Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Fotoduel: Sony Xperia Z5 vs Samsung Galaxy S6

  |  18 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Který špičkový smartphone z roku 2015 má nejlepší fotoaparát? V předchozích duelech podle nás zatím vítězně vycházel Samsung Galaxy S6, proto jsme ho postavili proti nejnovější vlajkové lodi Sony Xperia Z5! Kdo tentokrát vyjde ze souboje jako vítěz a kdo jako poražený?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: interiér, pohyb a noční scéna
» 5. Závěr a zhodnocení

Tak jako v našich předchozích fotoduelech, i tentokrát začneme obecným představením obou aktérů. Sony Xperia Z5 není jen tak ledajakým pokračovatelem předchozích vlajkových modelů, přináší totiž výrazně vylepšený fotoaparát, který má neoficiálně dokonce 25 megapixelů, oficiálně pak 23 Mpx snímač se superrychlým autofocusem (který má plnohodnotně zastoupit absenci optické stabilizace). Snímač je větší než u Samsungu a lepší předpoklady má také širokoúhlý 24 mm objektiv, který prakticky pojme větší scénu.

28mm-vs-24mm

Proti výrazně vylepšené Xperii Z5 stojí věhlasné top modely od Samsungu (S6, S6 Edge, S6 Edge+), které mají starší generaci fotomodulu právě od Sony (leč některé kusy mají snímač i vlastní od Samsungu). Jedná se o 16 Mpx snímač velikosti 1/2.6″ (menší než u Xperie) se světelností f/1.9 (lepší než u Xperie), nechybí LED blesk a hlavně pak optická stabilizace obrazu (u všech variant). Jenže Sony spoléhá na superrychlý autofocus, který si má s absencí OIS (která doprovází modely Sony už několik let) poradit.

Dá se říci, že parametrově jsou oba modely dost odlišné, novější technologii však přináší Sony. Dokáže Samsung vzdorovat nebo se bude muset tentokrát spokojit s horším umístěním? Boj na ostří nože může začít!

Xperia Z5 vs Galaxy S6: specifikace fotoaparátů

Xperia Z5/Z5 CompactGalaxy S6/S6 Edge/S6 Edge+
max. rozlišení23 Mpx (5520 x 4140 px)16 Mpx (5312 x 2988 px)
poměr stran4:3 (23 Mpx) nebo 16:9 (20 Mpx)16:9 (16 Mpx) nebo 4:3 (12 Mpx)
velikost snímače1/2,3″1/2.6″
světelnostf/2.0f/1.9
bleskano, klasickýano, klasický
optická stabilizaceneano (všechny varianty)
laserový autofocusnene
cena zařízení

Úvod, seznámení s metodikou

Cílem je pochopitelně přijít na to, který smartphone fotí lépe. Abychom zajistili srovnatelné podmínky, fotili jsme vždy na automatiku s nastavením automatické volby HDR a se stejným poměrem stran 16:9. Pro jistotu také uvádíme, že na čočce fotoaparátů jsme neměli žádnou ochranou fólii a vždy byla před každým focením u každého modelu vyčištěná, focení pak probíhalo klasicky z ruky a vždy za rovných podmínek. Scény jsme pro jistotu fotili vícekrát, abychom předešli možnému zkreslení nenadálým vlivem, a vybírali jsme tak vždy snímky povedenější.

Ovládání, focení a funkce

Důležité jsou nejen samotné výsledky, ale také vůbec způsob, jakým k nim dojdeme. Jinými slovy, jak dobře se s telefony fotí. Samsung i Sony si poradili se svými zařízeními velmi dobře, takže se dá o obou říct víceméně to samé – přes rychlé gesto či zkratku můžeme první snímek vyfotit už během pouhých 3 až 4 vteřin, žádného vyklouzávání z rukou se bát nemusíme a focení je možné jednoduše přes softwarovou spoušť.

 
Základní prostředí fotoaparátů – Sony Xperia Z5 (vlevo) a Samsung Galaxy S6 Edge+ (vpravo)

Fotoaparáty neustále ostří danou scénu, pokud chcete zaostřit na dané místo sami, stačí klepnout na obrazovku. U Samsungu je pak šikovné nastavení expozice, po ťuknutí kdekoliv na displeji (pro zaostření) můžeme následně snímek přeexponovat nebo podexponovat. U Sony pak nastavíme jas a barvu také jednoduše, ale přes postranní aktivační tlačítko (měniče pak zůstávají na obrazovce). Oba telefony pak přinášejí také přehledné samotné prostředí, víceméně vše nastavíte rychle přes dostupné zástupce ikonek. U Samsungu pak ještě můžete využít také profesionální manuální režim. U Sony můžeme v „manuálním“ režimu pouze měnit například scény, ale ne hodnoty jako je třeba clona, ISO a další.

Jak tedy oba telefony fotí? Pokračujte na další kapitolu, kde se dostáváme k praktické části.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, metodika, ovládání a funkce
» 2. Scéna: makro režim
» 3. Scéna: exteriér
» 4. Scény: interiér, pohyb a noční scéna
» 5. Závěr a zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  4 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení