Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Nokia C6 (C6-00) – recenze levné dotykovky s QWERTY klávesnicí

  |  116 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Nokia C6 je zajímavou alternativou k dražší multimediální Nokii N97. Přináší opět dotykový displej, Symbian S60, výsuvnou QWERTY klávesnici, 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem, Wi-Fi či GPS navigaci.

Mobilní telefon Nokia C6 do recenze zapůjčil e-Shop Nokia.

V Nokii si řekli: “Vyrobíme něco mezi oblíbeným modelem 5800 XpressMusic a multimediálním modelem N97.“ A tak přišla na svět nová Nokia C6. Po designové stránce se inspiruje modelem 5800 XpressMusic. Z vlajkového modelu N97 si pak bere příklad v jeho bohaté multimediální výbavě. Bude toto spojení klíčem k oblibě u zákazníků?


Nokia C6 (C6-00) – oficiální fotografie černé a bílé verze

TIP: Pro podrobné parametry mobilního telefonu Nokia C6 navštivte katalog mobilů.

Základní parametry – Nokia C6

Rozměry113 x 53 x 16,8 mm
Hmotnost150 g
Displejdotykový, TFT, rozlišení 360 x 640 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Procesor a paměťprocesor 434 MHz
128 MB RAM, 200 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 16 GB
Operační systémSymbian 9.4 S60 5th Edition
Fotoaparát5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, 1x LED blesk, nahrávání VGA videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel, paměťová karta microSD 2 GB
Cena a dostupnost, od srpna 2010

Krátké postřehy z testování Nokie C6:

Co se nám líbilo: světelná signalizace zmeškaných událostí, hlasové vytáčení, poslech zpráv, aplikace pro přístup na sociální sítě (Facebook, MySpace atd.), stažení aplikací a her z obchodu Ovi

Co se nám nelíbilo: dodávaná nabíječka na zastaralý 2 mm konektor (místo jednotné microUSB nabíječky), žádná systémová vylepšení, časté problémy s připojením přes Wi-Fi, telefon nepodporuje DivX videa


Obsah balení: stále stará nabíječka

Finský výrobce v balení s telefonem Nokia C6 dodává návod, baterii, nabíječku, stereo headset s peckovými sluchátky, krátký datový USB kabel a paměťovou kartu microSD 2 GB. Nabíječka má ovšem ještě starý 2 mm konektor, který má být již příští rok minulostí. Přední výrobci budou totiž od roku 2011 používat jednotný microUSB konektor u nabíječek. Na přibalené paměťové kartě pak najdete program Ovi Suite pro synchronizaci mobilu s PC.

Vzhled a konstrukce: šetření na každém kroku

Nokia C6 po vzhledové stránce navazuje na modely 5800 XpressMusic a 5230. Menší změnou je pouze zadní strana a provedení bočních stran, které již nejsou ve výrazných barvách. Telefon je v prodeji ve dvou barevných verzích – černé a bílé. Testovaná černá varianta působí dosti konzervativním dojmem a nijak zvlášť neupoutá pozornost. V bílém provedení pak telefon působí mnohem luxusněji.

Výrobce opět použil laciné plasty. Nejvíce je to znát u zadního krytu, který se ihned po vybalení z krabice znatelně pohyboval do všech stran a také se prohýbal. Nokia C6 je tak v oblasti zpracování, tedy až na výsuvný mechanismus, rozhodně velkým zklamáním. Moc příjemné nejsou ani rozměry 113 x 53 x 16,8 milimetrů a velmi vysoká hmotnost 150 gramů. Výsuvný mechanismus naopak působí dobrým dojmem. Zhruba v polovině vysunutí/zasunutí pomůže silná pružina, takže se ani moc nenadřete.

Na přední straně se rozprostírá 3,2“ dotykový displej, nad kterým si můžeme všimnout kamerky pro videohovory, senzoru osvětlení, reproduktoru pro hovory a senzoru vzdálenosti pro vypnutí displeje během hovoru, aby nedošlo k nechtěnému ukončení probíhajícího hovoru uchem. Pod displejem je k dispozici tradiční trojice kláves – tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru a středová klávesa menu, se kterou při delším přidržení vyvoláme seznam spuštěných aplikací, tedy multitasking.

