Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

AdDuplex: u Windows Phone narůstá podíl low-end zařízení

  |  10 komentářů  |  autor: Lukáš Grygarčík

Agentura AdDuplex na svých stránkách zveřejnila svou měsíční zprávu, která nás informuje o podílu jednotlivých zařízení s Windows Phone 8 a poukazuje na trend rostoucího podílu low-end zařízení s tímto systémem. Všechna data jsou platná k prosinci loňského roku.

Pro Nokii a potažmo Microsoft se nejspíše nejedná o dobré zprávy, jelikož z toho vyplývá, že klesá podíl high-end zařízení, snižuje se průměrná cena prodaného zařízení a tím pádem klesají zisky společnosti. Nokia Lumia 520, která je již nějakou dobu nejprodávanějším a nejpopulárnějším zařízením s Windows Phone, ještě navýšila svůj podíl, který již nyní činí více než 30% ze všech Windows Phone zařízení.

Nejpopulárnější modely s Windows Phone

Nokia Lumia 520 spolu s lokální variantou Lumií 521 drží více než třetinový podíl (34.1 %) všech Windows Phone zařízení (tedy WP 7 i 8). Pokud nebudeme počítat přístroje s Windows Phone 7, pak jsou čtyři z deseti prodaných Windows Phone telefonů právě Lumie 520/521. Ani jedna ze současných vlajkových se přitom neumístila v první desítce. Lumia 1020 poskočila ze 13. na 11. místo a phablet Nokia Lumia 1520 se zvedl z 19. na 16. příčku oproti výsledkům z minulého měsíce. O dražší telefony s Windows Phone tak stále není takový zájem, jak by si výrobce představoval.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex

Posílil i další poměrně levný model, kterým je Nokia Lumia 625. Tato Lumia se 4.7″ displejem, která je svými specifikacemi velice blízká Lumii 520 a navíc přináší prakticky jen mnohem větší displej a LED diodu, poskočila z 10. na 8. místo a z koláče Windows Phone zařízení si ukrojila 4.5%.

Podíl Windows Phone u výrobců

V podílu všech Windows Phone zařízení roste také samotná Nokia, potažmo Microsoft, která si nyní ukrajuje 92% ze všech výrobců s operačním systémem od Microsoftu. Z hlediska verzí operačního systému samozřejmě vítězí Windows Phone 8 nad pomalu vymizejícím Windows Phone 7. Konkrétně WP 8 patří 3/4 trhu a AdDuplex očekává, že v příštím měsíci už to budou 4/5.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex výrobciWindows Phone statistiky za prosinec AdDuplex verze

Díky razantnímu snižování cen a poměrně agresivní cenové politice a marketingu Nokie/Microsoftu ve světě, ale i u nás, se Nokia Lumia 520 stala velice populární a nejvíce ze všech modelů pomáhá pomalému navyšování podílu operačního systému Windows Phone ve světě. V několika zemích (včetně ČR) se dokonce podařilo Microsoftu překonat se svým mobilním operačním systémem podíl iOS od Applu a dostat se tak na druhé místo za nepřekonatelný Android.

Tip: Přečtěte si, co všechno pro nás Nokia chystá na blížícím se MWC 2014 zde.

Nyní se v USA očekává zahájení prodeje nové vlajkové lodi Lumia 929 (Icon), která by mohla pomoci navýšit prodeje high-end modelů s Windows Phone. Na blížícím se MWC 2014 v Barceloně se navíc očekává představení nejméně tří nových smartphonů Nokie, které svými odhadovanými parametry vypadají velice zajímavě a konkurenceschopně a vypadá to tedy, že podíl Windows Phone 8 nadále poroste.

Jak si stojí přístroje s Windows Phone ve vybraných státech:

V USA tlačí operátoři cenu Lumie 520 na absolutní minimum a telefon seženete snad v každém supermarketu. Je to velice oblíbený dotovaný telefon. Očekává se navíc již zmíněný příchod nové vlajkové lodi, která se zde bude v lokální variantě jmenovat Lumia 929.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex USA

Polsko se stalo jedním z prvních trhů, kde se podíl Windows Phone dostal do dvouciferných hodnot. Zajímavostí je zde podíl Lumie 920, která ještě v září nebyla ani v TOP 10, a dnes drží čtvrté místo s téměř 10% podílem. Lumia 625 je na tom také poměrně dobře.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex Polsko

I v dalších zemích světa na prvním místě figuruje Nokia Lumia 520 a první místa ovládají low-end modely. Za zmínku stojí, že ve Španělsku, což je pro Windows Phone obzvláště nelehký trh a v Brazílii je na druhém místě Lumia 710, což je model z roku 2011.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex Španělsko, Brazílie

Nokia Lumia 520 ale nekraluje úplně všude. Jako příklad si uvedeme Finsko, tedy rodnou zemi Nokie, kde na prvním místě figuruje postarší Lumia 800, která Nokii otevřela bránu do světa Windows Phone. Lumia 520 je až na třetím místě, kdy ji předběhla ještě Lumia 920.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex Finsko

Také v Číně nehájí první místo oblíbená „pětsetdvacítka“, předběhla ji totiž bývalá vlajková loď Lumia 920. Za zmínku stojí, že zdejší jediný výrobce telefonů s Windows Phone, tedy Huawei, se v grafu vůbec nevyskytuje.

Windows Phone statistiky za prosinec AdDuplex Čína

Zdroj: AdDuplex via: GSM Arena

ČLÁNKY:, , , , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  3 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení