Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Microsoft Continuum: nahradí smartphone počítač? (zkušenosti)

  |  4 komentáře  |  autor: Daniel Fibikar

Microsoft přinesl s Windows 10 Mobile nové unikátní funkce, jednou z nich je režim Continuum, který je využitelný na nových Lumia 950, Lumia 950 XL a třeba Acer Jade Primo, dokáže však režim Continuum nahradit počítač? Pojďte se s námi na Continuum podívat.

microsoft-continuumpng-I_2788

Režim Continuum je projekt, který si své ambice nijak neskrývá, nesnaží se o nic jiného, než udělat z vašeho smartphonu s Windows 10 Mobile počítač. Toto řešení je unikátní, avšak podobné funkce jsme viděli již třeba od Motoroly Atrix, tento styl používání smartphonu se však neosvědčil. Continuum lze využívat bezdrátově i drátově pomocí speciálního příslušenství, my jsme měli možnost vyzkoušet Microsoft Display Dock. Má tedy tato unikátní funkce Windows 10 Mobile šanci u uživatelů?

20160323_154843

1. Kabely, připojení a nastavení

Jak jsem již uvedl výše, měli jsme možnost vyzkoušet Microsoft Display Dock, takže se podíváme na to, jak jej vlastně zprovoznit. Stylová hliníková krabička, kterou Microsoft nazval pouze suchým názvem Display Dock, ukrývá řadu portů, konkrétně se jedná o 3x USB 2.0 port, 2x USB-C port, 1x HDMI port a 1x DisplayPort. V balení najdete rychlou USB-C nabíječku, která dokáže nabíjet proudem 3A a jeden datový kabel, ten má na obou stranách moderní USB-C konektor.

microsoft_display_dock_porty

Samotný Display Dock toho moc nezmůže. Budete určitě potřebovat monitor s připojením HDMI či DisplayPort. Samozřejmě nesmí chybět smartphone s podporou režimu Continuum. Myš a klávesnici nutně nepotřebujete, avšak pro pohodlné používání určitě doporučuji, předem zmíním, že lze využít i bezdrátové klávesnice či myši. Jako malý touchpad vám může sloužit přímo displej telefonu, samozřejmě i klávesnici můžete využívat v telefonu, nemyslím si však, že by to bylo úplně to pravé ořechové.

151020_IanBates__147-1024x819

Samotné připojení je jednoduché, na přední straně Display Docku najdete USB-C port, do kterého zapojíte přiložený datový kabel z balení. Dock je nutné napájet, takže z druhé strany připojíme do USB-C portu rychlou nabíječku, kterou opět nalezneme v balení. Nezbývá než připojit HDMI kabel monitoru a do USB 2.0 portu zapojit klávesnici a myš. Telefon se zároveň při připojení nabíjí, takže nepřicházíte o energii, kterou dokážete vyždímat z Lumie 950 velmi rychle.

20160323_154810

Zní to složitě, avšak je to velmi jednoduché. Po zapojení pouze zapneme aplikaci Continuum, kterou má Lumia 950 předinstalovanou přímo v seznamu aplikací. Tato aplikace nevyžaduje žádné pokročilé nastavení, pouze vyberete způsob připojení, my volíme možnost drátového připojení. Monitor se rozzářil a na telefonu se objevila žádost o potvrzení zobrazení na externí obrazovce. Jdeme na to.

wp_ss_20160323_0009

2. Pohled na režim Continuum

První vás přivítá video, které prezentuje režim Continuum, video můžete samozřejmě přeskočit. Na monitoru vás vítá velmi známá obrazovka Windows 10, opravdu, vše vypadá prakticky jako na PC. Abych to upřesnil, vše vypadá podobně režimu tabletu, který Windows 10 nabízí. Známá dolní lišta s tlačítkem start a ikonami je přítomna. Na ploše nejsou žádné ikony ani živé dlaždice, avšak po vyvolání nabídky start na klávesnici, se objeví vaše domovská obrazovka, která přesně kopíruje start obrazovku vašeho telefonu.

