Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Android P zamezí přístup aplikací k fotoaparátu

  |  1 komentář  |  autor: Tomáš Richter

Do oficiálního představení Androidu P, které proběhne na Google I/O letos v květnu, zbývá ještě relativně dost času. Přesto se tu a tam setkáváme se střípky informací o tom, jak by mohla další iterace populárního systému vypadat. Nyní se dozvídáme, že Google plánuje úplně zamezit možnému přístupu k fotoaparátu u aplikací běžících na pozadí.

Tip: Android P vás upozorní na případné nahrávání hovoru

Navzdory tomu, že je Android P stále ještě ve vývoji a minimálně do začátku května to tak i zůstane, dostávají se nám kusé informace, které se nesou ve znamení vylepšených funkcí a ještě většího důrazu na soukromí a bezpečnost. Jak jste se možná dočetli, až doposud všechny předchozí verze systému Android obsahovaly zadní vrátka co se týče možného přístupu aplikací na pozadí k vašemu fotoaparátu. Čistě teoreticky by toho mohli vývojáři snadno zneužít a vy, aniž byste měli sebemenší náznak podezření, byste byli například celý den vesele nahráváni.

Že nechápete, jak by to dokázali, aniž byste si toho nepovšimli? Například by mohli velmi chytře manipulovat s hledáčkem fotoaparátu. Jen si to představte. Zmenšili by ho na velikost pouhého 1 pixelu, což v běžném denním shonu nemáte šanci poznat. Aplikace by tak získala přístup bez vašeho vědomí a ano, i tehdy kdy je displej telefonu vypnutý. Podívejte se schválně na následující ukázku.

Jistě, jde spíš o teoretické ohrožení, ale Google věnuje potenciálním rizikům v zabezpečení velkou pozornost. Již u Androidu 8.0 Oreo došlo k určitému posunu, kdy například uživatel povolí nebo zakáže přístup k fotoaparátu pro danou aplikaci. V nové verzi Androidu bude postup veskrze stejný s tím rozdílem, že i přes případné úsilí vývojáře aplikace třetí strany nebudou mít k fotoaparátu ani skrytý přístup.

Za tento krok lze Google jednoznačně pochválit. Nikdo z nás přece nechce neustále přemýšlet, jestli nás někdo pro své pobavení nenahrává. Tento krok ale naráží na jedno „ale“. Tato změna, která má zvýšit zabezpeční, totiž naprosto vyruší různé bezpečnostní aplikace proti odcizení, například takový Prey Anti Theft a jemu podobné. Smyslem těchto aplikací je pořídit snímky bezprostředně po odcizení telefonu, aniž to zloděj tuší.

S příchodem Androidu P to bude v praxi znamenat nemožnost nahrát potenciálního zloděje z výše zmíněných důvodů. Na druhou stranu je vcelku možné, že Google udělí těmto bezpečnostním aplikacím vyjímku a uživatel následně po instalaci potvrdí, že v tomto konkrétním případě s přistupem k fotoaparátu souhlasí.

zdroj: phoneArena

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Y...
Y...

Clickbait

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

Huawei P20 a P20 Pro: známe evropské cenovky

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (1)

Do oficiálního představení v Paříži zbývá ještě více jak týden, ale dá se říct, že z dostupných informací o…

Oppo R15 je tady: dvojče očekávaného OnePlus 6

Oppo R15 je tady: dvojče očekávaného OnePlus 6

DNES  |  Martin Skořepa  |  diskuze (0)

Nové Oppo R15 je pro nás ze všeho nejzajímavější na papíře, neboť vesměs stejně by měl vypadat i chystaný…

Samsung chce vyrobit 3D čtečku tváře po vzoru iPhonu X

Samsung chce vyrobit 3D čtečku tváře po vzoru iPhonu X

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (1)

Čtečku tváře už nabízejí telefony v různých cenových relacích, nicméně údajně nejvyspělejší řešení od Applu, zdá se, zatím nikdo…

Mobilní zobrazení