Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Máte levný smartphone? Možná skrytě odesílá vaše data do Číny

  |  15 komentářů  |  autor: Pavel Kreuziger

Expert bezpečnostní společnosti Kryptowire objevil ve svém telefonu malware, který antivirové aplikace nedetekují, a který odesílá data do Číny.

Doplněno o výjádření společností

Vyjádření Huawei: „Huawei bere ochranu soukromí a bezpečnost našich zákazníků velmi vážně, a velmi pilně pracujeme na tom, aby soukromí a bezpečnost byly zajištěny. Společnost uvedená v této zprávě není na našem seznamu schválených dodavatelů a nikdy jsme neprovedli jakoukoli formu obchodu s nimi.“

Vyjádření ZTE: „Můžeme potvrdit, že žádné ZTE zařízení nikdy nemělo a ani nikdy mít nebude nainstalovaný software Adups citovaný v nedávných zprávách. Bezpečnost a soukromí je u ZTE nejvyšší prioritou pro naše zákazníky. Budeme pokračovat s cílem zajistit soukromí a informace o zákaznících, aby zůstaly chráněny.“

cina-smartphone

Tip: Facebook občas poslouchá, nikoliv odposlouchává své uživatele

Co říká expert z Kryptowire

Ačkoliv není jasné, jestli jde o vládní objednávku nebo jen základ sofistikovaného reklamního systému, jedno je jisté – soukromí uživatelů některých telefonů je narušeno více, než si uvědomují.

Program vyrobený čínskou firmou Shanghai Adups Technology Company byl prý původně vyvinut jako součást zákaznické podpory nejmenovaného klienta, jenže se údajně (záměrně?) rozšířil na 700 milionů převážně levných androidových zařízení, a to i od známých značek, jako je Huawei či ZTE. Samotné číslo pochází přímo od výrobce softwaru (čti malwaru). Ten zároveň popřel zapojení čínské vlády.

cina-smartphone-2

Antivirové programy nepovažují aplikaci za malware z toho důvodu, že ji detekují jako integrovanou součást systému již z výroby.

Pokud jde o konkrétní model experta z Kryptowire, jde o BLU R1 HD, u nějž byla zaznamenána „nezvyklá síťová aktivita.“ Pokud jde o jeho výrobce, ten je sice americký, ale stejně jako všichni ostatní vyrábí svá zařízení v Číně. Konkrétně u něj se problém týká 120 tisíc kusů smartphonů. Firma již přislíbila, že pracuje na tom, aby byl program z jejích zařízení odstraněn.

Jenže Adups konkrétně nezmínil, na jakých dalších konkrétních telefonech se jeho malware nachází, což vede k situaci, kdy uživatelé nemají kontrolu nad svými daty, protože neví, zda by právě oni měli podniknout protiopatření.

A jedná se o vážný problém – odesílaná data totiž údajně obsahují texty SMS zpráv, metadata o hovorech, a dokonce i informace o vaší poloze. Každých 72 hodin. A zatím se to nedá vypnout.

Zdroj: Techspot.com

ČLÁNKY:, , , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
P8
P8

Můžete prosím trochu upřesnit jak je to s tím Huawei ? Děkuji

Luboš Srb
Luboš Srb

To se zatím bohužel neví. Jakmile budeme mít nové informace, určitě se o ně rádi podělíme.

Jan
Jan

Máte drahý smartphone? Nebojte se do USA (googlu) žádné data nejdou :-)

xD
xD

Používáte internet? Nebojte do USA, Číny a dalších zemí určitě žádná data nejdou :-D

Gg
Gg

Tak google vyrábí android je celkem logické že tam nějaká data jdou ale lepší když to de firmě který věříš a znáš než někam do činy

Radim
Radim

Každý 4 zoufalec v čr si koupí Huahnus moc jim gratuluji.

Chuan Perverez
Chuan Perverez

Děkujeme bezmozku…

JP
JP

Pro mě zásadní důvod proč si nikdy nekoupím jakýkoliv smartphone s Androidem od čínského výrobce. Nevěřím těm komoušským kundám ani pozdrav.

thegrid
thegrid

Tak si kup korejský, že americký s androidem a stejně se bude montovat v PRCu.

JP
JP

Hmm, je těžké reagovat na Váš zmatený komentář. Android je v prvé řadě open-source, takže si ho každý výrobce telefonu může zkompilovat jak chce a přidat do něj věci, nad kterýma nemá Google ani nikdo jiný žádnou kontrolu. Děkuji, já si raději pořídím opět iPhone až můj aktuální doslouží.

Drobeczech
Drobeczech

Za prvé Android open-source není. A za druhé být naivní že toto Iphone nedělá je hodně vtipné.

michal
michal

Budte spokojeny, mate to, za co jste zaplatili, nechapu proc se nekdo divi…Kazdej vyrabi v cine.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Spekulace kolem bájného telefonu Surface Phone pokračují

Spekulace kolem bájného telefonu Surface Phone pokračují

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejnovější kód s Windows 10 SDK obsahuje velmi zajímavé zmínky, například „Andromeda OS“ nebo „Factory OS Andromeda Device“. Opět se…

Co všechno o vás Apple ví? Díky novému nástroji to zjistíte

Co všechno o vás Apple ví? Díky novému nástroji to zjistíte

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

S příchodem GDPR, tedy nových pravidel pro ochranu osobních údajů v EU, se snaží větší i menší firmy vypořádat…

Samsung ztrácí v žebříčku prodejů. V Polsku už není jedničkou

Samsung ztrácí v žebříčku prodejů. V Polsku už není jedničkou

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Nejprodávanější značkou smartphonů v sousedním Polsku už není Samsung. Podle dat společnosti GfK jihokorejského giganta v dubnu předstihl čínský Huawei.…

Mobilní zobrazení