Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Čínský OnePlus šmíruje uživatele se všemi svými telefony

  |  13 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Je zcela běžné, že se výrobci mobilních zařízení chtějí dozvědět některé informace o používání vašeho telefonu, aby na základě toho mohli své příští produkty zdokonalit. To je v pořádku. Ovšem čínská společnost OnePlus, zdá se, těžce přestřelila. Nejen, že sbírá až nezvykle mnoho dat, ale také je sbírá neoprávněně.

Tip: Máte levný smartphone? Možná skrytě odesílá vaše data do Číny

Na celou záležitost upozornil softwarový inženýr Christopher Moore, který vypátral, že jeho telefon OnePlus 2 odesílá různá data na server open.oneplus.net. Zjistil, že server využívající zabezpečení připojení přes HTTPS patří Amazonu a je ve Spojených státech, ovšem stojí za ním čínská společnost OnePlus. Až dosud je vše docela v pořádku.

Kde ale nastává problém, jsou odesílaná data. Moore přišel na to, že jeho telefon a vlastně všechny telefony OnePlus (tedy OnePlus 5, OnePlus 3T, OnePlus 3, OnePlus 2, OnePlus One, a OnePlus X) na daný server odesílají například IMEI číslo telefonu, MAC adresu, jméno mobilního operátora, či Wi-Fi SSID. Ale také čas, kdy byly jaké aplikace otevřené a zavřené, či dokonce kdy došlo k odemknutí či zamknutí telefonu. To už je opravdu nezvykle moc informací, které by žádné společnosti neměly tímto způsobem získávat. Navíc je společnost získává neoprávněně, bez vědomí uživatelů.

Za vše je zodpovědná aplikace OnePlus System Service, která nemůže být jednoduše vypnutá, protože je součástí systému. Podle vyjádření OnePlus je potřeba rozlišit, jaká data se odesílají a proč. První „balíček“ dat prý firma sbírá pro zlepšení softwaru na základě chování uživatelů a dá se v nastavení telefonu vypnout. Druhý „balíček“ pak získává informace o zařízení a sloužit má údajně pro vylepšení uživatelské podpory, ovšem nedá se normálně vypnout.

Pokud tedy se šmírovacími praktikami čínské společnosti OnePlus nesouhlasíte, ať už jde o odesílání čehokoliv, pak máte jedinou možnost, jak své zařízení od napojených serverů společnosti OnePlus odpojit – odebrat aplikaci OnePlus Device Manager, která je za vše zodpovědná. A to lze udělat tak, že připojíte telefon k počítači s ADB (Android Debug Bridge), v telefonu zapnete USB ladění, a spustíte následující příkaz „pm uninstall -k –user 0 net.oneplus.odm„, který šmírovací aplikaci od OnePlus smaže.

zdroj: Christopher Moore, via: Android Police

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

13
Komentujte

avatar
8 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
LiborzbrnaCraftmanekHonzaDaveOldřich Buralt Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
tomas
tomas

Antikampan pred vipustenim oneplus?

Borland
Borland

Neviem, či ide o antikampaň. Ak raz telefón odosiela dáta, tak ich odosiela, nevidím v tom žiadnu kampaň. Najmä v dnešnej dobe, keď súkromie začína byť vzácne.

Marný
Marný

To „i“ je hodně brutální.

kubik
kubik

Si myslím že to dělá 99% telefonů s droidem a převážně čínská produkce. BluBoo taky šmiruje.

xx
xx

U čínského telefonu to je standard. Komu to vadí naistaluje CM nebo Lineage OS.

Mir
Mir

Nechapu co řešíte největší smirak je Google a jak rádi si ty telefony kupujete.

Oldřich Buralt
Oldřich Buralt

Souhlas!! „šmíringu“ neunike takřka nikdo…

loko
loko

nebuďme naivní. Pokud bych měl zmínit jednoho výrobce, kterému bych věřil, že tyhle prasárny nedělá, dost bych váhal. Dělají to beztak všichni. Ať už čínští, američtí nebo korejští. Vždyť už před lety tu bylo např. CariierIQ a za tu dobu se to akorát 10x zhoršilo. A ktomu v každém telefonu sleduje neuvěřitelné množství informací ještě Google. Jediná možnost jak to vypnout je AOSP(bez GP) nebo odstranit celý google service framework. Kolik lidí to má…

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Vivo X23 by mohlo mít Snapdragon 670 a pokročilou čtečku tváře

Vivo X23 by mohlo mít Snapdragon 670 a pokročilou čtečku tváře

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Smartphone Vivo X23 je stále do značné míry záhadou – téměř žádné konkrétní ověřitelné informace okolo něj totiž nejsou k dispozici.…

Honor 10 je podle EISA nejlepším smartphonem pro mladé

Honor 10 je podle EISA nejlepším smartphonem pro mladé

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (1)

Již jsme informovali o tom, že Huawei P20 Pro si od asociace EISA vysloužil medaili za Nejlepší smartphone roku. Oceněných…

Apple chce taky stylus. iPhony dostanou podporu Apple Pencil

Apple chce taky stylus. iPhony dostanou podporu Apple Pencil

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Kdyby vám někdo před rokem 2010 řekl, že stylusy budou v kurzu i za deset let, asi byste se mu…

Mobilní zobrazení