Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

iOS 11: spousta novinek pro lepší produktivitu

  |  1 komentář  |  autor: Pavel Kreuziger

Apple společně se svými novými iPady Pro uvedl také nejaktuálnější verzi svého mobilního operačního systému, iOS 11.

Platforma, na které běží miliony iPhonů a iPadů, se dočkala jak zlepšení „klíčových technologií“, které běží pod ní, tak mnohých inovací, kterých si uživatelé všimnou na první pohled. K těm patří třeba nová řešení pro lepší produktivitu u iPadů nebo novinky pro aplikace Messages, Apple Pay, Siri, Photos a další.

Pokud jde o Messages, tedy primárně chatovací aplikaci, dočkáme se vylepšené synchronizace iMessages mezi zařízeními. Jakmile se přihlásíte k novému iOS zařízení, bude přenesena veškerá vaše chatovací aktivita. Když něco smažete, projeví se to opět na všech zařízeních. To je umožněno také tím, že Apple zprávy v podstatě přesunul do cloudu.

Ještě důležitější inovací výše zmíněné aplikace je možnost posílání peněz mezi uživateli. Samozřejmě pouze v případě, že jste oba (jak příjemce, tak odesílatel) uživateli služby Apple Pay.

Aktualizace se dočkala také Siri. Hlas této virtuální asistentky zní v nové verzi přirozeněji a méně jako robot. Kromě toho nabízí nové překladové funkcionality, byť zatím v betaverzi a jen s omezeným množstvím jazyků, mezi nimiž čeština samozřejmě nefiguruje.

Inovovaného designu se dočkalo ovládací centrum (Control Center), které se aktivuje posunutím od spodní hrany obrazovky. Svůj vlastní widget zde mají například i ovladače hudby, konkrétně hlasitost pak ovládáte vertikálním posuvníkem.

Aplikace Camera taktéž prošla několika změnami, které nemusejí být na první pohled patrné. Videoformát se změnil z H.264 na HEVC, což snižuje velikost výsledných souborů. Stejně tak jsou snímky JPEG nahrazeny HEIF, což také znamená méně zabraného místa na úložišti. Fotoaparát získává i vylepšenou podporu HDR či kvalitu v horších světelných podmínkách. A přímo v aplikaci si uživatelé mohou vytvářet vlastní smyčky z jednotlivých fotografií.

Další funkcí je automatická změna režimu ve chvíli, kdy řídíte auto. Telefon v takové situaci zablokuje všechny věci, které by vás mohly rozptylovat, a na případné zprávy odpoví, že odpovíte později. Automatická aktivace nicméně znamená i „falešná pozitiva“, tedy nesprávné určení toho, že řídíte, i když zrovna neřídíte. Naštěstí se to dá vypnout.

Systém iOS 11 bude skvělý pro ty, kdo vlastní iPad, pro který Apple vymyslel několik funkcí zvyšujících produktivitu. Jde například o funkci táhni a pusť (drag and drop) pro snadnější přesun objektů na obrazovce, přepracovaný hlavní panel, který napravo obsahuje prediktivní ikony (odkazy na aplikace, které budete pravděpodobně používat), či nové způsoby přepínání mezi aplikacemi. Aplikace ve více oknech mohou být například volně přesouvány v rámci uživatelského rozhraní a „zacvaknuty“ na jednom místě.

Majitelé pera Apple Pencil ocení také nové možnosti pro zápis poznámek včetně schopnosti zapsat si okamžitou poznámku. Stačí se jen dotknout displeje ve chvíli, kdy je na uzamykací obrazovce. Všechno, co napíšete, se pak uloží do aplikace Notes. Ta navíc mimo jiné dokáže efektivně skenovat dokumenty prostým namířením fotoaparátu. Výsledek se pak narovná a následně ho můžete zeditovat nebo uložit.

Nový operační systém se k uživatelům dostane na podzim letošního roku, konkrétně se dá odhadovat, že v září společně s příští generací iPhonů. Vývojáři však dostanou preview verzi, aby mohli včas otestovat své aplikace. iOS 11 dostanou všechny iPhony od iPhonu 5s, stejně jako iPad Air a další novější iPady. Starší modely nicméně nemusejí dostat všechny výše zmíněné funkce.

Zdroj: The Verge, Phone Arena

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Bjørn
Bjørn

no nevim, v podstatě jen dotahování funkcí známých z Androida a Windows 10, popřípadě z různých luncherů a s-pen fíčur… tyhle mobily/tablety nebudou nikdy produktivní stroje..produktivní stroj má myš, klávesnici, velký displej a výkon… možná časem až dospěje systém typu Continuum a DeX

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Vivo V9: mistr selfie s výřezem

Vivo V9: mistr selfie s výřezem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská společnost Vivo sice není u nás příliš známá, nicméně ve světě se těší velké oblibě. A to hlavně díky tomu,…

Sharp Aquos S3 mini aneb Essential Phone za lidovou cenu

Sharp Aquos S3 mini aneb Essential Phone za lidovou cenu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Je to tak, výkroje prostě vládnou světu mobilních telefonů. A v případě nejnovějšího zástupce střední třídy od společnosti Sharp to platí dvojnásob.…

HTC U12+ se producíruje na podrobných renderech

HTC U12+ se producíruje na podrobných renderech

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Před nedávnem se na internetu objevil první render, který nám ukazoval, jak bude vypadat chystaná vlajková loď HTC U12+. Nyní se…

Mobilní zobrazení