Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Apple „zneužil“ při výrobě iPhone X pracovní síly studentů

  |  6 komentářů  |  autor: Jakub Mokříš

Čínský Foxconn, který je největším výrobním partnerem Applu, asi rozhodně není zaměstnavatelem, pro kterého byste chtěli pracovat. Už jsme tu měli smutnou kauzu se sebevraždami zaměstnanců, pokračovalo to megakrádeží iPhonů nebo nelidskými pracovními podmínkami.

Apple, na který to vrhalo dost špatné světlo, se obvykle dušoval, že o ničem nevěděl a následně jeho zástupci prohlašovali, že vše bylo prošetřeno a byla učiněna patřičná opatření. Jak se zdá, tak tato kontroverzní spolupráce plodí další a další problémy, na které už nedoplácejí jen řadoví zaměstnanci, ale už i studenti.

V Číně totiž funguje něco podobného, jak u nás – součástí studia může být i jakási praxe, kde by si studenti ideálně měli na pár týdnů až měsíců vyzkoušet práci, kterou by v budoucnu měli dělat. A tak se stalo, že studenti ve věku 17 až 19 let byli postaveni před požadavek pracovat tři měsíce na výrobní lince, která produkuje iPhone X (recenze). Údajně jim bylo řečeno, že je to nutné k tomu, aby mohli úspěšně absolvovat.

To by nebylo nic až tak hrozného, kdyby tito studenti nemuseli pracovat v jedenáctihodinových směnách. Něco takového je totiž zakázáno i v Číně, která je jinak ve vytváření nelidských pracovních podmínek velice pokroková. Jeden ze studentů dále uvedl, že za směnu sestavil až 1200 fotoaparátů do iPhonu X.

Apple a Foxconn obratem uvedli, že ihned, jak zjistili, že k tomuto dochází, tak podnikli nápravná opatření. Zároveň obě společnosti uvedly, že studenti rozhodně nebyli nuceni pracovat přesčas a toto činili zcela dobrovolně a dostalo se jim patřičné kompenzace a benefitů. Zároveň však obě firmy uznaly, že k tomuto by docházet nemělo.

Na závěr si dovolím malou spekulaci – minimálně ve Foxconnu dobře věděli, jak se věci mají, ale náprava přišla, až když se to domákla média. Apple pak každého studenta kompenzoval pomocí MacBooku, případně iPhonu a nechal si podepsat mlčenlivost. A pokud by chtěl Apple podobným případům zabránit, už by to dávno udělal, stačil by malý tým lidí, který by ve Foxconnu dohlížel na pracovní podmínky zaměstnanců. Problém je, že takové opatření by mohlo snížit rychlost výroby jejich zařízení a tak se každý problém řeší až ve chvíli, kdy se to začne propírat v médiích.

Zdroj: theverge

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Marek Studnicka
Marek Studnicka

Tento článek rozhodně není žádné plácnutí do vody,vychází z prověřených info-Takže toto jednání a porušování lidských práv je ostuzující a at De celej Apple i Foxconn Někam-a Jestli i toto hodlají Jablečné Ovce obhajovat a hýkat,jak je to v pořádku-Jděte už Někam-a jedno Vám řeknu na rovinu-Novej Iphone X je předraženej Ksindl a ještě k montáži zneužíváte studenty v Nelidských podmínkách-Jděte se s tím Vyfotit-Toto Nemá obdoby

Radek
Radek

Otrokářská společnost je jediná cesta jak dosáhnout takových zisků, jen nechápu proč iOvce takovou firmu podporují.

Martin
Martin

To, že to dělají úplně všechny společnosti je v pořádku. U Applu se to navíc musí co jak nejvíce rozmazávat..

Marek Studnicka
Marek Studnicka

Ano,všechny společnosti-zvláště zahraniční Invastoři si s našimi zaměstnanci vytírají Prdel-to Víme Všichni-toto se rozmázlo jen proto,že Apple si hraje na Vzornou společnost-To jsou taky Ubožáci-at IOvce slintaj!!!

tomas
tomas

Ale no tak. Neprehanajte s tou antipropagandou proti cine. Cina je jedna veľmoc ktora dokaze to co iné krajiny ani v mokrých snoch sa nepriblizuju. Cinania su narod šikovných ľudí a dokážu aj nemozne a to vďaka discipline a sebazdokonalovaniu. Verím tomu že su na to hrdý a urcite sa nesťazuju ako sa to rozmazáva tu v zapadnych novinách.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Jihokorejští giganti odhalí své novinky již na veletrhu CES

Jihokorejští giganti odhalí své novinky již na veletrhu CES

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

V lednu se bude konat veletrh CES 2018 v Las Vegas. A právě na této akci se chystají své novinky představit…

Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

Face ID opět chybuje. Tentokrát však lidé nejsou příbuzní

DNES  |  Jakub Fišer  |  5 komentářů

Světem mobilních technologií vládne tzv. biometrie, tedy autorizace uzamčených dat na základě biologických originalit uživatele (oční duhovka, obličejové rysy, otisk prstů).…

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

Google ukončuje projekt Tango. Jeho náhradou je ARCore

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Před třemi lety představil Google světu projekt Tango. Jedná se AR, jenž je určená pro smartphony. V reálném čase dokáže mapovat…

Mobilní zobrazení