Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

  |  50 komentářů  |  autor: Jakub Fišer

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné, že výkon, který vám stačí nyní, může být za rok „na druhé koleji“. Přinášíme vám proto speciální souhrn toho, co by váš nový smartphone měl umět v roce 2016.

smartphony

Tip: 5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

1. Jemnost displeje alespoň 300 ppi

Ano, jemnost displeje a displej celkově je pravděpodobně tou nejdůležitější částí, na kterou při výběru dávat pozor. Ať už jde o smartphone v nižších cenových relacích nebo naopak o dražší kousek, vždy byste měli mít na paměti, že jemnost alespoň 300 ppi je naprostým základem. Často se totiž stává, že například u větších phabletů (5,5 palce) najdeme jen HD rozlišení, což znamená viditelný hrubší rastr. Raději si připlaťte, nebudete litovat.

samsung-display

2. Operační paměť alespoň 2 GB RAM

U operační paměti (RAM paměti, jinými slovy) dost závisí na zvoleném OS. Například u operačního systému iOS dlouho (až do nástupu iPhonu 6S) dostačoval 1 GB paměti RAM. Nikomu to nevadilo, protože nebylo s čím srovnávat a iOS je výborně odladěný. I na mém iPhonu 5S s 1 GB RAM běží iOS 9.3.1 v klidu a bez záseků. Pokud bychom ale mluvili o operačním systému Android, zde musím rázně potvrdit, že 2 GB RAM je hranice, kdy koupit, nebo nekoupit.

Naštěstí ve vyšší střední třídě, potažmo vyšší třídě, se nedostatku operační paměti bát nemusíte, smartphony v těchto kategoriích totiž v drtivé většině disponují 2 nebo 3 GB RAM. Ale například letošní Samsung Galaxy J3 nabídne nedostačující 1,5 GB RAM, čili zde musím upozornit, že při výběru smartphonu v nižší střední třídě se s 2 GB RAM potkáte jen zřídka, o tom jak je to s operační pamětí u nižší třídy, snad ani nemusím hovořit.

apple-a8

3. Paměť vnitřního úložiště alespoň 16 GB

Tady hodně záleží na tom, jak a na co budete smartphone používat. Ve střední a vyšší třídě rozhodně není problém sehnat smartphone s úložištěm 16 GB, ale budete-li shánět váš nový smartphone v nižší třídě, musím vás varovat, že tam si inženýři do smartphonů často implementují například jen 8 GB vnitřního úložiště, což je zkrátka žalostně málo, když přihlédneme k tomu, že nějaký ten kus paměti si ukousne samotný OS. Znovu záleží na tom, jakému operační systému dáte přednost, například mám odzkoušeno, že Android a Windows zaberou více prostoru, než iOS od Applu.

Rozhodně by se ale hranice 16 GB dala počítat za dno, tedy níže už neklesnout, protože jakmile si na smartphone zvyknete, budete fotit každou zbytečnost, stahovat každou zajímavou aplikaci a to holt nějaký ten gigabajt sežere. Ještě doplním, že u většiny androidových smartphonů si tuto počáteční cifru můžete doplnit pomocí microSD karty, to ale u smartphonů značky Apple nelze. Nabízí se tedy přísloví: Dvakrát měř, jednou řež.

microsd-card-sandisk

4. Pozor na podporovaná pásma LTE

Dalo by se říci, že pokud dnes kupujete smartphone, se kterým chcete být připojeni na internet a využívat tedy jeho všech možných vlastností, nesmíte zapomenout na LTE. Na co však stále ještě někteří zapomínají nebo ani netuší, je podpora potřebných pásem LTE. V České republice se sice využívají pásma 800, 900, 1800, 2100 a 2600 MHz, ovšem prakticky potřebujete hlavně 800 MHz pásmo, které podporují všichni tuzemští operátoři na drtivé většině území. Pokud si ale koupíte například některý čínský telefon, který má LTE jen v pásmech 1800, 2100 a 2600 MHz (což se dost často stává, krásným příkladem jsou de facto všechny telefony od Xiaomi), k rychlému internetu se pak připojíte jen velmi sporadicky.

lte-network-fb

5. Zamykací tlačítko na pravém boku

Ačkoliv už se to nestává tak často, stále se najdou některé telefony, které mají vypínací tlačítko umístěné neprakticky na levém boku či dokonce na horní hraně. Pokud jde zároveň o telefon větších rozměrů, je dost pravděpodobné, že vám to dříve nebo později bude pořádně vadit. Za provinilce můžeme v tomto směru označit například některé iPhony (5, 5S, SE), některá HTC (One M7, One M8) nebo některé loňské Asusy (Zenfone 2 Selfie, Zenfone 2 Laser), ale samozřejmě jde o mnohem více telefonů. Dejte si tedy pozor.

sony-xperia-z5-tlacitko

Jsou ještě další základní věci, které by měl mít podle váš každý smartphone? Podělte se o své postřehy s ostatními v diskuzi pod článkem.

ČLÁNKY:, , , , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

VČERA  |  Martin Skořepa  |  5 komentářů

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení