Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Budoucnost nabíjení pouze teplem lidského těla

  |  komentovat  |  autor: Lukáš Grygarčík

Vědci přišli s převratným řešením, které může výrazně ovlivnit prodeje a směr vývoje nositelné elektroniky. Co byste řekli na chytré náramky či hodinky, které bude nabíjet pouze teplo vašeho těla?

Poměrně žalostná výdrž baterie je pravděpodobně jedním z hlavních problémů, který dnes většinu uživatelů omezuje při užívání nositelné elektroniky, která v poslední době vysokým tempem získává na popularitě a významu.

termoelectric charging

Zatímco představa elegantního a užitečného přístroje na ruce, nebo třeba také na hlavě, láká mnoho zákazníků, těžkopádný proces nabíjení, který je navíc nutné provádět v lepším případě jednou za pár dní, mnoho potencionálních zájemců o nositelnou elektroniku odrazuje. Nemusíme být ale daleko ode dne, kdy budeme podobné přístroje nabíjet mnohem méně často, u těch méně náročných zařízení snad dokonce nebude třeba nabíjet vůbec.

Korejský výzkumný institut (KAIST) totiž přišel s řešením, které transformuje tělesné teplo na elektřinu díky velmi tenkému (asi 500 um) termoelektrickému generátoru elektrického proudu, natištěnému na transparentní látku. Je nejen velmi tenký, ale také velmi lehký, pružný a ohebný a má vlastní udržitelné struktury „bez horních a dolních podkladů“. KAIST tvrdí, že jejich termoelektrický generátor má energetickou hustotu výstupu několik desítek krát vyšší, než obdobné generátory.

„V našem případě sama skleněná látka slouží jako horní a dolní podklad termoelektrického generátoru a udržuje anorganické materiály v jeho vnitřku,“ uvedl Byung Jin Cho, profesor elektrotechniky na institutu. „Přišli jsme se zcela revolučním přístupem k designu generátoru a přitom se nám podařilo významně snížit jeho váhu, což jsou základní požadavky nositelné elektroniky.“

V současné době jsou stávající termoelektrické generátory poměrně objemné a nevhodné pro využití v nositelných zařízeních. Vynález korejského institutu ale umožňuje výrobu podstatně menších zařízení, které jsou schopné využívat pro svůj běh tělesné teplo. Výzkumníci institutu KAIST také tvrdí, že jejich technologie by mohla být použita také v automobilech, továrnách, letadlech či lodích, kde by mohla být využívána k eliminaci plýtvání tepelnou energií.

Zdroj: Knovel via: PhoneArena

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

Nový Apple iMac Pro v prodeji. Vyjde nejméně na 140 tisíc Kč

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Červnová konference Apple WWDC přinesla kromě nové verze iOS 11 či macOS i nějaký ten hardware. Pro mnoho…

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

Univerzální držák do auta nyní seženete za pouhých 100 korun

VČERA  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (1)

Používáte telefon v autě jako navigaci? Nebo třeba občas za jízdy vyřizujete hovory a potřebujete mít tedy obrazovku…

Samsung Notebook 9 Pen a Notebook 9 (2018) oficiálně představeny

Samsung Notebook 9 Pen a Notebook 9 (2018) oficiálně představeny

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Tak a je to venku. Společnost z Jižní Koreje dnes oficiálně představila novou řadu ultrabooků pro nadcházející rok.…

Mobilní zobrazení