Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Nokia X se dočkala první custom ROM a má ten pravý Android

  |  3 komentáře  |  autor: Lukáš Grygarčík

Finská prvotina s Androidem, Nokia X, se po svém nedávném odemčení dočkala také první alternativní custom ROM. Telefon je tak možné vybavit službami Googlu a napravit další nedostatky modelu.

Nokia X se stala historicky prvním telefonem finského výrobce, který běží pod operačním systémem Android. Ten je ale značně upraven nadstavbou Nokie tak, aby připomínal dlaždice operačního systému Windows Phone, který je pro finského výrobce stále na prvním místě. Nokia X a její dva deriváty jsou ale hardwarově dobře vybavené smartphony, které v kombinaci s nízkou cenou a použitým operačním systémem slibují dobré prodejní úspěchy.

Nokia-X custom ROM Nokia-X custom ROM Nokia-X custom ROM Nokia-X custom ROM

Řada X finského výrobce je ale kromě originální nadsavby, která nemusí každému vyhovovat, také ochuzena o veškeré služby Googlu a také některé další aplikace a místo nich jsou zde služby Nokie a Microsoftu včetně aplikačního obchodu Nokia Store. Tento problém ale napravuje právě otevřenost platformy a tak již pár dnů po představení modelů jsme se dočkali odemčení telefonu a nyní také první alternativní custom ROM.

Ta se objevila na stránkách vývojářského fóra XDA-developers a na svědomí ji má uživatel s nickem dhacker29. Jeho firmware využívá Code Aurora, který je postaven na Androidu 4.1.2 Jelly Bean a všech jeho specifických vylepšeních a optimalizací pro čipy od Qualcommu.

Nokia-X custom ROM Nokia-X custom ROM Nokia-X custom ROM Nokia-X custom ROM

Aktuální sestavení firmwaru je popisováno jako dostatečně kvalitní a vhodné pro každodenní použití. Nabízí také mnoho funkcí, za zmínku tak stojí GPS a lokalizační funkce, FM rádio, fotoaparát a síťová konektivita. Objevily se sice drobné problémy s tím, že Nokia X disponuje pouze jedním hardwarovým tlačítkem, ale vývojář vydal druhou verzi, která přináší tlačítka na displeji.

Tip: Nepřehlédněte naše první dojmy a krátký videopohled na Nokii X z Barcelony

Uživatelé, kteří mají zájem o tento firmware, musí nejprve telefon odemknout a poté do něj nahrát nástroj pro obnovení a balíček gapps, tedy soubor aplikací a služeb Googlu. Více informací o první custom ROM a její instalaci se dozvíte zde. Nokia X se na českém trhu začala prodávat za velice příznivou cenu 3 290 Kč a dostupná bude hned v šesti barevných variantách.

Zdroj: XDA-developers, XDA-developers fórum via: PhoneArena

ČLÁNKY:, , , ,
Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

Samsung Galaxy A8+ (2018) se nám ukazuje už i na videu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

S blížícím se koncem roku se stále více spekuluje o nové řadě Galaxy A (2018). Ta se nám ukáže již v…

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

iPhone se starší baterií může být o něco pomalejší

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Mnoho uživatelů iPhonů si už delší dobu stěžuje, že po každé aktualizaci se jejich zařízení zpomaluje. Většinou se to hodilo na…

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

Nabídne Xiaomi Mi Mix 3 duální fotoaparát?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada Mi Mix od Xiaomi odstartovala vlnu takzvaných bezrámečkový smartphonů. Modely Mi Mix a Mi Mix 2 tedy nabízejí velký displej…

Mobilní zobrazení