Huawei Honor – recenze experta přes výdrž

Luboš Srb

Huawei Honor v první řadě láká na delší výdrž, než jaké dosahují konkurenční smartphony. Recenze ukáže, jak si telefon stojí celkově.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Čínská společnost Huawei je známa zejména svojí prodejní strategií. Podobně vybavené smartphony jako u konkurence stojí u Huawei většinou méně. Také dnes testovaný Huawei Honor s číselným označením U8860 („honor“ v překladu znamená „čest“) zapadá do této současné koncepce výrobce. Za zhruba 7 a půl tisíce korun nabízí poměrně hodně muziky.

Huawei Honor se se svojí výbavou řadí mezi střední a vyšší třídu. Přináší jednojádrový 1,4 GHz procesor, Android 2.3 Gingerbread (s plánovanou aktualizací na Android 4.0 ICS), dotykový 4“ LCD displej, 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem, nahrávání HD 720p videí, rychlá data HSPA, Wi-Fi či GPS navigaci.


Huawei Honor se v Česku prodává v černé a bílé barvě

Pomyslným jazýčkem na váhách pak může být delší výdrž telefonu odvíjející se jednak od větší kapacity baterie, tak i od speciálního správce pro lepší hospodaření s procesy probíhajícími v samotném systému. Jaké jsou rozdíly oproti konkurenčním smartphonům, a nejen to, ukáží následující odstavce recenze.

Základní parametry – Huawei Honor

Rozměry122 x 62 x 10,9 mm
Hmotnost140 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), LCD, rozlišení FWVGA (480 x 854 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 4“
Procesor a paměť1,4 GHz procesor Qualcomm, grafika Adreno 205
512 MB RAM, 4 GB ROM a microSD karty až 32 GB
Operační systémAndroid 2.3 Gingerbread (s plánovanou aktualizací na Android 4.0)
Fotoaparát8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost7 500 Kč, 2. čtvrtletí 2012

Krátké postřehy z testování Huawei Honor:

Co se nám líbilo: druhý mikrofon pro redukci hluku během hovoru, kvalitní multitasking s možností ukončování aplikací, funkce HDR u fotoaparátu, na výběr je ze 2 hudebních přehrávačů, bonusové aplikace pro zálohování, bezpečnost či správu přenosu dat, prohlížeč Office dokumentů

Co se nám nelíbilo: nemá odolnější ochranné sklo displeje, nepřirozené zoomování např. u fotek v galerii, schází touchfocus pro zaostřování dotykem na obrazovce

Obsah balení: žádné nevšednosti

V konzervativní šedivé krabičce najdeme spolu se smartphonem Huawei Honor obsah, který nás nikterak nepřekvapí. K dispozici je na dnešní poměry docela obsáhlý návod, adaptér k nabíječce, který společně s datovým USB kabelem vytvoří klasickou nabíječku, a nechybí ani obyčejný stereo headset s peckovými sluchátky. Dokoupit se nabízí jen paměťová karta microSD, pokud by vám nestačila vnitřní 4 GB paměť telefonu.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=7f1uU4_8zG0

Design a konstrukce: černý nebo bílý kabátek?

Huawei se u modelu Honor nepouštělo do žádných módních výstřelků. A to je jedině dobře. V konzervativní černé barvě telefon rozhodně nikoho neurazí, v bílém provedení pak působí poměrně dost luxusním dojmem.

Smartphone patří mezi středně velké telefony, s rozměry 122 x 62 x 10,9 milimetrů. Hmotnost se ovšem zastavila až na hodnotě 140 gramů, což není zrovna nejméně. Vyšší hmotnost má na triku zejména baterie s vyšší kapacitou, ze které plyne jedna z největších výhod Honoru. Můžeme to tedy výrobci v tomto případě s klidným svědomím odpustit.

Huawei Honor je vyroben převážně z plastu, který doplňuje kovová část kolem displeje. Tělo přístroje působí pevným dojmem. Jednotlivé části na sebe dokonale lícují. Navíc je velmi šikovná povrchová úprava na zadním krytu, díky které telefon tolik neklouže v ruce.

Zlé jazyky, kteří mohou upozorňovat na původ výrobce, tj. Čínu, uklidním, že konstrukčním zpracováním se smartphone minimálně vyrovná známější konkurenci. A platí to i u jiných modelů, nejen u Honoru. O tom však až v dalších recenzích.