Pravý bok přináší tlačítka pro regulaci hlasitosti, posuvný zámek telefonu a spoušť fotoaparátu. Všechna tlačítka jsou značně vystouplá nad okolní povrch, takže není problém jejich ovládání poslepu. Levý bok nabízí pouze slot pro paměťové karty microSD a je schovaný pod plastovým krytem. Častou manipulací však může dojít k jeho ulomení. Podobné řešení jako u Samsungu Wave a Galaxy S, které nabízejí posuvnou krytku, by určitě nebylo na škodu.

Na horní straně najdeme 3,5 mm konektor Jack a zdířku pro microUSB konektor, který ovšem využijete pouze pro datový USB kabel. Nabíječka s microUSB konektorem nefunguje. Výrobce k telefonu dodává ještě starou nabíječku s 2 mm konektorem, kterou připojíte do 2 mm zdířku na spodní straně telefonu. Na zadní straně pak najdete 5 Mpx fotoaparát s bleskem a jediný reproduktor.

Displej a ovládání: žádný pokrok

Nokia C6 disponuje stejným displejem jako první novodobá dotyková Nokia 5800 XpressMusic. Displej je tedy typu TFT s rozlišením 360 x 640 px, 16 miliony barev a úhlopříčkou 3,2“. Technologii zvolil výrobce opět rezistivní, takže můžete telefon ovládat nejen prsty, ale i stylusem. V porovnání s kapacitními displeji konkurence je však pohodlí ovládání znatelně menší.

K ovládání je pod displejem připravena trojice funkčních kláves. Další arsenál kláves se objeví až po vysunutí spodní části telefonu. Nokia C6 disponuje plnohodnotnou QWERTY klávesnicí (v našem případě přesněji českou QWERTZ klávesnicí). Zatleskat musím nejen nad provedením jednotlivých kláves, ale také nad jejich rozmístěním do čtyř řad. Psaní je doslova lambáda.

S menšími problémy se můžete potýkat pouze při psaní přes funkční klávesu Fn, která je jen v levém dolním rohu a stisknutí například klávesy nad ní není zrovna jednoduché a pohodlné. Škoda, že výrobce neumístil druhou klávesu Fn i do pravé části klávesnice. Jinak je ale vše podle představ. Klávesnice je v noci dostatečně a rovnoměrně podsvícena.

Baterie a výdrž: lepší průměr

Nokia C6 je multimediálně vybavený smartphone. Baterie Li-Ion 1200 mAh by se tak mohla zdát jako nedostatečná. V našem redakčním testu však telefon vydržel na jedno nabití zhruba 3 dny, pokud jsme jej příliš nezatěžovali. To je dobrý výsledek. Jediným šrámem je, že telefon nelze dobíjet přes microUSB.

Prostředí telefonu: stále starý nezměněný … Symbian S60

Nokia se stále zuby nehty drží svého operačního systému Symbian S60. Na tom samo o sobě není nic špatného, jenže vzhledem k tomu, že je systém stále stejný bez nějakého pokroku, to je nepochopitelné. Symbian^1 (Symbian 9.4 S60 5th Edition) je tu už zhruba 2 roky a za tu dobu nedošlo k žádnému znatelnému vylepšení. V konfrontaci s konkurencí je pozadu především díky pomalejšímu chodu systému. Nokia C6 je vybavena procesorem 434 MHz a pamětí 128 MB RAM. Ačkoliv je to více, než u modelu 5800, je Symbian v porovnání s konkurencí těžkopádný.

Telefonování a zprávy: silná oblast

Nokia C6 má paradoxně díky neinovovanému systému Symbian S60 navrch v oblasti telefonování a zpráv. Pro ukládání kontaktů i zpráv je připravena sdílená vnitřní paměť, takže není problém uložit tisíce kontaktů a zpráv. Ke každému kontaktu si můžete přidat obrázek, vyzváněcí tón, email, přezdívku, narozeniny a mnoho dalších údajů. Vyhledávání v telefonním seznamu probíhá postupným zadáváním znaků, které na dotykovém displeji postupně mizí podle dostupných kontaktů. Vyhledává se jak ve jméně, tak i v příjmení. Nechybí vyzváněcí profily ani hlasové vytáčení, které fungovalo až překvapivě spolehlivě.

