Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Android Oreo (Go edition): odlehčená verze Androidu

  |  1 komentář  |  autor: Tomáš Richter

Android 8.1 Oreo je tu a s ním příchází i Android Oreo Go, upravená verze plné verze systému, která má cílit na levné smartphony s pamětí 1 GB RAM a méně. Jak moc se liší a jaké jsou jeho pomyslné výhody a nevýhody, na to se teď pojďme podívat.

Pokud si vzpomínáte, včera jsme vás informovali o finální verzi Androidu 8.1 Oreo, která je nyní pomocí OTA dostupná pro veřejnost a v těchto okamžících postupně míří na podporovaná zařízení. Uvedli jsme, že součastí této aktualizace je i uvolnění Androidu Oreo Go, který je jakousi odlehčenou odnoží plné verze systému a cílí na zařízení s pamětí menší než 1 GB RAM.

Vlastně se to všechno seběhlo už letos v květnu na Google I/O, kde společnost slíbila verzi systému Android, která bude navržena pro levná zařízení. Cílem bylo poskytnout rychlý systém s minimálními požadavky na paměť či velikost úložiště. Dnes je Android Go (Oreo edition) k dispozici pro výrobce zařízení a vývojáře. K uživatelům se dostane později. Datum upřesníme, jakmile bude tato informace dostupná.

Spousta zařízení má stále méně než 1 GB RAM

Ano, je to tak. A platí to zejména pro takovou Indii, jejíž potenciál je podle Googlu mnohem větší než například v současných Spojených státech. Smartphony v posledních několika letech zaznamenaly na indickém trhu doslova „boom“, ale ne každý si může dovolit prémiová zařízení. Většina uživatelů tedy hledá spíše levné modely za výhodnou cenu. Takový telefon pak ve většině případů nevyniká osobitým designem, bezrámečkovým displejem a různými standardy, na které jsou mnozí uživatelé zvyklí. Stejně tak telefony nemají 3 GB nebo 4 GB paměti RAM.

Stejný OS jako u vlajkových lodí?

Alespoň tak to vidí Google a my to vyvracet nemůžeme, protože zatím žádné zařízení s Androidem Go k dispozici nemáme. Společnost však tvrdí, že „Go“ není  jen nějakou pokoutnou slátaninou systému a navíc ušitý horkou jehlou. Je to systém, který funguje a navíc je velmi snadno konfigurovatelný do takové míry, že výrobci budou moci konfigurovat nastavení svých zařízení  doslova„kliknutím“. Tato nastavení mají několik zásadních funkcí.

Za prvé je to informace pro Android, aby v daném zařízení přešel na režim „Go“ v rámci aplikace Google, asistenta Google, Google Map, Gmailu apod. Některé jako je například YouTube, získají speciální funkce pro stahování přes Wi-Fi. Celkově budou aplikace mnohem menší s cílem zabírat na úložištích telefonů co nejmenší prostor, aby se pomyslně smazal rozdíl ve volném místu na disku u nového a používaného zařízení.

Systém je rychlý a zabírá málo místa

Systém je prý skutečně rychlý, ale v rámci možností daného levného zařízení. Pokud se zde budeme bavit o uživatelích prémiových telefonů, jako je například Samsung Galaxy Note 8 nebo Pixel 2, HTC U11, tyto telefony jsou opravdu někde jinde jak z hlediska použitých procesorů, velikosti paměti či úložiště. A to platí i pro mnohé modely střední třídy. Hlavní předností Android Go je minimální nárok na velikost aplikace. A tady může a nejspíš je pomyslný kámen úrazu a také odpověď na otázku, proč nemůže být i na „lepších“ telefonech. Optimalizace aplikace, která zaujímá méně úložiště, může a mnohdy znamená, že spuštění trvá mnohem déle. A ať si to připustíte nebo ne, žadný uživatel nebude čekat ani o sekundu navíc, pokud nebude muset.

Pokud je Android Go opravdu schopen fungovat s tak minimálními systémovými požadavky, tak to jistě potěší. Otázkou tedy je, proč plná verze není lépe optimalizovaná, minimálně z hlediska správy RAM. Přestavte si, že by u určitých aplikací anebo různých systémových úkonů, které nejsou zásadní, systém využíval přepnutí do „Go“ režimu a nároky ať už na pamět anebo velikost aplikací by se úměrně tomu zmenšily.

zdroj: The Verge

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
vormen
vormen

bych chtěl vidět, která šunka s 1GB dostane Android 7, takový stroje nemají většinou ani 6 natož 7.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacka

Nokia 8 Sirocco: odolná vlajková loď bez jacka

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

V Barceloně dnes Nokia představila upgradovanou vlajkou loď Nokia 8, která nese přídomek Sirocco. A již na první pohled…

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

Někteří zájemci získají nové Samsungy o 7 dnů dříve, než ostatní

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Samsung před malým okamžikem představil své nové vlajkové modely řady S9 a již nyní známe české ceny i dostupnosti.…

Galaxy S9+ je víc než jen zvětšený model S9. A ještě je levnější

Galaxy S9+ je víc než jen zvětšený model S9. A ještě je levnější

DNES  |  Luboš Srb  |  2 komentáře

Větší z nových vlajkových modelů Samsungu není jen zvětšenou variantou klasické „es devítky“, ale přináší i pár dalších vylepšení.…

Mobilní zobrazení