Nyní přejděme k popisu prvků na telefonu. Nad displejem najdeme zprava informační LED diodu, senzor jasu pro automatickou regulaci podsvícení displeje, kamerku pro videohovory a reproduktor spolu s logem výrobce. Pod displejem pak nechybí čtveřice senzorových kláves, zleva: možnosti, domů, zpět a vyhledat.

Pravý bok telefonu Huawei Honor neskrývá žádný prvek. Na protějším boku jsou pouze klávesy pro regulaci hlasitosti. Spodní strana přináší zdířku pro microUSB kabel a mikrofon. Na horní straně nechybí 3,5 mm konektor Jack pro připojení sluchátek a vypínací tlačítko. Zadní strana pak přináší fotoaparát s bleskem, reproduktor, logo Huawei a nápis poukazující na spolupráci s Googlem, jehož operační systém Android je v telefonu použit.

Baterie a výdrž: kladivo na konkurenci

Rozhodně nejzajímavější oblastí u telefonu Huawei Honor je jeho výdrž. Oproti konkurenčním smartphonům totiž vydrží o hodně déle. Telefon za to vděčí zejména baterii Li-Ion s vyšší kapacitou 1930 mAh, když konkurence dává do podobných smartphonů baterie s kapacitou kolem 1500 mAh.

Dále pak má na delší výdrži svůj podíl i speciální správce pro lepší hospodaření s procesy probíhajícími v samotném systému. Dochází tak k automatickému ukončování některých procesů, které nejsou potřebné, a které by jinak zbytečně „žraly“ energii. Nic konkrétního však zatím výrobce neuvádí.

Co je ale důležité, že to vše u modelu Huawei Honor skvěle funguje, a výdrž je tak skutečně delší, než u jiných smartphonů. S běžnou denní zátěží čítající uskutečnění několika hovorů o celkové délce kolem 10 minut, posláním desítky SMS zpráv, hodinovém surfování na webu přes Wi-Fi, půlhodinovém poslechu hudby a občasného využití některých aplikací či navigace, telefon vydržel v redakčním testu kolem 3 dnů. Pokud telefon budete mít v plném zatížení, počítejte necelé 2 dny. Naopak s nižší zátěží se dalo vystačit i celý pracovní týden. To je něco, co u dotykových telefonů rozhodně není zvykem.

Displej a ovládání: střižený na míru

Nejprve pár technických parametrů. Displej u smartphonu Huawei Honor je dotykový (kapacitní s podporou ovládání multi-touch), typu LCD, s rozlišením FWVGA (480 x 854 px), 16 miliony barvami a úhlopříčkou 4“, což znamená při uvedeném rozlišení jemnost 245 ppi (pixelů na palec). Schází odolnější ochranné sklo displeje, ovšem u této cenové kategorie telefonu to není žádný handicap.

Nyní praktické postřehy. Displej má poměrně vysoký maximální jas podsvícení, i když čitelnost na přímém slunečním světle stále pokulhává. Dále pozorovací úhly ani sytost barev a kontrast nejsou něco, čím by se Huawei Honor mohl pochlubit. Budu se ale opakovat. V této cenové kategorii to není nic neobvyklého. Uživatel by měl být s displejem Honoru i přes uvedené nešvary spokojený.

Operační systém Android 2.3: dlouho se v telefonu neohřeje

Huawei začal prodávat novinky, potažmo model Honor, s operačním systémem Android 2.3 Gingerbread, který už dnes není nejnovější. Výrobce tak přislíbil plánovanou aktualizaci na Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Dorazit má podle aktuálních zpráv, které máme přímo od českého zastoupení získané v době psaní recenze Huawei Honoru, během května.

Do té doby nezbývá, než si přiblížit aktuální systém Android 2.3. Jak to u většiny předních výrobců bývá, Android „obohatily“ o grafickou nadstavbu. V případě společnosti Huawei nemá nadstavba žádné jméno, jako například Sense od HTC, TouchWiz od Samsungu či Timescape od Sony. To však neubírá na možnostech a přínosu nadstavby.

Pozměněná je hned odemykací obrazovka, ze které se můžeme přetažením zámku do jedné ze čtyř pozic dostat do samotného prostředí nebo přímo do fotoaparátu, zpráv či výpisu hovorů. Úvodní obrazovky také prošly značnou úpravou. V nastavení si můžete zvolit nový motiv, popřípadě nechat klasický motiv Android. Další motivy bude možné stáhnout z internetu.

