Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple „zneužil“ při výrobě iPhone X pracovní síly studentů

  |  6 komentářů  |  autor: Jakub Mokříš

Čínský Foxconn, který je největším výrobním partnerem Applu, asi rozhodně není zaměstnavatelem, pro kterého byste chtěli pracovat. Už jsme tu měli smutnou kauzu se sebevraždami zaměstnanců, pokračovalo to megakrádeží iPhonů nebo nelidskými pracovními podmínkami.

Apple, na který to vrhalo dost špatné světlo, se obvykle dušoval, že o ničem nevěděl a následně jeho zástupci prohlašovali, že vše bylo prošetřeno a byla učiněna patřičná opatření. Jak se zdá, tak tato kontroverzní spolupráce plodí další a další problémy, na které už nedoplácejí jen řadoví zaměstnanci, ale už i studenti.

V Číně totiž funguje něco podobného, jak u nás – součástí studia může být i jakási praxe, kde by si studenti ideálně měli na pár týdnů až měsíců vyzkoušet práci, kterou by v budoucnu měli dělat. A tak se stalo, že studenti ve věku 17 až 19 let byli postaveni před požadavek pracovat tři měsíce na výrobní lince, která produkuje iPhone X (recenze). Údajně jim bylo řečeno, že je to nutné k tomu, aby mohli úspěšně absolvovat.

To by nebylo nic až tak hrozného, kdyby tito studenti nemuseli pracovat v jedenáctihodinových směnách. Něco takového je totiž zakázáno i v Číně, která je jinak ve vytváření nelidských pracovních podmínek velice pokroková. Jeden ze studentů dále uvedl, že za směnu sestavil až 1200 fotoaparátů do iPhonu X.

Apple a Foxconn obratem uvedli, že ihned, jak zjistili, že k tomuto dochází, tak podnikli nápravná opatření. Zároveň obě společnosti uvedly, že studenti rozhodně nebyli nuceni pracovat přesčas a toto činili zcela dobrovolně a dostalo se jim patřičné kompenzace a benefitů. Zároveň však obě firmy uznaly, že k tomuto by docházet nemělo.

Na závěr si dovolím malou spekulaci – minimálně ve Foxconnu dobře věděli, jak se věci mají, ale náprava přišla, až když se to domákla média. Apple pak každého studenta kompenzoval pomocí MacBooku, případně iPhonu a nechal si podepsat mlčenlivost. A pokud by chtěl Apple podobným případům zabránit, už by to dávno udělal, stačil by malý tým lidí, který by ve Foxconnu dohlížel na pracovní podmínky zaměstnanců. Problém je, že takové opatření by mohlo snížit rychlost výroby jejich zařízení a tak se každý problém řeší až ve chvíli, kdy se to začne propírat v médiích.

Zdroj: theverge

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
TomáštomasMartinRadekMarek Studnicka Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marek Studnicka
Marek Studnicka

Tento článek rozhodně není žádné plácnutí do vody,vychází z prověřených info-Takže toto jednání a porušování lidských práv je ostuzující a at De celej Apple i Foxconn Někam-a Jestli i toto hodlají Jablečné Ovce obhajovat a hýkat,jak je to v pořádku-Jděte už Někam-a jedno Vám řeknu na rovinu-Novej Iphone X je předraženej Ksindl a ještě k montáži zneužíváte studenty v Nelidských podmínkách-Jděte se s tím Vyfotit-Toto Nemá obdoby

Radek
Radek

Otrokářská společnost je jediná cesta jak dosáhnout takových zisků, jen nechápu proč iOvce takovou firmu podporují.

Martin
Martin

To, že to dělají úplně všechny společnosti je v pořádku. U Applu se to navíc musí co jak nejvíce rozmazávat..

Marek Studnicka
Marek Studnicka

Ano,všechny společnosti-zvláště zahraniční Invastoři si s našimi zaměstnanci vytírají Prdel-to Víme Všichni-toto se rozmázlo jen proto,že Apple si hraje na Vzornou společnost-To jsou taky Ubožáci-at IOvce slintaj!!!

tomas
tomas

Ale no tak. Neprehanajte s tou antipropagandou proti cine. Cina je jedna veľmoc ktora dokaze to co iné krajiny ani v mokrých snoch sa nepriblizuju. Cinania su narod šikovných ľudí a dokážu aj nemozne a to vďaka discipline a sebazdokonalovaniu. Verím tomu že su na to hrdý a urcite sa nesťazuju ako sa to rozmazáva tu v zapadnych novinách.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook přidá funkci, která umožní smazat odeslané zprávy

Facebook přidá funkci, která umožní smazat odeslané zprávy

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Jistě se vám už někdy stalo, že jste přes Facebook odeslali zprávu, které jste vzápětí litovali. Ať už šlo…

Na konferenci Googlu ani jednou nezaznělo "Android". Proč?

Na konferenci Googlu ani jednou nezaznělo „Android“. Proč?

DNES  |  David Hublar  |  diskuze (1)

Na nedávné konferenci Googlu byl představen nový Pixel 3 a Pixel 3 XL. To by ještě nebylo tak zvláštní,…

Apple Store opět poráží Google Play ve výdělečnosti

Apple Store opět poráží Google Play ve výdělečnosti

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Apple App Store zaznamenal výjimečné třetí čtvrtletí, a to zejména v porovnání s Google Play Store. Podle společnosti Sensor Tower se…

Mobilní zobrazení