Minirecenze Sony Xperia Z5 Premium: vyplatí se připlatit?
Japonské Sony představilo v loňském roce ještě vybavenější a luxusnější variantu své vlajkové lodi, Xperii Z5 Premium. Oproti klasickému 5,2″ modelu Xperia Z5 přináší hlavně „revoluční“ superjemný 4K displej s větší úhlopříčkou 5,5″ a samozřejmě ještě vyšší cenu. Vyplatí se tedy připlatit nebo naopak zhruba 4 tisíce ušetřit? To je hlavní otázkou naší dnešní recenze.
Všechny Sony telefony řady Xperia Z mi svým způsobem přirostly k srdci. Nedokážu říct, jestli je to jejich zvýšenou voděodolností, charakteristickým OmniBalance designem, nebývale vysokou spolehlivostí a delší výdrží baterie nebo snad samotnou funkční výbavou s řadou zajímavých nápadů. Během jejich používání jsem se zkrátka rád počítal ke spokojeným uživatelům. Jenže vše má své meze, poslední generace už nepřinášejí takový mezigenerační posun, což logicky vede k tomu, že je lepší si koupit generaci starší. Bude nová Sony Xperia Z5 Premium světlou výjimkou?
Sony Xperia Z5 Premium: specifikace
Konstrukce | nerezová ocel, 154 x 76 x 7,8 mm, 180 g |
---|---|
Displej | 5,5″, IPS LCD, 3840 x 2160 px, jemnost 806 ppi |
Operační systém | Android 5.1 Lollipop |
Procesor | 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 810 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 32 GB + microSD |
Fotoaparát | 23 Mpx, superrychlý autofocus, blesk + přední 5 Mpx |
Technologie | LTE, Bluetooth 4.0, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 3 430 mAh, rychlonabíjení |
Cena a dostupnost | ?, říjen 2015 |
Větší, pevnější a ještě prémiovější
Jak už samotný název napovídá, Xperia Z5 Premium se snaží být vskutku prémiovým zbožím. Je vyrobena z pořádného kusu kovu, oproti klasické Z5 (recenze) a menší Z5 Compact (recenze) jde ovšem o pevnější nerezovou ocel, nikoliv o hliník, a luxusní kabátek kryje celý telefon, nikoliv jen postranní rám.
Na pohled vypadá nejvyšší zástupce řady Z5 možná lépe, ve skutečnosti se mi však lépe držela klasická zetpětka s jejími skleněnými zády pokryté příjemným soft-touch povrchem, díky čemuž také telefon tolik nevyklouzával z ruky a ani se tolik nešpinil. Charakteristický OmniBalance design má opět ostřejší hrany, což také nijak nepomáhá. Dražší tedy bohužel neznamená praktičtejší.
Telefonu zůstala zatím stále bezkonkurenční voděodolnost IP68 (až 30 minut pod vodou do 1,5 metrové hloubky a naprostá prachuvzdornost), kterou u jiných vlajkových lodí podobného ražení nenajdeme. V pohodě se tak můžete s telefonem vykoupat nebo jej používat i během deště či sněžení.
Nezměnila se ani čtečka otisků prstů, kterou mají nejnovější Xperie řady Z integrovanou neobvykle v zamykacím tlačítko na pravém boku. Její funkčnost je spolehlivá, ne však tak rychlá jako například u iPhonu 6S (během odemykání je stále na moment vidět zamykací obrazovka). Sony má tedy ještě prostor pro další zlepšení, kterých se snad dočkáme letos u nové generace Xperia Z6 a spol.
4K displej nebo postačí Full HD?
Sony se zapsalo s Xperií Z5 Premium do dějin, jedná se o vůbec první telefon se 4K displejem (3840 x 2160 px). Jenže to je tak asi vše, čím se může displej s neuvěřitelnou jemností 806 ppi pochlubit. Při běžném používání (plochy a systém, aplikace a hry) totiž zařízení využívá stále „jen“ Full HD rozlišení – do 4K rozlišení se obrazovka přepíná až po přechodu do multimédií (např. sledování videí nebo fotek). Na jednu stranu je dobře, že telefon není vybitý už po pár hodinách, na stranu druhou je to jen krásné potvrzení toho, že 4K rozlišení do mobilů zkrátka nepatří.
