Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Necertifikovaný Android je problém a týká se i známých značek

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Google aktuálně spolupracuje s více než 167 partnerskými firmami, pokud jde o certifikování jejich zařízení s operačním systémem Android. Nicméně nedávno začal od používání veškerých Google aplikací odstřihávat všechny ostatní, kteří nedodržují pravidla a Android zkrátka necertifikují. Přitom jsou mezi nimi překvapivě i docela známé značky, se kterými tak uživatelé narazí na problém.

Tip: Výrobci telefonů s Androidem lžou o bezpečnostních záplatách

O jaké značky jde?

Při našem bádání jsme zjistili, že mezi necertifikované značky a tedy i zařízení, na kterých by nadále již neměly fungovat (a na některých již skutečně nefungují) veškeré aplikace od Googlu (tedy nejen obchod Google Play s aplikacemi, ale také Google Mapy, YouTube, Gmail, a mnoho dalších) patří i pár docela známých značek.

Z těch nejznámějších například: Amazon, Elephone, Leagoo, Umi, Ulefone, či ZTE. A otazník pak visí nad BlackBerry, které se na oficiálním seznamu již také nenachází, nicméně může to být způsobené jen tím, že stejně jako značku Alcatel vlastní firma TCL, která v seznamu naopak je.

Důvody jsou různé, většinou jde však o nízkonákladové čínské výrobce, pro které jde o složitý proces, který je stojí čas a práci, a tedy i peníze. V tuto chvíli se ovšem nedá vyloučit, že se i uvedení „provinilci“ s Googlem časem domluví a vše napraví. Do té doby to může znamenat komplikace, zejména pro uživatele.

Tip: Nové Android telefony mají předinstalovaný malware

Naopak Google se snaží všechny výrobce tímto opatřením přinutit, aby svá zařízení certifikovala, a dosáhlo se tak vyššího zabezpečení produktů. Operační systém Android totiž patří v posledních letech mezi nejčastější terče, pokud jde o útoky hackerů a zavirování systému hlavně přes škodlivé aplikace.

Jak zjistit, zda je zařízení certifikované?

Návod Jak ověřit, zda má telefon s Androidem certifikaci Google, jsme už napsali. Nicméně pokud již telefon třeba i zmíněných značek bez certifikace máte, tak dokud vám na telefonu či tabletu aplikace od Googlu fungují, nemusíte prakticky nic řešit. Ale pokud se vám na zařízení objeví varovná hláška s tím, že „Zařízení není certifikované Googlem“ a aplikace vám přestanou fungovat, pak je třeba takovou situaci řešit.

Jak vyřešit problém s certifikací?

Ačkoliv to Google nikde moc nezmiňuje, řešení je naštěstí jednodušší, než se necertifikovaného telefonu či tabletu zbavovat a kupovat nový certifikovaný. Stačí na daném zařízení přejít na speciální stránky Googlu pro necertifikovaná zařízení a nechat si jednorázově zaregistrovat své zařízení. Akorát je ještě třeba mít nainstalované Google Play Služby, což většinou bývá automaticky, a zjistit své speciální ID zařízení pro certifikaci, k čemuž pomůže třeba bezplatná aplikace Device ID.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Oppo Find X Lamborghini Edition: když chcete něco víc

Oppo Find X Lamborghini Edition: když chcete něco víc

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Čínské Oppo se toho rozhodně nebojí. Včera ukázalo zbrusu nový vlajkový model Oppo Find X, kterým si chce prorazit cestičku k…

Facebook má umělou inteligenci, která vám doslova otevře oči

Facebook má umělou inteligenci, která vám doslova otevře oči

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Asi každý z nás zná situaci, kdy fotíte skupinovou fotku, a po pořízení se půlka fotografovaných dívá mimo objektiv a druhá…

Xiaomi představí Redmi 6 Pro a Mi Pad 4 již 25. června

Xiaomi představí Redmi 6 Pro a Mi Pad 4 již 25. června

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Po oznámení Redmi 6 a Redmi 6A přijde vrchol nabídky a to největší z trojice – model Redmi 6 Pro. Těšit…

Mobilní zobrazení