Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Jak koupit telefon z Číny? Je to snadné

  |  18 komentářů  |  autor: Lumír Kratochvíl

Mnoho lidí od nákupu zboží z Číny odrazuje obava, zda telefon vůbec přijde, kolik budou platit DPH, jak vysoké bude clo a celková doba, než vysněný smartphone konečně dorazí až ke dveřím. Ukážeme vám, že to ale zas tak složité není, pokud dobře víte co a jak.

Odkud nakoupit?

Pro začátek je důležité vybrat si ten správný e-shop. V Číně, stejně tak jako na českém trhu, je nepřeberné množství různě velkých a různě věrohodných obchodů.

Pokud si chcete objednat telefon od známějších čínských výrobců (Xiaomi, Jiayu, Meizu, Oppo, Zopo, atd.) doporučuji vám ho objednat z těch prověřených. Mezi ty největší patří Dealextreme.com, Etotalk.com, velmi oblíbený Gearbest.com a Aliexpress.com. Jediný Aliexpress funguje na principu českého aukra, sdružuje malé obchodníky, kteří nabízejí své produkty a pod záštitou Aliexpressu je prodává. Proto je velice důležité se před nákupem ujistit, zda je daný prodejce ověřený a má dobré recenze. Výše zmíněné obchody fungují už několik let, jsou ověřené a najdete u nich většinu čínských smartphonů.

Pokud hledáte specifický telefon méně známé značky, který je k dostání pouze na menších e-shopech, vždy se snažte obchod prověřit, popřípadě napsat prodávajícímu o dodatečné informace.

Co může trochu vadit

Při nákupu z Číny si musíte dát pozor na několik věcí. Počítejte s tím, že u menších výrobců nebude v telefonu na výběr český jazyk a budete se muset spokojit s angličtinou. To platí i při nákupu a komunikaci s prodávajícím, která probíhá pouze v angličtině. Záruka je v Číně poskytována na 12 měsíců. Na druhou stranu vás potěší, že pokud k dojde k reklamaci (poslání balíku do Číny stojí zhruba 500 Kč), tak prodávající často mění rovnou kus za kus. Pro zkrácení čekací doby vám vyjdou někteří obchodníci vstříc a posílají nový telefon hned, jak jim prokážete, že jste starý odeslali k reklamaci. Opačným směrem je poštovné většinou zdarma, expediční doba se pohybuje mezi 3 týdny až dvěma měsíci, záleží na prodejcem zvoleném druhu dopravy. Po domluvě si můžete zvolit i expresní doručení, za to si ale několik stovek připlatíte.

Jak je to s DPH a celním poplatkem?

Placení DPH a cla je rozděleno do tří kategorií podle ceny objednaného zboží.

  • do 22 eur neplatíte DPH, ani clo.
  • od 22 eur do 150 eur se platí DPH, clo ne.
  • nad 150 eur platíte clo i DPH.

Pokud vše proběhne v pořádku, tak vám přijde telefon ke dveřím a nezaplatíte nic navíc. Může se stát, že si celníci budou chtít zásilku prověřit, to znamená, že zjistí jeho reálnou hodnotu a zahájí s vámi celní řízení (čínští prodejci často popisují zásilky jako „dárek“ a píšou na ně cenu do 20 eur, aby jste nemuseli platit DPH, ani clo).

Celní řízení probíhá následovně: celník vyměří reálnou hodnotu zásilky a následně vás bude písemně kontaktovat s žádostí o uhrazení vyměřené částky (cena zásilky + DPH 21 % + clo většinou 10 %). V takovém případě se můžete v celním řízení nechat zastoupit přepravní společností, každá společnost si účtuje jinou částku (Česká pošta účtuje 192 Kč + doplacené clo a DPH). Druhým způsobem je si celní řízení vyřídit na vlastní pěst, řízení probíhá v Praze. Není to nic jiného, než vyplnění několika formulářů a doplacení uvedené částky. Důležité je, ať objednáváte cokoliv, dejte si velký pozor na falešná zařízení, typicky falešný Samsung, iPhone.. Celní správa tyto kusy bez milosti zabavuje a ničí. Raději se porozhlédněte po čínských značkách, které nemají loga známých výrobců.

Výše popsaný příklad platí pro většinu zásilek z Číny. V dokumentu celní správy (strana 577, kód 8517 1200) se můžeme dočíst, že výjimkou jsou telefony, konkrétně všechny „telefonní přístroje, včetně telefonů pro celulární sítě nebo jiné bezdrátové sítě“, které jsou úplně osvobozeny od cla.

Nebojte se, mějte rozum

Nákupu v Číně není nutné se bát, stačí používat selský rozum a mít trpělivost s dodáním zásilky. Proces nakupování je sice o něco složitější, ale ušetřená částka za tu snahu určitě stojí. Už jste někdy v Číně nakupovali?