wp_ss_20160323_0007

Všechno vypadá skvěle, pokud nejste náročným uživatelem, pak si budete připadat skoro jako doma. Zaskočí vás ovšem zašedlé dlaždice. Proč některé dlaždice svítí a jiné ne? V režimu Continuum lze využívat pouze univerzální Windows 10 aplikace, které mají podporu režimu Continuum. Na obrazovce se nezobrazuje pouze kopie vašeho telefonu, aplikace, které jsou napsané pro Windows 10, se přizpůsobují velikosti obrazu a škálují své zobrazení. Například Outlook aplikace vypadá stejně na PC i v režimu Continuum a nabídne stejné funkce.

wp_ss_20160323_0008

Problémem ovšem je, že aplikací napsaných pro Windows 10 je jako šafránu, alespoň těch užitečných. Většina aplikací tedy zůstane zašedlá a nebudete je moci využívat na velké obrazovce, pokud však potřebujete odepsat například na Facebook Messenger, tak můžete, pouze k tomu musíte využít telefonu, spojení s režimem Continuum se nepřeruší a běží dál, obě instance jsou nezávislé na sobě, tedy v případě, že provozujete různé aplikace, pokud totiž využívate například Outlook na velké obrazovce a spustíte jej i na telefonu, tak na velké obrazovce se s vámi outlook rozloučí, rozdělané emaily však přecházejí do telefonu, takže nepřijdete o obsah.

Nechybí ani notifikační centrum, které naleznete na spodní liště úplně vpravo. Můžete samozřejmě i reagovat na maily či zprávy přímo z notifikačního centra, pokud to aplikace umožňuje. Režim Continuum vás ovšem překvapí dalšími funkcemi, nechybí totiž klávesové zkratky, kopírování, vložení, vyjmutí, ukončení, přepínání mezi aplikacemi, prostě jako byste používali počítač. Zatím to vypadá docela růžově, další část již ovšem věnujeme reálným zkušenostem.

3. Reálné zkušenosti

Seznámil jsem vás se základy režimu Continuum, teď je na čase zjistit, jak to vlastně celé funguje. Režim Continuum bojuje se stejným problémem jako samotné Windows 10 Mobile, žalostně chybí kvalitní aplikace. Můžete využívat skvělý Outlook, kvalitní Office a systémové aplikace, avšak chybí nám podpora základních oblíbených aplikací, třeba Facebook Messengeru, Whatsappu, pokročilejších editorů fotografií a spousty dalších.

wp_ss_20160323_0006

Problémem však není jen absence aplikací. Při našem testu jsem bojoval i s výkonem, často se režim na chvilku odmlčel a přestal reagovat na mé povely, přestože kurzorem vesele jezdíte dále, start nabídce to trvalo více než pár sekund než naskočila. Multitasking je další kámen úrazu, přepnete se do jiné aplikace, ta se ovšem znovu načítá, ačkoliv rychleji, než při prvním spuštění. Nechci říct, že je to překážkou, avšak minimálně je to otravné.

Za velký nedostatek považuji nemožnost spuštění alespoň dvou aplikací vedle sebe, zrovna zde bych očekával, že to bude fungovat, protože na velké obrazovce by se krásně dal využít tento potenciál. Sice víme, že Microsoft hodlá tuto funkci přinést v jedné z následujících velkých aktualizací, jenže nyní je to nevyužitý potenciál, škoda.

wp_ss_20160323_0007

Teď to skoro vypadá, jakoby vše bylo špatně. To ovšem není pravdou, přes všechny nedostatky jde režim Continuum využívat poměrně pěkně a efektivně. Kopírování textu mezi aplikacemi, využívání prohlížeče Microsoft Edge na velké obrazovce, ač bez podpory flash prvků, začalo být poměrně návykové. Chvilku to trvalo, ale po prvotním oťukání jsem byl mile překvapen. Kdybych měl přihlášený firemní email, skoro bych to mohl využívat v práci.

wp_ss_20160323_0004

Psaní textu v Microsoft Office je bezproblémové a funguje dobře, navíc na velkém displeji máte všechny důležité prvky po ruce a ovládání je naprosto přirozené. Využívání nové Twitter univerzální aplikace a aplikace Tweetium bylo stejně dobré jako na PC. Microsoft Edge reagoval velmi dobře, listování nebylo tak plynulé jako na PC, ale používat se to rozhodně dalo. Otevírání záložek bylo jednoduché, klávesové zkratky prostě fungují, pohodlně se dal prohlížeč využívat při 3-5 záložkách, pokud jste přidali, tak už to nebylo pohodlné a každá stránka se při přepnutí znovu načítala.

