Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Fujitsu Stylistic S01 naživo: vytvořili v Japonsku svatý grál pro starší generaci? (MWC 2013)

  |  komentovat  |  autor: David Šantora

Máte v rodině někoho, kdo by rád dotykový mobil s veškerými vymoženostmi, které poskytují dnešní přístroje, ale rád by k tomu měl fyzickou odezvu na tlačítkách jako u staršího telefonu, rád by měl opravdu vše jednoduše pohromadě a rád by na to i viděl? Máme pro vás výborný tip. 

Tím jak se nám zvětšují displeje a zvyšuje rozlišení, umožňují mobily čím dál tím snadnější použití i starším generacím z důvodu, že ikony jsou někdy opravu dostatečně veliké na dostatečně rozměrné obrazovce. Ale co třeba text v seznamu? Co třeba hromada aplikací, které pouze matou. Dnešní operační systémy jsou na použití opravdu jednoduché pro člověka, který se jim věnuje, ale mohou být velmi komplikované pro někoho, kdo nikdy smartphone nepoužíval a byl zvyklý na používání klasických mobilů s mechanickou klávesnici. Nebudu chodit okolo horké kaše a prozradím, že Fujitsu vyrobil smartphone S01, který se nezříká ničeho moderního, ale přesto přistupuje ke své cílové skupině, tedy starší generaci velice citlivě a s pochopením a na rovinu přiznám, že po počáteční nedůvěře nás Fujitsu Stylistic S01 velmi překvapil a získal si nás. Takto si totiž představujeme moderní mobil pro postaršího člověka, který by jinak současné smartphony zvládal těžko, přesto chce ale využívat jejich vymožeností.

Pokud totiž budeme koukat na Stylistic S01 jako na klasický smartphone střední třídy, nenajdeme nic, co by nás mělo jakkoli zaujmout, respektive překvapit, ať v pozitivním, nebo negativním. Jako procesor je použit Qualcomm Snapdragon S2 na frekvenci 1,5 GHz s grafickým jádrem Adreno 205 a operační paměť má velikost 1 GB RAM. Obrazovka o velikosti 4 palce disponuje rozlišením 800 x 480 pixelů. Až potud nic zajímavého. Jenže ve Fujitsu si opravdu někdo sednul a přemýšel jak vyrobit mobilní telefon nejenom pro seniory, ale vlastně pro kohokoli, kdo chce co nejjednodušší přístroj, ale nechce se vzdát moderních funkcí.

A vytvořili displej, který neohromí svým rozlišením, ani úhlopříčkou rovnající se menšímu pádlu. Displej na Stylistic 01 totiž klasický pohyb prstem vnímá jinak než jsme zvyklí. Pokud budete po displeji prstem pouze přejíždět, jednotlivé prvky pod vaším prstem se sice označí tím, že je S01 orámuje modrou linkou, ale již se neaktivují. Můžete mít prst položený na dané klávese klidně hodinu, můžete na ní jemně klepat, nic se nestane. Displej S01 totiž kromě kapacitní technologie obsahuje navíc další vrstvu, která reaguje na tlak, tato reakce je ale vždy braná jako druhotná. Jak to tedy funguje v praxi? Prstem můžete klidně přejíždět po displeji, kdekoli se zastavit a v klidu si rozmyslet, které tlačítko chcete zmáčknout. Když si vyberete to, které chcete potvrdit, prostě jej zmáčknete. Musíte vyvinout určitou sílu, aby druhá vrstva na displeji tento tlak zaregistrovala, přirovnal bych to k fyzickému zmáčknutí velmi nízkého tlačítka. Jakmile tak provedete, Stylistic S01 velmi slabě zavibruje jako znak, že stisk rozeznal a vykoná požadovanou funkci. Zní to možná komplikovaně, ale funguje to překvapivě dobře. Více můžete videt ve videu na konci článku.

