Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Apple čelí žalobě kvůli zaměrnému zpomalování starších iPhonů

  |  5 komentářů  |  autor: Tomáš Richter

Apple půjde před soud. Jak jsme vás dnes informovali, na veřejnost prosákla informace, že v Cupertinu záměrně zpomalují starší modely iPhonů se snahou přimět tak zákazníky ke koupi nového telefonu. Společnost přišla s poměrně vágním vysvětlením, které bude mít soudní dohru.

Tip: iPhony se časem zpomalují. Problém vyřešíte výměnou baterie

Společnost Apple oficíálně potvrdila, že do starších iPhonů implementovala speciální funkci řízení spotřeby, aby tak zlepšila výkon a zabránila neočekávaným kolapsům zvláště kvůli opotřebovaným bateriím. To vyvolalo velknou vlnu kritiky, protože uživatelé se cítí podvedeni, že díky upgradům na novější verzi systému iOS se jim s největší pravděpodobností nedostává všech výhod, které update nabízí. Ale zejména kritizují fakt, že je o tomto kroku Apple neinformoval. A přitom prý stačila jen nějaká notifikace anebo upozornění, které by uživatel mohl brát na zřetel.

Na území USA v tuto chvíli probíhá několik soudních sporů. Žalující strany jak v Chicagu, tak Los Angeles nebo New Yorku argumentují vcelku podobně. Vadí jim, že při nástupu nových telefonů dochází ke zpomalení těch starších bez toho, aniž by si o tom mohl uživatel rozhodnout sám. Podle nich je toto rozhodnutí ve smyslu „o nás bez nás“ a přitom o tomto kroku má být uživatel informován a sám se rozhodnout, jestli tuto možnost zvolí nebo ne. Dalším faktem, který hraje proti Applu, je potvrzení, že tento správce spotřeby byl již implementován do systému iOS 10.2.1 v loňském roce.

Jak dále Apple uvedl, soudní proces značně zkresluje jeho vysvětlení. V mezních situacích díky starším bateriím a kolísavému přísunu energie opravdu může dojít k vypnutí zařízení. Zároveň odmítá, že toto je krok, který byl podniknut proto, aby si uživatelé kupovali nová zařízení. Baterie pro telefony iPhone je navržena tak, aby si po 500 nabíjecích cycklech uchovala 80 % své původní kapacity. Vadná baterie, která tyto parametry nesplňuje, může být bezplatně vyměněna zákazníkům, kteří mají AppleCare nebo mají telefon v záruce. Ale jak to má zákazník vědět. Má si počítat nabíjecí cykly?

Víte sami, že mnohdy musí být baterie v mnohem žalostnějším stavu, aby si uživatelé povšimnuli, že je něco špatně. Žalobci se shodují na tom, že zákazníci měli být lépe informování. Dále že dochází až k polovičnímu omezení výkonu zařízení bez vědomí koncových uživatelů. Žaloba požaduje výměnu těchto starších zařízení a finanční náhradu za ušlou ztrátu z užívání, ztrátu hodnoty, náklady v důsledku koupě nové baterie a jakékoliv další náklady jimž byl uživatel vystaven.

zdroj: MacRumours, engadget

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Marek+Studnicka
Marek+Studnicka

V rámci spravedelnosti si přeji,Aby Apple tento spor prohrál.Samsung,Sony,Huawei atd,nikdo nezpomaluje ůmyslně systém a nevymlouvá se takto trapně na baterie.Není to vůbec o baterii,ale přinutit zákazníka koupit si Nový přístroj.Je to nechutné a jen to svědčí o morálním kodexu firmy,jež nejenže se takto povýšeně jedná a ještě to zabalí do lži o zákazníka.Opravdu trapné

Jerry
Jerry

Marku, rozepiš se víc o te spravedlnosti. Dík.

skylark
skylark

Android se zpomaluje mnohem víc, a nikdo za to google nežaluje.

Petr
Petr

Já mám lineage os na OnePlus One na který jsem se vrátil z iPhone SE potom co dostal aktualizaci na iOS 11 a musím říct že android litá jako blesk.

kukolar
kukolar

haha tieto vaše rozpravky o lítaní jako blesk
první mesic a pak skapal pes
nevadí už aj ONE ONE ASS čelí žalobičke , rozoznavanie tváre a nie je to žalobička Apple, kradnuť sa nepatrí kopírke jednej

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

Motorola Moto G6 odhaluje veškeré důležité parametry

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Motorola již brzy představí trojici nových modelů. Konkrétně se můžeme těšit na Moto G6 Plus, Moto G6 a Moto G6 Play.…

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

Analytik: ohebný iPhone přijde, nejdříve však v roce 2020

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Vloni Apple zaujal novátorským iPhonem X, který zboural všechny zajeté konvence fanoušků společnosti Apple; například co se týče ceny. Podle posledních…

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

Superphone OnePlus 6: důležité specifikace odhaleny

VČERA  |  Tomáš Richter  |  3 komentáře

Odhalení superphonu OnePlus 6 se pomalu blíží, a tak se začínají rojit další a další úniky. Tentokrát se nám do rukou…

Mobilní zobrazení