Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Necertifikovaný Android je problém a týká se i známých značek

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Google aktuálně spolupracuje s více než 167 partnerskými firmami, pokud jde o certifikování jejich zařízení s operačním systémem Android. Nicméně nedávno začal od používání veškerých Google aplikací odstřihávat všechny ostatní, kteří nedodržují pravidla a Android zkrátka necertifikují. Přitom jsou mezi nimi překvapivě i docela známé značky, se kterými tak uživatelé narazí na problém.

Tip: Výrobci telefonů s Androidem lžou o bezpečnostních záplatách

O jaké značky jde?

Při našem bádání jsme zjistili, že mezi necertifikované značky a tedy i zařízení, na kterých by nadále již neměly fungovat (a na některých již skutečně nefungují) veškeré aplikace od Googlu (tedy nejen obchod Google Play s aplikacemi, ale také Google Mapy, YouTube, Gmail, a mnoho dalších) patří i pár docela známých značek.

Z těch nejznámějších například: Amazon, Elephone, Leagoo, Umi, Ulefone, či ZTE. A otazník pak visí nad BlackBerry, které se na oficiálním seznamu již také nenachází, nicméně může to být způsobené jen tím, že stejně jako značku Alcatel vlastní firma TCL, která v seznamu naopak je.

Důvody jsou různé, většinou jde však o nízkonákladové čínské výrobce, pro které jde o složitý proces, který je stojí čas a práci, a tedy i peníze. V tuto chvíli se ovšem nedá vyloučit, že se i uvedení „provinilci“ s Googlem časem domluví a vše napraví. Do té doby to může znamenat komplikace, zejména pro uživatele.

Tip: Nové Android telefony mají předinstalovaný malware

Naopak Google se snaží všechny výrobce tímto opatřením přinutit, aby svá zařízení certifikovala, a dosáhlo se tak vyššího zabezpečení produktů. Operační systém Android totiž patří v posledních letech mezi nejčastější terče, pokud jde o útoky hackerů a zavirování systému hlavně přes škodlivé aplikace.

Jak zjistit, zda je zařízení certifikované?

Návod Jak ověřit, zda má telefon s Androidem certifikaci Google, jsme už napsali. Nicméně pokud již telefon třeba i zmíněných značek bez certifikace máte, tak dokud vám na telefonu či tabletu aplikace od Googlu fungují, nemusíte prakticky nic řešit. Ale pokud se vám na zařízení objeví varovná hláška s tím, že „Zařízení není certifikované Googlem“ a aplikace vám přestanou fungovat, pak je třeba takovou situaci řešit.

Jak vyřešit problém s certifikací?

Ačkoliv to Google nikde moc nezmiňuje, řešení je naštěstí jednodušší, než se necertifikovaného telefonu či tabletu zbavovat a kupovat nový certifikovaný. Stačí na daném zařízení přejít na speciální stránky Googlu pro necertifikovaná zařízení a nechat si jednorázově zaregistrovat své zařízení. Akorát je ještě třeba mít nainstalované Google Play Služby, což většinou bývá automaticky, a zjistit své speciální ID zařízení pro certifikaci, k čemuž pomůže třeba bezplatná aplikace Device ID.

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Recenze Geecoo Mini 1: chytré zrcátko, hloupý telefon

Recenze Geecoo Mini 1: chytré zrcátko, hloupý telefon

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

V době, kdy výrobci mobilních telefonů skoro bojují o každý milimetr úhlopříčky navíc a velikost je pro ně dost zásadní,…

Na světě je nová varianta Xiaomi Mi 8 s 8 GB RAM

Na světě je nová varianta Xiaomi Mi 8 s 8 GB RAM

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Xiaomi Mi 8 Explorer Edition je nejvyšší variantou vlajkové lodi Xiaomi Mi 8. Má čtečku otisků prstů v displeji, možnost odemykání…

Auto značky Apple znovu na scéně. Co nového o něm víme?

Auto značky Apple znovu na scéně. Co nového o něm víme?

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Apple se údajně vrací k myšlence vyrobit vlastní auto, které by bylo kompletně celé navrženo jablečnou společností. Tip: Wozniak: příští velká…

Mobilní zobrazení