Sesterská Xperia Z5 s dnes už běžným Full HD displejem (2K) nabízí dostatečně ostrý obraz se srovnatelnými celkovými kvalitami, a ty ale bohužel nejsou bůhvíjak skvělé, aby se s nimi mohl výrobce chlubit. U Sony by měli zapracovat spíš na lepším barevném podání či vyšší čitelnosti na slunci, kde panely telefonů věhlasné japonské značky patří stále spíše do horšího průměru.
Stejný „25 Mpx“ fotoaparát a další výbava
V dalších ohledech už se Xperia Z5 Premium příliš neliší od klasické Xperie Z5, až na jednu překvapivou výjimku. Tou však není profesionální 23 Mpx fotoaparát (ve skutečnosti disponující 25 Mpx snímačem) s bleskurychlým autofocusem (zaostří za 0,03 sekundy) či s až 5x bezztrátovým zoomem. Nepřekvapivě fotí naprosto stejně jako totožný snímač se stejnými parametry u zetpětky, podrobně jsme se mu věnovali ve fotoduelu se Samsungem Galaxy S6. Patří mezi užší špičku, na samotný trůn krále fotomobilů to však není.
Také výkon je víceméně stejný jako u klasické Z5ky. Stará se o něj opět osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810, který ovšem doprovázela aféra přehřívání. A bohužel se to nepatrně projevuje i u vylepšené Z5 Premium. Lehké přehřívání v horní části zadní strany ucítíte zejména při energeticky náročném sledování 4K videí nebo také hraní her. Naštěstí to při držení telefonu v ruce snad ani nevadí, zařízení je totiž dost velké a vyšší teplota je cítit až mimo oblast klasického držení.
Snímky pořízené s telefonem
Onou Achillovou patou telefonu je překvapivě kratší výdrž baterie. Je to paradoxní, Z5 Premium má oproti Z5 větší kapacitu (3430 mAh vs 2900 mAh), vydrží však na jedno nabití zhruba 1 až 1 a půl dne běžného používání. Při větším zatížení se mi povedlo telefon vybít i během pouhého půl dne, a to přitom nešlo o sledování 4K videí nebo jiné energeticky náročnější scénáře. Zkrátka k delší dvoudenní výdrži, jak ji výrobce prezentuje, můžete dojít jedině při správně nastaveném úsporném Stamina režimu a samozřejmě také při troše štěstí.
Zhodnocení
V dnešní kratší recenzi jsme nezabíhali do detailů, když je telefon v mnoha ohledech totožný s již dříve otestovanou Xperií Z5 (recenze). Zaměřili jsme se na hlavní rozdíly, ačkoliv jich zrovna moc není. Vyplatí se tedy připlácet zhruba 4 tisíce korun za vyšší model Z5 Premium, který má navíc superjemný 4K displej (leč jej využívá jen u videí a fotek) s větší 5,5″ úhlopříčkou, celé tělo z nerezové oceli a v luxusnější zlaté barvě, nebo kapacitnější baterii?
Pokud vám nezáleží na penězích, pak si vyšší model za zhruba 22 tisíc korun kupte, v opačném případě pro vás máme dobrou zprávu – kupte si klasickou Xperii Z5 a ušetříte 4 tisíce, přitom dostanete funkční výbavu de facto stejnou (a díky delší výdrži baterie paradoxně i lehce lepší). Mnohem větší dilema tak u zájemců vytváří až konkurence.
Například loňskou vlajkovou loď LG G4 (recenze) s velmi kvalitním 5,5″ 2K displejem, prvotřídním 16 Mpx fotoaparátem a další špičkovou výbavou můžete mít již za 13 tisíc korun. Ve hře by měl být také Samsung Galaxy S6 Edge+ (recenze), který má unikátně oboustranně zakřivený displej, prémiové tělo z kovu a skla, bestiální výkon či profesionální 16 Mpx fotoaparát. A z větších telefonů bychom rozhodně neměli zapomenout ani na nový Huawei Mate 8 (recenze), který má celokovové tělo, supervýkonný procesor Kirin 950, Android 6.0, vylepšený 16 Mpx fotoaparát či dvoudenní výdrž s obří 4000 mAh baterií.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.