Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Princip klasických a rychlonabíječek mobilů (vědecké okénko)

  |  5 komentářů  |  autor: Luděk

Jak funguje nabíječka mobilních telefonů – ať už klasická či rychlonabíječka? Jakým způsobem je řízeno nabíjení  a jakým způsobem se stane, že nějaký mobil nabíječku odmítne?

Článek je pokračováním naší pravidelné rubriky Vědecké okénko.

Principem nabíjení je spínaný zdroj, který sníží a usměrní střídavé síťové napětí 230V na malé stejnosměrné napětí kolem 5V. Díky vysoké frekvenci spínacího zdroje od 50kHz, ale třeba i kolem 1MHz, může celý zdroj být maličký a lehoučký.

Parametry zdrojů jsou různé pro různé mobily, ale v principu dodávají napětí a proud.

Napětí: Výstupní napětí těchto zdrojů – bez zatížení – je v rozmezí 5,0 – 6,2V. Toto napětí si mobil otestuje ihned po připojení konektoru. Podle typu mobilu tak ihned rozpozná, jestli to není mimo jeho toleranci a pokud ano, napíše hlášku například „toto zařízení není podporováno“.

Proud: Dále si mobil otestuje – krátkým připojením baterie, jestli nabíječka nedodává velký proud, nad jeho možnosti. Např. rychlonabíječky. Pokud ano, opět zobrazí hlášku a nabíječku odpojí. To ale platí pro „chytré“ mobily, starší se mohou i zničit.

Čistě teoreticky lze říci, že (skoro) každou nabíječku můžeme připojit ke (skoro) každému mobilu, přes vhodný konektor. Díky tomu se prodávají univerzální nabíječky opatřené mnoha konektory.

Princip:

K vysvětlení principu vynecháme síťovou část, tedy měnič z 230V na uvedených 5-6V. Vysvětlíme si jen vlastní stabilizaci výstupního napětí a řízení proudu. Ve většině případů se používá řídicí integrovaný obvod, který hlídá výstupní napětí neustálým porovnáváním s jeho referenčním. Tím jako by pořád přidává nebo ubírá, jako tempomat u auta. Výstupní napětí je tedy konstantní s tolerancí někalika milivoltů.

V cestě k mobilu, resp. k výstupnímu konektoru, je snímací odpor, na kterém je napětí úměrné odebíranému proudu. Z tohoto odporu je řízen výstupní proud. Nabíječka tento úbytek dorovná, aby výstupní napětí nepokleslo a bylo stále konstantní. Avšak pouze do hodnoty, na kterou je nabíječka navržena. Pak napětí prudce poklesne. Tím se nabíječky od sebe liší. Klasická velikost je 5,4V pro většinu mobilů a max odebíraný proud je asi 0,5A. Nové nabíječky a hlavně rychlonabíječky mají napětí vyšší než 6V a proud i více jak 1A. Proto už musí nastoupit elektronika v mobilu, která tak supluje řízení napětí a proudu pro svou baterii. Elektronika zajišťuje i správnou nabíjecí křivku a perodické testování baterie. Umí také nabíječku zcela odpojit, aniž by se musel konektor vysunout.

Závěr:

Tím se tedy vysvětluje, proč některé nabíječky nabíjí rychle, jiné pomalu – výstupní proud. A proč některé nabíječky nabíjí rychle a pak ke konci pomalu – výstupní napětí. Samozřejmě, že tu hraje roli i elektronika v mobilu, ale největší podíl má vlastní nabíječka.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KarelatamanLuděkRomualdo Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Romualdo
Romualdo

Velmi pěkný článek.

Luděk
Luděk

Jo díky… opravuji tyto nabíječky a občas se nestačím divit, jaké tam jsou parametry nastaveny, tedy spíš nenastaveny… Příklad: z 25 nabíječek Nokia CE (ChinaExport),
bylo 6 vyhořelých a 5 mobilů po smrti… Výstupní napětí nad 6,5V není výjimka jakož i proud 800mA a tlumivka je na 300mA. To spíš jako příklad…

ataman
ataman

píšu body za snahu :) škoda jen že velká část tvrzení a závěrů je chybných. rozhodně se nechci přidávat k zástupu nadávačů a haněčů v diskuzích, jak píšu cením si snahy, ale myslím si, že laikovi to nic neřekne – tak jak je to podané, a profesionálovi z oboru se ježí vlasy :)

Karel
Karel

Cituji: „Proud: Dále si mobil otestuje – krátkým připojením baterie, jestli nabíječka nedodává velký proud, nad jeho možnosti..“..to je nesmysl. Zdroj je jenom zdroj, bez řídící inteligence a čip, který řídí nabíjecí proud se nachází v mobilu. Co by mu mohlo maximálně vadit, je nedostatečný proud. Proto také standardní nabíječka z balení mobil nabije daleko pomaleji, než nabíječka do zapalovače auta, ta je schopná dodat vyšší proud a mobil se nabije daleko dřív. Vždy ale platí, že proud si řídí čip v mobilu. U napětí souhlas, tam je nutné dodržet velikost plus mínus.

Karel
Karel

Ještě dávám odkaz, kde je to jasně vysvětleno …
http://androidaplikace.cz/index.php/2011/04/nabiji-se-vas-android-pomalu/

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

Shazam již patří pod Apple. Jaké proběhnou změny?

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Na Vánoce to bude rok, co Apple oznámil koupi hudební aplikace Shazam. Nyní je akvizice u konce a Shazam…

Huawei Mate 20 Pro uniká ve třech barevných provedeních

Huawei Mate 20 Pro uniká ve třech barevných provedeních

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (1)

Díky únikům víme o nově chystané vlajkové lodi Huawei téměř vše. Tentokrát se nám naskýtá pohled na oficiální rendery,…

Huawei se kasá, že nový Kirin 980 překoná Apple A12 Bionic

Huawei se kasá, že nový Kirin 980 překoná Apple A12 Bionic

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Na veletrhu IFA v Berlíně ukázalo Huawei světu svůj nový procesor Kirin 980, jenž je vyroben 7nm technologií. Stejnou…

Mobilní zobrazení