Zajímavá je také možnost vybrat si způsob animace přechodu mezi plochami. To je něco, co známe z tzv. launcherů, které je potřeba doinstalovat. Tím to ale nekončí. Huawei připravilo u modelu Honor vylepšený multitasking s náhledy spuštěných aplikací a možností ukončování jednotlivých aplikací. Funguje to podobně jako u Androidu 4.0. Po přechodu na čtyřkový Android by to pak mělo fungovat už úplně stejně.

Huawei Honor pohání jednojádrový 1,4 GHz procesor Qualcomm MSM8255T, který společně s grafikou Adreno 205 a dostatečnou operační pamětí 512 MB RAM zajišťují bezproblémový chod telefonu. Přechody v menu a mezi plochami s widgety jsou plynulé. Že telefon nemá vícejádrový procesor, rozhodně není žádný výrazný handicap. Pro data je připraven úložný prostor o velikosti 4 GB ROM rozšiřitelný pomocí paměťových karet microSD až o 32 GB.

Telefonování a zprávy: nic nového pod sluncem

Funkce telefonního seznamu i zpráv jsou, řekněme, pro Android standardní. Uložit se tak dá stovky či tisíce kontaktů na vnitřní volnou paměť. Ke každému kontaktu můžeme přidat obrázek, vyzváněcí tón, e-mail, přezdívku, narozeniny a mnoho dalších údajů. Mezi kontakty se pak vyhledává pomocí postranní lišty s písmeny abecedy, či postupným zadáváním textu. Nechybí možnost vytváření skupin či zařazení často používaných kontaktů mezi oblíbené. Vyzváněcí profily jsou v telefonu klasicky tři, a to normální, tichý a vibrační režim.

Zprávy SMS a MMS najdeme přehledně zobrazené ve formě konverzací s danými kontakty, takže vidíme šikovně i předešlou komunikaci. Během psaní máme k dispozici plnohodnotnou QWERTY klávesnici v režimu na výšku i na šířku. Zvolit se dá i vstup TouchPal, který má QWERTY klávesnici trochu odlišnou než tu běžnou z Androidu, a dále pak umožňuje zadávání textu hlasem. Převod mluvené řeči do textu funguje celkem dobře i v Češtině. V editoru zpráv nechybí odpočítávání znaků do právě psané zprávy.

Hudební a video přehrávač, GPS navigace

Výrobce nešetřil a přichystal hned dvojici hudebních přehrávačů. Jeden je podobný klasickému prohlížeči z Androidu 2.3, druhý pak stejný, jako najdeme u Galaxy Nexusu s Androidem 4.0. Oba třídí obsah do složek podle intepretů, alb, žánrů a skladeb, přičemž nechybí ani playlisty. První z uvedených přehrávačů pak přináší i ekvalizér, druhý nikoliv.

Ve výbavu telefonu Huawei Honor je také připraveno FM rádio včetně RDS. Pro fungování je však nutné mít připojená sluchátka, neboť slouží jako anténa. Video přehrávač je součástí galerie a nenabízí žádné pokročilé možnosti nastavení. Doporučuji tak stáhnout například bezplatný Mobo Player přehrávač, který zvládá většinu video formátů včetně titulků.

GPS navigace je ve smartphonu zastoupena tradičně v podobě aplikace Google Mapy. Jedná se o plnohodnotnou navigaci včetně hlasových pokynů, ovšem pro plnou funkčnost je potřeba neustálé připojení k internetu. Bez internetu je možné pouze používání mapových podkladů, pokud si je do telefonu předem stáhnete.

Bonusové aplikace: nejen sociální sítě

Jako bonusové aplikace jsou v telefonu Huawei Honor od výrobce předinstalovaní klienti pro přístup na účet sociálních sítí Facebook a Twitter či tzv. Datové proudy pro přehled veškerých činností ze sociálních sítí na jednom místě, dále aplikace „Zálohovat vše“ pro jednoduché zálohování dat na microSD kartu (lze nastavit pravidelnou automatickou zálohu).

