Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

„Chronomagor“ vs Smartwatch: Kdo porazí švýcarské hodináře?

  |  8 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Nosit Apple Watch či jiné wearables je pro mě něco jako trest. Miluji totiž mechanické hodinky. Patřím mezi lidi, jimž chce Apple namluvit, že když jeho „digitálky“ stojí stejně jako mé mechanické chronografy, mohou je nahradit. Skoro se stydím to říct: částečně se mu to povedlo.

Patřím mezi takzvané „chronomagory“. Během svého pracovního života jsem si postupně našetřil na několik hodinek, jejichž cena přijde příčetnému člověku jako neomluvitelná. V současnosti vlastním dva švýcarské chronografy, které střídám podle barvy obleku. Na neformální příležitosti volím japonské automatické „potápky“.

Mé okolí si o mě často myslí, že jsem blázen, a manželka se zcela jistě v kousku duše domnívá, že okrádám vlastní rodinu a děti kvůli mé zálibě brzy zemřou hlady. Nesuďte mne proto, prosím, rozhodl jsem se vytrestat sám. Odhodlal jsem se otestovat, zda se dokázu ochudit o tikot ručně skládaného strojku, o lehké chvění ruky v okamžiku, kdy rotor v hodinkách natahuje pružinku a o pocit, že vlastním něco krásného. Nechal jsem si zapůjčit dva týdny po sobě dva modely tzv. „chytrých hodinek“.


Ilustrační foto: Apple Watch

Snažil jsem se o to, aby soupeři měli co nejvyrovnanější šance. Nejnovější iPhone 6 společně se základním modelem Apple Watch Sport střídal podobně velký Sony Xperia Z3 Compact ve spolupráci se Sony Smartwatch 3 postavenými na platformě Android Wear.


Ilustrační foto: Sony Smartwatch 3

Už když jsem poprvé nasadil na ruku Apple Watch, upadl jsem do deprese. Kde je onen avizovaný pocit luxusu, jež Apple slibuje minimálně na cenovce? Základní model se skutečně hodí spíše na kolo a vycházky na místech, kde vás nikdo nevidí, než do obleku. V černé barvě pouzdra s gumovým řemínkem jsou Apple Watch Sport zkrátka ošklivé, obyčejné. Hliník jim sice dodává na lehkosti, nikoli však na důstojnosti a podle prvního dojmu bych za ně nedal víc než pět tisíc. Bohužel ve skutečnosti stojí víc než dvakrát tolik. Kdo má zkušenosti s mechanickými hodinkami ví, že za podobné peníze už může získat slušnou nižší třídu švýcarskch automatů s jednoduchou komplikací, které mu ve společnosti udělají daleko lepší službu. O pocitu ze Sony Smartwatch je v tomto smyslu škoda vůbec hovořit. Obrovské gumové pouzdro raději schováte pod manžetu, než byste jej hrdě ukazovali světu.


Apple Watch společně s iPhonem 6

Co se zpracování týče, má obecně Sony na Apple co dohánět. Každodenní přicvakávání na bezdrátovou nabíječku u produktu z Cupertina sice přijde člověku zvyklému na to, že se mu hodinky natahují pohybem ruky, jako nadbytečnosti. Kam se to ale hrabe na nutnost snímat gumovou záslepku a bojovat s konektorem microUSB. Už po pár hodinách se Sony jsem litoval, že jsem kvůli „rovným podmínkám“ se soupeřem hledal androidové hodinky se čtvercovým displejem – což splňuje pouze Sony. Některé modely od konkurence, které se mohou pyšnit aspoň kovovým tělem, by možná v tomto ohledu naplnily chronomagorovo očekávání lépe.

Nebudeme si nic nalhávat. Kdo se nedokáže oprostit od pocitu luxusu na ruce, tomu se bude pod řemenem chytrých hodinek asi tvořit odporem vyrážka. Stačilo ale jen pár dní a začal jsem na sobě pozorovat zajímavé změny. Sledování mých denních výkonů mě začalo ohromě bavit. Zejména Apple disponuje v tomto ohledu zajímavým systémem odměn za fyzické výkony. Na hodinky jsem se díval často, začal si „trackovat“ své výlety i procházky a těšil se z dosažených výkonů. Design a kvalita najednou ustoupily do pozadí. To, že simulace ručiček na displeji působí lacině i na retina zobrazovači, už se mi nevkrádalo na mysl tolikrát, jako dříve. Naopak: sledovat notifikace jen pohledem na displej bez nutnosti sahat vyděšeně do kapsy s pocitem zvědavosti, kdo zase co chce, je vážně neskutečně pohodlné.

Ten pravý šok ovšem přišel až po návratu k mechanice. Vycházky najednou začaly být nudné, mrzelo mě, že nemůžu své výkony kvantifikovat a upřímně: stýskalo se mi i po futuristické možnosti si z hodinek zavolat. Ano, rozhodně to není zdravé a tato má zkušenosti mě přiměla k zamyšlení se nad tím, jak chytré doplňky ovlivňují vnímání okolního světa. Doteď se domnívám, že mě od konverze k chytrým digitálkám zachránil způsob nátahu mých mechanických hodinek. Automaty bez možnosti ručního nátahu totiž nějaký ten pohyb vyžadují, jakkoli za něj nositele nijak neodmění.

Teď už jsem na odvykací kůře. Spokojeně nosím své „švýcary“ a i když se i občas zasteskne, cenovka mě vždy spolehlivě odradí. Když už do hodinek investujete celý svůj plat, odmění vás kvalitní mechanický výrobek možností odkázat ho budoucím generacím jako vzpomínku. Dědictví v podobě Apple Watch by v budoucích generacích možná vyvolalo jen lehký úsměv.

Dají se proto chytré hodinky použít jaké lék na tzv. „chronobundus“ – chronické nakupování a střídání hodinek? Dost možná ano. Připomíná to ovšem léčení závislosti na cigaretách heroinem. Po několikatýdenní zkušenosti se domnívám, že podobným jedincům hrozí závislost nového typu kombinovaná s neurózou.

Technomaniak ve mě si však zároveň musí postesknout: ani jedna platforma zatím nepřinesla žádnou přelomovou funkci, která by učinila ze segmentu „nositelností“ objekt, bez něhož se neobejdete. Ba naopak – jedná se vlastně jen o prodlouženou ruku mobilního telefonu. Na otázku, zda za něco takového utrácet desítky tisíc, musí odpovědět každý sám za sebe. Mou odpověd na otázku, do čeho podobnou sumu investovat, už po dnešku znáte.

Pokud ale přesto po chytrých hodinkách toužíte, nenecháme vás v tom. Přineseme výsledky souboje obou hlavních „hodinkových platforem“. V souboji nebude hrát roli hardware, ale výhradně to, jak si autoři obou systémů poradili s praktičností a využitelností svých softwarových prodůktů. Ultimátní zápas WatchOS vs Android Wear čekejte na Mobilizujeme.cz už za pár dní.

ČLÁNKY:, , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  4 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení