Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

eelo: Android bez Googlu a jeho přehnaného šmírování

  |  komentovat  |  autor: Vlastimil Šlosar

V dnešní době, kdy jsme všichni na sociálních sítích a používáme služby velkých firem, je internetové soukromí málo vídaná věc. Služby o nás čerpají různé informace kvůli zacílení reklamy a my se občas ani nestačíme divit, co všechno o nás ví. A když používáte Android, tak Google o vás ví ještě více. Proto vznikl operační systém eelo, který se službám od Google vyhýbá obloukem.

Historie vyhledávání, vaše poloha nebo třeba počet spuštění konkrétní aplikace. To je jen zlomek z toho, co v Googlu o vás ví a vy možná ani netušíte, že k tomu dáváte svolení. Projekt eelo, který je odprostěn od veškerých služeb Google, by se měl postarat o to, aby vaše informace zůstaly v soukromí. Je to sice operační systém, který běží na Androidu, konkrétně na LineageOS, ale z Androidu tam zbyl opravdu jen nejdůležitější základ.

„Google se stal moc velkým a sbírá mnoho informací o tom, co děláme. Chtějí od nás vědět co možná nejvíce, kvůli lépe cílené reklamě. Chci moje soukromí zpět.“ říká Gaël Duval, šéf celého projektu.

Eelo vlastně funguje pouze díky alternativám ke službám od Googlu. Nenajdeme zde Služby Google Play ani žádné jiné Google API. Místo Obchodu Play se zde v blízké budoucnosti bude nacházet eelo store a namísto SafetyNet API bude fungovat Magisk Manager. Jako vyhledávací engine bude sloužit DuckDuckGo nebo Qwant, přičemž první zmíněný je i lokalizovaný do českého jazyka a dokáže tak podat lepší výsledky tuzemským uživatelům. Chybět nebude ani možnost výběru a přepínání mezi vyhledávacími enginy. Celý systém pak bude využívat Quad 9 DNS, které ještě posílí vaše soukromí zejména při pohybu na internetu.

Zatím nám ale nezbývá nic jiného než čekat. Na Kickstarteru projekt díky 756 přispěvatelům získal již přes 66 tisíc dolarů, což je dvakrát více, než bylo potřeba a to ještě dva týdny zbývají. Pokud se tedy vše podaří, v březnu bychom se mohli dočkat prvních informací.

Jestli se služeb od Googlu vzdát nechcete, ale soukromí je pro vás stěžejní záležitost, jsou pro vás vhodné mobily od BlackBerry. Obsahují upravený Android tak, aby odesílal co nejméně informací třetím stranám. Další alternativou by pak mohl být ne příliš úspěšný Blackphone od Silent Circle.

Zdroj: KickstarterAndroidAuthority

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei chystá smartphone s obřím 512 GB úložištěm

Huawei chystá smartphone s obřím 512 GB úložištěm

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Huawei se již pečlivě připravuje na představení svých nových vlajkových modelů – P20 a P20 Pro. Oba kousky nabídnou…

V Česku jsou zavirované telefony, které skrytě volají do ciziny

V Česku jsou zavirované telefony, které skrytě volají do ciziny

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

V České republice se objevily levné telefony, které mají předinstalovaný software pro volání do ciziny, aniž by o tom…

Recenze Sony Xperia XA2 Ultra: těžká kráska s výdrží

Recenze Sony Xperia XA2 Ultra: těžká kráska s výdrží

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Přiznávám, že velké, skutečně velké telefony nejsou moje krevní skupina. Možná i proto jsem se paradoxně těšil, že si…

Mobilní zobrazení