Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Huawei P20 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple plánuje menší revoluci. Již letos použije 7 nm čipset

  |  9 komentářů  |  autor: Martin Skořepa

Už pan Moore v roce 1965 věděl, že nás čeká neustálý vývoj a zdokonalování čipů, které povede k nárůstu výpočetního výkonu. A tak i v roce 2018 zažijeme takovou malou revoluci, když by se měl objevit první 7 nm procesor.

Tip: Apple vyvíjí vlastní čipy pro řízení spotřeby. Objeví se u iPhonů?

Čím menší výrobní proces, tím lepší vlastnosti. V loňském roce přišel Apple s procesorem A11 Bionic, který byl vyrobený 10 nm technologií a svými vylepšenými vlastnostni rozhodně zaujal. Pro srovnání, oproti procesoru v prvním iPhonu před deseti lety byl zhruba 300x výkonnější (!). A letos se chystá další pokrok.

Jmenovat se bude zřejmě Apple A12 a vylepšení obstará už samotný výrobní proces, který poprvé bude 7 nm. Pokud jde o počet jader a frekvence, o tom zatím nemáme informace, nicméně v celkovém měřítku lze čekat, že výkonem i úsporností půjde opět o krok vpřed. O výrobu se postará společnost TSMC, která již zahájila masovou výrobu.

Nový čipset by se měl objevit již u letošního nových iPhonů, tedy předpokládaných modelů iPhone 9 a iPhone Xs/Xs Plus. A minimálně do příštího roku zřejmě půjde o jediný 7 nm čipset. Konkurence v podobě připravovaného Qualcommu Snapdragonu 855 u Samsungu Galaxy S10 a dalších telefonů dorazí nejspíše až někdy v příštím roce.

zdroj: Phonearena

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Aspen
Aspen

A co Mate 20? Kirin 980

haha
haha

tenhle shit chceš srovnavat jo? komediante

Martin
Martin

Mluvíš o srač.ce od Apple? jo komediante je to srač.ka, na Kirin 980 mít nikdy nebude.

haha
haha

o tom že je Kirin pěkný shit ví snad každý :D ty mě jen a jen bavíš děkuji :D

swenak
swenak

Článek je o výrobním procesu, jaký je rozdíl mezi 7nm pro Kirin 980 a 7nm pro „A12“? Nulový. Jak výkonný a schopný je který CPU je v tomto kontextu bezpředmětné.

Ganimoth
Ganimoth

To je marné, od hloupého a nevyzrálého fanboye nemůžete chtít žádnout diskuzi.

Jarda
Jarda

Hahouši, nejsi de….?

haha
haha

ne ale ty dmnt

swenak
swenak
Co s tím má Apple? Je to jednak úspěch TSMC, který ten výrobní proces zvládnul připravit a dát do sériového nasazení a jednak to není ani jednom malá revoluce, ale pouze evoluce, která je tady opakovaně. Ano, je to výjimečný kumšt, čím dál hůře zvládnutelná technologie blížíci se hranicím za současných podmínek (ale už jsou plány, jak to posunout), ale ani revoluce a už vůbec ne díky Apple. To, že pak jejich CPU (resp. jejich implementace, protože je to licenční architektura) bude na slušné úrovni ve spojení s iOS je věc jiná. Jelikož je článek o architektuře, tak stejně tak… Číst vice »
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Samsung nabízí pojištění náhodného poškození za 159 Kč měsíčně

Samsung nabízí pojištění náhodného poškození za 159 Kč měsíčně

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Známe to asi všichni – stačí chvilka nepozornosti, telefon nám vypadne z ruky a následuje řada starostí a zařizování. Samsung jde…

Telefon Google Pixel 3 na prvním renderu? Vypadá úchvatně

Telefon Google Pixel 3 na prvním renderu? Vypadá úchvatně

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Známý grafik Ben Geskin připravil render očekávaného telefonu Google Pixel 3, který by měl dorazit letos na podzim. Tip: 7+1…

OnePlus 6 už dostává první poměrně důležitou aktualizaci

OnePlus 6 už dostává první poměrně důležitou aktualizaci

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Model OnePlus 6 dostává první aktualizaci systému, a to poměrně důležitou. Společně s ní získáte možnost skrýt výřez displeje a…

Mobilní zobrazení