Zdroj: nakupycina, celnisprava

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Mara
Mara

Ohledně toho kus za kus. Tak některým prodejcům pouze stačí zaslat foto a video a oni zrovna pošlou nový kus. A další věc skrz tu celní správu. Má zásilka skončila na celnici a to byla za 60 dolarů. Bylo dlouhý vysvětlování, jelikož prodejce tam připsal ještě 2x vyšší částku. Už to s ním řeším 4 týdny a je přímo na zabití. Po několika letech první prodejce co je přímo hovado. Ale nakonec to skončilo na celnici dobře. Po týdnu psaní, to dopadlo jen zaplacení pošty a celního vyřízení.

Standa
Standa
Kolik čínských výrobců podporuje naše evropské LTE? Minimum nebo téměř žádný. Kolik lidí umí natolik anglicky aby rozuměli všem podmínkách a nebáli si koupit zajíce v pytli? Taky jich bude hodně pomálu. Kdo si šetří na novej a počítá každou kačku taky kouká po dosažení částky aby měl telefon co nejdřív a nejlíp hned. To nemluvim o tom že většina jde protiúčtem aby byl levnější. Každý kdo má na telefonu zavadu chce mít reklamaci co nejdřív s krku a základ je se domluvit kde je problém. Takže za sebe rozhodně říkám ne. Když nemám prachy koupím si levnější. Když mám… Číst vice »
Mara
Mara
Stando vcelku dost. Ti, kteří tu mají oficiální zastoupení a jsou v evropském trhu tak mají taky už LTE, které jsou potřeba. Popravdě jsem se ještě nesetkal se značkou, která by tu byla oficiálně a neměla evropské LTE. Vy snad ano? Pokud tu budete třeba psát Xiaomi, Meizu apod. tak ty v evropském trhu ani nejsou. Takže neplést si to. Ohledně těch podmínek. Neznáte překladač? Nepřekládá teda na 100%, ale přeloží to aspoň tak, abychom tomu nějak porozuměli, tak i naopak, když jim píšeme. Oni to též nějak pochopí. Za den jim dojde X zpráv a nejen od místních. Reklamace… Číst vice »
Samson
Samson

Stando a jeste jste zapomnel dodat, ze telefony z Ciny sly s cenou neuveritelne nahoru a dnes si je opravdu koupi jen fanda, ktery ma rad hazard a napeti, jestli mu telefon dojde a kdy pripadne vyresi jeho reklamaci. No a kdyz mu po roce odejde, tak si ho muze vystavit doma vedle lednicky. Dnes vyjde nejlip si odecist dph, ale udelat to tak, aby clovek neprisel o 2 letou zaruku.

Mara
Mara

Samsone nevím jak to může hodnotit člověk, co zná jen jednu jedinou značku. Btw doporučuji ti se podívat na předchozí články Samsungu. Uvidíš co jsem o tvé milované značce zjistil :)

Kubino
Kubino

Pokud reklamujete a přijde vám nový kus, musí ZNOVU projít celním řízením a vy musíte znovu zaplatit clo a dph (pokud se na dané zařízení vztahují). Je fuk, že se jedná o výměnu, prostě do EU se doveze zboží. Dph lze zpětně vrátit, clo ale ne.

Honza
Honza

Bylo by vhodné článek doplnit o to, že čínské obchody mají hodně modelu skladem v EU. Když se vyčíhá akce, tak se dá koupit bez doplatku DPH.

Co se týče LTE – kvalitní modely většinou podporujou LTE, je potřeba projít nabídku.

Shrnuto, kdo hledá, ten najde a ušetří nemalý peníze. Riziko je opravdu jen ta reklamace (běh na dlouhou trať).

Martin
Martin

Ale notak, clo se u elektroniky neplatí :)

Martin
Martin

Přehlédl jsem tuto informaci v článku, omlouvám se. Jinak, co se reklamace týče, tak stačí doložit, že jsme telefon poslali zpět do Číny, platí se pak jen poplatek cca 100 Kč. Někteří prodejci také nabízejí dopravu např. přes DPD a tím garantují, že nebudete platit nic navíc.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Android a iOS již mají 99,9 % podíl, ostatní systémy jsou mrtvé

Android a iOS již mají 99,9 % podíl, ostatní systémy jsou mrtvé

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Gartner ve své nejnovější zprávě potvrzuje, že v roce 2017 zemřely všechny zbývající operační systémy, které chtěly konkurovat dvojici Android a…

Land Rover Explore: odolný smartphone od britské automobilky

Land Rover Explore: odolný smartphone od britské automobilky

VČERA  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Výrobce poměrně robustních aut, které se nezaleknou ani horšího terénu či počasí, nyní přichází s ekvivalentem na poli smartphonů. Land Rover…

Doro 8040: smartphone ušitý na míru těm nejstarším

Doro 8040: smartphone ušitý na míru těm nejstarším

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Smartphone už nemusí být pro vaše prarodiče sprosté či přinejmenším nepříjemné slovo, které by v nich vyvolávalo obavy. Švédský výrobce dostal…

Mobilní zobrazení