Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Android P zamezí přístup aplikací k fotoaparátu

  |  1 komentář  |  autor: Tomáš Richter

Do oficiálního představení Androidu P, které proběhne na Google I/O letos v květnu, zbývá ještě relativně dost času. Přesto se tu a tam setkáváme se střípky informací o tom, jak by mohla další iterace populárního systému vypadat. Nyní se dozvídáme, že Google plánuje úplně zamezit možnému přístupu k fotoaparátu u aplikací běžících na pozadí.

Tip: Android P vás upozorní na případné nahrávání hovoru

Navzdory tomu, že je Android P stále ještě ve vývoji a minimálně do začátku května to tak i zůstane, dostávají se nám kusé informace, které se nesou ve znamení vylepšených funkcí a ještě většího důrazu na soukromí a bezpečnost. Jak jste se možná dočetli, až doposud všechny předchozí verze systému Android obsahovaly zadní vrátka co se týče možného přístupu aplikací na pozadí k vašemu fotoaparátu. Čistě teoreticky by toho mohli vývojáři snadno zneužít a vy, aniž byste měli sebemenší náznak podezření, byste byli například celý den vesele nahráváni.

Že nechápete, jak by to dokázali, aniž byste si toho nepovšimli? Například by mohli velmi chytře manipulovat s hledáčkem fotoaparátu. Jen si to představte. Zmenšili by ho na velikost pouhého 1 pixelu, což v běžném denním shonu nemáte šanci poznat. Aplikace by tak získala přístup bez vašeho vědomí a ano, i tehdy kdy je displej telefonu vypnutý. Podívejte se schválně na následující ukázku.

Jistě, jde spíš o teoretické ohrožení, ale Google věnuje potenciálním rizikům v zabezpečení velkou pozornost. Již u Androidu 8.0 Oreo došlo k určitému posunu, kdy například uživatel povolí nebo zakáže přístup k fotoaparátu pro danou aplikaci. V nové verzi Androidu bude postup veskrze stejný s tím rozdílem, že i přes případné úsilí vývojáře aplikace třetí strany nebudou mít k fotoaparátu ani skrytý přístup.

Za tento krok lze Google jednoznačně pochválit. Nikdo z nás přece nechce neustále přemýšlet, jestli nás někdo pro své pobavení nenahrává. Tento krok ale naráží na jedno „ale“. Tato změna, která má zvýšit zabezpeční, totiž naprosto vyruší různé bezpečnostní aplikace proti odcizení, například takový Prey Anti Theft a jemu podobné. Smyslem těchto aplikací je pořídit snímky bezprostředně po odcizení telefonu, aniž to zloděj tuší.

S příchodem Androidu P to bude v praxi znamenat nemožnost nahrát potenciálního zloděje z výše zmíněných důvodů. Na druhou stranu je vcelku možné, že Google udělí těmto bezpečnostním aplikacím vyjímku a uživatel následně po instalaci potvrdí, že v tomto konkrétním případě s přistupem k fotoaparátu souhlasí.

zdroj: phoneArena

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Y... Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Y...
Y...

Clickbait

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

Facebook vám bude měřit, kolik času na něm strávíte

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Vlnu dobra, ve které se velké korporace snaží dávat najevo, jak jim záleží na tom, aby jejich přístroje, případně aplikace, uživatelé…

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

Google vydal aplikaci na měření v rozšířené realitě

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Rozšířená realita umí být nejen zábavná, ale občas i užitečná. Pokud máte telefon, který podporuje ARCore, můžete ho využít k orientačnímu…

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

V benchmarku se objevil telefon Sony s Androidem P

22. 6. 2018  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Aktuální vlajkový model XZ2 od Sony je tu s námi zatím poměrně krátkou dobu. Již nyní se ale začíná spekulovat o…

Mobilní zobrazení