Zprávy jsou v klasickém zobrazení po jedné zprávě. Zobrazení ve formě konverzace ala iPhone by rozhodně přišlo vhod. Editor zpráv je jednoduchý. Využít můžete alfanumerickou klávesnici na displeji či ruční psaní. Nejpohodlnější je však bezesporu třetí způsob zadávání – psaní na výsuvné QWERTY klávesnici. Během psaní neustále vidíte počet zbývajících znaků do právě psané zprávy a vedle i počet zpráv. Nechybí slovník T9 s českou diakritikou, emailový klient či vytváření MMS zpráv.

Zábava: hudba, video, hry

Telefon má na multimediální soubory připravenu vnitřní paměť o velikosti 200 MB a dále slot pro paměťové karty microSD o velikosti až 16 GB. V balení každý najde 2 GB kartu, na které jsou kromě trojice hudebních skladeb také mapové podklady ČR k navigaci Ovi Mapy.

Nokia C6 disponuje hudebním přehrávačem s podporou audio formátů MP3, WMA, AAC, AAC+, eAAC, eAAC+. Zajímavostí je, že telefon dokáže přehrávat skladby o přenosové rychlosti až 320 Kb/s. V takové kvalitě si hudbu můžete pořádně vychutnat. Skladby jsou řazeny podle ID3 tagů v sekcích interpreti, alba, žánry a skladatelé. Nechybí vytváření oblíbených playlistů, ekvalizér s přednastavenými režimy či nastavení stereováhy, hlučnosti a rozšířeného sterea. Během přehrávání můžete přehrávač minimalizovat na pozadí.

Po připojení sluchátek přes 3,5 mm konektor Jack vám telefon dovolí otevřít FM rádio. To disponuje funkcí RDS pro zobrazení informací o stanici a také skladbě a interpretovi, pokud jsou údaje k dispozici. Výrobce dodává běžná pecková sluchátka, která svým výkonem nikterak nepřekvapí. Také je škoda, že se oproti modelu 5800 XpressMusic zapomnělo na stereo reproduktory. Video přehrávač zůstal nezměněn, dokáže přehrát soubory ve formátu 3GP a MP4 a samozřejmě v režimu přes celý displej. Hry si stáhnete z Ovi Storu.

GPS: bezplatná doživotní navigace Ovi Mapy

Nokia C6 disponuje bezplatnou doživotní navigací Ovi Mapy. Ihned po rozbalení telefonu z krabice můžete přístroj použít k navigaci. Mapové podklady jsou nahrány na dodávané 2 GB paměťové kartě. K dispozici je jak pěší, tak auto navigace. V nastavení můžete vybrat způsoby zjišťování polohy, podle satelitů, sítě operátora, A-GPS či Bluetooth. Vyhledání aktuální pozice podle satelitů a sítě operátora trvá běžně kolem 10 sekund.

Fotoaparát: 5 mega s autofocusem i bleskem

Nokia vybavila model C6 podobně jako multimediální Nokii N97. Fotoaparát není výjimkou. Nokia C6 disponuje 5 Mpx fotoaparátem (2592 x 1944 px) s autofocusem a jedním LED bleskem pro osvětlení scény. Schází jen nálepka, že jde o optiku Carl Zeiss. Prostředí fotoaparátu nepřináší nic nového. Po přepnutí do režimu kamery můžete natáčet videa ve VGA rozlišení (640 x 480 px) s 30 snímky za sekundu.

Zkušební fotografie – Nokia C6


Za dobrých světelných podmínek patří snímky mezi dnešní průměr

Organizační a datové funkce: vše při starém

Organizační funkce Nokie C6 zůstaly oproti předchůdcům nezměněny. Využít tak můžete kalendář, budík, kalkulačku, úkoly, diktafon, poznámky či prohlížeč Office dokumentů Quickoffice (Word, Excel) a Adobe PDF. Schází jen stopky a časovač. Obě aplikace však můžete stáhnout z obchodu Ovi. Dotykový Symbian S60 mimo jiné nabízí jednoduchou aplikaci kreslení s možností ukládání svých výtvorů.

