Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

  |  3 komentáře  |  autor: Luděk

Do rukou se nám dostala rušička signálu, se kterou prakticky přestanou fungovat všechny mobilní telefony v nejbližším okolí. Její použití nám však demonstroval jeden nejmenovaný člověk, neboť použití v České republice je podle zákona zakázané a hrozí až nekolikamilionová pokuta.

Jistě už vás někdy napadlo, jak by bylo v dnešní době skvělé, kdyby se dal signál ostatním lidem lidově řečeno vypnout. A ano, je to teoreticky i prakticky možné, nicméně protizákonné. Nicméně jedna rušička od nejmenovaného výrobce se nám dostala do rukou a mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že to není jen mýtus, ale opravdu to funguje!

Zkusíme vás seznámit s její funkcí a možnostmi. Ve městě, kde je silný signál se spoustou BTS stanic operátorů, funguje rušení signálu tak na 5 až 10 metrů. To je případ, kdy máte plný signál – jak se říká 5 „čárek“. Naopak na vsi, v lese, nebo obecně někde, kde pokrytí není tak skvělé, přičemž mátetak 1-2 „čárky“, funguje rušička klidně i na 50 metrů.

Jaký je princip?

Principů rušiček signálu je spoustu. Od jednoduchých pro jednu frekvenci až po složité a multifrekvenční. U některých se dá v menu navolit, které frekvence chcete zrušit. Rušička signálu funguje v podstatě jako zdroj silného signálu na dané frekvenci tak, že mobilní telefon svůj normální signál nezachytí.

Tip: Princip klasických a rychlonabíječek mobilů (vědecké okénko)

Dá se to přirovnat k situaci, kdy si v tichu sálu s někým povídáte přes tři řady. Krásně se slyšíte. Najednou začne koncert a vy se už nedomluvíte vůbec. Stejně tak rušička vysílá silný signál na dané nosné frekvenci a je modulována šumem, který zamezí dekódování přijatých dat.

Lepší rušičky jsou automaticky neustále přepínány mezi zvolenými frekvencemi, a tak nepomůže ani to, že se telefon „přeladí“ na jinou. Vždy zachytí pouze silný signál, který jej zahltí. Není to jen pouhý šum, po připojení na digitální osciloskop bylo zřetelné, že rušička vysílá nějaký digitální signál, který mobily umí přijmout, a to je jejich konec. Tedy konec ve smyslu další komunikace s okolím pomocí mobilní sítě, ať už jde o telefonování, SMS zprávy, nebo i mobilní připojení k internetu.

Myslím, že by bylo v mnoha případech velmi užitečné rušičku mobilního signálu používat, i když se to v České republice, ale i jiných zemích nesmí. Byli jsme však v jedné nejmenované firmě, kde to mají prý legálně, pokud rušící signál neopustí areál firmy. Výjimku mohou od ČTÚ dostat některé státní orgány a instituce, například Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo vnitra, aby zajistili bezpečnost v zemi, například při hrozícím teroristickém útoku apod.

ČLÁNKY:, , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení