělilo širokou veřejnost na dva tábory – jedni na něj nedají dopustit, druzí jej nesnáší

BlackBerry OS

Poslední ze skupiny „velkých hráčů“ na poli mobilních operačních systému je proprietální systém BlackBerry OS od kanadské společnosti RIM. První verze určená pro chytré telefony byla uvolněna roku 2002 pro zařízení BlackBerry 5810. Za léta vývoje si získala tato platforma řadu zatvrzelých příznivců, především z podnikatelské sféry, především díky svým speciálním organizačním funkcím, perfektní synchronizací a mnoho dalšího. Systém navíc od začátku nabízel multitasking a podporu mnoha vstupních zařízení jako například trackball, trackpad a v posledních letech také dotykový displej.


BlackBerry 5810

Jádro BlackBerry OS je napsáno v jazyku Java a systém samotný v C++, jedná se o uzavřený zdrojový kód. Aplikace pro systém jsou napsány také v Javě a vyžadují ověření digitálním podpisem. Systém je od začátku koncipován pro procesory ARM. Poslední vydanou verzí pro smartphony je BlackBerry OS verze 7 z května minulého roku. Samostatnou kapitolou je pak platforma BlackBerry Tablet OS určena výhradně pro tablet BlackBerry PlayBook. O jeho poslední verzi jsme vás informovali v tomto článku. Svými 9% tvoří BlackBerry OS důležitou položku na prodejích chytrých zařízení.

Závěr

Pevně doufám, že vás dnešní menší výlet do světa chytrých telefonů zaujal či něco nového přiučil. Toto téma je navíc aktuálnější než kdy dřív. Smartphony se totiž těší stále větší oblibě a je jen otázkou času, kdy vytlačí jejich „hloupé“ kolegy z trhu. Odhaduje se, že poměr obou kategorií je nyní zhruba 40% ku 60% ve prospěch hloupých zařízení. Do budoucna je však jisté, že se rozdíly budou postupně vyrovnávat, než nakonec nastane totální dominance chytrých zařízení.

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
DavidLuboš SrbPiiitrkoty.x0Petr Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Petr
Petr

Tak já tedy patřím do té 2% menšiny s BADOU. A jsem rád

koty.x0
koty.x0

Taky jsem patřil do té 2% menšiny s Badou, měl jsem ji, už od prvních okamžiků, kdy k nám na trh přišel S8500 :) nádherný a výkonnostně v té době nabušený smartphone, a jako třešnička na dortu byla cena, které nemohl nikdo konkurovat :), i přes tyto klady se bada potopila sama, resp. samsung ji potopil, a teď už je pro mně mrtvá.. je to dobrý, spolehlivý a rychlý systém, ale když sem přivoněl k androidu, tak už nechci nikdy nic jiného.

Piiitr
Piiitr

Nevím, že by iOS okamžitě po příchodu na trh oslovil svým multitaskingem.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, máte pravdu, v první verzi systému iOS to nebyl pravý multitasking. Šlo přepínat mezi aplikacemi, některé, jako hudební přehrávač běžel na pozadí, ale nešlo je tehdy ještě ukončovat.

David
David

Dobrý den, jste si jistý? Ani na iPhonu 4S nelze aplikací ukončit, vše si spravuje systém. To že je tam křížek.neznamená, že se aplikace zcela ukončí, ale že zmizí že seznamu naposledy spuštěných aplikací.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

Bezdrátová nabíječka za pakatel? Jedině u Xiaomi

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Svět se pomalu zbavuje drátů. Používáme bezdrátové periferie k PC, hudbu také posloucháme bezdrátově. Není divu, že se uživatelé…

Měřit krevní tlak zvládne i iPhone, stačí k tomu 3D Touch

Měřit krevní tlak zvládne i iPhone, stačí k tomu 3D Touch

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Hodinky Apple Watch Series 4 se na titulní stránky dostaly díky své schopnosti odlehčeného EKG (byť z regulačních důvodů…

Samsung prý plánuje zaříznout sérii Galaxy J

Samsung prý plánuje zaříznout sérii Galaxy J

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Samsung svoje mobilní zařízení zpravidla kategorizuje do tří samostatných řad – Galaxy J pro levné „entry“ modely, Galaxy…

Mobilní zobrazení