Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Emporia Smart naživo: Když chce senior zůstat v obraze (video)

  |  komentovat  |  autor: David Šantora

Emporia Smart je první chytrý telefon výrobce, zaměřený výhradně na seniory. Tomu odpovídá konstrukce telefonu, dílenské zpracování a v neposlední řadě i úpravy v systému Android.

Emporia Smart by se na první pohled nemusela lišit od ostatních smartphonů s Androidem a pokud budete chtít, ani se moc, po funkční stránce, lišit nebude. Základem je klasický Android tak jak jej známe, nicméně výrobce udělal několik zásadních změn, vedoucí k lepší použitelnosti lidem s horším zrakem a seniorům.

Tomu je přizpůsobených v první řadě několik konstrukčních prvků na samotném mobilu. Pod displejem naleznete klasické hardwarové klávesy pro příjem a odmítnutí hovoru. Tedy známé zelené a červené tlačítko. Obě tyto klávesy na moderních přístrojích nenajdete, nicméně pro lidi s horší citlivostí v prstech je daleko jednodušší zmáčknout fyzické tlačítko, než posouvat po displeji různé kruhy, kostičky a jiné hejblátka. Další věcí, která rozhodně potěší, je upravený konec nabíječky. Aby se nestalo, že se bude uživatel pokoušet zasunout microUSB konektor do zdířky obráceně, je koncovka na kabelu širší a má koncovky dvě. Jednu klasickou microUSB, druhou ve formě plastového kolíčku, který se zasune do zdířky na sluchátka. A jelikož je zdířka hned vedle microUSB konektoru, nelze se splést. Velmi jednoduché, velmi elegantní a velmi užitečné.

 

Na levém boku přístroje lze nalézt vyhrazenou klávesu pro aktivaci fotoaparátu a hlavně, pro aktivaci LED diody coby svítilny. Opět velmi chytré řešení je fakt, že LED svítilna se rozsvěcuje nezávisle na systému. Tlačítko je s LED diodou propojené hardwarově a tak s ním rozsvítíte diodu vždy. I pokud je mobil vypnutý. Naopak pravý bok na sobě nese dotykové pero, které je k mobilu jednoduše připoutané pomocí malé gumičky. Hezké řešení to není, pro seniory bude ale jistě účelné. Zadní strana skrývá pomocnou klávesu, kdy jejím delším stiskem mobil odešle na vybraná čísla varování o problému a začne je postupně  vytáčet s automatickou funkcí hlasitého odposlechu. Pokud se nikam nedovolá, sám rovnou vytočí 112 a opět automaticky přepne na hlasitý odposlech. Jak je vidno, konstrukce telefonu byla přizpůsobená své cílové skupině. Jak je na tom software?

 

Emporia si vyvinula vlastní launcher, který v mnohém připomíná výbornou nadstavbu BIG Launcher od českých vývojářů. Na obrazovce tak můžete mít maximálně 8 ikon, které jsou popravdě obří, s kontrastním popisem. Ale jsou taktéž skvěle viditelné. Další programy si můžete zobrazit až po otevření další záložky. Nicméně, 8 ikon na displeji se řadí dle četnosti použití a tím pádem bude mít uživatel vždy nejpoužívanější aplikaci pokaždé při ruce. Taktéž editor SMS zpráv či číselník na vytáčení, je upravený pro lidi s horším zrakem. Pouze samotné nastavení celého prostředí Androidu, nás vrátilo zpět do reality malých písmenek. Na dotaz zástupcům firmy Emporia nám bylo řečeno, že i toto se do budoucna ošetří. Emporia Smart by totiž měla jít na trh v EU během léta 2014. Přesnější termín není znám.

 

Emporia Smart je velmi zajímavý přístroj pro starší lidi. I přes nejisté technické specifikace, které se mohou ještě do vydání měnit, to vypadá, že se Emporia trefí do segmentu, kde nemá mnoho konkurentů. Nicméně stále ani mnoho potencionálních kupců. Uvidíme jak se jí tedy s Emporií Smart bude dařit.

Dění přímo v Barceloně můžete navíc sledovat také v našem speciálním článku s online zpravodajstvím nebo rovnou na našem speciálním Twitter kanálu @mobilizujemeMWC, kde se vše dozvíte z první ruky.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

Armani má nové chytré hodinky s Wear OS a přijatelnou cenou

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Armani se znovu přidává ke skupině výrobců chytrých hodinek. Ty svoje, které běží na Wear OS, samozřejmě nabízí…

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

Vývojáři z Telltale končí. Jejich hry najdeme i na Androidu a iOS

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Slavné herní studio Telltale Games je nejspíš na konci své cesty. Firma propouští 225 z 250 svých lidí a chystá…

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

První Samsung se čtyřmi zadními fotoaparáty uniká na renderu

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  2 komentáře

Jak známo, chystá Samsung na 11. října představovací akci, kde by měl být představen nový smartphone řady Galaxy se…

Mobilní zobrazení