Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

BlueBorne ohrožuje miliardy zařízení s Bluetooth. Týká se i vás?

  |  komentovat  |  autor: Martin Skořepa

Experti objevili další vážný bezpečnostní problémy, kvůli kterému jsou v nebezpečí miliardy zařízení vybavených technologií Bluetooth. Někteří hackeři tak mohou do vašeho zařízení nepozorovaně nainstalovat škodlivý software nebo dokonce ukrást uživatelská data.

Vážnou bezpečnostní chybu experti ze společnosti Armis pojmenovali BlueBorne, neboť se vlastně týká údajně více než 5,3 miliard zařízení po celém světě, které jsou vybavené bezdrátovou technologií Bluetooth.

Jedná se tedy nejen o mobilní telefony, ale i tablety, počítače, či nositelnou elektroniku. U všech těchto zařízení mohou hackeři využít slabiny, kvůli které dojde k přetečení datového zásobníku a otevření plného přístupu k zařízení. Pak se dá na zařízení nepozorovaně nainstalovat škodlivý software, nebo dokonce ukrást uživatelská data.

Která zařízení jsou v ohrožení?

Problém se týká nejen všech zmíněných kategorií produktů, ale vlastně i všech nejznámějších operačních systémů, tedy Androidu, iOS, Windows, a Linuxu. Stačí, pokud máte v zařízení starší zabezpečení, které s chybou BlueBorne ještě nepočítá, a necháte zapnuté bezdrátové Bluetooth. Nic víc hackeři ve vašem blízkém okolí, běžně kolem 10 metrů, nepotřebují.

Některé společnosti už naštěstí na tento výrazný bezpečnostní problém zareagovaly a přinesly potřebné aktualizace zabezpečení. Např. u Androidu jde o bezpečnostní záplatu, kterou Google vydal v září nejen pro své telefony, ale i k možnému využití u dalších výrobců. Jenže zde nastává problém, protože drtivá většina firem už na své telefony a další zařízení aktualizace nepřináší.

Je tedy v ohrožení vaše zařízení, ať už jde třeba o telefon či tablet? V případě Androidu to zjistíte, když si nainstalujete aplikaci BlueBorne (Google Play). U iOS zařízení zatím nic podobného neexistuje. Každému, kdo nemá chybu opravenou a své zařízení zkontrolované, tak rozhodně doporučujeme Bluetooth technologii vypínat, zejména pokud jste někde v kavárně a na jiných místech s vyšší koncentrací lidí a teoreticky i hackerů.

zdroj: Armis

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

Konec zlatých časů? Prodeje telefonů začínají stagnovat

DNES  |  Tomáš Richter  |  3 komentáře

Před několika dny jsme přinesli informaci, že Apple v posledním čtvrtletí loňského roku jasně dominoval. A to i navzdory meziročnímu poklesu…

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

Nové telefony od Sony v předčasném úniku, víme téměř vše

DNES  |  Luboš Srb  |  11 komentářů

Už už to vypadalo, že se Sony tentokrát povede udržet tajemství a tolik očekávaný inovovaný design odhalí skutečně až na plánované…

Očekávaný topmodel Huawei P20 o sobě dává znovu vědět

Očekávaný topmodel Huawei P20 o sobě dává znovu vědět

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínské Huawei letos chystá velice zajímavé modely. Největší pozornost pak dozajista upoutá řada P20, která bude obsahovat tři kousky – P20,…

Mobilní zobrazení