Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

iOS 11: spousta novinek pro lepší produktivitu

  |  1 komentář  |  autor: Pavel Kreuziger

Apple společně se svými novými iPady Pro uvedl také nejaktuálnější verzi svého mobilního operačního systému, iOS 11.

Platforma, na které běží miliony iPhonů a iPadů, se dočkala jak zlepšení „klíčových technologií“, které běží pod ní, tak mnohých inovací, kterých si uživatelé všimnou na první pohled. K těm patří třeba nová řešení pro lepší produktivitu u iPadů nebo novinky pro aplikace Messages, Apple Pay, Siri, Photos a další.

Pokud jde o Messages, tedy primárně chatovací aplikaci, dočkáme se vylepšené synchronizace iMessages mezi zařízeními. Jakmile se přihlásíte k novému iOS zařízení, bude přenesena veškerá vaše chatovací aktivita. Když něco smažete, projeví se to opět na všech zařízeních. To je umožněno také tím, že Apple zprávy v podstatě přesunul do cloudu.

Ještě důležitější inovací výše zmíněné aplikace je možnost posílání peněz mezi uživateli. Samozřejmě pouze v případě, že jste oba (jak příjemce, tak odesílatel) uživateli služby Apple Pay.

Aktualizace se dočkala také Siri. Hlas této virtuální asistentky zní v nové verzi přirozeněji a méně jako robot. Kromě toho nabízí nové překladové funkcionality, byť zatím v betaverzi a jen s omezeným množstvím jazyků, mezi nimiž čeština samozřejmě nefiguruje.

Inovovaného designu se dočkalo ovládací centrum (Control Center), které se aktivuje posunutím od spodní hrany obrazovky. Svůj vlastní widget zde mají například i ovladače hudby, konkrétně hlasitost pak ovládáte vertikálním posuvníkem.

Aplikace Camera taktéž prošla několika změnami, které nemusejí být na první pohled patrné. Videoformát se změnil z H.264 na HEVC, což snižuje velikost výsledných souborů. Stejně tak jsou snímky JPEG nahrazeny HEIF, což také znamená méně zabraného místa na úložišti. Fotoaparát získává i vylepšenou podporu HDR či kvalitu v horších světelných podmínkách. A přímo v aplikaci si uživatelé mohou vytvářet vlastní smyčky z jednotlivých fotografií.

Další funkcí je automatická změna režimu ve chvíli, kdy řídíte auto. Telefon v takové situaci zablokuje všechny věci, které by vás mohly rozptylovat, a na případné zprávy odpoví, že odpovíte později. Automatická aktivace nicméně znamená i „falešná pozitiva“, tedy nesprávné určení toho, že řídíte, i když zrovna neřídíte. Naštěstí se to dá vypnout.

Systém iOS 11 bude skvělý pro ty, kdo vlastní iPad, pro který Apple vymyslel několik funkcí zvyšujících produktivitu. Jde například o funkci táhni a pusť (drag and drop) pro snadnější přesun objektů na obrazovce, přepracovaný hlavní panel, který napravo obsahuje prediktivní ikony (odkazy na aplikace, které budete pravděpodobně používat), či nové způsoby přepínání mezi aplikacemi. Aplikace ve více oknech mohou být například volně přesouvány v rámci uživatelského rozhraní a „zacvaknuty“ na jednom místě.

Majitelé pera Apple Pencil ocení také nové možnosti pro zápis poznámek včetně schopnosti zapsat si okamžitou poznámku. Stačí se jen dotknout displeje ve chvíli, kdy je na uzamykací obrazovce. Všechno, co napíšete, se pak uloží do aplikace Notes. Ta navíc mimo jiné dokáže efektivně skenovat dokumenty prostým namířením fotoaparátu. Výsledek se pak narovná a následně ho můžete zeditovat nebo uložit.

Nový operační systém se k uživatelům dostane na podzim letošního roku, konkrétně se dá odhadovat, že v září společně s příští generací iPhonů. Vývojáři však dostanou preview verzi, aby mohli včas otestovat své aplikace. iOS 11 dostanou všechny iPhony od iPhonu 5s, stejně jako iPad Air a další novější iPady. Starší modely nicméně nemusejí dostat všechny výše zmíněné funkce.

Zdroj: The Verge, Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Čekali na iPhone X zbytečně. Policie jim poradila koupit Android

Čekali na iPhone X zbytečně. Policie jim poradila koupit Android

DNES  |  Tomáš Richter  |  2 komentáře

K docela bizární situaci došlo v americkém Lynnwoodu. Místní Apple Store se potýkal s nulovou zásobou naskladněných iPhonů X. Rozhořčení zákazníci…

Natáčejte profesionální video. Stačí telefon a správné příslušenství

Natáčejte profesionální video. Stačí telefon a správné příslušenství

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Některé společnosti už dávno vyměnily kameru obřích rozměrů za kompaktnější avšak dostatečně šikovný smartphone, třeba už i Česká televize natáčí některé…

Plánuje Doogee telefon se zahnutým displejem po vzoru LG?

Plánuje Doogee telefon se zahnutým displejem po vzoru LG?

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Dostala se k nám zajímavá zpráva. Čínský výrobce telefonů Doogee má údajně pracovat na telefonu se zahnutým displejem. Mělo by jít…

Mobilní zobrazení