Chytré hodinky a fitness náramky patří mezi nejpopulárnější nositelné příslušenství na trhu. Většinou jsou pro ně k dispozici různé typy řemínků, ale při koupi je často dostanete se základním, silikonovým páskem. Asi si nikdo nedělá iluze o tom, že by byly zcela nezávadné, no nejnovější studie v jejich složení odhalila až šokující množství škodlivých látek.
Pásky zdraví škodlivé
Nová vědecká studie odhalila vysoký podíl škodlivých látek v páscích pro chytré hodinky a bohužel se to týká většiny populárních značek v segmentu. Pásky vyrobené z fluoroelastomeru často obsahují vysoké koncentrace toxických chemických látek známých jako PFAS (per- a polyfluoralkylové látky).
Jedná se o syntetické sloučeniny, které se v přírodě rozkládají jen velmi složitě a proto se jim také často přezdívá „věčné chemikálie“. V průběhu času se prostřednictvím pásků u hodinek usazují v našem těle, což samozřejmě představuje problém a vědci proto rozhodně doporučují vyhnout se fluoroelastomerovým páskům a nahradit je méně škodlivou alternativou.
PFAS jsou všude kolem nás
Faktem je, že tyto nebezpečné látky se nachází ve spoustě spotřebních produktů určených pro každodenní použití. Najdeme je například u pánvích s nepřilnavým povrchem, v nepromokavém oblečení, ale i v matracích či obalech na potraviny. Jsou zkrátka všudypřítomné a vyšší vystavení těmto látkám může vést k vážným zdravotním problémům, včetně několika typů rakoviny.
Tyto chemikálie se vstřebávají do vod, do půdy i do potravin a aktuálně jsou obrovským celosvětovým problémem. Studii týkající se pásků od hodinek publikoval časopis Environmental Science & Technology Letters a vyšlo z ní najevo, že hlavním strašákem je kyselina perfluorhexanová, která je v nich obsažena ve velmi vysoké koncentraci.
Pozor hlavně při cvičení
Studie zjistila, že tuto látku obsahovaly ve velké míře pásky hodinek, které byly určeny pro sport a fitness, což evokuje časté cvičení. To ale ústí v ještě větší vstřebávání nebezpečných látek do těla, protože póry pokožky se při pocení více roztahují a lépe absorbují. Vědci proto rozhodně doporučují nepoužívat tento typ pásků a vsadit na některou z alternativ.
Výrobci tyto pásky nabízí pro aktivní uživatele z toho důvodu, že jsou výrazně odolnější, ale míra nebezpečných látek v nich obsažená je bohužel velmi vysoká. Informace o tom, z čeho je pásek konkrétního modelu vyroben, jsou většinou k dispozici přímo na oficiálních stránkách výrobce a proto bude lepší, když si před jejich koupí tuto informaci prověříte.