Vhod může v dnešní době přijít také aplikace „Bezpečnostní strážce“ pro blokování nežádoucích lidí, a to například zpráv či hovorů od nich. Nechybí ani „Správce přenosu dat“, který vám pohlídá, abyste neprodatovali větší objem dat, než je váš datový balíček. Šikovný je také Richpad pro malování a dělání rychlých poznámek.

Fotoaparát a kamera: překvapení v podobě HDR

Huawei Honor disponuje 8 Mpx fotoaparátem (rozlišení až 3264 x 2448 px), kterému asistuje autofocus i přisvětlovací LED blesk. Základní předpoklady pro dobré focení jsou tedy splněny. Navíc telefon přidává funkci HDR, známou zejména z iPhonu, která uloží normálně exponované obrázky a obrázky s vysokým dynamickým rozsahem, poté spojí nejlepší části dvou různých expozic do jediné fotografie.

Co se týče kvality zkušebních snímků, posuďte sami. Při dobrých světelných podmínkách je kvalita poměrně dobrá. Při focení mi ale scházel touchfocus pro zaostřování dotykem na obrazovce a příliš jsem také nebyl nadšen z nepohledného prostředí fotoaparátu, který rozhodně nekoresponduje se zbývajícím prostředím telefonu. Huawei Honor kromě focení zvládá samozřejmě také nahrávání HD 720p videí, a to s frekvencí 30 snímků za sekundu.

Zkušební fotografie – Huawei Honor:

Organizační a datové funkce: bez většího pozdvižení

Organizační výbava Honoru čítá kalendář, budík, kalkulačku, diktafon a poznámky. Jak už bylo zmíněno v dřívější kapitole recenze s bonusovými aplikacemi, navíc je v telefonu připravena aplikace Richpad pro malování a rychlé poznámky. Nechybí ani aplikace Documents To Go coby prohlížeč Office dokumentů (Word, Excel, PowerPoint). Jediné, co z všeobecně známé základní výbavy schází, jsou stopky a časovač. Zde ale pomůže obchod Google Play, ze kterého se dají zmíněné aplikace stáhnout.

Mobilní data smartphonu jsou ve složení: GPRS/EDGE a 3G/HSPA (HSDPA až 14,4 Mb/s a HSUPA až 5,76 Mb/s), takže až na LTE, které však zatím v našich končinách nevyužijeme, nic nechybí. Konektivitu pro připojení k internetu vhodně doplňuje populární Wi-Fi. Brouzdání na internetu je pohodlné díky internetovému prohlížeči WebKit, který umí pracovat s více záložkami, zobrazí Flash obsah (i když ne vždy, neboť nemá plnohodnotný Flash 10.1 a vyšší) a bravurně zvládá formátování textu do odstavců, aby vždy sedělo při zoomnutí obrazovky. Z datových funkcí se u Huawei Honoru nezapomnělo ani na Wi-Fi tethering, Bluetooth 2.1 a USB 2.0.

Závěr recenze Huawei Honor

Huawei Honor jako další z cenově zajímavých smartphonů pomalu otevírá dveře čínské společnosti mezi přední světové výrobce mobilů, což už před několika dny naznačily i finanční výsledky společnosti.

V dané kategorii toho Huawei Honor nabízí poměrně hodně: 4“ dotykový displej, 1,4 GHz procesor, 8 Mpx fotoaparát s autofocusem a bleskem, a hlavně pak delší výdrž dosahující prakticky kolem 3 dnů s běžnou zátěží. Pokud odhodíte předsudky, které mohou mít někteří k této zatím nezavedené značce, můžete být spokojeni a mile překvapeni, co tento model dokáže.

Z nedostatků toho není moc, co vytknout. Lehce vyšší hmotnost Huawei Honoru je asi tak jediné větší mínus, které můžeme najít v dané třídě dnešních smartphonů. Mě osobně ale třeba vůbec nevadí. Vede totiž naopak k největší přednosti telefonu, tedy k delší výdrži. Tu přímá konkurence zatím nenabídne. Celkově tedy hodnotím Huawei Honor jako zdařilý smartphone, který se dostatečně odlišuje, buduje si svojí cestu a zákazníky má rozhodně čím získat.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus dlouhá výdržPlus lehce vyšší hmotnost 140 g
Plus aktualizace na Android 4.0 ICS
Plus 1,4 GHz procesor
Plus 8 Mpx fotoaparát
Plus příznivá cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články