Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Apple se bojí blížícího se nástupu elektromobilů. Kvůli bateriím

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Apple prodává desítky milionů telefonů ročně a patří tak mezi největší výrobce na světě. Jenže ho překvapivě mohou ohrozit elektromobily.

Tip: Recyklace telefonů by mohla přispět k výrobě elektromobilů

Jde o to, že kvůli nadcházejícímu nástupu elektromobilů by mohl v příštích letech nastat dost zásadní problém s nedostatkem baterií, resp. klíčového materiálu pro výrobu baterií, kobaltu. A společnost Apple tak hledá řešení.

Tím by mohl být dlouhodobý kontrakt přímo s těžebními společnostmi, možná na 5 nebo i více let dopředu. Apple se prý chce vyhnout předpokládanému nedostatku materiálu – v tomto případě kobaltu, který se používá u současných Li-Ion baterií.

V současnosti jde asi čtvrtina kobaltu do segmentu mobilních telefonů a nějaký zásadní nárůst se zde neočekává. Jenže očekává se zvýšení poptávky v segmentu u elektrických vozů. Do roku 2025 zdvojnásobení, do roku 2030 dokonce zečtyřnásobení. A to už může být pro současné odběratele, např. mobilní výrobce, celkem problém.

Kromě toho se ještě spekuluje, že může být dalším důvodem i fakt, že se na Apple již dříve dostala ven informace o tom, že materiál následně použitý u jeho zařízení těží malé děti. A tomu se jistě chce jablečný výrobce do budoucna vyhnout, aby se situace neopakovala.

Garance od těžebních společností ve formě několikaletého kontraktu by tedy byla jistým řešením, aniž by Apple musel neustále kontrolovat, kdo zrovna např. v Demokratické republice Kongo těží materiály na jeho produkty.

zdroj: Electrek

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
QNX
QNX

Dúfajme že už konečne príde na trh nejaká náhrada za súčasne batérie ktorá prinesie tu revolúciu ťažili vy z toho aj výrobcovia telefónov aj výrobcovia elektromobilov. Niečo čo by sa extrémne rýchlo nabilo a malo solídnu výdrž. Keby som si mal napr elektromobil nabíjať napr 10 minút s tým že dojazd bude 1000 km ani by som o inom ako elektro mobile neuvažoval aj keď sú tam aj iné nevýhody ale hlavou je ten dojazd a doba nabíjania

Radek
Radek

Apple musí mít kobaltu dost, když mu iOvce vracejí baterie, které jsou po půl roce k ničemu.

Marek
Marek

No jo, ty vybuchujici baterie u Samsungu uz se moc recyklovat nedaj, co?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Do oficiálního představení v Paříži zbývá ještě více jak týden, ale dá se říct, že z dostupných informací o…

Oppo R15 je tady: dvojče očekávaného OnePlus 6

Oppo R15 je tady: dvojče očekávaného OnePlus 6

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Nové Oppo R15 je pro nás ze všeho nejzajímavější na papíře, neboť vesměs stejně by měl vypadat i chystaný…

Samsung chce vyrobit 3D čtečku tváře po vzoru iPhonu X

Samsung chce vyrobit 3D čtečku tváře po vzoru iPhonu X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Čtečku tváře už nabízejí telefony v různých cenových relacích, nicméně údajně nejvyspělejší řešení od Applu, zdá se, zatím nikdo…

Mobilní zobrazení