Datové funkce jsou téměř v plné sestavě: GPRS, EDGE, 3G a HSDPA (až 3,6 Mb/s). Pro připojení na Internet určitě rádi využijete také oblíbené Wi-Fi. K surfování je připraven internetový prohlížeč Safari s podporou Flash Lite 3.1 a možností přehrávání Flash videí, například z videoportálu YouTube. Přenos souborů mezi telefony či PC pak obstará Bluetooth 2.0 a pro připojení telefonu k PC je připraven datový USB kabel s vysokorychlostním rozhraním HS-USB 2.0 pro rychlý přenos dat.

Závěr recenze: očekávaná Nokia C6 neoslnila

Nokia C6 (kódové označení C6-00) ve mně příliš dobrý celkový dojem nezanechala. Výrobce přišel se zajímavou myšlenkou vytvořit levnou alternativu k multimediální Nokii N97 a pokročilejší model k oblíbené 5800 Tube, avšak nedostatky jako je pomalý chod systému či nekvalitní dílenské zpracování dokážou leckoho lehce odradit. Pokud hledáte levnější koncept vlajkového modelu N97, pak můžete být přesto s Nokií C6 spokojeni. Nabízí dotykový displej, výsuvnou QWERTY klávesnici, GPS navigaci, Wi-Fi, rychlá data a mnoho dalšího za dobrou cenu.

Aktuální cena NOKIA C6 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

V jiném případě doporučuji připlatit si pár tisíc a pořídit si raději kvalitnější model N97/N97 Mini či hledat úplně u jiného výrobce. Dobrou volbou by mohl být například Sony Ericsson Xperia X10 Mini Pro, kterému chybí jen bezplatný navigační software, ale zase se nepotýká s takovými neduhy, jako testovaná Nokia C6.

Koupit Nokii C6 na značkovém e-Shopu Nokia.

dotykový displej pomalý chod systému
výsuvná QWERTY klávesnice vysoká hmotnost
5 Mpx fotoaparát nekvalitní dílenské zpracování
GPS navigace chybí stereo reproduktory
3,5 mm Jack
přítomnost 3G a Wi-Fi
ČLÁNKY:, ,

Diskuze

116
Komentujte

avatar
65 Comment threads
51 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
84 Comment authors
KristýnaJakubjakub šW_BJRPPL Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
David
David

Zdravím,

nejde jen o chyby gramatického rázu, ale o neznalost této Nokie a její funkční výbavy. Jakožto její asi 5-denní majitel mohu s jistotou říci, že HSDPA je max. 3,6 Mbit/s a HSUPA podporváno není.

Další chybou je tvrzení, že 5800 je pomalejší než C6. Jednak má stejnou RAM i takt procesoru a navíc ji chybějí widgety na poh. obrazovce. Tudíž je celkově právě ona o něco rychlejší.

Dále tu máme vnitřní paměť, která není 200MB ale takřka 285MB – po vybalení telefnu z krabice.

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, děkujeme za upozornění. Parametry ohledně dat jsme brali z našeho katalogu, kde tedy došlo již při představení telefonu k chybě. Ohledně rychlosti jsme měli Nokii C6 i 5800 vedle sebe, nemůžete brát pouze technické údaje výrobce, které jste mimochodem našel nepravdivé (Nokia C6 má procesor 434 MHz, 5800 má 369 MHz, paměť RAM u obou 128 MB). Co se týče vnitřní paměti, uvádíme údaj přímo ze stránek výrobce http://europe.nokia.com/find-products/devices/nokia-c6/specifications.

