Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

  |  3 komentáře  |  autor: Luděk

Do rukou se nám dostala rušička signálu, se kterou prakticky přestanou fungovat všechny mobilní telefony v nejbližším okolí. Její použití nám však demonstroval jeden nejmenovaný člověk, neboť použití v České republice je podle zákona zakázané a hrozí až nekolikamilionová pokuta.

Jistě už vás někdy napadlo, jak by bylo v dnešní době skvělé, kdyby se dal signál ostatním lidem lidově řečeno vypnout. A ano, je to teoreticky i prakticky možné, nicméně protizákonné. Nicméně jedna rušička od nejmenovaného výrobce se nám dostala do rukou a mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že to není jen mýtus, ale opravdu to funguje!

Zkusíme vás seznámit s její funkcí a možnostmi. Ve městě, kde je silný signál se spoustou BTS stanic operátorů, funguje rušení signálu tak na 5 až 10 metrů. To je případ, kdy máte plný signál – jak se říká 5 „čárek“. Naopak na vsi, v lese, nebo obecně někde, kde pokrytí není tak skvělé, přičemž mátetak 1-2 „čárky“, funguje rušička klidně i na 50 metrů.

Jaký je princip?

Principů rušiček signálu je spoustu. Od jednoduchých pro jednu frekvenci až po složité a multifrekvenční. U některých se dá v menu navolit, které frekvence chcete zrušit. Rušička signálu funguje v podstatě jako zdroj silného signálu na dané frekvenci tak, že mobilní telefon svůj normální signál nezachytí.

Tip: Princip klasických a rychlonabíječek mobilů (vědecké okénko)

Dá se to přirovnat k situaci, kdy si v tichu sálu s někým povídáte přes tři řady. Krásně se slyšíte. Najednou začne koncert a vy se už nedomluvíte vůbec. Stejně tak rušička vysílá silný signál na dané nosné frekvenci a je modulována šumem, který zamezí dekódování přijatých dat.

Lepší rušičky jsou automaticky neustále přepínány mezi zvolenými frekvencemi, a tak nepomůže ani to, že se telefon „přeladí“ na jinou. Vždy zachytí pouze silný signál, který jej zahltí. Není to jen pouhý šum, po připojení na digitální osciloskop bylo zřetelné, že rušička vysílá nějaký digitální signál, který mobily umí přijmout, a to je jejich konec. Tedy konec ve smyslu další komunikace s okolím pomocí mobilní sítě, ať už jde o telefonování, SMS zprávy, nebo i mobilní připojení k internetu.

Myslím, že by bylo v mnoha případech velmi užitečné rušičku mobilního signálu používat, i když se to v České republice, ale i jiných zemích nesmí. Byli jsme však v jedné nejmenované firmě, kde to mají prý legálně, pokud rušící signál neopustí areál firmy. Výjimku mohou od ČTÚ dostat některé státní orgány a instituce, například Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo vnitra, aby zajistili bezpečnost v zemi, například při hrozícím teroristickém útoku apod.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

3
Komentujte

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
PPlisonpeter Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
peter
peter

Povinne by sa mali použivať na školach

P
P

A pak ti zkolabuje spolužák a ani záchranku mu nezavoláš

Plison
Plison

Aj v krčme

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Spekulace kolem bájného telefonu Surface Phone pokračují

Spekulace kolem bájného telefonu Surface Phone pokračují

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Nejnovější kód s Windows 10 SDK obsahuje velmi zajímavé zmínky, například „Andromeda OS“ nebo „Factory OS Andromeda Device“. Opět se…

Co všechno o vás Apple ví? Díky novému nástroji to zjistíte

Co všechno o vás Apple ví? Díky novému nástroji to zjistíte

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

S příchodem GDPR, tedy nových pravidel pro ochranu osobních údajů v EU, se snaží větší i menší firmy vypořádat…

Samsung ztrácí v žebříčku prodejů. V Polsku už není jedničkou

Samsung ztrácí v žebříčku prodejů. V Polsku už není jedničkou

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Nejprodávanější značkou smartphonů v sousedním Polsku už není Samsung. Podle dat společnosti GfK jihokorejského giganta v dubnu předstihl čínský Huawei.…

Mobilní zobrazení