Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Jak Facebooku zabránit ve sběru citlivých dat na telefonech?

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Největší sociální síť na světě roky tajně sbírala informace o hovorech a zprávách, ačkoliv tvrdí, že tím neporušila žádná pravidla a dále je nepřeprodávala. Nyní Facebook mění pravidla, která budou s daty uživatelů nakládat trochu lépe, ale pokud ani to někomu nestačí, je zde možnost sběr citlivých dat na telefonech zakázat. Poradíme vám jak.

Tip: Facebook tajně sbíral informace o hovorech a zprávách

Novinky oznámil Facebook po lavině negativních reakcí a kritiky na kauzu Cambridge Analytica, ve které se obchodovalo s citlivými osobními údaji více než 87 milionů uživatelů. Podle mnohých je problém přímo u společnosti Facebook, která shromažďuje až příliš mnoho soukromých dat. A to je jen jedna věc. Lidé zpravidla netuší, kolik toho Facebook o nich ví a co s tím mohou dělat. Navíc pak s daty svým způsobem Facebook i obchoduje a obchodovat s nimi očividně následně mohly i další firmy.

Daly se tedy očekávat změny, a ty již nyní přichází. Facebook konkrétně mění způsob, jakým bude přistupovat k informacím o hovorech a zprávách, ale i dalším datům. Nadále už prý nebude shromažďovat uvedené záznamy z telefonů starší než 1 rok a využívat je prý bude pouze pro funkcionalitu, tedy k navrhování nových přátel, kteří se objeví na Facebooku. Nebude už tak například zaznamenávat, kolikrát jste si s kým zavolali, nebo jak často si s někým píšete. A k tomu ještě Facebook zdůraznil, že nesbírá žádný obsah, ať už jde o hovory či zprávy.

Nicméně pokud vám to nestačí a Facebooku nechcete nechávat přístup k vašim citlivým datům z telefonu, pak máme řešení. Jednoduše aplikaci Facebook, Facebook Lite, či Facebook Messenger odeberte přístup ke kontaktům a jejich synchronizaci, a také smažte přehled kontaktů, které již Facebook má uložený.

První věc uděláte tak, že na smartphonu s Androidem nebo iPhonu kliknete v aplikaci od Facebooku na svou fotku, poté přejdete do položky Lidé a zde vypnete synchronizaci kontaktů. Aplikace jako taková bude nadále normálně fungovat, jen nemusíte dostávat správná doporučení přátel, které byste si mohli přidat na Facebook. A pro smazání již Facebooku odeslaných kontaktů pak přejděte na tyto stránky Facebooku a jednoduše je všechny jedním tlačítkem odstraňte.

Jednodušší možností pak je celé smazání Facebooku, nebo alespoň aplikací používaných na telefonech. A k tomu odstranění všech již uložených kontaktů a informací, které o vás největší sociální síť světa shromažďuje, podle druhé části našeho návodu viz výše. Pro následné ověření toho, co o vás Facebook ví, pak můžete přejít do Nastavení svého účtu a stáhnout si soubor se všemi svými daty z Facebooku.

zdroj: Facebook (1, 2)

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Daniel
Daniel

Jak? Nepoužívat ho.

htcjirka
htcjirka

Facebook je hlavně pro děti.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia X6 poodhalena: střední třída s výřezem displeje

Nokia X6 poodhalena: střední třída s výřezem displeje

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Nokii se v poslední době poměrně daří. Na trh přichází pořád s novými modely ze všech možných kategorií. Nyní se chystá…

Xiaomi Mi 6X: čínský drak s umělou inteligencí

Xiaomi Mi 6X: čínský drak s umělou inteligencí

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Již dlouhou dobu se spekulovalo o tom, že Xiaomi představí model Mi 6X. Nyní se tyto spekulace proměnily ve skutečnost. Novinka…

Detektivové na Floridě zkoušeli otevírat iPhone pomocí mrtvého

Detektivové na Floridě zkoušeli otevírat iPhone pomocí mrtvého

DNES  |  Jakub Foltýn  |  diskuze (1)

Dvojice floridských detektivů se pokoušela otevřít telefon mrtvého podezřelého kuriozním způsobem. Policisté chtěli využít k otevření jeho otisku prstu po tom,…

Mobilní zobrazení