wp_ss_20160323_0003

Závěrem a hodnocení

Microsoft Display Dock není levná sranda, toto příslušenství vyjde na zhruba 2290 Kč, avšak oproti jiným řešením má řadu portů, pro koho však režim Continuum vlastně je? Umím si představit, že to používá někdo doma, připojí k doku monitor, klávesnici, myš a mrkne se na internet na velké obrazovce, možná si uspořádá foto alba a napíše nějaký text ve Wordu. Problémem ovšem je, že režim Continuum zatím nedokáže nahradit PC. Tak a řekl jsem to. Continuum je jako PC, tak ho i Microsoft inzeruje.

Hardware Lumia 950 sice zvládá obsluhovat tuto unikátní funkci Windows 10 Mobile, avšak rozhodně neproplouváte aplikacemi a stránkami se stejnou grácií jako na PC. Chybí také obsah, Windows Store prostě zatím nemá přidanou hodnotu pro režim Continuum. Využití režimu Continuum vidím vlastně spíše u firem, umím si představit, že jsem obchodním zástupcem, který neustále migruje mezi zákazníky a prezentuje nové produkty. Sebou vozím pouze dok, klávesnici, myš a telefon. Přijedu na místo, kde připojí k monitoru či jiné obrazovce a prezentuji. Pohodlně si upravuji prezentace a zaznamenávám poznámky na cestách. Ještě mě napadá manažer, který tráví většinu času v hotelech a na cestách, pohodlně si upravuje prezentace, píše ve wordu a řeší emaily na hotelové Wi-Fi a TV. Jenže na tohle vše mohu mít i notebook, kde je tedy přidaná hodnota?

20160323_155009

Continuum je skvělý nápad a směr, kterým se nejspíš v budoucnu vydáme, avšak momentálně nevidím žádnou přidanou hodnotu. Smartphonům stále chybí dostatečný výkon, aby dokázaly nahradit PC a Continuum neumí nic, co by nezvládl běžný laptop, naopak mu chybí spousta aplikací a obsahu. Úspora peněz? Vezmeme-li v potaz, že samotná Lumia 950 stojí kolem 12-15 tisíc dle distribuce, dok vyjde na dalších 2290 Kč a potřebujete dodatečné příslušenství, tak bych si raději koupil levný laptop, který zvládne více než Continuum.

Skvělý nápad, který prozatím postrádá spoustu funkcí a chybí mu dostatečná základna aplikací. Pomocník, který ovšem není tak praktický, jak by se mohlo zdát. Je Continuum důvodem k zakoupení nových Lumií? Podle mě nikoliv. Jaký je váš názor na tuto unikátní funkci?

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

4
Komentujte

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
JanPettomas Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
tomas
tomas

Na druhej strane. Konkurencia neponuka ani alternativu mu continuum. Je pravda ze zatial hw neni taky aby to bolo svizne ale verim tomu ze s SD820 by to bolo o poznanie lepsie. A myslim ze to este doladuju. Facebook bude casom tiez uniapp…

tomas
tomas

Pouzit tak w10m u BBpriv kte mas aj klavesnicu tak nemusis nosit sebou ani mys ani klavesnicu. Taky nejaky HW ms potrebuje ako sol pre rezim continuum.

Pet
Pet

pro mne je to zcela nepoužitelný paskvil

použitelné by to bylo kdyby to uměli desktop aplikace a metro konečně podporovalo Android aplikace. pak bych do toho šel ale jinak ne

Jan
Jan

Microsoft ma skvělý systém funkční a spolehlivý obsahuje opravdu všechny potřebné aplikace. Droid a jablka se mohou jít bodnout. S obojím mám zkušenosti a v tomto vychází W10 nejlépe.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Společnost LG tento rok obohatila náš mobilní rybníček o 3 vlajkové lodě a nyní se potvrzuje, že bychom se měli dočkat…

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z věcí, které mohou v určitých situacích dost usnadnit život, jsou Google Mapy, respektive Google Earth. Nemusíte například složitě vyměřovat…

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Mobilní zobrazení