 

Displej v sobě dokázal skloubit kapacitní ovládání s pocitem reálného stisku klávesy a celé ovládání na tomto pocitu ve Fujitsu postavili. Byť je mobil postavený na Androidu 4.0.4 Ice Cream Sandwitch, téměř vše je potlačeno. Myšleno vše z klasického rozhraní. To je u S01 změněno a máte vlastně pouze jednu hlavní obrazovku, kde v horní části máte velké ikony rychlých voleb kontaktů, vstupu do SMS zpráv, číselníku či kontaktům. Pokud byste rolovali níže, v podobné nudli, jakou používá systém Windows Phone, dostanete se k menším ikonám Google map, Gmailu či obchodu Google Play. Mobil tento obchod plně podporuje, takže majitelům přístroje nejsou zapovězené žádné funkce jako hraní her, sledování filmů či poslech hudby, pouze veškeré své stažené aplikace najde ve zvláštní položce „Stažené aplikace“. Na tuto hlavní plochu jsou tedy vytažené nejvíce používané telefonní funkce, které mají náležitě velké ikony, zbytek je potlačen, ale nikoliv nesmyslně schován. Přístupné je vše v rámci Androidu, pouze to není viditelné na první pohled. Důležité je zde hlavně si zavolat či napsat SMS. Navíc, veškeré ikony jsou náležitě kontrastní a veliké.

Stylistic S01 navíc obsahuje hardwarové tlačítko, které po stisku dokáže zavolat na předem nastavené číslo, spustí hlasitý alarm a odešle až třem přednastaveným kontaktům SMS s přednastavenou zprávou, že se něco děje a vloží přímý odkaz do Google map s pozicí a poté již není problém se na dané místo nechat dovést navigací. Tato klávesa je navíc do mobilu citlivě zakomponovaná, takže nekřičí svůj účel do světa jak to většinou bývá u seniorských telefonů. Stylistic S01 je též odolný proti polití tekutinou, takže ani sem tam nějaká ta voda by mu neměla ublížit, záda má vyrobené z příjemně pogumovaného materiálu, který je navíc měkčený. Dle vyjádření zástupců Fujitsu by se s telefonem měl rovnou dodávat masivní stojánek, který v sobě integruje nabíječku, takže nebude potřeba sundavat krytku microUSB konektoru a hledat tu správnou pozici pro microUSB konektor.

I přes počáteční nedůvěru nás Stylistic S01 oslovil a za sebe mohu říct, že pokud Fujitsu nepodcení marketing, věřím, že má zaděláno na úspěch, byť masová záležitost z něj nikdy nebude. Přesto, takový mobil na trhu stále chybí a dnešní senioři si musí vybírat mezi omezeným mobilem, který sice respektuje jejich potřeby, ale neumožní jim používat moderní technologie na standardní úrovni, nebo si kupují mobil, který jim toto umožní, ale jsou nešťastný z příliš „citlivého“ ovládání a komplikovanosti systému. A dostupnost na trhu? Ve Francii se mobil začne prodávat v červnu tohoto roku, poté by se měl dostat do prodejů ve Velké Británii. Ve Fujitsu nám navíc upřímně odpověděli, že zbytek Evropy bude záležet na prvotním úspěchu v těchto dvou zemích…

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

Chytré hodinky Oukitel W1: základní hodinky pro nenáročné

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Chytré hodinky se krátce po svém nástupu na trh staly naprostým hitem. Je trendy mít hodinky s displejem, které vám…

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

Mobilní hra PUBG zaznamenala 100 milionů stažení

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Tato populární hra má za sebou masivní úspěch na PC, a teď drtí rekordy i na smartphonech. Tip: První vlna…

Jaké smartphony dostanou nový Android 9 Pie?

Jaké smartphony dostanou nový Android 9 Pie?

DNES  |  Jakub Fišer  |  4 komentáře

Google nezahálel ani letos a po celkově vydařeném Androidu 8.0 Oreo se předvedl s úplně novou verzí svého operačního systému.…

Mobilní zobrazení