Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

BlueBorne ohrožuje miliardy zařízení s Bluetooth. Týká se i vás?

  |  komentovat  |  autor: Martin Skořepa

Experti objevili další vážný bezpečnostní problémy, kvůli kterému jsou v nebezpečí miliardy zařízení vybavených technologií Bluetooth. Někteří hackeři tak mohou do vašeho zařízení nepozorovaně nainstalovat škodlivý software nebo dokonce ukrást uživatelská data.

Vážnou bezpečnostní chybu experti ze společnosti Armis pojmenovali BlueBorne, neboť se vlastně týká údajně více než 5,3 miliard zařízení po celém světě, které jsou vybavené bezdrátovou technologií Bluetooth.

Jedná se tedy nejen o mobilní telefony, ale i tablety, počítače, či nositelnou elektroniku. U všech těchto zařízení mohou hackeři využít slabiny, kvůli které dojde k přetečení datového zásobníku a otevření plného přístupu k zařízení. Pak se dá na zařízení nepozorovaně nainstalovat škodlivý software, nebo dokonce ukrást uživatelská data.

Která zařízení jsou v ohrožení?

Problém se týká nejen všech zmíněných kategorií produktů, ale vlastně i všech nejznámějších operačních systémů, tedy Androidu, iOS, Windows, a Linuxu. Stačí, pokud máte v zařízení starší zabezpečení, které s chybou BlueBorne ještě nepočítá, a necháte zapnuté bezdrátové Bluetooth. Nic víc hackeři ve vašem blízkém okolí, běžně kolem 10 metrů, nepotřebují.

Některé společnosti už naštěstí na tento výrazný bezpečnostní problém zareagovaly a přinesly potřebné aktualizace zabezpečení. Např. u Androidu jde o bezpečnostní záplatu, kterou Google vydal v září nejen pro své telefony, ale i k možnému využití u dalších výrobců. Jenže zde nastává problém, protože drtivá většina firem už na své telefony a další zařízení aktualizace nepřináší.

Je tedy v ohrožení vaše zařízení, ať už jde třeba o telefon či tablet? V případě Androidu to zjistíte, když si nainstalujete aplikaci BlueBorne (Google Play). U iOS zařízení zatím nic podobného neexistuje. Každému, kdo nemá chybu opravenou a své zařízení zkontrolované, tak rozhodně doporučujeme Bluetooth technologii vypínat, zejména pokud jste někde v kavárně a na jiných místech s vyšší koncentrací lidí a teoreticky i hackerů.

zdroj: Armis

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
wpDiscuz
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Galaxy S8 a S8+ dostanou Android Oreo koncem ledna

Galaxy S8 a S8+ dostanou Android Oreo koncem ledna

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  11 komentářů

Vlajkové lodě se výrobce snaží na novou verzi Androidu aktualizovat vždy co nejrychleji. A Samsung není samozřejmě výjimkou, jeho top modely…

Honor 9 Lite bude oficiálně představen 21. prosince

Honor 9 Lite bude oficiálně představen 21. prosince

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Honor dnes potvrdil, že 21. prosince v Shenzhenu představí nový smartphone. Podle nejnovějších informací by mělo jít o Honor 9 Lite, levnější…

Zákazníci chtějí raději aktualizace, než kupovat nový telefon

Zákazníci chtějí raději aktualizace, než kupovat nový telefon

VČERA  |  Petr Louda  |  10 komentářů

Pamatujete si ještě doby, kdy telefony byly prodávané ve výrazné slevě za podmínky, že se u mobilního operátora uvážete na dva…

Mobilní zobrazení