Máte na ruce hodinky od Applu? Pak zbystřete, mohou vám poškozovat zdraví

Ondřej Koníček
Volání přes Apple Watch | foto: Apple
Volání přes Apple Watch | foto: Apple

Kalifornský gigant čelí žalobě kvůli páskům k hodinkám Apple Watch obsahujícím „věčné chemikálie“. Podobný problém měl i Samsung.

Apple míří k soudu

Po kolikáté už? Na kalifornského giganta se lepí různé kauzy poměrně často, což ale samozřejmě platí pro všechny velké hráče v tomto segmentu. Nejnovější kauza se týká chytrých hodinek, respektive jejich pásků s obsahem nebezpečné chemické sloučeniny, kterým se přezdívá také „věčné chemikálie“.

Na ně koncem loňského roku upozornila rozsáhlá vědecká studie, o jejíž výsledcích jsme vás na Mobilizujeme.cz informovali. Tyto chemické sloučeniny se ve větší či menší míře nachází v drtivé většině silikonových pásků prakticky od všech výrobců, Apple nevyjímaje a ten za to nyní míří k soudu.

Žaloba byla podána v Kalifornii, konkrétněji u okresního soudu a týká se tří pásků hodinek Apple Watch vyrobených z fluoroelastomeru. Jde o sportovní pásek, jenž je součástí chytrých hodinek, dále pásek Ocean a pásek Nike Sport, který kalifornský výrobce dodává k hodinkám Watch Nike.

Apple Watch na ruce | foto: Apple
Apple Watch na ruce | foto: Apple

Apple v tom není sám

Žaloba přichází několik let poté, co se výrobce s nakousnutým jablíčkem ve znaku zavázal k tomu, že tyto toxické chemikálie používat nebude a postupně je ze svých produktů vyřadí. Nutno dodat, že v tom Apple není úplně sám a koncem loňského roku potkala podobná žaloba i Samsung, který tyto sloučeniny používá také.

Tyto chemikálie se bohužel nachází ve spoustě produktů, které používáme na denní bázi a najdeme je například v pánvích s nepřilnavým povrchem, ale i oblečení, či v obalech na potraviny. Dlouhodobé vystavení těmto látkám může vést k vážným zdravotním problémům, v krajním případě i k propuknutí rakoviny.

„Věčné chemikálie“ se navíc vstřebávají do vod i do půdy a jsou z dlouhodobého hlediska celosvětovým problémem. Žaloba, která potkala Apple i Samsung, ale může mít pozitivní vliv na celé odvětví. Ostatní výrobci tyto kauzy jistojistě zaregistrují, a aby se podobným problémům v budoucnu vyhnuli, určitě zapracují na odstranění těchto sloučenin ze svých produktů.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře


Nejnovější články