Abdul_Hasan
Abdul_Hasan

5800 má takt 369 MHz při starém firmvare, od V20 má 434 MHz

MIchal
MIchal

Jestli už jsi 5 denní majitel tak by si mi mohl poradit koupil jsme si ten to telefon a po spuštění mi nahlásil že jeho pamět je plná přitom ten mobil byl po prvé spuštěn měl si stím také problém ?? Jestli ano tak tě prosím o radu děkuji můj email je haway123@seznam.cz

Mirek
Mirek

Ahoj mám stejný prblém,vyřešil js ho nějak??Děkuji

Nikola
Nikola

Dobry den.. Uz jste to za tu dobu nějak vyřešili? :) děkuji za odpověď

Vito
Vito

mě to nehlásilo

David
David

Je velmi nelogické uvádět údaj ze stránek výrobce, když testovaný kus pro ČR hlásí něco jiného.

Dále takt procesoru. Jakožto web o mobilních telefonech byste měli vědět, že všechny současné dotykové Nokie se Symbianem mají totžný takt 434 MHz. Onen váš zmiňovaný takt 3679MHz mají Nokie S60 3th edition s FP2 – např. hudební model 5320. Lze si to ověřit na dost prestižních zahraničních stránkách, ze kterých mimochodem, sami čerpáte články, takže je znáte.

koko
koko

To je divne. Muj kousek je naopak velmi kvalitne zpracovan. Nic se neprohyba a ani nehybe co nema.

Jindřich Srb
Jindřich Srb

A původ výroby máte také Maďarsko? Nokia totiž využívá k výrobě modelů několik svých závodů a právě to je jeden z problémů, který zafungoval i u X6 např.

dafis
dafis

X6 je nehvetsi brutus, za jaky jsem utratil enmale penize. Nokia me X6 velmi zklamala. ten telefon je jedna velka hruza!

Vláďa
Vláďa

Dobrý den,
rozhoduji se mezi Nokií C6, X6 a N97 mini. Co mi doporučíte?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, doporučuji rozhodně Nokii N97 Mini. Kvalitou zpracování je na tom rozhodně nejlépe a výbavou bez větších nedostatků. Pokud ve vašem případě nerozhodují peníze, určitě bych neváhal a koupil N97 Mini.

Vláďa
Vláďa

Ale čtu tady hodně stížností na baterii. To je problém. Můžete mi prosím říct jaké jsou výrobky od konkurenčních výrobců ve stejné kategorii?
Děkuji

Lukas
Lukas

Dobrý den.
Tato recenze mě přijde hodně zaujatá a neobjektivní.
Tento telefon vlastním a žádné problémy tak s konstrukcí a ani s wifi jsem nezaznamel.
Za mě tento telefon můžu vřele doporučit všem kdo nechtějí kupovat předraženou Nokia N97.
Jediný minus je kvalita fotoaparátu. Protože není uložena optika Carl Zeiss ale obyčejná.

Vláďa
Vláďa

Dobrý den.
Můžete prosím specifikovat tu poslední větu ohledně fotoaparátu?
Děkuji

Lukas
Lukas

Dobrý den.
Fotografie nejsou tak kvalitní jak můžete znát například z nokia N95 8GB, optika má sklony k přepalum, má problémy s ostrým sluncem a fotky nejsou ostré.

Jindřich Srb
Jindřich Srb

Dobrý den, našim cílem rozhodně není nabízet zaujaté recenze. Konkrétně u tohoto modelu byly všechny popsané problémy skutečně v době testování projeveny a proto byly do recenze napsány. Je tedy vidět, že se liší kus od kusu, coč Nokii rozhodně nepřidává. Nicméně děkujeme za názor, zájemci budou vědět, že ne každý kus zřejmě bude mít stejné potíže.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

Samsung spouští vesmírnou VR ve spolupráci s NASA

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Procházet se ve virtuální realitě po Zemi? Nuda. A co takhle se přesunout na Měsíc? V New Yorku bude Samsung testovat 4D…

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

Chystaný telefon Meizu X8 uniká na premiérové fotografii

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na konci minulého měsíce CEO společnosti Meizu, kterým je Jack Wong, prozradil, že se můžeme těšit na jejich nový model X8.…

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

Úniky prozrazují 4000mAh baterii u Galaxy Note 9

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku – Samsung Galaxy Note 9 – se dočkala dalšího úniku. Tentokrát víme, jak velkou bude…

Mobilní zobrazení