Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

  |  3 komentáře  |  autor: Luděk

Do rukou se nám dostala rušička signálu, se kterou prakticky přestanou fungovat všechny mobilní telefony v nejbližším okolí. Její použití nám však demonstroval jeden nejmenovaný člověk, neboť použití v České republice je podle zákona zakázané a hrozí až nekolikamilionová pokuta.

Jistě už vás někdy napadlo, jak by bylo v dnešní době skvělé, kdyby se dal signál ostatním lidem lidově řečeno vypnout. A ano, je to teoreticky i prakticky možné, nicméně protizákonné. Nicméně jedna rušička od nejmenovaného výrobce se nám dostala do rukou a mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že to není jen mýtus, ale opravdu to funguje!

Zkusíme vás seznámit s její funkcí a možnostmi. Ve městě, kde je silný signál se spoustou BTS stanic operátorů, funguje rušení signálu tak na 5 až 10 metrů. To je případ, kdy máte plný signál – jak se říká 5 „čárek“. Naopak na vsi, v lese, nebo obecně někde, kde pokrytí není tak skvělé, přičemž mátetak 1-2 „čárky“, funguje rušička klidně i na 50 metrů.

Jaký je princip?

Principů rušiček signálu je spoustu. Od jednoduchých pro jednu frekvenci až po složité a multifrekvenční. U některých se dá v menu navolit, které frekvence chcete zrušit. Rušička signálu funguje v podstatě jako zdroj silného signálu na dané frekvenci tak, že mobilní telefon svůj normální signál nezachytí.

Tip: Princip klasických a rychlonabíječek mobilů (vědecké okénko)

Dá se to přirovnat k situaci, kdy si v tichu sálu s někým povídáte přes tři řady. Krásně se slyšíte. Najednou začne koncert a vy se už nedomluvíte vůbec. Stejně tak rušička vysílá silný signál na dané nosné frekvenci a je modulována šumem, který zamezí dekódování přijatých dat.

Lepší rušičky jsou automaticky neustále přepínány mezi zvolenými frekvencemi, a tak nepomůže ani to, že se telefon „přeladí“ na jinou. Vždy zachytí pouze silný signál, který jej zahltí. Není to jen pouhý šum, po připojení na digitální osciloskop bylo zřetelné, že rušička vysílá nějaký digitální signál, který mobily umí přijmout, a to je jejich konec. Tedy konec ve smyslu další komunikace s okolím pomocí mobilní sítě, ať už jde o telefonování, SMS zprávy, nebo i mobilní připojení k internetu.

Myslím, že by bylo v mnoha případech velmi užitečné rušičku mobilního signálu používat, i když se to v České republice, ale i jiných zemích nesmí. Byli jsme však v jedné nejmenované firmě, kde to mají prý legálně, pokud rušící signál neopustí areál firmy. Výjimku mohou od ČTÚ dostat některé státní orgány a instituce, například Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo vnitra, aby zajistili bezpečnost v zemi, například při hrozícím teroristickém útoku apod.

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
peter
peter

Povinne by sa mali použivať na školach

P
P

A pak ti zkolabuje spolužák a ani záchranku mu nezavoláš

Plison
Plison

Aj v krčme

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

DNES  |  Luboš Srb  |  6 komentářů

Už už to vypadalo, že se Sony tentokrát povede udržet tajemství a tolik očekávaný inovovaný design odhalí skutečně až na plánované…

Očekávaný topmodel Huawei P20 o sobě dává znovu vědět

Očekávaný topmodel Huawei P20 o sobě dává znovu vědět

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Huawei letos chystá velice zajímavé modely. Největší pozornost pak dozajista upoutá řada P20, která bude obsahovat tři kousky – P20,…

Mobilní zobrazení